تعمیرات لباسشویی

قفل درب ماشین لباسشویی و برطرف کردن ایرادات آن

قفل درب ماشین لباسشویی و برطرف کردن ایرادات آن | دلیل باز نشدن درب ماشین لباسشویی

قفل درب ماشین لباسشویی در حالت عادی وقتی برنامه شستشو به پایان می رسد، برای یک الی دو دقیقه باز می شود، ولی در برخی مواقع امکان دارد، که به دلایل مختلف وقتی فعالیت لباسشویی و شستشوی لباس ها به اتمام می‌رسد، درب دستگاه باز نشود.

عوض قفل درب لباسشویی

 • در صورتی که در قفل درب ماشین لباسشویی شما مشکلی به وجود آمده است پیشنهاد می شود، که برای عوض کردن آن اقدامات لازم را انجام دهید. چون تعویض آن بهترین راهکار می باشد. در اولین اقدام باید ماشین لباسشویی را از برق بکشید.
 • پیچ های پنل را باز کرده و آن را از ماشین لباسشویی جدا نمایید.
 • درب ماشین لباسشویی را باز کنید و کلید قفل کننده که با دو پیچ به صورت محکم قرار داده شده است را باز نمایید و پس از آن کلید را با دقت جدا نمایید.
 • قفل جدید را در مکان کلید قبلی قرار دهید و پیچ های آن را محکم سفت کنید.
 • سپس قاب بالایی را در مکان خودش قرار داده و محکم ببندید.
 • با انجام دادن مراحل فوق می‌توانید ماشین لباسشویی خود را تعمیر نمایید و آن را به برق متصل کرده و استفاده کنید.
 • قفل درب لباسشویی بسیار حساس می باشد. بنابراین در حین تعویض باید احتیاط بیشتری داشته باشید. همچنین در صورتی که به امور فنی زیاد وارد نیستید، پیشنهاد می شود، که سرویس و وصل کردن قفل درب ماشین لباسشویی را به اشخاص متبحر بسپارید.

قفل درب لباسشویی

قفل درب ماشین لباسشویی چه کاربردی دارد؟

وقتی که کار شست و شوی لباس ها به پایان رسید، می تواند درب دستگاه را باز کنید. قفل درب ماشین لباسشویی موجب می‌شود، که آب به بیرون خارج نشود و به خاطر محافظت از ساز و کار چرخه شستشوی دستگاه کاربرد دارد. چنانچه قفل درب ماشین لباسشویی آسیب دیده باشد و باز نگردد، به احتمال زیاد مشکل مربوط به قفل درب است. در این شرایط باید آن را تعمیر کنید. قفل درب ماشین لباسشویی برای ایمنی سیستم است.

این قفل مکان ثابتی در همه محصولات ندارد، اما به صورت معمول در قسمت جلویی دستگاه و بالای آن قرار داده شده است و در برخی مواقع از باز شدن درب جلوگیری می‌کند. از جمله کاربردهای بسیار مهم قفل درب ماشین لباسشویی این است، که آب به بیرون از دستگاه نریزد.

قبل از تعویض قفل درب لباسشویی چه مواردی باید بررسی شود؟

قبل از اینکه برای تعمیر یا تعویض قفل درب دستگاه اقدامی انجام دهید، باید مواردی را مورد بررسی قرار دهید. قبل از هر اقدامی بهتر است، که طراحان و کارشناسان برای محافظت از لباسشویی بر روی آن سیستم ‌هایی قرار داده‌اند. برای اینکه با دقت به موارد فنی و امنیتی بپردازند و از ماشین لباسشویی و مصرف کننده حفاظت کنند، قفلی را بر روی درب دستگاه قرار داده اند.

قفل درب در برخی مواقع مشکلاتی را به وجود می آورد و موجب می شود، که درب لباسشویی بسته بماند در این صورت باید قفل درب ماشین لباسشویی عوض شود. درب ماشین لباسشویی به دلایل گوناگونی ممکن است باز نگردد:

 • چنانچه در ماشین لباسشویی زبانه‌ی درب نقصی داشته باشد، درب دستگاه باز نخواهد شد.
 • چنانچه درب ماشین لباسشویی صدمه دیده باشد، باز نخواهد شد.
 • از دلایل دیگر باز نشدن درب ماشین لباسشویی پارگی یا آسیب دیدگی لاستیک دور درب دستگاه می باشد.
 • اگر در مخزن ماشین لباسشویی بیش از اندازه بار قرار داده باشید، امکان باز نشدن درب دستگاه وجود دارد.
 • چنانچه قفل درب ماشین لباسشویی مشکلی داشته باشد، می‌تواند موجب بسته ماندن آن شود.
 • اگر کلید بسته و باز کردن لباسشویی آسیب دیده باشد درب دستگاه به راحتی باز نمی شود.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش شستن بالش در ماشین لباسشویی | نحوه شستن پارچه پلی استر یا بلاش الیاف

نکات مهم در زمان عوض کردن قفل درب ماشین لباسشویی

وقتی که قفل درب دستگاه را عوض می کنید، باید به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • وقتی که قفل جدید را در ماشین لباسشویی خود نصب نمودید، باید اتصال آن به برد اصلی را مورد بررسی قرار دهید.
 • پیش از آن که مجدداً از دستگاه خود استفاده کنید، اتصالات قفل درب لباسشویی را بررسی کنید.
 • از راه اندازی صحیح قفل درب ماشین لباسشویی خود مطمئن شوید.

باز نشدن درب لباسشویی

 • وقتی که درب ماشین لباسشویی پس از اتمام چرخه شستشو باز نمی شود، نشان دهنده خراب بودن قفل درب دستگاه است. در این شرایط وقتی که درب لباسشویی را باز می‌کنید، باید قفل درب را مورد بررسی قرار دهید.
 • با استفاده از مولتی متر می توانید سلف ها و قفل مغناطیسی درب که در پنل جلویی قرار دارند را بررسی نمایید. در برخی مواقع احتمال آسیب دیدگی یا سوختگی اجزای آن مشاهده می شود.
 • برای باز کردن درب دستگاه چنانچه دارای اهرم خلاص کننده است، باید از آن استفاده کنید، که معمولاً در قسمت پایین قفل درب دستگاه یا پایین فیلتر تخلیه این اهرم قرار می گیرد.
 • در برخی از دستگاه‌ها سامانه دیسپلی وجود دارد، که وقتی در قفل درب اختلال ایجاد می شود، در صفحه نمایش آنها رمز اشتباهی به نمایش در می آید. برای اینکه در مورد این رمز اشتباه آگاهی کافی داشته باشید، باید دفترچه راهنمای دستگاه خود را مطالعه نمایید.

قفل درب لباسشویی

میکروسوییچ درب ماشین لباسشویی

بر روی درب ماشین لباسشویی زبانه‌ای قرار گرفته است، که در زمان بستن درب دستگاه درون میکروسوئیچ کیپ می‌شود. وقتی که لباسشویی را روشن می‌کنید، میکروسوئیچ جابجایی کمی پیدا کرده و موجب قفل شدن زبانه می گردد. در واقع میکروسوئیچ در زمان شستشو اجازه باز شدن درب را نمی‌دهد.

وقتی که شستشوی لباس ها به پایان می‌رسد، سوئیچ درب دستگاه شما فعال می گردد. ولی پس از چند دقیقه از اتمام شستشو چنانچه درب دستگاه باز نشود، احتمالاً دارد در میکروسوئیچ درب شما مشکلی وجود داشته باشد. برای اینکه این مشکل را برطرف کنید، باید از تکنسین و تعمیرکار های متخصص کمک بگیرید و از سالم بودن میکروسوئیچ درب لباسشویی مطمئن شوید. در صورت سالم نبودن آن را عوض کنید.

خراب بودن هیدروستات ماشین لباسشویی

شلنگ هوای هیدروستات لباسشویی مانند رابط بین هیدروستات و محفظه لباسشویی است. وقتی که لباسشویی آبگیری می کند، داخل شلنگ هوا فشرده می‌شود و هیدروستات از وارد شدن آب به مقدار معینی آگاه می شود. در این حالت هیدروستات به برد اطلاع می دهد، که آب ورودی از شیر برقی آب را قطع کند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای تعمیر ماشین لباسشویی دلونگی Delonghi|نمایندگی تعمیر ماشین لباسشویی دلونگی

وقتی که موقع تخلیه آب ماشین لباسشویی فرا می رسد، چنانچه پودر، مایع و یا جسم کثیف دیگری جلوی مجرای هیدروستات را بگیرد، از تخلیه آب آگاه نمی شود و آب درون ماشین لباسشویی مانده و میکروسوئیچ اجازه نمی دهد، که درب دستگاه باز شود. بنابراین گرفتگی شلنگ هیدروستات و مخزن موجب خواهد شد، که درب دستگاه باز نشود.

اگر آب لباسشویی تخلیه نشود درب دستگاه باز نمی‌شود

در صورت خراب بودن پمپ تخلیه و یا مسدود شدن مسیر تخلیه هیدروستات به برد اطلاع نمی‌دهد، که آب دستگاه خالی شده است. وقتی که آب از مخزن لباسشویی خارج نشود و بیرون نرود، درب دستگاه باز نمی شود. بنابراین باید ماشین لباسشویی را برای آبکشی یا شستشو تنظیم نماید. چنانچه در مسیر تخلیه مشکلی وجود نداشته باشد، آب تخلیه شده و درب ماشین لباسشویی شما باز خواهد شد.

اما چنانچه درب دستگاه باز نمی شود احتمال دارد، که مسیر تخلیه مسدود شده باشد. در این حالت فیلتر کف و شلنگ خروجی را مورد بررسی قرار دهید. وقتی فیلتر را خارج می کنید، آن را به صورت کامل تمیز نمایید و اطمینان حاصل کنید، که گرفتگی نداشته باشد. همچنین بهتر است، که پروانه های پمپ تخلیه را هم بررسی نمایید.

قفل کودک دلیل باز نشدن درب لباسشویی

در صورتی که قفل کودک را فعال کرده باشید، درب ماشین لباسشویی باز نخواهد شد. احتمال دارد به صورت ناخواسته قفل کودک دستگاه خود را فعال کرده باشید و از این موضوع خبر نداشته باشید. بنابراین بهتر است، که در صورت باز نشدن درب دستگاه قفل کودک را بررسی نمایید و در صورت فعال بودن آن را غیرفعال کنید.

این احتمال نیز وجود دارد که سلنوئید بیش از اندازه داغ باشد و درب نتواند باز شود. در صورتی که چیزی بین درب و محفظه گیر کند، درب لباسشویی باز نخواهد شد. قبل از شروع شستشو باید این موارد را بررسی نمایید.

سخن تکمیلی

قفل درب ماشین لباسشویی از جمله مهمترین قطعات این دستگاه می‌باشد، که عملکرد بسیار حساس و مهمی دارد. برای اینکه کمتر این قطعه با مشکل و ایراد مواجه شود، باید درب دستگاه را به آرامی و با احتیاط باز و بسته کنید و از فشار آوردن به آن خودداری نمایید.

در صورتی که قفل کودک ماشین لباسشویی فعال گردیده باشد یا پمپ تخلیه در لباسشویی دچار ایراد و خرابی شده باشد، نیز درب لباسشویی باز نخواهد شد. بنابراین وقتی که درب دستگاه شما باز نمی شود، باید همه این موارد را مورد بررسی قرار دهید و سپس اقدام به عوض کردن یا تعمیر قفل ماشین لباسشویی خود کنید.

برای اینکه قفل درب ماشین لباسشویی شما صدمه نبیند از قرار دادن بار اضافه درون ماشین لباسشویی خودداری کنید. همچنین قبل از شروع چرخه شستشو دقت کنید، که لای درب دستگاه شما لباس یا وسیله دیگری گیر نکند. چون در این صورت درب ماشین لباسشویی شما باز نخواهد شد. هر وسیله برقی نیاز به مراقبت و محافظت دارد و در صورتی که از آن به صورت غیر اصولی استفاده شود، امکان خرابی و آسیب دیدن آن بیشتر خواهد بود. بنابراین در زمان باز و بسته کردن درب دستگاه باید احتیاط بیشتری کنید.

قفل درب ماشین لباسشویی و برطرف کردن ایرادات آن

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی ایرادات و مشکلات قفل درب ماشین لباسشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا