ابزار برقی

راهنمای کامل عیب‌یابی دستگاه یو پی اس ups و رفع مشکلات آن

راهنمای کامل عیب‌یابی دستگاه یو پی اس ups و رفع مشکلات آن | آموزش عیب‌یابی یو پی اس

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

چنانچه با دستگاه یو پی اس سر و کار دارید، باید با نحوه عیب‌یابی و رفع مشکلات رایج آن آشنا باشید. برق اضطراری یا ups به عنوان منبع تأمین انرژی در مواقعی که برق قطع است، مورد استفاده قرار می‌گیرد. یو پی اس از جمله دستگاه‌هایی می‌باشد که دارای مزایای زیادی است. اما مانند دیگر دستگاه‌های الکتریکی ممکن است که با مشکلاتی مواجه شود، این مواقع باید عیب‌یابی دستگاه یو پی اس به صورت صحیح انجام شود.

راهنمای عیب‌یابی یو پی اس

برای اینکه بتوانید عیب‌یابی دستگاه یو پی اس را انجام دهید، باید در ابتدا مشکلاتی که ممکن است برای این دستگاه به وجود آید را بشناسید. پس از آن می‌توانید برای برطرف کردن خطاها و مشکلات به صورت درست اقدامات لازم را انجام دهید.

دستگاه یو پی اس

بررسی منبع تغذیه یو پی اس

در ابتدا باید اطمینان حاصل نمایید که دستگاه ups یا برق اضطراری به صورت صحیح به منبع برق متصل گردیده است. چنانچه دستگاه شما به صورت صحیح برق را دریافت نکند، عملکرد درستی نخواهد داشت. بنابراین بررسی منبع تغذیه برای عیب‌یابی دستگاه یو پی اس بسیار حائز اهمیت است.

چک کردن باتری یو پی اس

یکی از اجزای بسیار لازم و ضروری دستگاه ups باتری این دستگاه می‌باشد. چنانچه باتری آسیب دیده و شارژ نشود، یو پی اس امکان دارد که عملکرد درستی نداشته باشد در این حالت برای عیب‌یابی دستگاه یو پی اس باید باتری دستگاه خود را چک کرده و اطمینان حاصل کنید که به صورت صحیح شارژ گردیده و شرایط آن مناسب است.

اگر اطمینان حاصل نمودید که باتری مشکل دارد، باید باتری دستگاه را به یک باتری جدید تعویض نمایید قبل از این کار باید مطمئن باشید که باتری جدید با ولتاژ سازگار بوده و اندازه و ظرفیت مناسب برای دستگاه یو پی اس انتخاب نموده‌اید.

چک کردن اضافه بار دستگاه یو پی اس

در صورتی که بیش از اندازه بار وارد دستگاه یو پی اس شود امکان دارد که یو پی اس به صورت صحیح نتواند کار نکند. برای عیب‌یابی دستگاه یو پی اس سیستم حفاظت اضافه بار را چک نموده و اطمینان حاصل نمایید که عملکرد درستی دارد. با ارتقا به یو پی اس با ظرفیت بالاتر و قطع بعضی از تجهیزات متصل در صورت لزوم بار روی یو پی اس را کمتر کنید.

سیستم عامل و نرم‌افزار را چک کنید

در برخی مواقع خطاهای دستگاه یو پی اس می‌تواند به علت مشکلات موجود در سیستم عامل یا مشکلات نرم‌افزاری ایجاد شود. اطمینان حاصل کنید که سیستم عامل و نرم‌افزار ups به روز بوده و مشکلی در آنها وجود ندارد.

بررسی اتصالات و سیم کشی سیستم ups

دستگاه یو پی اس به انواع اتصالات و سیم‌کشی‌ها متکی بوده و اگر در هر کدام از این اتصالات مشکلی وجود داشته باشد، دستگاه عملکرد خوبی نخواهد داشت. در این شرایط برای عیب یابی دستگاه یو پی اس باید اتصالات را مورد بررسی قرار داده و از درست وصل بودن و شل و آسیب ندیده بودن آنها اطمینان حاصل کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  خدمات تعمیرات ابزار شمشاد زن و علف زن مارک بوش BOSCH

راه‌اندازی مجدد ups

در برخی مواقع برای اینکه عیب یابی دستگاه ups را انجام دهید، وقتی این دستگاه را خاموش می‌کنید و مجدداً روشن می‌نمایید، دوباره آن را راه‌اندازی نمایید. این کار امکان دارد به پاک کردن خطاها و تنظیم مجدد آن کمک کند.

عوض کردن باتری

چنانچه باتری دستگاه ups شما خراب یا قدیمی است، امکان دارد که نیاز باشد برای تعویض آن اقدام نمایید. برای اینکه تعویض باتری را انجام دهید با تکنسین خبره یا سازنده تماس حاصل کنید.

نویز الکتریکی

برای کاهش تداخل الکتریکی و نویز از محافظ برق و کابل‌های محافظ استفاده نمایید. چنانچه مشکل به وجود آمده برطرف نشد، برای عیب یابی دستگاه یو پی اس و رفع مشکل از ترانسفورماتور ایزوله استفاده نمایید.

تعویض قطعات معیوب

چنانچه قطعه معیوبی در دستگاه شما وجود دارد، حتماً باید در کمترین زمان ممکن آنها را با قطعات جدید جایگزین نمایید. توجه داشته باشید که تعویض قطعات حتماً باید توسط تکنسین واجد شرایط انجام شود.

عوامل محیطی

محیط دستگاه ups را با کنترل رطوبت دما گرد و غبار باید مناسب‌تر نمایید. همچنین باید این دستگاه را در مکانی که دارای تهویه مناسب با رطوبت و دمای پایدار است نصب نمایید.

عیب‌یابی دستگاه یو پی اس وقتی سیستم روشن نمی‌شود

در ابتدا باید اطمینان حاصل نمایید که دستگاه یو پی اس شما به صورت صحیح به برق متصل شده است و کابل برق به خوبی به آن وصل است.

پس از آن باید برای عیب‌یابی دستگاه یو پی اس باتری آن را بررسی نمایید. باتری سیستم باید به خوبی شارژ شده باشد. در بعضی از دستگاه‌های ups اگر باتری به صورت خوب شارژ نشود، عملکرد درستی نخواهد داشت. اگر باتری خالی است، امکان دارد که یو پی اس روشن نشود.

در مرحله بعدی برای عیب‌یابی دستگاه یو پی اس باید دکمه روشن و خاموش آن را بررسی نماید که حتماً فشار داده باشید.

اگر مشکل از موارد گفته شده نبود احتمال دارد که لازم باشد با پشتیبانی فنی تماس حاصل کنید. تیم پشتیبانی فنی عیب‌یابی دستگاه یو پی اس را به صورت تخصصی‌تر انجام می‌دهد و در صورت نیاز می‌تواند دستگاه یو پی اس شما را تعمیر کرده و یا تعویض نماید.

دستگاه یو پی اس در حالی که به برق وصل است از باتری استفاده می‌کند

اولین دلیل وجود این مشکل این است که امکان دارد جریان برق قطع شده باشد. برای عیب‌یابی دستگاه یو پی اس و رفع مشکل به وجود آمده باری که به دستگاه ups وارد می‌شود را کاهش داده و تجهیزات غیر ضروری را که نیازی به آنها ندارید، قطع نمایید. اگر همه دستگاه‌ها لازم و ضروری هستند، از باتری اکسترنال می‌توانید استفاده کنید.

یکی دیگر از دلایل مشکل این است که ولتاژ خط ورودی منحرف شده یا بسیار کم و یا زیاد است. در این صورت برای عیب‌یابی دستگاه یو پی اس باید سیستم خود را به خروجی متفاوت در مدار دیگر منتقل کنید ولتاژ ورودی به آن را آزمایش نمایید چنانچه ولتاژ قابل قبول بود حساسیت دستگاه ups خود را کمتر خواهد کرد.

دستگاه یو پی اس

چراغ تعویض باتری در دستگاه یو پی اس روشن است

در مواقعی که چراغ تعویض باتری روشن است، برای عیب‌یابی دستگاه یو پی اس باید ببینید که باتری به اندازه کافی شارژ دارد یا خیر. چنانچه باتری شارژ ضعیفی داشته باشد، باید باتری دستگاه خود را حداقل به مدت ۴ ساعت شارژ نمایید. پس از آن تست کنید. چنانچه پس از شارژ کردن باتری ضعیف بوده و قابل استفاده نیست، باید آن را عوض کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  آشنایی با انواع باتری یو پی اس | بهترین باتری یو پی اس

احتمال دوم این است که باتری دستگاه یو پی اس به صورت صحیح وصل نشده باشد. بنابراین باید بررسی نمایید که رابط‌های اتصال باتری به صورت محکم متصل هستند.

LED خطا روشن است

در مواقعی که در دستگاه یو پی اس خطای داخلی وجود دارد، ال ای دی خطا روشن خواهد بود. برای عیب‌یابی دستگاه یو پی اس بهتر است که با تعمیرکاران مجرب تماس حاصل کنید. کد خطایی که روی نمایشگر دستگاه مشاهده می‌شود، برای عیب‌یابی دستگاه یو پی اس مفید خواهد بود.

UPS مدت پشتیبانی مورد نظر را ارائه نمی‌دهد

در صورت بروز این مشکل این احتمال وجود دارد که باتری دستگاه به دلیل قطعی برق به صورت صحیح و درست شارژ نشده است یا عمر مفید باتری تمام شده است. برای عیب یابی دستگاه یو پی اس باید باتری را مجدداً شارژ نمایید.

اگر باتری در دمای بالا قرار بگیرد، زودتر خالی خواهد شد. اگر باتری نزدیک به پایان عمر مفید خود باشد، حتی در مواقعی که نشانگر عوض کردن باتری دستگاه روشن نیست، باتری دستگاه باید عوض کنید. برای اینکه عمر باتری یو پی اس افزایش پیدا کند، می‌توانید آن را کالیبره نمایید. همچنین در مواقعی که بار اضافه وارد دستگاه یو پی اس می‌شود ممکن است این مشکل به وجود آید. در این صورت باید تجهیزات غیر ضروری را جدا کنید.

حفاظت از قطعات یو پی اس

  • باتری دستگاه ups مانند قلب آن عمل می‌کند. بنابراین باید بررسی‌های منظم آن انجام شود تا از سیستم محافظت گردد.
  • هر کدام از دستگاه‌های ups دارای خازن‌هایی هستند که باید هر ۵ الی ۱۰ سال یکبار عوض شوند. این خازن‌ها وظیفه فیلتر کردن و صاف کردن نوسانات ولتاژ را بر عهده دارند. برای عیب‌یابی دستگاه یو پی اس باید بررسی سالانه بهینه سازی عملکرد این خازن‌ها انجام شود.
  • در مواقعی که فیلتر هوا با گرد و غبار یا پوشش‌های دیگر مسدود می‌شود، دستگاه ups بیش از اندازه گرم می‌شود. در این مواقع باید بررسی فیلترهای هوای ups انجام شود.
  • در هنگام بازرسی و عیب یابی دستگاه یو پی اس یکی از اولویت‌ها بررسی اتصالات دستگاه برق اضطراری می‌باشد.

سخن تکمیلی

دستگاه یو پی اس امکان دارد که در حین کار با مشکلات و ایراداتی مواجه شود. چنانچه مشکل به وجود آمده بسیار حاد نباشد، می‌توانید عیب‌یابی دستگاه یو پی اس را خودتان نیز انجام دهید.

در مواقعی که خودتان نتوانستید مشکل به وجود آمده برای دستگاه ups را برطرف نمایید، حتماً با تعمیرکاران و تکنسین متخصص تماس حاصل کنید. این افراد به خوبی با مشکلات رایج سیستم آشنا بوده و عیب یابی دستگاه یو پی اس شما را به صورت صحیح و اصولی انجام داده و با روش صحیح مشکلات به وجود آمده را برطرف خواهند کرد. افراد می‌توانند با بررسی و کنترل دستگاه به طور مرتب از بروز ایرادات تا حد زیادی جلوگیری کنند.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

راهنمای کامل عیب‌یابی دستگاه یو پی اس

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

راهنمای کامل عیب‌یابی دستگاه یو پی اس ups و رفع مشکلات آن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا