مجله لوازم خانگی

عیب‌یابی و تعمیر خردکن برقی|مشکلات رایج خردکن برقی

عیب‌یابی و تعمیر خردکن برقی|مشکلات رایج خردکن برقی، عملکرد خردکن

از جمله وسایل برقی کاربردی خرد کن می باشد، که موجب می گردد غذا های مختلف را بتوانید در زمان کمتری تهیه کنید. به وسیله خردکن می توانید سبزیجات، انواع میوه جات و گوشت ها را خرد نمایید. این دستگاه خرد کردن مواد غذایی را به حالت یک دست و حرفه‌ای انجام می دهد و موجب می شود، که در زمان شما صرفه جویی زیادی شود.

انواع مختلف خردکن

خردکن هایی که در بازار موجود هستند دو نوع خردکن برقی و دستی می باشند. کارکرد خردکن هایی که از نوع دستی می باشند به وسیله تیغه های داسی‌شکل که درون محفظه دستگاه قرار دارد، انجام می شود. وقتی که مواد غذایی را درون محفظه خردکن ریختید، با استفاده از اهرم و دستگیره می توانید مواد را خرد کنید. این کار موجب خواهد شد، که دست شما خسته شود. ولی از خرد کردن با چاقو بهتر است. خردکن های برقی کار افراد را بسیار راحت تر کرده است. در ساخت خردکن های برقی از موتورهای پرقدرت استفاده شده است، که تیغه های دستگاه را با ایمنی و سرعت بیشتر به چرخش در می آورد. با استفاده از این دستگاه در زمان کم خرد کردن مواد غذایی انجام می شود. کار کردن با خردکن های برقی بسیار راحت است. فقط باید مواد غذایی مورد نظر خود را درون محفظه آن بریزید و دستگاه خود را روشن کنید. با سرعت های مختلف می توانید این کار را انجام دهید.

چه زمانی به عیب‌یابی و تعمیر خردکن نیاز داریم؟

چنانچه عملکرد خردکن برقی شما با اختلال مواجه شد و مشاهده نمودید، که برخی از قطعه های دستگاه از کار افتاده اند و عملکرد خوبی ندارند و تغییراتی در کارکرد آنها به وجود آمده است، باید اقدامات لازم برای عیب یابی و تعمیر خردکن را انجام دهید. اگر قصد دارید، که عیب یابی و تعمیر خردکن برقی را خودتان انجام دهید، باید طبق این مراحل پیش بروید:

  1. چنانچه خردکن برقی شما به صورت کامل کار نمی کند، در ابتدا باید از وجود برق در دستگاه خود اطمینان حاصل کنید.
  2. اگر خردکن برقی شما در حین کار خاموش می شود و به صورت تناوبی کار می‌کند، اتصالات و کابل دستگاه شما باید چک شوند. چون احتمال آسیب دیده بودن سیم در این شرایط زیاد است.
  3. اگر خردکن شما سرعت پایینی دارد و مانند سابق با قدرت و سرعت زیاد کار نمی کند، احتمالاً موتور دستگاه شما ایرادی پیدا کرده است و احتمال نیم سوز شده بودن آن وجود دارد.
  4. اگر تیغه های خرد کن شما نمی چرخد باید آنها را به خوبی تمیز کرده و روغن کاری نمایید. در صورتی که مشکل برطرف نشد، باید تسمه و چرخ دنده ها را مورد بررسی قرار دهید.

در صورت وجود هر یک از این مشکلات باید در کمترین زمان ممکن دستگاه خردکن برقی را عیب یابی و تعمیر نمایید. در غیر این صورت دستگاه شما آسیب های بیشتری دیده و عمر مفید آن کاهش پیدا خواهد کرد. دستگاه خردکن برقی دستگاه پیچیده‌ای نیست و قطعه های آن ساده می باشد، اما اگر هر کدام از آنها دچار مشکلی شود، عملکرد کل دستگاه شما مختل می گردد. بنابراین برای اینکه بتوانید دستگاه خود را به صورت صحیح و اصولی عیب یابی و تعمیر کنید، باید با هر کدام از قطعات خردکن به خوبی آشنا بوده و نحوه کار کرد آنها را بدانید. قطعه های مختلف خردکن برقی عبارت هستند از:

  • موتور خردکن برقی و چرخ دنده های دستگاه
  • تیغه‌های خردکن برقی و تعداد تیغه ها
  •  سیم ها و اتصالاتی که در خردکن برقی به کار رفته است.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای تعمیرات مخلوط کن فوما Fuma|عیب‌یابی مخلوط کن فوما

خردکن

موتور خردکن گرم می‌شود

برخی از افراد عادت دارند، که از خردکن خود به صورت طولانی و مداوم استفاده کنند، که در این صورت طبیعی خواهد بود، که موتور دستگاه شما بیش از اندازه داغ شود. اگر در محفظه خردکن خود از تکه های بزرگ، سخت و جامد استفاده کنید، این حالت تشدید خواهد شد. وقتی که خردکن شما بیش از اندازه داغ می شود، باید در اولین اقدام دستگاه خود را خاموش کرده و اجازه دهید، که خنک گردد. پیشنهاد می شود، که استفاده از خردکن را به زمان های کوتاه تری تقسیم کنید. این کار موجب می‌شود طول عمر مفید دستگاه شما بیشتر باشد.

نشانه های سوختن موتور خردکن برقی

چنانچه موتور دستگاه خردکن شما سوخته باشد، دیگر کار نخواهد کرد و باید دستگاه جدید تهیه نمایید. چنانچه خردکن شما در حال کار کردن به صورت ناگهانی متوقف شد و دود و بوی سوختگی را مشاهده کردید، به احتمال زیاد موتور خردکن شما سوخته است. برای این که موتور دستگاه را عوض کنید، اگر دستگاه شما گارانتی دارد، می توانید با هزینه کم و یا به صورت رایگان آن را تعویض نمایید. اما اگر خردکن شما دارای گارانتی نیست، بهتر است، که دستگاه جدیدی را جایگزین نمایید. چون هزینه تعمیر کردن خردکن و تامین قطعات مورد نیاز زیاد بوده و تقریباً با خرید دستگاه جدید یکسان خواهد بود.

خردکن برقی روشن نمی‌شود

در صورتی که دستگاه خرد کن برقی شما روشن نمی شود، در ابتدا باید از برق داشتن پریز و سالم بودن دوشاخه و سیم دستگاه خود مطمئن شوید. قطعات دستگاه خردکن را بررسی نمایید، که به صورت صحیح متصل شده باشند. چنانچه قطعات را به درستی وصل نکرده باشید، دستگاه خردکن برقی روشن نمی گردد. اگر این موارد را چک نمودید، اما خرد کن شما همچنان روشن نمی شود، احتمالاً موتور و یا دیگر قطعات دستگاه شما دچار ایراد فنی شده است، که در این صورت بهتر است، خردکن برقی توسط تکنسین متخصص مورد بررسی قرار بگیرد، تا عیب یابی و تعمیر آن به صورت تخصصی انجام شود.

خردکن برقی صدای زیادی دارد

وقتی که خورد کنه برقی شروع به کار می کند دارای صدا خواهد بود اما چنانچه صدای تولید شده بیش از اندازه زیاد است در ابتدا باید تیغه های خردکن را مورد بررسی قرار دهید چون احتمال دارد که تغییر شکل داده باشند و موجب بروز این مشکل شده باشند در برخی مواقع صدای ناهنجار دستگاه خردکن به علت پوسیده بودن قطعه های درونی دستگاه و یا جابه جا شدن این قطعات می باشد که در این شرایط باید دستگاه شما توسط متخصصین بررسی و ارزیابی گردد در صورتی که مواد غذایی در تیغه ها جمع شده باشند، موجب خواهد شد، که تیغه های خردکن شما نچرخند و یا با صدای زیاد و به سختی بچرخند. همچنین اگر به صورت نامناسب جاگذاری شده باشد، موجب بروز این مشکل خواهد شد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای تعمیر سینما خانگی پایونیر Pioneer | خدمات تعمیر سینما خانگی پایونیر

خردکن

عوض کردن تسمه و چرخ دنده های خرد کن

قسمت بالایی خردکن خود را برداشته و پیچ هایی که بدنه خردکن را به یکدیگر چسبانده است را باز نمایید، تا جایی که امکان دارد اجزای اضافه را از دستگاه خود جدا کنید، تا بتوانید به قطعه های درونی یا خردکن دسترسی راحت تری داشته باشید. وقتی که به موتور خردکن می رسید، چرخ دنده هایی که در آنجا قرار دارند را باید بررسی نمایید و با استفاده از برس کوچک و مسواک آنها را تمیز نمایید. چنانچه دچار ساییدگی و شکستگی شده اند بهتر است، که عوض شوند. در آخر این چرخ دنده ها را روغن کاری نمایید.

تسمه خرد کن خود را نیز باید چک کنید. برای اطمینان از سالم بودن تسمه باید آن را به وسیله دست حرکت دهید، تا محکم و یا شل بودن آن را بررسی نمایید. چنانچه تسمه خردکن بیش از اندازه محکم و یا شل است، باید کشش تسمه را به صورت صحیح و به اندازه تنظیم نمایید. اگر متوجه شدید، که تسمه خردکن شما پوسیده شده است و دچار آسیب دیدگی شده است، باید آن را با تسمه جدید عوض کنید.

تمیز کردن دستگاه خردکن برقی

برای اینکه دستگاه خردکن برقی شما عملکرد خوبی داشته باشد، باید به صورت مرتب دستگاه خود را تمیز کنید. چنانچه تیغه های دستگاه خردکن برقی تمیز نشوند، امکان دارد، که مواد غذایی در آن گیر کرده و موجب می شود، که دستگاه شما عملکرد مناسبی نداشته باشد. تمیز نکردن خردکن برقی موجب می شود، که عمر مفید دستگاه شما کاهش یابد و همچنین مواد غذایی که درون دستگاه شما قرار می گیرد آلوده شده و در نتیجه برای سلامتی شما مضر خواهد بود.

اگر از دستگاه خردکن برقی زیاد استفاده می کنید، باید پس از هر بار استفاده، آن را به خوبی تمیز نمایید. برای انجام دادن این کار شما می توانید کمی مایع ظرفشویی و آب را درون محفظه دستگاه خود ریخته و آن را روشن کنید. این کار موجب می شود، که آلودگی هایی که در شکاف های خردکن وجود دارد جدا شده و همه قسمت های آن به خوبی تمیز شود.

سخن تکمیلی

مشکلات و ایرادات رایج خردکن برقی را در این مقاله به صورت کامل مورد بررسی قرار دادیم، تا بتوانید با استفاده از آن دستگاه خردکن برقی خود را به صورت صحیح عیب یابی و تعمیر کنید. در صورتی که خودتان قادر به عیب یابی و تعمیر دستگاه خردکن برقی نیستید، می توانید از خدمات تعمیر نمایندگی ها و تعمیرگاه های مجاز استفاده کنید، تا تکنسین متخصص دستگاه شما را بررسی نموده و مشکل آن را به صورت اصولی برطرف نمایند. در این صورت عملکرد و کارکرد خردکن برقی کاهش پیدا نخواهد کرد و بعد از تعمیر می‌تواند مانند قبل برای شما کار کند. در استفاده و نگهداری از خردکن بهتر است، که دقت کنید، تا نیاز کمتری به تعمیر و تعمیر کار داشته باشید.

عیب‌یابی و تعمیر خردکن برقی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی نحوه عیب‌یابی و تعمیر خردکن برقی

امتیاز کاربر: ۳.۷۵ ( ۱ نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا