تعمیرات اسپرسوساز

چرا قهوه اسپرسو رقیق میشود؟ | غلظت مناسب قهوه چقدر است؟

✅ دلیل رقیق شدن قهوه اسپرسو | غلظت مناسب اسپرسو، عوامل موثر بر غلظت اسپرسو | میزان شکر در قهوه اسپرسو ✅

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

برای اینکه اسپرسوی با کیفیتی داشته باشید اولین چیزی که اهمیت دارد. کیفیت دستگاه شما است. اگر شما همه نکات را رعایت می کنید، اما اسپرسوی شما کیفیت لازم را ندارد، احتمالاً دستگاه شما کیفیت لازم را ندارد و یا تنظیمات آن را به درستی انجام نداده‌اید. در ادامه مطلب به دلایل رقیق شدن و آبکی بودن اسپرسو اشاره می‌کنیم و راهکارهایی برای بهتر شدن اسپرسوی شما ارائه خواهیم داد.

غلظت استاندارد اسپرسو چقدر است؟

بیشتر افراد مایل هستند، که اسپرسوی غلیظ میل کنند و هر چقدر که اسپرسو غلیظ تر باشد، برای آنها خوشایند تر است. غلظت اسپرسو باید بین ۸ درصد تا ۱۲ درصد باشد. اگر بتوانید این اسپرسو را تهیه کنید، قطعاً آن را خواهید پسندید. البته امکان دارد، که برخی از افراد اسپرسوی رقیق دوست داشته باشند و اسپرسوی آبکی را ترجیح دهند.

دلایل رقیق شدن قهوه اسپرسو چیست؟

بیشتر افراد برای تنظیم کردن میزان قدرت اسپرسوی خود مشکل دارند و تهیه کردن قهوه برای آنها سخت است. کیفیت اسپرسویی که تهیه می‌کنید، به پودر قهوه‌ای که استفاده می‌شود و میزان غلظت اسپرسو که آماده می‌کنید، بستگی دارد. اگر اسپرسوی شما رقیق است، ممکن است، که دلایل زیر را داشته باشد:

  •  ممکن قهوه شما بیش از اندازه ریز باشد.
  •   امکان دارد قدرت دستگاه اسپرسو ساز شما کم باشد.
  • میزان پودر قهوه‌ای که استفاده می کنید، کمتر از حد استاندارد است.

هر کدام از موارد ذکر شده می تواند موجب آبکی شدن اسپرسوی شامل شود. در ادامه به صورت جداگانه هر کدام از این موارد را مورد بررسی قرار می‌دهیم و راهکار کاربردی برای تنظیم میزان غلظت اسپرسو به شما ارائه می‌دهیم.

ریز بودن پودر قهوه و تاثیر آن روی غلظت قهوه

وقتی که پودر قهوه را تهیه می کنید و در پرتافیلتر اسپرسوساز قرار می دهید، پودر را باید فشار دهید و با این کار حجم آن کم خواهد شد، که به آن ضربه زدن و یا فشار دادن می‌گویند. این کار را با چندین بار انجام دادن و آزمون و خطا انجام دهید، تا به اندازه نیاز چین خوردگی پیدا کند. وقتی که چند بار این کار را انجام دهید خواهید ‌دانست که پودر قهوه را چقدر باید بریزید و چقدر باید بکوبید تا اسپرسوی با کیفیتی داشته باشید. اما امکان دارد در چند بار اول نتوانید این کار را به خوبی انجام دهید و میزان ریز بودن قهوه را به درستی نتوانید تشخیص دهید و پودر قهوه را بیش از حد نیاز ریز کنید که این کار موجب رقیق شدن و آبکی شدن اسپرسوی شما می‌شود. این کار تجربی بوده و باید با تجربه کردن آن را یاد بگیرید. اما به صورت استاندارد، باید بگوییم که شما باید تقریباً ۱۰ الی ۱۴ گرم فشار را به طور افقی به قهوه خود وارد نمایید.

اسپرسو

کم بودن پودر قهوه و تاثیر آن روی غلظت قهوه

چنانچه میزان قهوه‌ای که آسیاب کردید کمتر باشد اسپرسوی شما آبکی خواهد شد. ۷ تا ۱۰ گرم پودر قهوه را باید آسیاب کنید و این مقدار سلیقه ای می‌باشد و نمی توان به صورت قطعی و صد در صدی تعیین کرد، که چه مقدار قهوه را باید آسیاب کنید. این میزان اندازه پیشنهادی متخصصین در این زمینه می باشد و اندازه استاندارد پودر قهوه برای تهیه اسپرسو است.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  معرفی انواع قهوه ساز | کوچک‌ترین قهوه ساز دنیا

فشار کم اسپرسو ساز و تاثیر آن روی غلظت قهوه

در فرایند تهیه اسپرسو فشار، نقش مهمی را برعهده دارد. چنانچه میزان فشار در دستگاه کم باشد. اسپرسوی شما آبکی خواهد بود. از خود کلمه اسپرسو مشخص است، که تا چه اندازه فشار برای تهیه آن مهم است. اسپرسو به معنای ساخته شده با فشار می باشد. با وارد شدن فشار لایه کرم رنگ بر روی قهوه نقش خواهد بست. لانگو و ریسترتو از گزینه‌های مختلف برای تهیه اسپرسو با غلظت های متفاوت است که هر کدام غلظت خاص خود را دارند. لانگو دارای غلظت کمتر و ریسترتور لذت بالاتری دارد. به طور کلی باید بگوییم که دستگاه های اسپرسو ساز خانگی قدرت کمتر و پایین تری دارند.

تنظیم غلظت اسپرسو

  • در ابتدا انکسار سنج را با آب مقطر در بر روی عدد صفر باید تنظیم نمایید.
  • خیلی خوب قهوه را باید هم بزنید.
  • با استفاده از قطره چکان مقداری قهوه را بردارید.
  •  روی لنز رفراکتومتر قهوه را بریزید و به مدت ۲۰ ثانیه تا ۲۵ ثانیه باید صبر کنید.
  • سپس در انکسار سنج را ببندید و دکمه شروع را بفشارید.
  •  شیشه را می توانید با استفاده از دستمال تمیز نمایید.

اگر شما از قهوه سازهایی استفاده می کنید، که دارای فیلتر فلزی هستند چون روغن قهوه، کم جذب می‌شود. دارای غلظت بیشتری خواهند بود. اما در صورتی که از قهوه سازی استفاده می‌کنید که فیلتر کاغذی دارند چون روغن قهوه توسط این فیلتر بیشتر جذب می‌شود، غلظت قهوه شما کمتر خواهد بود. با استفاده از تی دی اس می توانید به صورت دقیق غلظت قهوه را مشخص کنید. اگر درصد آن بیشتر باشد یعنی غلظت قهوه بالاتر خواهد بود. اما چنانچه درصد آن کمتر باشد، به این معنا می‌باشد، که قهوه شما آبکی تر و رقیق تر است.

فاکتورهای پایه برای اسپرسو استاندارد

برای اینکه اسپرسو شما با کیفیت باشد، باید به مواردی همچون زمان عصاره گیری، میزان آب، سابه‌های قهوه و … توجه کافی داشته باشید.

زمان بهتر برای انجام دادن عصاره گیری اسپرسو به صورت کامل مشخص نیست و به عواملی مانند قهوه ای که استفاده می کنید، درجه برشته کاری قهوه و … متغیر خواهد بود. اما به طور کلی بین ۲۰ تا ۳۵ ثانیه زمان برای عصاره گیری اسپرسو توصیه می‌شود. اندازه سابه قهوه بستگی به اندازه بسکت شما خواهد داشت. بین ۸ تا ۱۰ گرم برای هر مقدار سینگل و ۱۴ تا ۲۵ گرم برای هر مقدار دبل مناسب خواهد بود. هر فنجان اسپرسو ۲۰ تا ۶۰ میلی لیتر حجم خواهد داشت. اگر مواردی که گفته شده را رعایت کنید، به این میزان از اسپرسو به راحتی می رسید. توجه کنید، که همه مواردی که ذکر شد، می تواند متغیر باشند. چون قهوه ه‌ای که مورد استفاده افراد قرار می‌گیرد متفاوت هستند. بعضی از قهوه ها زمان عصاره گیری کمتر و کوتاه تری دارند. اما برخی دیگر از قهوه ها به زمان بیشتری برای عصاره گیری نیاز دارند. همچنین اندازه سابه قهوه ها بر روی همه این موارد تاثیر خواهد گذاشت.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  لوله جاروبرقی را چگونه تمیز کنیم؟

طراحی بسکت پرتافیلتر

سبدهای پرتافیلتر دو نوع هستند. سبد هایی که تحت فشار هستند و سبد هایی که بدون فشار می‌باشند. بسکت های تحت فشار سه سوراخ برای خروج قهوه دارند، که برای داشتن گرمای بیشتر اسپرسو و عصاره گیری بهتر مورد استفاده قرار می گیرد. اما بسکت های بدون فشار، سوراخ های خروجی زیادی دارند. اگر شما از سبد تحت فشار برای تهیه کردن اسپرسو خود استفاده می نمایید، شما اسپرسویی دارای گرمای بیشتر و عصاره گیری مناسب تری از قهوه را خواهید داشت. بنابراین این سبدها فشار بیشتری در زمان عصاره گیری ایجاد خواهند کرد، که موجب می‌شود اسپرسوی شما گرما و قوام بیشتری داشته باشد. این فشار زیاد موجب می‌شود، که کمی آب روی پرتافیلتر شما جمع شده و موجب خیس شدن قهوه می‌شود. برای افرادی که خیس شدن قهوه برای آنها اهمیتی ندارد و عصاره گیری بهتر را ترجیح می دهند می‌توانند، از این سبد استفاده کنند.

اسپرسو از اسپرسو ساز خارج نمی‌شود

در صورتی که اسپرسو از دستگاه شما خارج نمی شود و یا بصورت بسیار کم خارج می شود، در ابتدا ذخیره آب دستگاه خود را مورد بررسی قرار دهید و مطمئن شوید، که درون مخزن به اندازه لازم آب وجود دارد. در صورتی که دستگاه شما به صورت مستقیم به شیر آب وصل است، باید از جریان آب مطمئن شوید. اما دقت داشته باشید که فشار آن زیاد نشود. همچنین اگر درون فیلتر قهوه زیادی وجود داشته باشد و یا قهوه به اندازه بسیار زیاد آسیاب شده باشد، آب نمی تواند از آن عبور کند.

مورد دیگری که باید در صورت بروز این مشکل مورد بررسی قرار بگیرد، مسدود نبودن پمپ است. چنانچه دستگاه شما اسپرسو نمی‌دهد، احتمال دارد، که دستگاه شما نیاز به جرم گیری داشته باشد. چون رسوبات موجب انسداد اجزای مختلف دستگاه اسپرسوساز مانند، پمپ خواهد شد. بنابراین فقط کافی است که شما موادی که در پمپ گیر کرده اند را از بین ببرید و دستگاه خود را تمیز کنید. همچنین فیلتر گروپ هدها را نیز باید تمیز کنید، تا چنانچه بر روی آنها قهوه ای جمع شده باشد از بین برود.

اسپرسو

اسپرسو خیلی سریع از اسپرسو ساز خارج می‌شود

وقتی که اسپرسو از دستگاه اسپرسو ساز به سرعت خارج می شود، موجب می‌شود که قهوه بر روی خود گرما نداشته باشد و بیش از حد رقیق و آبکی باشد. برای برطرف کردن این مشکل شما باید فاصله میان ذرات قهوه مورد بررسی قرار دهید. امکان دارد، این فاصله بیش از اندازه زیاد باشد. اگر قهوه بسیار درشت آسیاب شده باشد، فاصله بین ذرات آن زیاد خواهد بود و موجب خواهد شد، که آب در این مکان ها جریان داشته باشد و بدون اینکه با قهوه همراه شود وارد فنجان شما گردد. همچنین به تازه بودن قهوه‌ای که استفاده می‌کنید باید دقت زیادی داشته باشید. همیشه باید از قهوه آسیاب شده تازه استفاده کنید و اطمینان حاصل کنید، که این قهوه به طور مساوی به روی سبد فیلتر پخش شده است و همچنین به اندازه لازم فشرده و تمپ شده باشد. همچنین چنانچه اگر پودر قهوه به اندازه کافی و لازم در پرتافیلتر وجود نداشته باشد، موجب بروز این مشکل خواهد شد.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

دلیل رقیق شدن قهوه اسپرسو

امتیاز سردبیر

مقاله بررسی دلایل رقیق شدن قهوه اسپرسو

مقاله بررسی علل رقیق شدن قهوه اسپرسو

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا