ابزار برقی

کاربرد دیمر لامپ در ساختمان چیست

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

محیط های دارای نور مناسب علاوه بر تاثیراتی که بر آرامش دارد باعث جلوگیری از سر درد نیز می گردد. یکی از وسایلی که باعث افزایش آرامش در منزل می شود دیمر لامپ است. این وسیله باعث کاهش تنش های عصبی نیز می شود. بیشتر افراد امکان دارد دچار سردرد های میگرنی شوند که دوست دارند در محیط بدون نور ساعت ها بمانند تا کمی از سردرد خود بکاهند.

دیمر چیست

امروزه در اکثر پروژه های الکترونیکی از قطعه ای به نام دیمر استفاده می شود. این وسیله در برق کشی ساختمان ها بسیار کاربرد دارد. برای تنظیم نور ساختمان از دیمر ها استفاده می شود. این قطعه را در مدار به صورت سری قرار می دهند. به همین دلیل می تواند ولتاژ ورودی به وسیله ها را کنترل نماید.

علت خرید دیمر لامپ چیست

مواقعی که نیاز دارید در روشنایی منزل تغییراتی داشته باشید باید از یک دیمر استفاده نمایید. دیمر ها علاوه بر اینکه می توانند روشنایی منزل را تغییر دهند توانایی ایجاد تاریکی مطلق در خانه را نیز دارند. هر چند این مورد یکی از اصلی ترین علت های استفاده از دیمر در برق کشی منزل است ولی این قطعه کاربرد های دیگری نیز دارد که در ادامه با آن آشنا می شوید.

صرف جویی در مصرف برق

همه ما اطلاع داریم که در طول شبانه روز میزان نور طبیعی محیط در حال تغییر است. به همین دلیل اشخاصی که اهمیت زیادی به صرفه جویی مصرف برق می دهند همیشه به دنبال روشی برای بهینه کردن مصرف برق هستند. خیلی از افراد تلاش می کنند با کم و زیاد کردن تعداد لامپ های روشن مصرف برق را کنترل نمایند. این کار به این صورت است که در طول روز لامپ کمتری روشن می کنند و با تاریک شدن هوا تعداد لامپ های روشن را بیشتر می کنند. اما با گذشت زمان متوجه خواهید شد که این روش اصلا به صرفه نمی باشد و خیلی اوقات عملی نمی گردد. به ویژه در منازل کوچکی که تعداد لامپ کمتری دارند اصلا نمی توان از این روش استفاده کرد.

به این علت اکثر افراد برای صرف جویی کردن در مصرف برق به دنبال راهکار های بهتری هستند. یکی از بهترین روش ها که در طول شبانه روز به شما کمک می کنند دیمر است. با استفاده از این وسیله به راحتی با یک پیچ می توان نور منزل را تنظیم نمود. دیمر ها را می توان برای انواع لامپ ها از جمله لامپ های رشته ای، ال ای دی، اس ام دی، کم مصرف و … را شامل می گردد. به همین دلیل می توانید از آن برای کاهش مصرف برق استفاده نمایید.

حتما بخوانید:   تفاوت ولتاژ و وات در چیست | جدول توان لوازم خانگی و میزان مصرفشان

طول عمر زیادتر لامپ ها

از دیگر مزیت های بهره مندی از دیمر در برق کشی ساختمان، زیاد کردن طول عمر تمامی لامپ ها می باشد. اگر لامپ های منزل شما مدام در حال خراب شدن هستند و باعث اذیت شما می گردد و برای طول عمر بیشتر لامپ ها دنبال راهی هستید، پیشنهاد می کنیم حتما از دیمر لامپ استفاده نمایید.

دیمر باعث می شود لامپ ها مثل قبل گرم نگردد. به این علت قطعه های لامپ دیرتر دچار فرسودگی می شود که باعث عمر بیشتر از اندازه لامپ ها خواهد شد. در نتیجه دیمر علاوه بر اینکه در مصرف انرژی صرفه جویی می کند باعث کاهش هزینه های مربوط به خرید لامپ نیز می گردد.

قطعه ای مناسب برای دوستداران محیط زیست

اگر از علاقه مندان به محیط زیست می باشید، به طور حتم باید یک قطعه دیمر لامپ در منزل خود داشته باشید. امروزه یکی از بزرگ‌ترین نگرانی‌های دنیا، استفاده بی‌رویه از انرژی الکتریکی می باشد که باعث چند برابر شدن آلودگی‌های زیست‌محیطی می شود. به همین دلیل هر قطعه ای که قادر باشد مصرف برق را تا حدودی کم کند به محیط زیست نیز کمک زیادی می کند. دیمر این کار را به خوبی انجام داده است.

ولی دیمرها از جهات دیگری هم به محیط زیست می توانند کمک نمایند. از آن سویی که طول عمر لامپ های دارای دیمر بیشتر خواهد بود، ضایعات آنها هم کاهش خواهد یافت. این امر همچنین به کاهش آلودگی محیط زیست تا میزان زیادی کمک می کند.

با دیمر لامپ نور پردازی زیبا ایجاد می شود

یکی از ویژگی های مهم دیمر ها تنظیم نمودن میزان نور است. به همین دلیل برای نورپردازی منازل و اماکن تجاری بسیار مناسب است. حتما به چشمتان خورده است که نور پردازی یک مغازه تا چه اندازه در خرید تاثیر گذار است. به این علت فروشندگان از این روش برای ایجاد فضای زیبا تر استفاده می کنند.

در اکثر رستوران ها نیز برای نورپردازی از دیمر استفاده می گردد. البته از دیمر در رستوران به روش متفاوتی استفاده می شود چونکه در اشتهای مشتری میزان نور پردازی تاثیر گذار است. به همین دلیل علاوه بر اینکه دیمر باعث زیبا تر شدن فضای رستوران می شود باعث افزایش خرید مشتری نیز می گردد.

حتما بخوانید:   خدمات تعمیر شمشاد زن دوو Daewoo | انواع و راه اندازی

دیمر لامپ چگونه کار می کند

دیمر ها در واقع نوعی کلید دو ترمیناله می باشند که بر روی دیوار نصب می گردد. شکل ظاهری دیمر دقیقا این کلید ها هستند که به دو شکل کشویی یا دورانی وجود دارند. با استفاده از این کلید می توان توان ورودی به لامپ را کم و زیاد کرد که باعث کم و زیاد شدن نور خانه می گردد.

دیمر ها چگونه میزان نور ورودی به لامپ را تغییر می دهند؟ یک عضو مهم و الکترونیکی به نام ترایاک در دیمر ها وجود دارد که از عبور بخشی از موج های متناوب در ولتاژ ورودی جلوگیری می کند. در اصل ولتاژ های ورودی مختلف را همین ترایاک از دیمر می گیرد.

به طور معمول دیمر ها را به صورت سری در مدار برق قرار می دهند و ولتاژ برق را عهده دار هستند. به طور معمول دیمر ها در لامپ های کم مصرف استفاده می شود و به شکل دستی قابل تنظیم هستند. اما امروزه دیمر های نوینی در بازار وجود دارد که امکان تنظیم از راه دور را به وجود آورده اند.

دیمر لامپ

انواع مختلف دیمر لامپ چیست

با توجه به استقبالی که امروزه از دیمر شده است و کارایی زیادی که دارد، انواع مختلفی از این قطعه تولید شده و در بازار وجود دارند. برای خرید یک دیمر بهتر می باد با انواع آن و کارکرد هر کدام آشنا شوید تا بتوانید مناسب ترین نوع دیمر را برای منزل خود خریداری نمایید.

دیمر های مکانیکی

یکی از ساده ترین مدل های دیمر دیمر مکانیکی است که نصب راحتی دارد. برای اینکه این دیمر ها را نصب نمایید نیاز نیست سیم کشی منزل را تغییر دهید. به همین دلیل به راحتی می توانید بای منزل خود یک دیمر مکانیکی خریداری کنید.

زمانی که به منظور خرید یک دیمر مراجعه می کنید با انواع دیمر های کشویی و دورانی رو به رو می شوید. در این مدل ها از یک پیچ برای تنظیم کردن نور استفاده می گردد که به راحتی می توان با آن نور منزل را کم و زیاد کرد.

دیمر های لمسی

نوع مدرن تر از دیمر های مکانیکی، دیمر های لمسی می باشند. البته از لحاظ کارکرد تفاوتی با هم ندارند و فقط از نظر ظاهری تغییراتی ایجاد شده است. به دلیل شکل ظاهری مدرن تری که دیمر های لمسی نسبت به انواع مکانیکی آن دارد از این قطعه بیشتر در ساختمان های نوین و به روز استفاده می گردد.

حتما بخوانید:   آموزش نکات و ترفندهای تنظیم جک درب پارکینگ

دیمر های هوشمند

دیمر های هوشمند از لحاظ ظاهری تفاوتی با دیمر های لمسی ندارند. ولی از نظر عملکرد کاملا با یکدیگر متفاوت می باشند. این دیمر ها به دلیل امکان کنترل از راه دور با دیگر دیمر ها فرق دارند. این دیمر های هوشمند علاوه بر اینکه به صورت دستی قابل تنظیم هستند می توانید آن را اپ های گوشی مخصوص و ریموت کنترل تنظیم نمایید.

البته دیمر های هوشمند قادر هستند به صورت خودکار نور فضای مد نظر را تنظیم نمایند. با توجه به این ویژگی دیگر نیاز به تنظیم نور به صورت دستی ندارید. این سبک از دیمر ها با توجه به تابش نور خورشید به صورت خودکار نور فضا را کم و زیاد می کنند. از دیمر های هوشمند بیشتر در سینما ها و سالن های آمفی تئاتر استفاده می کنند.

دیمر لامپ

مهم ترین نکات در خرید دیمر چیست

قبل از اینکه اقدام به خرید دیمر لامپ نمایید باید بدانید که قطعه مد نظر برای کدام لامپ ها مناسب هستند. امروزه در بازار انواع مختلفی لامپ وجود دارند که برای هر کدام از آن ها دیمر های مخصوصی تولید شده است. به همین دلیل باید قبل از اقدام به خرید لامپ های استفاده شده در منزل خود را بدانید. البته باید گفت که لامپ های فلورسنت و کم مصرف با دیمر تنظیم نمی شوند و اگر در منزل خود از این سبک لامپ استفاده می کنید باید از خرید دیمر منصرف شوید.

نکات دیگری نیز در این رابطه وجود دارد که به شرح زیر است:

  • تمامی دیمر ها نیاز به تغییر سیم کشی منزل ندارند. برای مثال به راحتی می توانید از دیمر های مکانیکی در منزل خود استفاده نمایید.
  • با توجه به ولتاژ برق خود باید از مدل های دیمر DC و AC، یکی را انتخاب کنید. زیرا دیمر DC برای ولتاژ ۱۲ تا ۴۸ مناسب است و دیمر AC  برای ولتاژ ۲۲۰ مناسب می باشد.

نتیجه گیری

تلاش کردیم تمامی اطلاعات مورد نیاز در رابطه با دیمر لامپ را در این مقاله ذکر کنیم. دیمر ها برای کنترل مصرف انرژی بسیار مفید هستند با مطالعه مطلب بالا می توانید یکی از بهترین مدل های دیمر را با توجه به منزل خود انتخاب کنید و با نصب آن شما نیز جزو افرادی باشید که در مصرف برق نهایت صرفه جویی را می نمایند.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

دیمر لامپ چیست

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

در این مقاله با کاربرد های دیمر لامپ و انواع آن آشنا می شوید.

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x