تعمیرات لباسشویی

نکاتی در شستن پتو با استفاده از ماشین لباسشویی

چگونگی شستن پتو با ماشین لباسشویی

انواع پتو در طرح و رنگ های متنوع از جمله وسایل مورد نیاز و موجود در هر خانه ای است که در تمام طول سال به ویژه در ماه های سرد مورد استفاده قرار می گیرد. همین امر موجب می شود پتوها در هر جنس، رنگ، طرح، ضخامت و ابعادی که هستند نیاز به تمیز کردن و شستشو داشته باشند. برخی از افراد هستند که ترجیح می دهند پتو را با استفاده از دست بشویند و برخی دیگر شستن پتو با ماشین لباسشویی را ترجیح می دهند.

در صورت شستن پتو با ماشین لباسشویی بایستی نکاتی را مورد توجه قرار داد و به شیوه شستشوی آن نیز توجه نمود چرا که عدم رعایت اصول آن ممکن است منجر به نتیجه نامطلوب در مواردی چون تمیز نشدن پتو، آسیب به بافت و رنگ پتو و یا حتی آسیب به ماشین لباسشویی گردد.

در این مقاله تلاش شده است تا چگونگی شستن پتو با ماشین لباسشویی و نکات قابل توجه در این امر از جهات مختلف مورد بررسی قرار گیرد، که مطالعه آن برای خواننده بسیار مفید خواهد.

بررسی امکان شستن پتو با ماشین لباسشویی

پیش از شستشوی هر گونه ای از پتو با استفاده از ماشین لباسشویی بایستی برچسب روی آن را مورد مطالعه قرار داد. همان گونه که آشکار است، این برچسب  از سوی کارخانه سازنده به گوشه ای از آن دوخته می شود که حاوی اطلاعات و نکاتی برای مراقبت از پتو می باشد. نمادهای درج شده بر روی این برچسب شامل مواردی از جمله قابلیت شستن پتو با ماشین لباسشویی یا ممنوعیت آن،  استفاده از محلول سفید کننده، نرم کننده و دمای مناسب شستشو می باشد.

چنانچه بتوان پتو را به وسیله ماشین لباسشویی شستشو داد، بهتر است پیش از آن وضعیت پتو را از لحاظ رنگ دهی نیز مورد بررسی قرار داد. در صورتی که پتو رنگ بدهد و یا اینکه میزان رنگ دهی آن بر روی لیبل (برچسب) درج شده باشد، نباید پتو با البسه و یا ملحفه های دیگر شسته شود در این حالت باید یا آن را به تنهایی در ماشین لباسشویی انداخت، یا آنکه آن را با دست شست و یا به خشک‌شویی تحویل داد.

حتما بخوانید:   روش کار با ماشین لباسشویی ایندزیت Indesit جدید و قدیمی

در صورتی که بر روی پتو وضعیت آن از نظر رنگ دهی مشخص نشده باشد می توان از یک دستمال سفید نخی مرطوب و کشیدن آن بر روی قسمتی از پتو استفاده کرد. با انجام این کار و در حالتی که دستمال رنگی شده باشد می توان متوجه شد که پتو رنگ می دهد.

افزون بر مواردی که در بررسی وضعیت پتو پیش از شستشو به آن اشاره شد، پیشنهاد می شود در حالتی که بافت پتو بسیار ظریف باشد، آن را در کیسه ای بزرگ قرار داد و سپس آن را به ماشین لباسشویی منتقل کرد.

شستن پتو با ماشین لباسشویی2

بررسی گنجایش ماشین لباسشویی برای شستن پتو

متناسب بودن ظرفیت ماشین لباسشویی با اندازه و وزن پتو از جمله دیگر نکات مهمی است که پیش از شستن پتو با ماشین لباسشویی باید آن را مورد بررسی قرار داد. افزون بر اندازه در این مورد باید به وزن پتو در هنگام خیس شدن نیز توجه داشت چرا که با جذب آب وزن پتو چند کیلوگرم اضافه تر می شود.

به طور معمول ماشین های لباس شویی که ظرفیت آن ها بالای 5/6 تا 7 کیلوگرم است برای شستشو پتو مناسب هستند، با توجه به این شرایط اگر اندازه پتو بزرگتر و بیشتر از ظرفیت ماشین باشد بایستی به دنبال روش دیگری برای شستشوی آن بود.

آماده کردن پتو پیش از شستن پتو با ماشین لباسشویی

پتو در اثر استفاده همواره مقداری گرد و غبار و حتی مو را به خود جذب می کند. بنابراین توصیه می شود پیش از قرار دادن آن در ماشین لباسشویی آن را به فضای باز برده و تکاند تا ذرات گرد و غبار، کرک ها و موی های چسبیده به آن جدا گردد.

برنامه مناسب برای شستن پتو با ماشین لباسشویی

در هنگام گزینش برنامه مناسب برای شستن پتو باید توجه داشت که اعمال برنامه های فشرده به همراه استفاده از آب داغ باعث می شود که پتو از فرم طبیعی خود خارج شده و همچنین بافت و رنگ آن نیز دچار تغییر گردد. بنابراین می توان به این نتیجه دست یافت که استفاده از برنامه های ملایم در کنار آب سرد بهترین گزینه برای شستشوی پتو با ماشین لباسشویی است.

در اینجا پیشنهاد برای شستشوی پتو از پودر یا مایع شوینده ملایم و سازگار با جنس و رنگ پتو و یا دست کم از شوینده های بدون آنزیم استفاده شود تا کیفیت ساختاری پتو را دچار تغییر نکند.

خشک کردن پتو در شستشو با ماشین لباسشویی

چنانچه در بالا گفته شد برای مراقبت از بافت و رنگ پتو دمای آب باید پایین و ملایم باشد و ماشین لباسشویی نیز بر روی برنامه ای سازگار با بافت و جنس پتو تنظیم شده باشد. افزون بر این خشک کردن یکی دیگر از مواردی است که در هنگام شستن پتو با ماشین لباسشویی باید به آن توجه داشت.

حتما بخوانید:   راهنمای ریست کردن ماشین لباسشویی

در صورت وجود نگرانی و برای پیشگیری از آسیب به بافت پتو در هنگام خشک کردن می توان از خشک کن های معمولی استفاده نمود، در غیر این صورت باید توجه داشت که برنامه خشک کن لباسشویی متناسب با جنس و وزن پتو باشد. در صورتی که پتو سنگین باشد می توان یک دور کامل و در صورت سبک بودن آن می توان زمان کمتری را به خشک کردن اختصاص داد. در پایان نیز باید پتو را بر روی بند و در فضای آزاد پهن کرد تا کامل خشک شود.

شستن پتو با ماشین لباسشویی سامسونگ و ال جی

دو برند ال جی و سامسونگ از جمله پر استفاده ترین و محبوب ترین تولیدکنندگان ماشین لباس شویی در انواع مدل و با قابلیت های بهینه شده در تناسب با نیاز کاربران هستند. همان گونه که انتظار می رود لباسشویی های تولید شده توسط این دو برند دارای قابلیت شستن پتو با داشتن برنامه هایی اختصاص برای پتو در جنس های مختلف هستند.

در این بخش آموزش شستن پتو با ماشین لباسشویی های این دو برند مورد بررسی قرار می گیرد.

 • آموزش شستن پتو با ماشین لباسشویی ال جی

باید توجه داشت که برنامه های مختلفی با توجه به نوع مدل برای شستن پتو در ماشین های لباسشویی ال جی وجود دارد. بنابراین بهترین راهکار برای انتخاب برنامه مناسب، دمای شستشو، نحوه خشک کردن، اگاهی از تناسب ظرفیت ماشین با پتو و … مطالعه دفترچه راهنمای ماشین لباسشویی است که به طور دقیق برای راهنمای کاربر و به بیانی ساده تنظیم شده است.

جدای از این و به طور کلی باید اشاره کرد که برای شستن پتو با ماشین لباسشویی ال جی در مدل های مختلف برنامه های DUVET، BULKY/ LARGE و BLANKET از جمله موارد اختصاصی در شستشو پتو هستند.

  • برنامه DUVET (لحاف)، برنامه ای اختصاصی برای شستشوی پتوهای ضخیم، پشم شیشه ای و با حجم بالا است. به طور عمومی این برنامه دمای آب را روی 40 درجه سانتی گراد و دور خشک کن را بر روی 800 قرار می دهد که البته می توان آن را به صورت دستی نیز تغییر داد.
  • برنامه BULKY/ LARGE (حجیم) برنامه ای مناسب برای شستشوی انواع پتو و حوله است. در این برنامه و به صورت پیش فرض دمای آب بر روی درجه ای ملایم و درجه خشک کن بر روی مقدار متوسط قرار می گیرد.
  • برنامه BLANKET (پتو) یا برنامه BED COVER برنامه هایی مخصوص شستن پتو و روکش پتو و رختخواب هستند که بیشتر در مدل های قدیمی لباس شویی ال جی تعبیه شده اند. باید اشاره کرد که در این برنامه دمای آب به صورت پیش فرض بر روی 60 درجه سانتی گراد قرار داده می شود.
 • آموزش شستن پتو با ماشین لباسشویی سامسونگ

همانند ماشین لباس شویی ال جی در برند سامسونگ نیز بر اساس مدل برنامه هایی برای شستشوی پتو وجود دارد. در این مورد نیز پیشنهاد برای انتخاب برنامه و یا تغییر تنظیمات آن پیش از استفاده دفترچه ماشین به خوبی مورد مطالعه قرار گیرد.

حتما بخوانید:   راهنمای شستشوی لباس های زیر با دست و ماشین لباسشویی

دو مورد از معمول ترین و پر استفاده ترین برنامه های شستشوی پتو در این برند عبارتند از:

  • برنامه BEDDING در جهت شستشوی اجزای روی تخت خواب
  • برنامه BLANKET COURSE برای شستشوی پتو

شستن پتو با ماشین لباسشویی1

چکیده آموزش شستن پتو با ماشین لباسشویی

چنانچه پتویی در خانه وجود دارد که کثیف شده و یا بیش از یک ماه استفاده شده و قرار است با استفاده از ماشین لباسشویی شسته شود، برای شستن آن بهتر است به مراحل زیر توجه شود:

 • توجه به برچسب یا لیبل روی پتو، باید توجه داشت که تنها پتوهایی را می توان با ماشین لباسشویی شست که از سوی شرکت سازنده مجوز آن بر روی لیبل ثبت شده باشد چرا که ممکن است کیفیت پتو از لحاظ مختلف دچار تغییر شود.
 • تکاندن پتو در فضای باز و زیر نور مناسب برای جداسازی گرد و غبار، ذرات ریز، کرک و مو.
 • جدا کردن کثیفی های جامد با استفاده از دست و یا کارد و قرار دادن برنامه لباسشویی بر روی برنامه Pre-wash (خیساندن و شستشوی اولیه) به همراه مقداری ماده شوینده برای پاک کردن لکه ها از روی پتو.
 • اعمال تنظیمات اصلی شستن پتو با ماشین لباسشویی بر اساس توصیه های دفترچه راهنما.
 • بیرون آوردن پتو از ماشین لباسشویی بلافاصله پس از تمام شدن برنامه شستشو توسط ماشین و خشک کردن آن در فضای باز برای جلوگیری از چروک شدن و یا بو گرفتن آن.

افزون بر این باید اشاره کرد که در هنگام شستن پتو با ماشین لباسشویی نباید از مایع سفید کننده استفاده نمود و همچنین از قرار دادن پارچه یا پتوهایی با رنگ های متفاوت و با قابلیت رنگ دهی به صورت هم زمان در ماشین نیز خودداری کرد.

31

نکاتی در شستن پتو با استفاده از ماشین لباسشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نکاتی در شستن پتو با استفاده از ماشین لباسشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x