تعمیرات لباسشوییتعمیرات

معرفی کامل و تست قطعات ماشین لباسشویی

آموزش و بررسی قطعات ماشین لباسشویی با آسان ترین روش

تست قطعات ماشین لباسشویی از جمله کار هایی است که تعمیر کاران ماشین لباسشویی برای یافتن عیب ماشین لباسشویی و یا تست سالم بودن  انجام می دهند. تست قطعات ماشین لباسشویی به ما را از سالم بودن و یا خراب بودن ماشین لباسشویی مطلع می سازد. هر ماشین لباسشویی دارای قطعات زیادی است که هر کدام از این قطعات می تواند به دلایل مختلفی خراب شوند.  تست قطعات ماشین لباسشویی دارای روش های مختلفی است که در ادامه توضیح خواهیم داد.

تست و بررسی اجزای ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی که جزو ضروری ترین لوازم خانگی است برخی اوقات به دلایل مختلف دچار مشکلات و خرابی هایی می شود. آن چه که به ما در رفع کردن مشکلات ماشین لباسشویی کمک می کند پیدا کردن علت خرابی قطعات اصلی ماشین لباسشویی و ایرادات آن است. قطعه ها و اجزای مختلفی در ماشین لباسشویی تعبیه شده است تا این دستگاه کارکرد درستی  داشته باشد و بتواند به خوبی کار کند و ایراد در یکی از قطعه ها و اجزا باعث کارکرد نادرست دستگاه می شود. تست قطعات ماشین لباسشویی جزو اولین و مهم ترین کارهایی است که هنگام خراب شدن ماشین لباسشویی باید انجام دهید. با انجام این کار متوجه می شوید که آیا قطعه مدنظر شما خراب و یا سالم است. در ادامه به بررسی و تست قطعات ماشین لباسشویی می پردازیم تا که بتوانید ایراد های ماشین لباسشویی خود را پیدا کرده و آن ایراد را رفع کنید.

 موتور ماشین لباسشویی

تست کردن موتور ماشین لباسشویی جزو اولین و مهم ترین کارهایی است که تعمیر کاران ماشین لباسشویی باید  آن را انجام می دهد. بررسی سالم بودن موتور ماشین لباسشویی  کمک می کند تا از سالم بودن موتور دستگاه خود اطمینان حاصل کنید.

تست موتور ماشین لباسشویی با منبع تغذیه

تست موتور ماشین لباسشویی با منبع تغذیه یا DC از رایج ترین روش ها برای تست موتور ماشین لباسشویی است. منبع تغذیه یا DC دو ولتاژ متفاوت دارد.

 • در ابتدا جهت تست کردن موتور یک سر DC که ۵ ولتاژ دارد را به سیم پیچ استاتور متصل کنید .
 • سر دیگر DC را که معمولا شامل  ولتاژ متغیری است را به دو  زغال ماشین لباسشویی متصل کنید.
 • با انجام دادن این کار عملکرد ماشین لباسشویی روی موتور اعمال می شود.

تعمیر کاران می توانند با تست کردن این قطعه از وضعیت موتور بعد از تعمیر کردن و یا پس از  خراب شدن آگاهی یابند.

تست قطعات ماشین لباسشویی

تست موتور ماشین لباسشویی با مولتی متر

جهت بررسی موتور ماشین لباسشویی در ابتدا باید محل این قطعه را پیدا کرد. سیم های متعددی به موتور ماشین لباسشویی متصل هستند که جهت انجام دادن تست باید این سیم ها را از موتور جدا کرد. پس از اینکه سیم ها را جدا کردیم مولتی متر را برای تست دستگاه تنظیم می کنیم و تنظیمات مولتی متر باید روی کمترین حالت باشد.

 • جهت انجام تست ابتدا باید پروب مولتی متر را ترمینال موتور وصل کنید.
 • پروب های دیگر مولتی متر را به پایانه ماشین لباسشویی وصل کنید.
 • بعد از وصل کردن پروب های مولتی متر به اجزای موتور عدد  هایی نشان داده می شود که اگر این این اعداد صفر و یا نزدیک به صفر باشد نشان می دهد موتور سالم است و اگر اعداد مولتی متر صفر نباشد  به دلیل این است که سیم پیچ های موتور ماشین لباسشویی خراب شده است و باید تعمیر شود.

شیر برقی ماشین لباسشویی

از مهم ترین قطعه های ماشین لباسشویی که اگر دچار خرابی شود موجب بروز مشکلاتی مانند آب گیری نادرست، بیرون ریزی آب و همچنین جمع شدن مقدار زیاد آب در دیگ لباسشویی می شود، شیر برقی ماشین لباسشویی  نام دارد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  خراب شدن کولر گازی بعد از نوسانات برق

قبل از اینکه اقدام به تعمیر شیر برقی کنید ابتدا باید این قطعه را تست نمایید تا از وضعیت این قطعه آگاهی بدست آورید.

نحوه تست شیر برقی ماشین لباسشویی  با مولتی متر

جهت انجام دادن این تست ابتدا باید شیر برقی ماشین لباسشویی را از برق جدا کنید  و مراحل زیرا انجام دهید:

 • بعد از جدا کردن دو شاخه از برق باید منبع آب بطور کامل خاموش شود.
 • واشر ماشین لباسشویی از دستگاه جدا شود و دریچه هایی که آب گرم و سرد که را از طریق لوله کشی ساختمان وارد ماشین لباسشویی می شود بسته شود. برای بستن این دریچه ها کافی است دسته سوپاپ را در جهت عقربه های ساعت چرخاند.
 • برای دسترسی آسان به  شیر برقی، کافی است دریچه های ورودی آب که برای وارد شدن آب به ماشین لباسشویی متصل هستند را از بدنه دستگاه جدا کرد.
 •  دریچه های ورودی شلنگ ماشین لباسشویی که پشت پانل قرار دارند متصل شوند.
 • در این مرحله باید به دریچه ماشین لباسشویی دسترسی پیدا کنید  و پانل هایی را که سطح دریچه را می پوشانند را جدا کنید.
 • شیر برقی آب گرم و سرد ماشین لباسشویی دارای دو جفت سیم هستند که این سیم ها معمولا توسط ترمینال متصل می شوند و برای جدا کردن سیم ها  می توانید از انبر استفاده کنید. توجه به محل اتصال سیم ها قبل از جدا کردن شان امری ضروری است.
 • پس از طی مراحل بالا از یک مولتی متر جهت بررسی و تست شیر برقی استفاده کنید. در این هنگام ابتدا دو سر شیر برقی آب گرم را از یک سمت به پایانه و از سمت دیگر به ترمینال متصل کنید و اگر شیر برقی اعداد بی نهایت را نشان دهد به معنی خراب بودن است و باید تعمیر شود.

 پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

از پمپ تخلیه ماشین لباسشویی جهت جمع آوری حجم زیاد آب بعد از شستشو استفاده می شود و آب را از ماشین لباسشویی به بیرون تخلیه می کند. اگر اختلالی در پمپ تخلیه ماشین لباسشویی ایجاد شود سبب می شود آب داخل ماشین لباسشویی بماند و آب به بیرون تخلیه نشود. برای اینکه این مشکل را رفع کنیم باید از طریق تست پمپ ماشین  لباسشویی به بررسی سالم و یا خراب بودن آن بپردازیم.

نحوه تست پمپ تخلیه ماشین لباسشویی با اهم متر

برای این تست ابتدا باید دستگاه را از برق جدا کنیم و بهتر است ۱۵ دقیقه نیز صبر کنیم تا برق بطور کامل از دستگاه خارج شود. سپس به پمپ تخلیه ماشین لباسشویی دسترسی پیدا کنید و بعد از پیدا کردن پمپ دو سر اهم متر را به دو سر پمپ تخلیه وصل کنید. اگر اعداد نشان داده شده روی اهم متر صفر و بی نهایت باشد به معنی خراب بودن پمپ تخلیه ماشین لباسشویی  است و باید برای تعمیر و یا تعویض آن اقدام نمایید.

هیدروستات ماشین لباسشویی:

هیدروستات قطعه ای در ماشین لباسشویی است که معمولا  در پشت ماشین لباسشویی نصب می شود و معمولا جهت بررسی مقدار آب درون دیگ ماشین لباسشویی استفاده می گردد و به شیر برقی و پمپ تخلیه آب مرتبط است. در واقع هیدروستات  میزان آب را بررسی می کند و  اگر آب درون مخزن پر بشود به شیر به شیر برقی دستور قطع شدن را می دهد و اگر بعداز اتمام شستشو آب درون دیگ جمع شده باشد به پمپ تخلیه دستور تخلیه آب درون دیگ را می دهد.

با توجه به مواردی که گفته شد سالم بودن این قطعه نقش مهمی در کارکرد درست  ماشین لباسشویی دارد و ما می توانیم با تست کردن  از سالم بودن این قطعه اطمینان حاصل کنیم.

نحوه تست هیدروستات ماشین لباسشویی با مولتی متر

مراحل انجام تست هیدروستات  ماشین لباسشویی به صورت زیر است:

 1. پروب ها را به دو سر مولتی متر متصل کنید.
 2. دو پروب را ابتدا به دو کنتاکت یک و دو متصل کنید
 3. معمولا در صورت سالم بودن قطعه صدایی از مولتی متر خارج می شود.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلیل خرابی گیربکس ماشین لباسشویی دوقلو و نحوه تعویض آن

روشی دیگر برای تست هیدروستات ماشین لباسشویی  متصل کردن پروب به شماره ۱و۳ است. اگر هنگام متصل کردن پروب ها به سر مولتی متر صدایی از مولتی متر خارج شود نشان دهنده خراب بودن هیدروستات ماشین لباسشویی است و باید تعمیر شود.

برد الکترونیکی ماشین لباسشویی

برد الکترونیکی  مهم ترین قطعه در  هر دستگاه برقی است و از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. خرابی این قطعه در ماشین لباسشویی باعث می شود سایر قطعات نیز خراب شوند و عملکرد ماشین لباسشویی دچار اختلال شود.  در صورت بروز هرگونه مشکل در ماشین لباسشویی بهتر است به سالم یا خراب بودن برد الکترونیک توجه کنیم.

نحوه تست برد الکترونیکی لباسشویی

استفاده از فازمتر برای تست این قطعه ممکن است با کمی خطا همراه باشد و  دقیق نباشد و  به همین دلیل است که برای بررسی و تست برد از یک لامپ و ولت متر استفاده می شود.

برای انجام تست برد الکترونیکی ماشین لباسشویی لازم است از یک لامپ ۱۰۰ استفاده کنید و سپس مراحل زیر را به ترتیب و با رعایت اصول ایمنی انجام دهید.

 • ابتدا  باید برد دستگاه را روشن و سیم های  آن را به ولت متر و لامپ متصل شود.
 • اگر برد الکترونیکی ماشین لباسشویی سالم باشد لامپ روشن می شود.
 • اگر پس از متصل کردن برد به لامپ جرقه ایجاد شود نشان دهنده این است که برد از ولتاژ کمی برخوردار است و توانایی روشن کردن لامپ را ندارد.

المنت ماشین لباسشویی

از دیگر قطعات ماشین لباسشویی المنت است که وظیفه دارد آب گرم  را برای شستشوی لباس فراهم کند. این المنت بعضی مواقع به دلایل مختلف مانند کار کردن بدون آب ماشین لباسشویی، خراب شدن برد الکترونیکی ، خوردگی و… می سوزد. برای تست کردن این قطعه از ماشین لباسشویی  از روش های مختلف تست قطعات ماشین لباسشویی می شود استفاده کرد.

نحوه تست المنت ماشین لباسشویی

از اهم متر که یکی از تجهیزات ساده و کاربردی است می توان برای تست سالم بودن المنت استفاده کرد. کافی است اهم متر را به المنت متصل کنید. اگر مقاومت این قطعه بین ۳۰ تا ۱۵۰ باشد به معنی سالم بودن المنت است. چنانچه عدد نشان داده شده توسط اهم متر بی نهایت باشد، به معنی سوختن المنت است و باید آن را تعمیر کرد.

تست قطعات ماشین لباسشویی

تایمر ماشین لباسشویی

از مهم ترین اجزا در ماشین لباسشویی چه دیجیتال و چه اتوماتیک تایمر است. تمامی قطعات ماشین لباسشویی مطابق با برنامه زمانی که توسط تایمر انجام می شود کار می کند. به همین دلیل هرگونه اختلال و خرابی در تایمر ماشین لباسشویی سبب اختلال در تمامی قطعات ماشین لباسشویی می شود و عملکرد ماشین لباسشویی را مختل می کند که در این هنگام باید این قطعه مورد بررسی و تست قرار بگیرد.

تست تایمر ماشین لباسشویی

خراب شدن برخی از قطعات دستگاه ممکن است باعث خرابی تایمر شود. در این صورت باید به وسیله اهم متر به بررسی قطعات دستگاه پرداخت و با عیب یابی قطعات ماشین لباسشویی می توان  علت خراب شدن تایمر را تشخیص داد و در صورت نیاز تایمر ماشین لباسشویی را تعویض کرد.

کلام پایانی

در این مقاله از مجله ایبک امداد به بررسی و  نحوه تست قطعات ماشین لباسشویی پرداختیم. با تست و بررسی قطعات ماشین لباسشویی می توان متوجه علت خرابی دستگاه شد و با انجام کارهایی که گفته شد می توان مشکل پیش آمده برای ماشین لباسشویی را حل کرد. اما اگر دانش و توانایی کافی در این خصوص ندارید از انجام این کارها خودداری کنید زیرا سهل انگاری و اشتباه در تست این قطعات باعث خرابی قطعات دیگر ماشین لباسشویی می شود و به همین خاطر این تست ها باید توسط افرادی حرفه ای انجام شود.

معرفی کامل و تست قطعات ماشین لباسشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله آموزش و معرفی کامل و تست قطعات ماشین لباسشویی

امتیاز کاربر: ۲.۶ ( ۱ نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا