تعمیرات لباسشویی

چگونگی رگلاژ و تعویض تسمه ماشین لباسشویی | زمان تعویض تسمه

نحوه تعویض تسمه ماشین لباسشویی دوقلو | نشانه های خرابی تسمه ماشین لباسشویی

قطعات زیادی در داخل ماشین لباسشویی وجود دارند که باعث عملکرد درست این دستگاه می شوند. خرابی هر یک از این قطعات باعث ایجاد اختلال در فرآیند شستشو و عملکرد لباسشویی خواهند شد. یکی از این قطعات مهم که نقش بسزایی در کارکرد اصولی لباسشویی دارد، تسمه است. که در صورت خرابی نیاز به تعویض دارد. با مطالبی که در این مقاله بیان می کنیم تا حدی شما را با نحوه تعمیر و تعویض تسمه ماشین لباسشویی آشنا می کنیم. اما اگر نتوانستید خودتان نسبت به تعویض آن اقدام کنید یا دانش فنی جهت انجام این کار را ندارید، می توانید از طریق شماره های مندرج در صفحه از خدمات تعمیر لباسشویی سیار ما برخوردار شوید.

معرفی تسمه ماشین لباسشویی

تسمه قطعه شبیه به کمربند در لباسشویی است که باعث انتقال قدرت از موتور به دیگ لباسشویی می شود. زمانی که لباسشویی روشن باشد، تسمه با استفاده از جریان برق دیگ لباسشویی را به چرخش در می آورد. این قطعه روی دو پولی تعبیه شده است یکی از پولی ها به دیگ و پولی دیگری به موتور متصل می گردد.

نشانه های خرابی تسمه ماشین لباسشویی

در چه مواقعی نیاز به تعویض تسمه ماشین لباسشویی است؟ هنگامی که این قطعه خراب شود و عملکرد درستی نداشته باشد، نیاز به تعویض خواهد داشت. از کجا بفهمیم که تسمه ماشین لباسشویی خراب شده است؟ ماشین لباسشویی در حین کار عملکردی از خود بروز می دهد که نشان دهنده خرابی تسمه است. بنابراین چنانچه نشانه های زیر را در ماشین لباسشویی مشاهده کردید، لازم است نسبت به تعویض تسمه ماشین لباسشویی اقدام کنید.

اولین و اصلی ترین دلیل خرابی تسمه به چرخش در نیامدن دیگ لباسشویی است. زمانی که دیگه ماشین لباسشویی نچرخد، پروسه شستشوی لباس به درستی انجام نمی شود.

چنانچه تسمه دچار پوسیدگی یا پارگی شده باشد، نمی تواند انرژی را از موتور به دیگ منتقل کند. در نتیجه دیگ لباسشویی نمی چرخد.

برخورد دیگ لباسشویی با بدنه دستگاه در ماشین های لباسشویی که درب آن از جلو باز می شود. هنگامی که تسمه لباسشویی دچار پوسیدگی یا پارگی شود، دیگ لباسشویی به بدنه ماشین لباسشویی برخورد می کند و باعث ایجاد سر و صدای زیادی می گردد.

حتما بخوانید:   راهنمای ماشین لباسشویی کرال

توجه داشته باشید هر یک از قطعات ماشین لباسشویی یا به طور کلی هر وسیله برقی دیگری دارای طول عمر مشخصی هستند. زمانی که بیش از ۶ سال از عمر ماشین لباسشویی می گذرد و تا به حال آن را سرویس نکرده‌ اید، امکان خرابی تسمه بسیار بالاست.

انواع تسمه ماشین لباسشویی

تسمه ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی بر اساس شرکت تولید کننده، ظرفیت و قدرت دارای انواع مختلفی هستند و بر این اساس تسمه ‌ها نیز انواع مختلفی دارند. از جمله:

 • تسمه ذوزنقه دندانه ای
 • تسمه شیاردار
 • تسمه ذوزنقه ساده
 • تسمه تایم

این نوع تسمه ها هر یک دارای ارتفاع، عرض، طول و ضخامت متفاوتی هستند و بر این اساس به انواع A. B. D. E. M و 5/9  تقسیم می شوند. کوچکترین مدل تسمه ها نوع A می باشند و هر چه به سمت M نزدیکتر می رویم، تسمه بزرگتر می شود. تفاوت این نوع تسمه ها در تعداد دور در دقیقه قدرت و کاربردشان است.

زمان تعویض تسمه ماشین لباسشویی

تسمه ماشین لباسشویی باید تعویض شود یا تعمیر؟ تعمیر تسمه به فاکتورها و شرایط خاصی بستگی دارد. اما چنانچه تسمه دچار فرسودگی شده باشد یا شل و پاره شده باشد، نیاز به تعویض دارد.

اگر می خواهید ببینید مشکل از تسمه است یا خیر باید هنگامی که لباس داخل لباسشویی نیست، دیگ آن را با دست بچرخانید. اگر توانستید به راحتی با دست آن را بچرخانید، مشکل از تسمه نیست. اما در غیر این صورت در جهت رفع مشکل تسمه باید اقدام کنید.

طریقه نصب تسمه در ماشین لباسشویی

برای این که بتوانید تسمه جدید را در ماشین لباسشویی نصب کنید، باید مطابق با مراحل زیر عمل نمایید:

 • ابتدا لازم است جریان برق را از دستگاه جدا کنید و برای این کار دوشاخه لباسشویی را از برق بکشید.
 • پنل پشتی ماشین لباسشویی را با پیچ گوشتی باز کنید. البته بسته به مدل لباسشویی شما ممکن است پنل در جلو یا عقب دستگاه قرار داشته باشد.
 • جای پودر را در آورید. برای این کار لازم است دکمه کوچکی که در داخل آن وجود دارد را فشار دهید و قطعه را از جای خود در آورید.
 • کنترل پنل را به سمت بالا هدایت کنید تا مزاحمتی برای کار شما ایجاد نکند.
 • پنل پایینی دستگاه را باز کرده و به سمت خودتان بکشید تا به صورت کامل از دستگاه خارج شود.
 • بعد از اینکه پنل را از جا در آوردید، تسمه را می توانید مشاهده کنید. ممکن است تسمه شل شده باشد. در این صورت نیاز به تعویض نخواهد داشت.
 • پیچ گوشتی را در قسمت لبه تسمه قرار دهید و همانطور که کمی بالا آمده تسمه را روی قرقره و پولی بچرخانید. هنگام چرخش تسمه از جا در می ‌آید و به راحتی در دسترس شماست.
 • حال می ‌توانید تسمه جدید را جایگزین کنید. توجه داشته باشید که شیارهای تسمه باید مطابق با پولی باشد.
 • در این مرحله تسمه را بکشید و به سمت قرقره ببرید و آنقدر قرقره را بچرخانید تا تسمه روی آن سوار شود.
 • از آنجایی که بخش داخلی ماشین لباسشویی تاریک است، بهتر است از چراغ قوه استفاده کنید.
 • بعد از اینکه تسمه جدید را جایگزین تسمه قبلی کردید، لازم است تمامی وسایل را در جای خود قرار دهید و پیچ پنل را سفت کنید.
حتما بخوانید:   چگونه قفل ماشین لباسشویی سامسونگ را باز کنیم؟

توجه داشته باشید تعویض تسمه ماشین لباسشویی یک کار تخصصی است و در صورتی که مهارت کافی در این خصوص ندارید، ممکن است باعث ایجاد آسیب بیشتر به دیگر قطعات لباسشویی شوید. در این صورت نه تنها در هزینه ها صرفه جویی نخواهید کرد، بلکه خسارات سنگینی را نیز به بار خواهید آورد.

طریقه رگلاژ تسمه ماشین لباسشویی

همانطور که گفتیم تسمه ماشین لباسشویی در صورتی که شل شود، نیاز به تعویض ندارد. اما راهکار رفع این مشکل چیست؟ برای رفع شل شدگی تسمه ماشین لباسشویی لازم است آن را رگلاژ نمایید. برای این کار باید پایه های دینام را کمی شل کرده و با استفاده از یک اهرم آن را به سمت عقب بکشید. البته توجه داشته باشید که تسمه را نباید زیاد سفت کنید. حال می ‌توانید پیچ های دینام را با دقت در جای خود محکم کنید.

نحوه تعویض تسمه ماشین لباسشویی دوقلو

تا اینجای مقاله هر چیزی که راجع به تعویض تسمه ماشین لباسشویی گفتیم، مربوط به مدل تک آن بوده است. اما آیا نحوه تعویض تسمه ماشین لباسشویی دوقلو نیز همین گونه است؟ خیر. چنانچه ماشین لباسشویی دوقلو در خانه دارید، جهت تعویض تسمه آن باید با استفاده از ابزارهایی همچون چاقوی بتونه سفت، تسمه جدید، بست پلاستیکی و سیم چین مطابق با مراحل زیر اقدام کنید:

 • ابتدا دستگاه را از برق جدا کنید.
 • با استفاده از چاقوی بتونه پنل جلوی لباسشویی را آزاد کنید. البته برای این کار لازم است کمی به چاقو فشار وارد نمایید. در این صورت پنل به راحتی از ماشین لباسشویی جدا می شود.
 • حال می ‌توانید تمامی قطعات داخلی لباسشویی را به خوبی مشاهده کنید. در قسمت پایین دستگاه تسمه قرار دارد که لبه های آن کمی تیز هستند. بنابراین جهت تعویض آن لازم است از دستکش مخصوص استفاده کنید.
 • احتمالاً تسمه های جدید لباسشویی باید سفت باشند و به حرکت در آوردن آن برای موتور با فشار زیادی همراه است. برای رفع مشکل می توانید تعدادی حلقه لاستیکی استاندارد را روی شفت موتور نصب کنید تا راحت تر بتواند تسمه را به حرکت درآورد.
 • در این مرحله باید با استفاده از بست پلاستیکی تسمه را به دور پولی ببندید و آن را دور شفت موتور قرار دهید.
 • حال با استفاده از سیم چین بست پلاستیکی را که باعث اتصال تسمه به دور پولی شده است، باز کنید. سپس چندین بار با کمک دست خود تسمه را بچرخانید و اطمینان حاصل کنید که تسمه روی پولی به درستی قرار گرفته است.
 • در این مرحله لازم است حلقه پلاستیکی را که روی شفت موتور قرار دارد، بردارید و دوباره پولی را به حرکت درآورید.
 • هنگامی که از سالم بودن تمامی قطعات دستگاه اطمینان حاصل کردید، لازم است پنل جلوی ماشین لباسشویی را به درستی در جای خود قرار دهید. توجه داشته باشید که پنل باید با گیره ها چفت شود و به درستی در جای خود قرار بگیرد.
حتما بخوانید:   نمایندگی تعمیرات ماشین لباسشویی سامسونگ Samsung

نحوه تعویض تسمه ماشین لباسشویی

جمع بندی

در این مقاله از ایبک امداد به بررسی روش های تعویض تسمه ماشین لباسشویی پرداختیم و گفتیم که چه نشانه هایی باعث می شود به خرابی تسمه در لباسشویی شک کنیم. چنانچه نشانه ها و علائم گفته شده در این مقاله را در ماشین لباسشویی خود مشاهده نمودید، سریعاً باید نسبت به تعمیر دستگاه اقدام کنید. برای این کار می ‌توانید از خدمات تعمیر در محل ماشین لباسشویی ایبک امداد بهره مند گردید. جهت ارتباط با کارشناسان این مجموعه از طریق شماره های مندرج در صفحه اقدام کنید.

31

تعویض تسمه ماشین لباسشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نحوه تعویض تسمه ماشین لباسشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x