تعمیرات تلویزیون

تقویت آنتن تلویزیون| انواع آنتن تلویزیون

تقویت آنتن تلویزیون| انواع آنتن تلویزیون، کاربرد آنتن تلویزیون

برای اینکه برنامه های تلویزیون به صورت بهتر پخش شوند، باید آنتن تلویزیون خود را تقویت کنید. به همین دلیل در این مطلب، راجع به نحوه تقویت کردن آنتن تلویزیون و همچنین انواع آنتن ها صحبت خواهیم کرد، تا شما کاربران عزیز اطلاعات کافی در این زمینه داشته باشید.

آنتن تلویزیون چیست و به چه صورت کار می‌کند؟

در عصر ارتباطات برای انتقال داده ها پیشرفت های زیادی صورت گرفته است. تقویت آنتن تلویزیون یکی از این پیشرفت ها می باشد. با استفاده از تقویت آنتن تلویزیون افراد می‌توانند بدون اینکه به کابل نیاز داشته باشند، داده های خود را با سرعت بسیار بالا به چندین نقطه ارسال نمایند، که موجب می‌شود مردم محدودیت شبکه های کابلی را نداشته باشند و در ارتباطات و رسانه های ارتباطی پیشرفت چشمگیری ایجاد شود. از جمله رسانه هایی که در همه منازل وجود دارد و بیشتر اوقات فراغت افراد را به خودش اختصاص داده است، تلویزیون می باشد. همانطور که گفته شد، دریافت محتواهای تلویزیون به صورت بی سیم است، که به آن یک طرفه هم می‌گویند. در برخی مواقع ممکن است، که سیگنال های تلویزیون ضعیف دریافت شوند و یا دریافت نشوند.

انواع آنتن تلویزیون

هنگامی که می خواهید آنتن تلویزیون تهیه کنید، باید شناخت کاملی از انواع آنتن تلویزیون داشته باشید، تا بتوانید آگاهانه از بین آنها انتخاب کنید. در ادامه به معرفی انواع آنتن ها می پردازیم:

آنتن تلویزیون ثابت

آنتن هایی که در فضاهای باز مثل پشت بام اماکن مختلف نصب می گردد، آنتن های ثابت هوایی هستند. از این آنتن‌ها در مکان هایی استفاده می شود، که سیگنال قوی و یا حداقل قابل قبول وجود داشته باشد. پس از این که آنتن ها را در فضای باز نصب کردند، آنها را ثابت کرده و تنظیمات آن را انجام می‌دهند. آنتن های ثابت در دو نوع برقی و ساده تولید می گردد.

آنتن چرخشی

آنتن های چرخشی وقتی که در فضای باز نصب می گردد کاربران می‌توانند به صورت دستی آن را در جهات مختلف حرکت دهند. با این کار می‌توانید بهترین نقاط سیگنال را برای شبکه های متفاوت پیدا کنید. برای مکان هایی که سیگنال ضعیف می باشد، آنتن چرخان مناسب خواهد بود. در این محل ها شما می توانید آنتن چرخان را به صورت دستی و یا خودکار تنظیم کنید و تصاویر ارسال شده توسط فرستنده را دریافت نمایید. اما در آنتن های ثابت شما نمی توانید این کار را انجام دهید. آنتن چرخان بهترین انتخاب برای محل هایی است که نقطه کور هستند.

آنتن سرخود

آنتن سرخود برای تلویزیون های قدیمی مورد استفاده قرار می گیرد. برای تلویزیون های امروزی دیگر این آنتن‌ها مورد استفاده نمی باشند.

آنتن رومیزی

آنتن رومیزی برای مصارف خانگی است. از آنتن رومیزی در آپارتمان ها و ساختمان های بلند بیشتر استفاده می گردد. آنتن های رومیزی در نزدیکی تلویزیون قرار می‌گیرند و به راحتی می‌توانید آن را تنظیم نمایید.

آنتن میله‌ای

آنتن میله ای آنتنی است، که تقویت کننده موج ندارد. از آنتن میله ای برای فاصله های کوتاه استفاده می شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نحوه فعال کردن قفل کودک تلویزیون دوو | عملکرد قفل کودک تلویزیون چگونه است؟

چگونه می‌توان آنتن تلویزیون را تقویت کرد؟

در برخی مواقع که سیگنال دریافتی از آنتن تلویزیون ضعیف است و تصاویر دریافتی شما در هم ادغام می شود و یا قطع می گردد و یا ممکن است تصویر دریافتی به صورت کامل برود آنتن تلویزیون را تکان می دهیم که شاید تصاویر دریافتی بهتر دیده شود و با تغییر دادن جهت امیدوار می شویم، که سیگنال های قوی تری را دریافت کنیم و مشکلات موجود در صدا و تصویر را حل کنیم. در برخی مواقع این کار جواب نمی دهد و برای برطرف کردن مشکل باید از روش های دیگری برای تقویت آنتن تلویزیون خود استفاده نمایید:

  •  باید آنتن مناسب انتخاب و خرید نمایید.
  •   برای آنتن خود مکان مناسبی را در نظر بگیرید.
  •   آنتن تلویزیون شما باید در جهت مناسب قرار بگیرد.
  •   تنظیمات تیونر گیرنده دیجیتال را مورد بررسی قرار دهید.
  • ارتفاع آنتن تلویزیون را بلندتر کنید.
  •   به طول کابل آنتن تلویزیون خود توجه داشته باشید.
  • از دستگاه تقویت کننده آنتن تلویزیون می توانید استفاده کنید.

آنتن تلویزیون

انتخاب و خرید آنتن مناسب

شما باید با توجه به محلی که در آن زندگی می کنید، آنتن مناسب انتخاب کنید. شما می توانید از آنتن های رومیزی یا آنتن همه جهته که بر روی پشت بام قرار داده می شود، استفاده کنید. اگر از آنتن های همه جهته استفاده کنید، تصویر های بهتری را دریافت خواهید کرد. چون سیگنال‌ها را از جهت های گوناگون دریافت می‌کند. اما در برخی از مکان ها استفاده از آنتن رومیزی کفایت می کند و با استفاده از آن هم کیفیت تصاویر دریافتی از تلویزیون بسیار با کیفیت است. قدرت سیگنالی که دریافت می‌کنید، به ارتفاع آنتن از زمین و همچنین به ساختمان‌های اطراف آن بستگی خواهد داشت. آنتن های همه جهته از همه جهت ها سیگنال دریافت خواهد کرد. آنتن های گیرنده دیجیتال برای آنها بهتر عمل خواهد کرد. آنتن رومیزی آنتنی بسیار قوی می باشد، اما قدرت و کیفیت آنتن روی پشت بام را نخواهد داشت، ولی در بعضی از منازل آنتن رومیزی کار می کند. بنابراین با توجه به محله و میزان آنتن دهی باید آنتن مناسب را انتخاب کنید و سپس آن را بخرید.

انتخاب مکان مناسب برای آنتن تلویزیون

چنانچه موانعی مثل دیوار و ساختمان بین مرکز انتقال سیگنال و آنتن قرار داشته باشد، سیگنال ها به طور ضعیف دریافت خواهد شد. پس بهتر است، آنتن تلویزیون خود را بر روی پشت بام و یا بالکن قرار دهید و اگر این کار مقدور نیست، حداقل آنتن تلویزیون خود را در نزدیک پنجره ها قرار دهید. اگر از آنتن های چرخشی و میله ای استفاده می کنید، پشت بام برای آنها بهترین مکان خواهد بود. اگر آنتن تلویزیون شما از نوع رومیزی است، باید آنتن خود را در جایی بگذارید، که سیگنال دهی بهتری داشته باشد.

قرار دادن آنتن تلویزیون در جهت مناسب

در هنگام نصب کردن آنتن تلویزیون باید به این نکته توجه کنید که آنها را در جهت مناسب قرار دهید تا بتوانید سیگنال هایی با قدرت بیشتر دریافت کنید. جهت قرار گرفتن آنتن تلویزیون باید با توجه به امواج ارسالی از ایستگاه پایه انجام شود.

آنتن تلویزیون

بررسی تیونر گیرنده دیجیتال

تلویزیون هایی که امروزه در بازار موجود هستند، مجهز به سیستم گیرنده دیجیتال می‌باشند و با استفاده از آن شبکه های پخش محلی را دریافت می کنند. اطلاعات گوناگون در سیستم دریافتی دیجیتال پیاده سازی خواهد شد یعنی در تلویزیون ها از سیستم دریافت دیجیتال جامع استفاده می‌گردد و تلویزیون همه شبکه ها را دریافت خواهد کرد. گزینه هایی مثل مرکز جستجو و … برای بررسی نمودن گیرنده تلویزیون وجود دارد، که شما باید بر روی آنها کلیک نمایید، تا شبکه ها را جستجو نمایید. وقتی که وارد قسمت پخش می شوید، گزینه Channel را خواهید دید، که آنالوگ جلوی آن نوشته شده است. وقتی آنالیز را فشار می دهید، کانال های آنالوگ را جستجو خواهد کرد، که کم هستند. اما کانال های دیجیتال بیشتر از آنها می باشند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلایل سفید شدن صفحه تلویزیون و راهکارهایی برای رفع آن

بلند کردن آنتن تلویزیون

برای این که آنتن شما سیگنال های بهتری و با کیفیت تری دریافت کنند، باید در ارتفاع بالاتر قرار بگیرند. اگر سیگنال‌های دریافتی ضعیف است، بهتر است که ارتفاع آنتن تلویزیون خود را بیشتر کنید و آنتن تلویزیون خود را در مکانی قرار دهید، که مانعی در مقابل آن قرار نداشته باشد.

توجه به طول کابل آنتن تلویزیون

میزان طول کابل آنتن تلویزیون شما در کیفیت تصاویر دریافتی تاثیر خواهد گذاشت. اگر طول کابل آنتن که به تلویزیون وصل می‌شود، زیاد باشد، سیگنال‌های دریافتی ضعیف تر خواهند بود. بنابراین باید به این نکته توجه داشته باشید، که طول کابل را به صورت مناسب انتخاب نمایید. اگر طول کابل اضافه باشد، موجب افت کیفیت خواهد شد. استفاده از کابل با کیفیت نیز مهم است چون کابل های با کیفیت دیرتر دچار مشکل می‌شوند و پوسیده می‌شوند‌.

استفاده از دستگاه تقویت کننده آنتن تلویزیون

دستگاه تقویت کننده آنتن تلویزیون گردو بین آنتن و ورودی تلویزیون نصب می‌شود. با استفاده از این دستگاه می‌توانید امواج دریافتی را تقویت کنید و این منجر می‌شود، که شما تصاویر با کیفیتی دریافت کنید.

چنانچه آنتن تلویزیون به صورت نامناسب قرار بگیرد و یا آنتن تلویزیون شما در ارتفاع کمی قرار گرفته باشد، سیگنال های ضعیف دریافت می شود و این موجب خواهد شد، که تصاویر شما از کیفیت خوبی برخوردار نباشند و به صورت تار دیده شود. چنانچه گیرنده و تلویزیون شما تصاویر را به صورت تار دریافت کند، استفاده کردن از دستگاه تقویت امواج برای افزایش دادن طول موج های ضعیف تلویزیون بسیار موثر خواهد بود. به جای این که آنتن خود را تنظیم کنید و یا موقعیت آنتن را تنظیم کنید، بهتر است که امواج دریافتی را تقویت کنید، تا تصاویر شما از کیفیت خوبی برخوردار باشد.

سخن تکمیلی

هرچقدر آنتن خود را به صورت دقیق تر نصب و تنظیم کنید، خروجی آن تصاویری با کیفیت تر و شفاف تر خواهد بود. امواج تلویزیون به صورت صدا و نور بر روی آنتن فرستاده می شود و بدون آنتن، تلویزیون نمی تواند امواج را دریافت کند. بنابراین آنتن و تقویت آنتن تلویزیون در دریافت امواج و کیفیت تصاویر نقش بسیار مهمی دارد. اگر قدرت آنتن زیادتر باشد، سرعت دریافت کردن امواج توسط آن بیشتر شده و در نتیجه خروجی بهتری نیز خواهد داشت. بنابراین کیفیت آنتن و تقویت آنتن تلویزیون بسیار مهم است.

تقویت آنتن تلویزیون|انواع آنتن تلویزیون

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

بررسی روش‌های تقویت آنتن تلویزیون

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا