ابزار برقی

حشره کش برقی چیست و عملکرد آن چگونه است؟ | بررسی مزایا و معایب حشره کش برقی

وقتی که هوا گرم می‌ شود حشراتی مانند پشه و مگس در اطراف بسیار زیاد می‌ شوند و همین مورد می‌ تواند باعث آزرده کردن اوقات ما شود. وجود حشرات همیشه برای ما آزار دهنده هستند و به همین خاطر بسیاری از افراد دنبال راهی جهت فرار کردن از دست این موجودات مزاحم می‌ باشند. حتی این حشرات در وقت خواب و فعالیت و کار هم می‌ توانند تمرکز و آرامش ما را از بین ببرند. علاوه بر همه این‌ ها این موجودات مزاحم آلوده می‌ باشند و نباید روی مواد غذایی بنشیند. حشره کش‌ ها در انواع مختلف اسپری، صوتی، دستگاه‌ های الکترونیکی قوی و … در بازار وجود دارند که می‌ توانند به دفع حشرات بپردازند.

حشره کش برقی چیست؟

یکی از دستگاه‌ هایی که برای دفع حشرات بسیار موثر است حشره کش برقی می‌ باشد که یکی از مزایای استفاده از آن بی خطر بودن و عدم ایجاد مسمومیت و آلودگی در بدن انسان می‌ باشد. با پیشرفت تکنولوژی امروزه جهت رفع مشکلات مربوط به حشراتی مثل سوسک، مورچه و … حشره کش‌ های برقی در برندهای مختلفی ارائه شده‌ اند. این حشره کش‌ ها برای انسان از نظر تنفسی و همچنین مخاط چشمی مشکلی ایجاد نمی‌ کنند. همچنین صدایی ندارند که باعث آزار افراد شوند. حشره کش برقی  از سیستم‌ های دفع حشرات موذی می‌ باشد. این حشرات با پخش کردن اشعه UV می‌ توانند حشرات را به خود جذب نمایند و پس از آنکه این موجودات به سمت دستگاه آمدند با جریان الکتریکی سوزانده و از بین برده می‌ شوند.

عملکرد حشره کش برقی چگونه است؟

به علت وجود ریسک فاکتورها و همچنین خطراتی که حشره‌ کش‌ های شیمیایی داشتند بالاخره نسل جدیدی از حشره‌ کش‌ های الکتریکی به بازار وارد شدند. این حشره کش‌ ها با برق کار می‌ کنند و با تولید امواج الکتریکی و یا فرا صوت به دفع حشرات می‌ پردازند. پس از متصل کردن این دستگاه به برق، موج الکتریکی در حشره کش ذخیره شده و به شکل انرژی تابشی به فضا انتشار می‌ یابد. راهنمای کامل عملکرد پنکه مه پاش | انواع مدل های پنکه مه پاشارگان‌ ها و بافت‌ های بدن حشرات موذی درست مانند بدن انسان‌ ها نسبت به اندازه خاصی از امواج حساس می‌ باشند بنابراین تاثیری که این امواج بر روی محیط دارند موجب مرگ حشرات زمینی و هوایی می‌ شود. یک نوع دیگر از دستگاه‌ ها لوازمی هستند که با فراصوت کار می‌ کنند. این امواج درست شبیه به امواج سونوگرافی هستند و در فضا انتشار می‌ یابند امواج فراصوت برای انسان محسوس نیستند و در محدوده شنوایی او قرار نمی‌گیرند ولی حشرات به این بازه صوتی حساس می‌ باشند و این امواج می‌ تواند موجب ناتوانی و حتی مرگ حشرات شود.

حتما بخوانید:   نحوه نگهداری از ریش تراش چگونه است | محافظت از ریش تراش

حشره کش الکتریکی چگونه کار می‌کند؟

این حشره کش‌ ها اشعه UV را انتشار می‌ دهند و به این صورت باعث جذب حشرات می‌ شوند و پس از آن با انرژی الکتریکی موجودات را از بین می‌ برند. یکی از معایب استفاده از حشره کش‌ های الکتریکی قیمت بالای آنها می‌ باشد و ایراد دیگر این است که این حشره کش‌ ها فقط می‌ توانند حشراتی را که پرواز می‌ کنند از بین ببرند. از مزایای حشره کش الکتریکی می‌ توانیم به این مورد اشاره کنیم که هیچ نیازی به قرص وجود ندارد و برخی از آنها حتی به شکل چراغ خواب نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

حشره کش‌ های قرصی چگونه کار می‌کند؟

یکی از ارزان‌ ترین انواع حشره کش‌ ها حشره کش قرصی می‌ باشد که دارای مصرف خانگی است. این حشره کش دارای بخشی است که به پریز برق وصل می‌ شود و بخش دیگر آن قرص می‌ باشد. دستگاه به پریز برق متصل می‌ شود و با انتشار دادن مواد شیمیایی می‌ تواند به دفع حشرات کمک کند و یا اینکه حشره را جذب کرده و زمانی که بر روی دستگاه نشست باعث بر هم خوردن و از بین بردن سیستم عصبی آن و سپس مرگ حشره خواهد شد. معمولا قرص‌ ها دارای استفاده محدودی می‌ باشند و بیشتر از ۲۴ ساعت ماندگاری ندارند. یکی از مزایای استفاده از حشره کش قرصی این است که دارای قیمت مناسبی می‌باشد و از معایب و ایرادهای این دستگاه می‌ توانیم به انتشار مواد شیمیایی و همچنین تعویض کردن قرص به شکل منظم اشاره کنیم. همچنین این قرص‌ ها بخاری که می‌ تواند برای گروه‌ های سنی حساس مانند کودکان و سالمندان اثر منفی گذاشته و ریه‌ های آنها را درگیر کند. همانطور که گفتیم قرص حشره کش برای انسان مضر می‌ باشد بنابراین بهتر است هرگز آن را بدون دستکش داخل دستگاه قرار ندهید و از آنجایی که برای کودکان و سالمندان مضر می باشد بهتر است که آنها فاصله یک متری با دستگاه را حفظ کنند. همچنین افرادی که دارای بیماری آسم می‌ باشند نیز نباید از این قرص‌ ها استفاده نمایند. قرص‌ها را در جایی نگهداری کنید که از مواد غذایی دور باشد.

حتما بخوانید:   راهنمای کامل عیب‌یابی دستگاه یو پی اس ups و رفع مشکلات آن

حشره کش‌ های راکتی چیست؟

این حشره کش‌ ها هم در دسته حشره‌ کش‌ های برقی قرار دارند و به آنها راکتی نیز می‌ گویند. این حشره کش فقط برای حشراتی که بالدار و ریز هستند مورد استفاده قرار می‌گیرد. راهنمای کامل عملکرد پنکه مه پاش | انواع مدل های پنکه مه پاشاین دستگاه شکلی شبیه به راکت تنیس دارد و یک دسته و همچنین یک توری از اجزای آن می‌ باشد. توری حشره کش دارای جریان الکتریکی بوده و با نزدیک کردن این قسمت به حشرات پرنده مانند پشه و مگس جرقه‌ای که از جریان الکتریکی حاصل می‌ شود می‌ تواند باعث سوزاندن حشرات شده و آنها را پودر کند.

عملکرد حشره کش راکتی چگونه است؟

روش کار با حشره کش راکتی به این صورت است که نخست باید این دستگاه که به مگس کش برقی هم معروف است را روشن کنید و پس از آن وقتی که به حشره ضربه وارد می‌ کنید همزمان شاسی روی دسته را هم بفشارید. جریان الکتریکی که در این توری وجود دارد باعث از بین بردن حشرات می‌ شود. همچنین لامپ‌ های ال ای دی روی این حشره کش‌ ها وجود دارند تا این موجودات بتوانند به آسانی به سمت آنها جذب شوند. یکی از معایب استفاده از حشره کش راکتی این است که باید مگس کش را در دست خود بگیرید و به دنبال حشرات بروید و خودتان را به آنها نزدیک کنید. حشره کش راکتی دارای ساختار ایمنی می‌ باشد ولی باید مواظب باشید به هنگام به لبه میز و همچنین قسمت‌ های فلزی ضربه وارد نکنید زیرا باعث آسیب رسیدن به حشره کش خواهد شد.

مزایا و معایب استفاده از حشره کش برقی

لازم است که بدانید این دستگاه‌ ها علاوه بر مزایایی که دارند دارای خطرات و معایبی هم برای انسان‌ ها می‌ باشند و می‌ توانند آسیب‌ هایی به بدن ما وارد کنند. در ادامه به بررسی برخی از مزایا و معایب حشره کش‌ های برقی می‌ پردازیم.

  • حشره کش برقی دارای امواج الکترومغناطیسی می‌ باشد و به وسیله آن کار می‌ کند و این امواج بر پشه‌ ها و مگس‌ ها تاثیر گذاشته و آنها را به سمت حشره کش جذب می‌کند و در انتها باعث مرگ آنها خواهد شد.
  • این امواج بر روی بافت بیولوژیک بدن انسان‌ ها نیز تاثیر گذاشته ولی این تاثیر خیلی هم نگران کننده نمی‌ باشد ولی اگر به مدت طولانی در معرض این امواج قرار داشته باشید می‌تواند باعث آسیب به بدن شما هم شود بنابراین سعی کنید که خیلی زیاد از این دستگاه برای کشتن حشرات استفاده نکنید.
  • گاهی اوقات بعضی از افراد به امواجی که از حشره کش‌ های برقی انتشار می‌ یابد حساسیت دارند و می‌ تواند باعث آبریزش بینی و سردرد آنها شود.
  • از مزایای استفاده از حشره کش برقی می‌ توانیم به برد زیاد آنها اشاره کنیم و این برد می‌تواند تا ۱۸۰ متر نیز باشد و به راحتی می‌ تواند حشرات را به صورت کامل از بین ببرد. علاوه بر آن این دستگاه‌ ها در همه مکان‌ ها قابل نصب می‌ باشند و دردسرها و معضلات استفاده از حشره کش‌ های پودری و اسپری را ندارند.
حتما بخوانید:   راهنمای خرید یک محافظ برق مناسب برای تلویزیون، یخچال و لباسشویی

نکاتی در مورد خرید حشره کش برقی

  • حشره کش‌ های برقی معمولاً گران‌ ترین نوع حشره کش می‌ باشند بنابراین باید به توان مالی خود دقت کنید.
  • نوع حشره‌ای که قصد دارید آن را از بین ببرید را مشخص کنید. حشره کش‌ های برقی انتخاب مناسبی برای دفع پشه‌ ها می‌ باشند.
  • برند شناخته شده‌ ای را انتخاب کنید تا میزان تخریب محیط زیست و همچنین عوارض آن کمتر باشد.

راهنمای کامل عملکرد پنکه مه پاش | انواع مدل های پنکه مه پاش

  • به اندازه مکانی که حشره کش را در آنجا نصب می‌ کنید دقت کنید. اگر برای مکان‌ های عمومی، باغ، مغازه‌ های بزرگ و …. می‌ خواهید حشره کش خریداری کنید اندازه‌ های بزرگ آن را انتخاب نمایید.
  • بعضی از حشره‌ کش‌ ها این ویژگی را دارند که بتوان لامپ آنها را تعویض کرد. اگر اینطور نباشد و لامپ بسوزد در واقع حشره کش کارکرد خود را از دست خواهد داد.

کلام آخر

یکی از دغدغه های افراد خانواده دفع حشرات موذی به خصوص در فصل تابستان می باشد. انواع مختلف حشره کش های برقی با قیمت های مناسب جهت دفع دائمی حشرات در بازار وجود دارند که به محیط زیست آسیبی نیز نمی رسانند. مکانیسم عملکرد حشره کش برقی امواج فراصوت و الکترومغناطیسی می باشد. این امواج به بدن انسان ضرری نمی رسانند ولی می توانند حشرات را از بین ببرند.

 

31

حشره کش برقی چیست و عملکرد آن چگونه است؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

حشره کش برقی چیست و عملکرد آن چگونه است؟ بررسی مزایا و معایب حشره کش برقی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x