تعمیرات لباسشویی

علت کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی چیست؟

علت کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی چیست و راهکارهای برطرف کردن آن

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

یکی از مشکلاتی که می تواند کارایی صحیح ماشین لباسشویی را با اختلال مواجه کند عدم کارکرد دور تند ماشین لباسشویی می باشد. علل مختلفی می تواند باعث بروز این مشکل شود که در زیر به چند مورد از آن اشاره می کنیم. یکی از عوامل کار نکردن دور تند لباسشویی توجه نکردن به میزان ظرفیت دستگاه می باشد. بروز نوسانات برق ساختمان، وجود مشکلی در دیگ، عدم تنظیم کردن درست برنامه خشک‌کن، مسدود شدن پمپ تخلیه لباسشویی و همچنین خراب شدن موتور ماشین لباسشویی می تواند از علل کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی باشد. ایبک امداد در این مقاله به بررسی عدم کارکرد دور تند ماشین لباسشویی پرداخته و در ادامه راهکارهایی جهت رفع آنها بیان کرده است.

عدم کارکرد دور تند ماشین لباسشویی به علت نوسانات برق در ساختمان

ساده ترین و مهم ترین علت عدم کارکرد دور تند ماشین لباسشویی مربوط به وجود نوسان در جریان برق ساختمان می باشد. بعضی اوقات نوسان برق، قطع شدن جریان برق و صدمه به پریز برق می تواند باعث بروز این مشکل برای دستگاه شما شود. جهت برطرف کردن این مشکل باید هر چه سریع تر از یک برق کار حرفه ای کمک بگیرید تا از آسیب های بیشتر جلوگیری کنید. موتور ماشین لباسشویی قدرت لازم جهت چرخش محفظه دیگ را با سرعت زیاد فراهم می کند. نوسانات جریان برق می تواند یکی از اصلی ترین علل موثر بر عملکرد صحیح موتور و توقف چرخش دیگ با سرعت بالا باشد. علاوه بر آن، گاهی اوقات این تغییرات باعث آسیب رسیدن به موتور دستگاه می شود و حتی می تواند باعث سوختن آن گردد. به همین دلیل توصیه می شود که حتما جهت متصل کردن ماشین لباسشویی به برق از محافظ استفاده کنید تا چنانچه برق دچار نوسان شد آسیبی به ماشین لباسشویی وارد نشود.

عدم کارکرد دور تند ماشین لباسشویی به علت توجه نکردن به میزان ظرفیت ماشین لباسشویی

 

بی توجهی به ظرفیت ماشین لباسشویی و بیش از حد پر کردن آن می تواند باعث فشار به قطعات داخلی ماشین لباسشویی و

علت عدم کارکرد دور تند ماشین لباسشویی چیست؟

همچنین آسیب رسیدن به موتور دستگاه شود. علت دومی که باعث می شود ماشین لباسشویی نتواند با دور تند کار کند، وزن زیاد از حد لباس ها و پرشدن لباسشویی بیشتر از ظرفیت دستگاه می باشد، به همین خاطر جهت جلوگیری از آسیب رسیدن به ماشین لباسشویی، همیشه به ظرفیت آن توجه کنید و بیشتر از مقدار معین شده لباس نریزید. ماشین لباسشویی ها دارای ظرفیت های مختلفی می باشند. این ظرفیت ها بر اساس کیلوگرم می باشد و مطابق با وزن لباس هایی که داخل ماشین لباسشویی جهت شستشو قرار می گیرد، سنجیده می شود. توجه کنید که نباید بیشتر از حداکثر توان ماشین لباسشویی لباس داخل آن قرار دهید.

در صورت توجه نکردن به این موضوع، سایر بخش های ماشین لباسشویی مانند موتور آن تحت فشار قرار گرفته و حتی امکان دارد که بسوزد. نچرخیدن محفظه دیگ علاوه بر صدمه به سایر قطعات دستگاه، از دیگر نتایج این بی احتیاطی می باشد. زیرا وزن لباس های خیس خیلی زیاد است و موتور نمی تواند آنها را با سرعت در دستگاه بچرخاند. بنابراین جهت جلوگیری از این مشکل به قدرت و توان لباسشویی و میزان لباسی که درون آن قرار می دهید توجه کنید.

تنظیم دستی بار لباس ها داخل ماشین لباسشویی

یکی از علل کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی تنظیم نبودن لباس ها داخل دستگاه می باشد. چنانچه وزن لباس ها در حالت نامتعادل باشد، باعث می شود که چرخه شستشو طولانی شود. جهت تنظیم دستی بار لباس ها داخل ماشین لباسشویی مراحل زیر را دنبال کنید.

  • درب ماشین لباسشویی را باز کرده و لباس ها را به صورت یکنواخت در لگن پخش کنید.
  • چک کنید که لباس‌ها داخل محفظه به یک نسبت پخش شده باشند.
  • چنانچه می‌خواهید بالش ها، حوله حمام و لباس های بزرگ و سنگین را بشویید بهتر است جهت حفظ تعادل ماشین لباسشویی بعضی از لباس های اضافی را به محفظه داخل لگن اضافه کنید.
  • جهت بررسی چرخه شستشوی درست به دفترچه راهنما مراجعه کنید.
  • چنانچه توزیع بار درون محفظه یکسان است می‌توانید برنامه شستشو را آغاز کنید.
  • چرخه شستشو را شروع کنید.
  • چنانچه هنوز هم با مشکل روبرو هستید بهتر است یک‌ بار ماشین لباسشویی را به صورت خالی روشن کرده و مطمئن شوید که آیا خود ماشین لباسشویی مشکل دارد و یا اینکه توزیع نامتعادل لباس ها باعث کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی شده است.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  خرابی هیدروستات ماشین لباسشویی | هیدروستات چیست ؟

عدم کارکرد دور تند ماشین لباسشویی به علت وجود خرابی و مشکل در تسمه ماشین لباسشویی

یکی از دلایل کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی می تواند خراب شدن تسمه و یا شل شدن آن باشد. جهت بررسی آن ابتدا ماشین لباسشویی را از برق جدا کرده و آن را کمی از دیوار فاصله دهید. جهت باز کردن پنل پشتی می توانید از پیچ گوشتی استفاده کنید. تسمه ها را چک کنید.علت عدم کارکرد دور تند ماشین لباسشویی چیست؟

اگر تسمه شل شده بود و یا شکسته شده بود باید آن را تعمیر یا تعویض کنید. پیچ و مهره های روی موتور یا لگن را نیز چک کنید. اگر شل شده بود آنها را محکم کنید و در صورت مفقود شدن می‌توانید آنها را جایگزین کنید.

بروز مشکل در محفظه دیگ، علت عدم کارکرد دور تند ماشین لباسشویی

چنانچه دیگ ماشین لباسشویی در طول عملیات شستشو اصلا نمی‌چرخد، باید بدانید که دچار مشکل شده است. ممکن است جهت رفع این مشکل به تعمیرکار ماهر نیاز داشته باشید. جهت مشاوره، پشتیبانی و طرح پرسش می توانید با تلفن های ایبک امداد تماس حاصل فرمایید و از راهنمایی کارشناسان ما بهره ببرید. جهت اطمینان از کارکرد صحیح محفظه دیگ، پیشنهاد می کنیم ابتدا یک بار چرخه شستشو را بدون لباس و مواد شوینده اجرا کنید تا از چرخش دیگ مطمئن شوید. پس از شروع برنامه شستشو باید محفظه دیگ مورد بررسی قرار گیرد. در چند دقیقه اول باید دستگاه پر از آب شود و بعد از آن محفظه شروع به چرخش کند.

عدم کارکرد دور تند ماشین لباسشویی به علت تنظیم اشتباه برنامه خشک کن ماشین لباسشویی

گاهی اوقات ممکن است برنامه مخصوص خشک کن لباسشویی را درست انتخاب نکرده باشید. چنانچه برنامه به طور صحیح تنظیم نشده باشد، ممکن است باعث شود که ماشین لباسشویی نتواند با سرعت بالا کار کند. بنابراین با در نظر گرفتن نوع لباس، باید آنها را در ماشین لباسشویی قرار داده و تنظیمات نهایی را  انتخاب کنید. همچنین می توانید جهت اطلاع کامل از دستورالعمل های برنامه شستشو از دفترچه راهنمای دستگاه استفاده کنید. تمامی برنامه های شستشو و عملکرد هر کدام در دفترچه درج شده و با مطالعه آن می توانید بهترین برنامه را با توجه به جنس لباس ها انتخاب کنید.

عدم کارکرد دور تند ماشین لباسشویی به علت انسداد در شلنگ تخلیه آب ماشین لباسشویی

مسدود شدن شلنگ تخلیه آب می تواند از علل عدم کارکرد دور تند ماشین لباسشویی باشد. گرفتگی و انسداد در شلنگ تخلیه آب ماشین لباسشویی می تواند باعث عدم تخلیه صحیح آب شده و این مشکل موجب باقی ماندن آب در دستگاه می شود. به همین خاطر لباس ها آب را به خود جذب کرده و خشک نخواهند شد و در نهایت باعث می شوند که دور تند ماشین لباسشویی به خوبی کار نکند. جهت رفع این مشکل باید شلنگ تخلیه آب از نظر انسداد و گرفتگی چک شود و در صورتی که گرفتگی در آن مشاهده شد باید آن را برطرف کرد.

عدم کارکرد دور تند ماشین لباسشویی به علت گرفتگی و انسداد در پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

یکی دیگر از علل عدم کارکرد دور تند ماشین لباسشویی انسداد در پمپ تخلیه می باشد. وظیفه پمپ تخلیه در ماشین لباسشویی تخلیه کردن آب دستگاه می باشد. به همین خاطر اگر دچار مشکل و ایرادی شود، عملیات تخلیه آب به خوبی انجام نخواهد شد و در نهایت خشک کن دستگاه نیز درست عمل نمی‌کند. در حقیقت بعضی اوقات پرز لباس ها و یا دیگر اشیای کوچک در داخل پمپ تخلیه جمع می‌شوند و باعث گرفتگی و انسداد در این قطعه خواهند شد و همه اینها در نهایت باعث عدم کارکرد درست دور تند ماشین لباسشویی خواهد شد. جهت رفع این مشکل باید این قطعه را جدا کرده پرزها و آشغال های انباشته شده در آن را تمیز کنید و مشکل دستگاه را برطرف کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  به چه دلیل ماشین ظرفشویی بخریم؟

عدم کارکرد دور تند ماشین لباسشویی به علت خراب شدن موتور ماشین لباسشویی

چنانچه موتور ماشین لباسشویی آسیب ببیند و یا با مشکلی روبرو شود می تواند در عملکرد خشک کن ماشین لباسشویی اختلال ایجاد کند. به همین خاطر در صورتی که عدم کارکرد دور تند دستگاه به خاطر ایراد و خرابی موتور ماشین لباسشویی باشد، بهتر است جهت رفع این مشکل با یک تکنسین ماهر تماس گرفته و رفع مشکل را به او بسپارید. زیرا تعمیر و یا تعویض موتور کار تخصصی بوده و در صورت نداشتن مهارت می تواند آسیب های جدی تری به ماشین لباسشویی وارد کند.

عدم کارکرد دور تند ماشین لباسشویی به علت خراب شدن برد الکترونیکی ماشین لباسشویی

یکی دیگر از علل عدم کارکرد دور تند ماشین لباسشویی وجود خرابی و اشکال در برد الکترونیکی ماشین لباسشویی می باشد که می تواند باعث اختلال در عملکرد خشک کن ماشین لباسشویی شود. در نتیجه لباس ها خیس باقی می مانند و خشک کن کار نخواهد کرد. برد الکترونیکی قطعه ای با حساسیت بالا می باشد که بررسی و چک کردن آن نیز نیاز به تخصص زیادی دارد. به همین خاطر جهت تعمیر و یا تعویض برد ماشین لباسشویی باید از یک تکنسین ماهر کمک بگیرید تا خیالتان از بابت عیب یابی و تعمیر ماشین لباسشویی تان آسوده باشد.

علت عدم کارکرد دور تند ماشین لباسشویی چیست؟

برد الکترونیکی در واقع مغز ماشین لباسشویی می باشد و تمامی دستور ها جهت انجام کارهایی که باید ماشین لباسشویی انجام دهد از طریق برد الکترونیکی صادر می‌شود. اگر تمام موارد بالا را بررسی کردید و هیچ کدام از آنها مشکلی نداشت در مرحله آخر می توانید توسط یک متخصص برد الکترونیکی را بررسی کرده و به عیب یابی ماشین لباسشویی بپردازید.

سخن آخر

در بیشتر ماشین لباسشویی ها رطوبت لباس ها از طریق خشک کن با فرایند چرخش سریع گرفته می‌شود و در نهایت ها لباس ها خشک می شوند. به همین خاطر اگر این عملکرد به درستی انجام نشود در کار ماشین لباسشویی مشکل و اختلال به وجود می آید. با عیب یابی درست می توان این مشکل را برطرف کرده و جهت رفع آن اقدام کرد. ایبک امداد در این مقاله به بررسی علل کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی پرداخته و راهکارهایی جهت رفع آن بیان کرده است. همانطور که گفته شد از دلایل عدم کارکرد درست خشک کن می تواند به موارد زیر اشاره کرد: نوسان برق در ساختمان، توجه نکردن به میزان ظرفیت ماشین لباسشویی، تنظیم اشتباه برنامه خشک کن، گرفتگی و انسداد در شلنگ تخلیه آب، گرفتگی و انسداد در پمپ تخلیه، خراب شدن موتور ماشین لباسشویی، خراب شدن برد الکترونیکی و آسیب دیدن تسمه.

جهت تعمیر و یا تعویض قطعه های تخصصی باید این کار را به یک تکنسین ماهر سپرده تا بتواند به راحتی به عیب یابی ماشین لباسشویی بپردازد و مشکل آن را برطرف کند. جهت مشاوره، پشتیبانی و طرح پرسش می توانید از کارشناسان ایبک امداد راهنمایی بگیرید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله آموزش علت کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا