تعمیرات سرمایش گرمایش

دلیل ایجاد بوی نامطبوع در بخاری گازی و نحوه رفع عیب آن

علت بوی بد بخاری گازی چیست و راه حل آن کدام است؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

بخاری گازی از قدیم الایام استفاده زیادی داشته است، زیرا تامین نوع سوخت و نصب آن به راحتی ممکن می باشد. به طور کلی بخاری یکی از وسایلی است که در بیشتر منازل به چشم می خورد. معمولاً بعد از نصب بخاری بوی نامطبوعی در محیط خانه پخش می گردد. همچنین این بوی ساطع شده از بخاری به دلایل متعددی ایجاد می شود. شاید برایتان سوال باشد که علت بوی بد بخاری گازی چیست؟ از این دلایل می توان به آلوده بودن فیلتر بخاری، جدید بودن بخاری، بوی حاصل از سوختن گرد و غبار و … اشاره نمود. َ

تشخیص مشکل بخاری

روشن نشدن و همچنین خاموشی ناگهانی دو نمونه از ایرادات وارده به برخی بخاری ها هستند. نا گفته نماند که در اکثر مواقع بوی بد ایجاد شده توسط بخاری از شایع ترین مشکلات می باشد. توجه داشته باشید که در طی هر بازه زمانی مشخص بخاری نیاز به سرویس دارد. این فرآیند از بروز مشکلات زیادی جلوگیری می نماید.

گاهی اوقات مشاهده می شود که بخاری به طور ناگهانی خاموش می شود. این موضوع دلایل مختلفی همچون ایراد داشتن ترموکوپل و تنظیم نبودن آن و خرابی شمعک و شعله دارد.

دلیل روشن نشدن بخاری گازی

برخی مواقع با وجود پخش گاز بر روی شعله بخاری، شاهد روشن نشدن آن هستیم. این موضوع می تواند، به دلایل متفاوتی ایجاد گردد. به طور کلی زمانی که یک شی خارجی ورودی مشعل را اشغال نموده باشد، بخاری روشن نخواهد شد. این موضوع را زمانی بررسی کنید که شیر اصلی بخاری بسته  است. پس از آن به حل و بررسی مشکل ایجاد شده بپردازید.

زمانی که نازل بخاری شل شده یا دچار انحراف باشد، گاز به مشعل نمی رسد. چرا که نازل از جایگاه اصلی خود خارج شده و عملکرد درستی نخواهد داشت. در نتیجه بخاری با وجود پخش شدن گاز روی شعله روشن نمی شود. در برخی موارد نیز، علت روشن نشدن بخاری خرابی جرقه آن می باشد.

بهتر است این موضوع را با یک فندک یا کبریت امتحان نمایید. اگر بخاری با کبریت روشن شد، مشکل به خرابی فندک بخاری بر می گردد. افراد تنها با تعویض فندک بخاری می توانند این مشکل را به راحتی حل نمایند‌.

خاموشی فرمان بخاری

زمانی که با رها نمودن دکمه شاهد خاموش شدن فرمان بخاری هستید، ایرادی در بوبین و همچنین ترموکوپل بخاری ایجاد شده است. در نتیجه با بررسی و تعویض هر کدام از این موارد مشکل بخاری حل خواهد شد.

کم بودن شعله پیلوت

در صورت مواجهه با این موضوع، بخاری نیاز به تمیزکاری دارد. چرا که این مشکل برآمده از کثیفی فیلتر‌ های بخاری می باشد. نا گفته نماند که با مسدود شدن هر یک از سوراخ های مشعل نیز این مشکل رخ می دهد. در نتیجه وجود کثیفی در فیلتر و حفره ها علت بوی بد بخاری گازی است. برای رفع این مشکل کافی است، با برداشتن کاور شیر کنترل به تعویض فیلتر بپردازید. در صورتی که مشکل بخاری برطرف نشد، حفره های مشعل را از طریق یک شی تیز پاکسازی نمایید. در این صورت دیگر هیچ گونه مواد خارجی درون سوراخ های مشعل وجود ندارد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش های حل مشکل کاهش فشار آب شیر اهرمی

دلیل بوی بد بخاری گازی

بوی بد بخاری گازی

با شروع فصل زمستان، بخاری ها از گوشه و کنار انباری خارج می شوند. با روشن نمودن آن، متوجه می شوید که بوی بدی از آن ساطع می گردد.‌ پس احتمالا گرد و غبار زیادی گرفته است و نیاز به تمیز کاری خواهد داشت. عوامل زیادی منجر علت بوی بد بخاری گازی هستند که برخی از این موارد در ادامه ذکر شده است:

 • انسداد لوله خروجی دودکش
 • وجود نشتی در شیلنگ گاز
 • وجود گرد و غبار درون فیلتر
 • نو بودن بخاری گازی
 • آلوده شده فیلتر ها

علت بوی بد بخاری گازی با موارد مختلفی مرتبط است، از این رو توجه و رفع این موضوع امری الزامی می باشد. این موارد می تواند منجر به بروز اثرات جبران ناپذیری گردد، پس بایستی جدی گرفته شوند. همانطور که می دانید بوی حاصل از سوختن گرد و غبار ناخوشایند می باشد که برای از بین بردن آن استفاده پوست پرتقال پیشنهاد می شود.

بررسی علت بوی بد بخاری گازی

در صورتی که فضای خارجی بخاری گازی تمیز شود، اما باز هم بوی ناخوشایند حاصل از سوختن گرد و غبار وجود داشت. پس از گذشت زمانی و با زرد شدن شعله بخاری از این بو کاسته می شود و جای هیچ نگرانی نیست. چرا که فضای داخلی بخاری برای تمیزکاری در دسترس نخواهد بود و به مرور زمان بوی ساطع شده از بین می رود.

اگر این بوی نامطبوع زمان زیادی ادامه پیدا کرد، پس مشکل جدی بوده و باید از یک فرد متخصص کمک بگیرید. در ادامه برخی از مهم ترین دلایل بوی بد بخاری گاز را بیان می نماییم.

انسداد انتهای لوله دودکش

قبل از روشن کردن بخاری، بررسی لوله و تهویه صحیح امری مهم است. در فصول گرم سال روی مجرای خروجی دودکش ها لانه می سازند که این امر منجر به مسدود شدن لوله می گردد. در این صورت گاز CO2 حاصل از سوخت به خارج از منزل انتقال پیدا نکرده و بوی نامطبوعی ایجاد می نماید. پس چک نمودن دودکش از نظر مسدود نبودن یکی از موثرترین راه ها برای کارکرد درست بخاری به شمار می رود.

نو بودن بخاری

معمولا بخاری هایی که به تازگی خریداری شده اند، پس از روشن شدن بویی شبیه به سوختن پلاستیک ایجاد می کنند. جای هیچ نگرانی نیست، چرا که این بو پس از مدت کوتاهی از بین می رود. همانطور که می دانید برای ساخت بخاری از رنگ و مواد مختلفی استفاده می شود. این مواد ممکن است در هنگام ساخت روی شعله بخاری ریخته شده باشند که به مرور بوی بد آن از بین خواهد رفت.

کثیف بودن فیلتر ها

فیلتر ها نقش مهمی در از بین بردن علت بوی بد بخاری گازی ایفا می کنند. به طوری کلی این فیلتر ها از ورود بیش از حد گرد و غبار به درون بخاری جلوگیری کرده و گرفتگی آن ها از این امر جلوگیری می نماید. پس تمیز نمودن فیلتر ابتدایی گاز مانع از ایجاد بوی نامطبوع در محیط خانه می گردد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  علت آب دادن شوفاژ و رفع نشتی رادیاتور | تست نشتی شوفاژ

انتشار بوی گاز از بخاری

انتشار بوی گاز یکی از رایج ترین و همچنین خطر ساز ترین مشکلات بخاری گازی به شمار می رود. این بوی ساطع شده بسیار خطرات بوده و بی اهمیتی نسبت به آن خسارات جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت. حادثه هایی که جان انسان (گاز گرفتگی) را به خطر انداخته و خسارت زیادی (آتش سوزی) را به فرد وارد می کند.

در بیشتر اوقات نشت داشتن گاز از شیلنگ بین بخاری و لوله، علت بوی بد بخاری گازی است. برای اطمینان از نبود نشتی مقداری کف با صابون را در مرکز ارتباط لوله و شیلنگ قرار دهید. در صورتی که حباب ایجاد شود، نشتی گاز وجود دارد و باید تعویض گردد. با اطمینان از نشتی گاز بخاری، آن را خاموش نمایید؛ زیرا تجمع بیش از حد گاز خطر انفجار را به همراه خواهد داشت.

اگر بوی ایجاد شده از محیط بخاری دور باشد، ایراد در مبدل حرارتی وجود دارد. در این صورت با نمایندگی بخاری یا مراکز خدماتی تماس گرفته و موضوع را شرح دهید.

دلیل بوی بد بخاری گازی

نکات کلیدی نصب بخاری

یکی از نکات قابل توجه این است که بخاری گازی باید در فاصله ۲۰ سانتی متر از دیوار قرار گیرد. در صورتی که خود فرد توانایی تعمیر و نصب بخاری را داشته باشد، براحتی با چند مرحله این عمل را انجام خواهد داد. در غیر این صورت کمک گرفتن از افراد حرفه ای در این حوزه الزامی است. همانطور که می دانید قبل از روشن نمودن هر وسیله گرمایشی یا سرمایشی سرویس آن امری مهم می باشد. به طور مثال سرویس به موقع بخاری و رسیدگی به ایرادات آن در دراز مدت هزینه های تعمیر را کم و به صفر می رساند. همچنین با سرویس به موقع بخاری دیگر شاهد ایجاد بوی بد از آن نخواهید بود. برخی از مراحل سرویس بخاری گازی بدین شرح است:

 • اطمینان از مسدود نبودن دودکش بخاری
 • بررسی عدم نشتی شیلنگ متصل به لوله گاز
 • عدم قرار دادن دودکش از پنجره یا شیشه
 • پاک کردن بخاری از هر گونه آلودگی
 • استفاده نکردن از دودکش مشترک
 • شکسته نبودن شیشه جلوی بخاری
 • اطمینان از خروج دود حاصل از احتراق
 • قرار ندادن دودکش درون آب
 • محکم نمودن شیلنگ با بست
 • اطمینان از خروج کامل گاز CO2

نکته پایانی اینکه دقت داشته باشید که شیلنگ به هیچ وجه دچار تاخوردگی نباشد. همچنین در صورتی که امکان تعمیر یا سرویس بخاری فراهم نبود، از مراکز سیار تعمیرات کمک بجویید. این مراکز از دانش لازم برای تعمیر وسایل گرمایشی برخوردار هستند و دیگر نگرانی از بابت نصب بخاری نخواهید داشت.

کلام پایانی

رفع و پیدایش علت بوی بد بخاری گازی با شناخت مشکل آن ممکن است. بخاری گازی یکی از وسایل پر خطر به شمار می رود که برخورداری از دانش کافی برای نصب و رفع خرابی آن امری ضروری است.

ایبک امداد یکی از مراکز ارائه خدمات سیار تعمیر بخاری گازی در کشور ایران می باشد. این مجموعه تخصصی مهارت کافی در زمینه تعمیرات و عیب یابی انواع بخاری را دارا می باشد. در هر کجا از کشور ایران که باشید، متخصصین ایبک امداد در محل اعزام خواهند شد.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

علت بوی بد بخاری گازی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

علت بوی بد بخاری گازی و نحوه رفع عیب آن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا