دیجیتال

آموزش تعویض چیپست کارتریج دستگاه کپی | چه زمانی چیپست کارتریج باید تعویض شود؟

تعویض چیپ کارتریج های اچ پی | انواع چیپست‌‌ های کارتریج

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

یکی از قسمت های مهم پرینتر کارتریج بوده که شامل بخشی به نام چیپست است. کارایی درست چیپست در کارکرد صحیح پرینتر نقشی مهم و کلیدی دارد. نحوه تعویض چیپست کارتریج به یک سری مهارت و دقت لازم دارد که با داشتن کمی اطلاعات در این زمینه به راحتی می توانید این کار را برای پرینتر خود انجام دهید. تعویض چیپست کارتریج یک زمان معینی دارد که با توجه به برخی عوامل به راحتی می توان چیپست کارتریج را تعویض نمود. برای تعویض این بخش از کارتریج ابتدا بهتر است کارایی و چگونگی انجام کار چیپست در کارتریج را بدانید تا با خیالی آسوده مشکلات به وجود آمده را برطرف نمایید.

نحوه تعویض چیپست کارتریج

تعویض چیپست کارتریج یکی از کارهای تخصصی و حساس است که باید با مهارت و تجربه خاصی صورت گیرد تا خطایی در کارکرد کارتریج رخ ندهد. به صورت کلی برای تعویض این قطعه باید از افرادی که در این راستا از مهارت خوبی برخوردار هستند، استفاده کنید. تعویض چیپست کارتریج به صورت پی در پی یکی از کارهای پر هزینه است که باید از روش های مقرون به صرفه تری برای برطرف کردن هشدارهای تعویض انجام داد.

راه حل های زیادی برای عدم نمایش هشدار تعویض چیپست وجود دارد که یکی از راه حل ها غیر فعال کردن چیپست در کارتریج است. شرکت های زیادی در این زمینه مشغول به فعالیت هستند که با در نظر داشتن عواملی موثر تجربه، سابقه، معتبر بودن و … می توان برای تعویض چیپست کارتریج از آنها کمک گرفت.

چیپست کارتریج چیست؟

چیپست به صورت کلی بر روی یک برد الکترونیک نصب شده و به شکل تراشه های سیلیکونی از طریق فرکانس رادیویی با پرینتر ارتباط برقرار می کند. چیپست کارتریج دارای حافظه است که به راحتی تمامی اطلاعات را در خود خیره می نماید. این قسمت از کارتریج دارای یک پردازنده مخصوص برای پاسخ دادن به پرینتر است.

در بعضی مواقع اکثر افرادی که با کامپیوتر و پرینتر سروکار دارند متوجه هشدار خطا از جانب پرینتر خواهند شد. پیغام خطایی که از طرف پرینتر صادر می شود، به دلیل کم شدن میزان کارتریج است که باید به شارژ کردن آن بپردازید. زمانی که چیپست به درستی کار خود را در کارتریج انجام ندهد، پیغام خطا صادر می شود، که به عنوان هشدار برای کاربران محسوب خواهد شد.

چیپست در کارتریج به چه صورتی فعالیت می کند؟

این قطعه از کارتریج با داشتن وظیفه ای مهم در عملکرد صحیح پرینتر و کارتریج نقشی اساسی دارد. چیپست های موجود در کارتریج با دریافت اطلاعات لازم از پرینتر به صورت دقیق شمارش صفحات، میزان تونر و جوهر باقی مانده در کارتریج را تخمین می زنند.

در صورتی که هر کدام از موارد به میزان سطح مورد نظر خود رسید، پرینتر پیغام خطا را صادر می کند. به صورت کلی وظیفه اصلی چیپست نشان دادن میزان دقیق کارتریج از طرف پرینتر به کاربران است. البته تمامی برندهای پرینتر در قسمت کارتریج این قطعه را ندارند.

بنابراین پرینترهایی همچون کانن و اچ پی دارای چیپست کارتریج هستند. در صورت کلی وظیفه چیپست کارتریج مشخص کردن تعداد صفحات چاپ شده است و در تمام شدن جوهر کارتریج نقشی مستقیم ندارد.

انواع چیپست‌‌ های کارتریج

چیپست ها همانند قطعات دیگر دارای برندهای مختلفی هستند که هر کدام از برندها با داشتن ویژگی های منحصر به فرد با پرینترهای خاصی سازگاری دارند. به صورت کلی چیپست ها به سه دسته تقسیم می شوند که با در نظر داشتن ویژگی و وظایف هرکدام از چیپست ها می توان از آنها در پرینتر مخصوصی استفاده نمود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  مقایسه هارد درایوهای SSD و HDD

چیپست کارتریج رنگی

یکی از چیپست های موجود که جزء مهم ترین چیپست ها محسوب می شود، چیپست کارتریج رنگی است که در کارتریج های جوهری و لیزری رنگی قابل نصب خواهد بود. چیپست های کارتریج رنگی به مدل های مشکی، آبی، قرمز و زرد طراحی و تولید شده اند که هر کدام از این موارد در شمارش برگه های چاپ شده نقش کلیدی ایفا می کنند. در صورتی که کارتریج پرینتر جوهری و لیزری را شارژ می کنید، حواستان باشد باید چیپست کارتریج تعویض گردد.

چیپست کارتریج درام

یکی دیگر از چیپست های موجود برای کارتریج از نوع درام رنگی و سیاه و سفید لیزری است که وظیفه این قطعه هم شمارش تعداد برگه های چاپ شده در زمان نصب یونیت است. فروش این نوع چیپست کارتریج به صورت تکی بوده و در صورتی هشدار تعویض یونیت دولوپر بعد از رسیدن به حد استاندارد باید چیپست درام نیز تعویض گردد.

چیپست کارتریج سیاه و سفید

یکی دیگر از چیپست های معروف در بازار، چیپست کارتریج سیاه و سفید است که برای پرینترهای لیزری و جوهری سیاه و سفید کاربرد دارد. این قطعه به صورت تکی در بازار قابل فروش بوده و کاربران می توانند برای استفاده شخصی از این قطعه خریداری نمایند.

چه زمانی می توان چیپست کارتریج را تعویض نمود؟

چیپست کارتریج همانند سایر قطعات موجود در پرینتر نیاز به یک سری مراقبت و سرویس دارد که با رعایت نکات لازم می توان از عمر طولانی قطعه چیپست استفاده نمود. در برخی موارد ممکن است چیپست کارتریج نیاز به تعویض داشته باشد.

در مواردی که کاربران با پیغام های خطایی همچون Toner exhausted،Toner empty، Toner low، Cartridge change، Cartridge Replace مواجه شده اند بهتر است اقدام به تعویض چیپست کارتریج نمایند. در صورتی که سیستم عامل خطاهای پی در پی را صادر کرده بهتر است به تعویض این قطعه اقدامات لازم را انجام داد.

افرادی که در این زمینه از مهارت و تجربه کافی برخوردار باشند، زمانی که شمارنده چیپست به حد نهایی خود رسید افراد می توانند با ریست کردن آن از تعویض این قطعه جلوگیری کنند و از هزینه ی خرید چیپست اجتناب نمایند.

در بعضی موارد وجود هشدارهای پی در پی از جانب پرینتر اجازه ادامه کار را نخواهد داد که در این صورت کاربر می تواند چیپست کارتریج را غیر فعال کند و به کار خود ادامه دهد.

نحوه تعویض چیپست کارتریج

نحوه غیر فعال کردن چیپست کارتریج

به صورت کلی وظیفه اصلی چیپست کارتریج شمارش برگه های چاپ شده از جانب پرینتر است و نقش خاصی در کارایی پرینتر ندارد. بر این اساس با مشاهده خطا از طرف پرینتر که به چیپست مربوط است، بهترین راهکار غیر فعال کردن چیپست خواهد بود. برای غیر فعال کردن این قطعه در پرینتر مراحل زیر را انجام دهید.

  • برای غیر فعال کردن این قطعه به راحتی می توانید وارد منوی تنظیمات شوید.
  • بعد از ورود به تنظیمات بر روی گزینه Preferences کلیک کنید.
  • سپس طبق مدل دستگاه خود به دنبال عبارت هایی همچونStore Anonymous Usage Information و یا Data Storage باشید.
  • با پیدا کردن هرکدام از گزینه های موجود به راحتی می توانید چیپست را غیر فعال کنید و از اعلام هشدارهای پی در پی آن آسوده خاطر گردید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  ایرادات و مشکلات رایج پرینتر اچ پی hp | بررسی مشکلات پرینتر و راه حل آن

راهکارهای موجود برای برطرف کردن هشدار تعویض چیپست؟

به صورتی کلی غیر فعال کردن چیپست در پرینتر یکی از راهکارهای موجود برای جلوگیری از نمایش هشدار تعویض است. در برخی موارد ممکن است هشدارهای به وجود آمده نشان دهنده تعویض چیپست نباشد که در این صورت بهتر است از یک متخصص با تجربه برای عیب یابی کارتریج کمک دریافت نمایید.

زمانی که مشکل ایجاد شده در کارتریج به چیپست مربوط نباشد تعویض این قطعه در کارکرد صحیح دستگاه هیچ نقشی ندارد به همین دلیل بهتر است ابتدا از افراد ماهر در این زمینه برای عیب یابی دستگاه کمک بگیرید.

زمانی که دستگاه خطای تعویض چیپست را صادر نماید، راهکارهای زیادی وجود دارد که افراد می توانند بدون تعویض این قطعه مشکل به وجود آمده را برطرف کنند. راهکارهای موجود به جای تعویض چیپست شامل موارد زیر است:

غیر فعال کردن چیپست

یکی از راه حل هایی که افراد بدون تعویض این قطعه می توانند از پرینتر استفاده نمایند غیر فعال کردن آن است که به راحتی توسط تنظیمات چیپست کارتریج غیر فعال خواهد شد.

تعویض مکرر چیپست علاوه بر زمان بر بودن از هزینه زیادی برای کاربر برخوردار خواهد بود که در این صورت باید از راهکارهای مقرون به صرفه تری استفاده کرد.

آپدیت فریمور

یکی دیگر از راهکارهای مقرون به صرفه به جای تعویض چیپست، آپدیت فریمور دستگاه، توسط یک نرم افزار مخصوص است. این نرم افزار با نصب بر روی سیستم عامل سنسورهای چیپست را شناسایی و آن را غیر فعال می کند. با استفاده از این روش، دیگر نیازی به تعویض چیپست نخواهد بود.

به صورت کلی بعد از هر بار شارژ کارتریج باید چیپست نیز تعویض گردد تا به درستی بتواند شمارش برگه های چاپ شده را اعلام نماید. همچنین پرینتر از طریق اطلاعات چیپست میزان جوهر موجود در کارتریج را شناسایی می کند.

بنابراین اگر چیپست تعویض نشود، در صورت پر بودن جوهر در کارتریج، پرینتر دائم خطای خالی بودن کارتریج را نشان می دهد.

اگر افراد قصد تعویض چیپست کارتریج را ندارند، به راحتی می توانند از پرینتر استفاده کنند. بدون اینکه کیفیت چاپ آنها کاهش پیدا کند. افرادی که به میزان شمارش برگه های چاپ شده نیاز دارند، تنها راه موجود تعویض چیپست در صورت نشان دادن هشدار خواهد بود که با هر دوره از شارژ کارتریج می توان این قطعه را تعویض نمود.

نحوه تعویض چیپست کارتریج

رعایت نکات لازم برای تعویض چیپست کارتریج

  • زمانی که قصد تعویض چیپست کارتریج را دارید، بهتر است برای فیکس کردن آن نوار چسبی پشت آن را بردارید.
  • برای نصب چیپست جدید ابتدا سطح اورجینال و اطراف آن را قبل از جایگزین کردن به درستی تمیز کنید
  • برای تمیز کردن سطح اورجینال چیپست بهتر است از گوش پاک کن و الکل استفاده نمایید و در استفاده از مواد شوینده جدا خودداری نمایید.

نتیجه گیری

به صورت کلی پرینتر یکی از ابزارهای پرکاربرد در اکثر ارگان ها و برخی منازل است که با داشتن اطلاعات کافی از قطعات موجود در آن به راحتی می توان از طول عمر بالای آن بهره مند شد.

نحوه تعویض چیپست کارتریج باید به صورت تخصصی و با حساسیت خاصی صورت گیرد تا مشکلی در سلامت کارتریج رخ ندهد. راه حل های زیادی به جای تعویض این قطعه وجود دارد که بسیار راحت و مقرون به صرفه نیز خواهد بود. برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با شماره های مندرج در صفحه تماس بگیرید و از کارشناسان مجموعه ایبک امداد مشاوره دریافت نمایید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

نحوه تعویض چیپست کارتریج

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نحوه تعویض چیپست کارتریج

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا