تعمیرات کولر گازیتعمیرات

خراب شدن کولر گازی بعد از نوسانات برق

در هنگام نوسان برق اولین چیزی که باعث نگرانی شما خواهد شد خرابی وسایل برقی مانند یخچال کولر و غیره می باشد که بیشتر مواقع به برق وصل هستند نگرانی شما کاملاً به جا است زیرا قطع و وصل شدن برق و ثابت نبودن ولتاژ برق، باعث خرابی و سوختن وسایل برقی می شود که بیشتر آنها بسیار گران می باشند. می‌خواهیم در این مقاله از ایبک امداد در مورد خراب شدن کولر گازی بعد از نوسانات برق برای شما مطالب مهمی را بیان کنیم که اگر با این مشکل روبرو شدید بتوانید خودتان کولر را عیب یابی کرده و اقدامات لازم را هم برای برطرف کردن این مشکل انجام دهید.

نوسان برق چیست ؟

برق شهری در همه کشورهای جهان مشخصه های خاصی دارد که این مشخصه مقدار ثابتی دارد و لوازم الکترونیکی که در هر کشوری تولید می شود با توجه به این مشخصه تولید می گردد. ممکن است شما گاهی مشاهده کنید که نور چراغ ساختمان شما کم و زیاد می شود این مشکل می تواند به دلیل نوسانات برق باشد و باعث خواهد شد تا جریان برق کم و زیاد شود دلایل زیادی می‌تواند باعث نوسانات برق شهری شود مانند جرقه الکتریکی و یا رعد و برق شدید و حتی موارد دیگر، که می تواند باعث بروز نوسانات برق شهری شود.

البته گاهی بعضی موارد باعث نوسانات برق در منزل می شود مانند خرابی بعضی از لوازم برقی که باعث مصرف برق بالای آن شده و در این هنگام دچار نوسانات برق خواهیم شد و این نوسانات باعث پریدن فیوز خواهد شد.

نوسانات برق چه تاثیری بر جعبه فیوز می گذارد

بعد از نوسانات برق یکی از وسایلی که امکان دارد خراب شود کولر گازی است و خرابی آن مربوط به جعبه فیوز می شود نوسانات برق در مرحله اول به سراغ فیوز رفته و باعث می شود که فیوز بسوزد در صورت سوختن فیوز بقیه وسایل برقی شما هم به خطر می‌افتد اگر با نوسانات برق روبرو شدید در مرحله اول فیوز را بررسی کنید.

تعویض یا تعمیر فیوز

اگر فقط فیوز پریده بود یعنی مشکل خاصی نیست و شما می توانید دوباره آن را به حالت روشن یعنی on بگذارید تا فعال شود ولی اگر فیوز سوخته بود حتماً باید یک فیوز نو تهیه کنید و جایگزین فیوز سوخته کنید.

کثیف بودن فیلتر هوا

اگر در کولر گازی شما فیلتر هوا کثیف شده باشد باعث می شود که کولر گازی هوا را به راحتی خنک نکند و در کار کرد خود دچار مشکل شود زیرا هوا نمی تواند از طریق فیلتر کثیف به راحتی به گردش در بیاید و باعث مصرف انرژی بیشتر می‌شود و این مورد باعث پریدن فیوز خواهد شد شما باید فیلتر هوا را عوض کنید تا مشکل خنک نکردن کولر گازی برطرف شود کثیف بودن فیلتر هوا می تواند باعث نوسانات برق در کولر گازی شده و برق قطع شود.

کثیفی قسمت خارجی کولر گازی

کولر گازی

همانگونه که می دانید کولر گازی از دو قسمت خارجی و داخلی تشکیل شده است قسمت داخلی کولر گازی می تواند گرمای هوا را به وسیله مبرد جذب کند و به سمت قسمت خارجی هوا را حرکت دهد به این طریق گرما خارج می شود. اگر قسمت خارجی کولر گازی شما کثیف شده باشد از خروج گرما جلوگیری می کند و کولر سعی خواهد کرد که این گرما را خارج کند و این باعث مصرف انرژی زیادی می شود این مصرف انرژی زیاد، باعث پریدن فیوز خواهد شد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای کامل نصب تا استفاده از ماشین لباسشویی صنام sanam

اگر شما با این مشکل روبرو شدید باید به سرویس کار کولر گازی مراجعه کنید و از آنها بخواهید تا قسمت خارجی کولر را تمیز کنند زیرا آنها به وسیله دستگاه خاصی قسمت خارجی کولر گازی را تمیز خواهند کرد و این کار بدون استفاده از دستگاه برای شما امکان پذیر نیست پس کثیف شدن قسمت خارجی در کولر گازی باعث نوسان برق خواهد شد.

مشکلات سیم کشی ساختمان

اگر سیم کشی ساختمان شما طراحی درستی نداشته باشد باعث می شود که خروجی های غیر پایه برق نشت کرده و نتواند مشکلات نوسانات برق را به راحتی برطرف کند و یا ممکن است که سیم کشی ساختمان به وسیله حیواناتی که در دیوار لانه درست می کنند و یا حتی توسط حشرات آسیب ببیند این مشکلات در سیم کشی می تواند هنگام زیاد شدن انرژی،  باعث ایجاد نوساناتی در برق شود برای حل این مشکل باید از برق کار کمک بگیرید تا مشکل سیم کشی ساختمان شما را برطرف کند.

مشکلاتی که بعد از نوسانات برق برای کولر گازی پیش می آید چیست؟

بعد از اینکه شما با نوسانات برق روبرو شدید احتمال دارد برای کولر شما مشکلاتی به وجود بیاید و باعث خرابی در قطعاتی از کولر شود که در ادامه برای شما این مشکلات را بیان می‌کنیم:

۱- آبریزی پنل داخل در کولر گازی

بعد از نوسانات برق امکان دارد پنل داخلی کولر گازی شما دچار مشکل شود و از کار بیفتد همانگونه که گفتیم دلیل این مشکل می تواند نوسانات برق باشد البته این مشکل دلایل دیگری هم دارد، اگر سینی تخلیه بشکند و یا اینکه لوله کشی نامناسب باشد و یا فیلتر های هوا بسته شده باشند، می تواند باعث خرابی پنل داخلی در کولر گازی شود.

۲- مشکلات مربوط به کمپرسور

اگر کمپرسور کولر گازی شما کهنه شده باشد باعث می شود که مصرف برق بالایی داشته باشد و این مصرف برق بالا، در نهایت باعث نوسانات برق خواهد شد نوسانات برق می تواند در کولر گازی باعث آتش سوزی شود پس اگر کمپرسور کولر شما کهنه شده سعی کنید در اولین فرصت آن را تعویض کنید تا با مشکلات بعدی روبرو نشوید و همچنین از آتش سوزی کولر گازی جلوگیری کرده باشید زیرا آتش گرفتن کولر گازی بارها اتفاق افتاده و کاربران همیشه نگران این مورد هستند پس برای اینکه با این مشکل روبرو نشوید بهتر است که کمپرسور کهنه را تعویض کنید.

روش عوض کردن کمپرسور کولر گازی :

برای عوض کردن کولر گازی شما باید در مرحله اول کمپرسور جدید بخرید البته دقت داشته باشید باید کمپرسور جدید شما دقیقا مدل کمپرسور قدیمی باشد ولی اگر متوجه شدید که کمپرسور قدیمی دیگر تولید نمی شود و یا اینکه نتوانستید آن را پیدا کنید و یا قیمت آن زیاد بود، آنگاه باید از کمپرسور برندهای دیگر استفاده کنید که مطمئن باشید با کولر گازی شما همخوانی دارد بعد از اینکه کمپرسور جدید را تهیه کردید برای تعویض آن به وسایل زیر نیاز دارید:

 • هوا گاز
 •  پمپ وکیوم
 •  سیم جوش
 •  گاز کولر گازی
 •  سمباده
 • کپسول ازت برای شستن سیم
 •  دستمال
 • آچار بوکس یا آچار تخت شماره ۱۲، ۱۳، ۱۴
پیشنهاد آی‌بک امداد :  تبدیل کولر گازی معمولی به اینورتر | کم کردن مصرف برق کولرهای گازی

روش تعویض کمپرسور

کولر گازی

همانطور که گفتیم یکی از دلایلی که باعث خرابی کولر گازی بعد از نوسانات برق می شود کمپرسور است حالا باید بدانید که چگونه باید کمپرسور قدیمی را تعویض کنید تا از بروز این مشکل جلوگیری کرده باشید در مرحله اول برق کمپرسور را کاملا قطع کنید تا از بروز سانحه جلوگیری کنید همه ی گازی را که در سیستم باقیمانده است خالی کنید برای اینکه از خالی شدن گاز اطمینان پیدا کنید حتماً مسیر رفت و برگشت آن را چک کنید.

سپس کندانسور را باز کنید تا مطمئن شوید که در حین انجام کار مانعی برای شما به وجود نمی آید برای باز کردن کندانسور باید تمام قاب های اطراف آن را باز کنید. سپس سوکت و سیم های آن را هم جدا کنید فقط دقت داشته باشید و حواستان باشد که سیم ها آسیب نبینند بعد از باز کردن قاب، به کمک یک حوله خیس و یا دستمال، عایقهایی که در اطراف کندانسور قرار دارند را کاملاً بپوشانید، سپس پیچ های کمپرسور را هم باز کنید برای این کار باید از آچار بکس استفاده کنید بعد از اینکه کمپرسور قدیمی را درآوردید باید کمپرسور جدید را جایگزین آن کنید ولی قبل از این کار باید حتماً لاستیک لرزه گیر را نصب کنید چون این کار شما باعث خواهد شد به لوله های اطراف آسیب وارد نشود در این مرحله می توانید سوکت برق را متصل کنید و سپس کمپرسور را از جهت سلامت چک کنید وقتی مطمئن شدید کمپرسور سالم است باید سیکل کولر را به کمک ازت بشویید با این کار شما اگر در کمپرسور جدید مشکلی وجود داشته باشد شما متوجه می شوید به جای گاز ازت از گاز r۲۲ هم می توان استفاده کرد ولی این ماده هم برای سلامت شما و هم برای محیط زیست ضرر دارد و حتی قدرت پاک کنندگی ازت را هم ندارد و علاوه بر آن هزینه بالایی هم باید متقبل شوید که اصلا به صرفه نیست.

جمع بندی:

تاثیر گذاشتن نوسان برق در کولر گازی به عوامل زیادی بستگی دارد که ما چند مورد از این  عوامل را برای شما نام بردیم ولی غیر از اینها مواردی هم باعث بروز این مشکل می شوند مانند:

 • سیم کشی برق منزل
 • خاموش کردن وسایل برقی در هنگامی که از کولر گازی استفاده می کنید
 •  و مهمتر از همه استفاده از محافظ برق ، که این کار می‌تواند به جریان برق شما کمک کند

بیشتر وقت ها ما دچار نوسان برق هستیم و اگر از دستگاههای محافظ استفاده کنیم از بروز مشکل جلوگیری خواهیم کرد و آنگاه این نوسانات روی دستگاه ما اثرات زیادی نخواهد گذاشت و شما می توانید به راحتی از وسیله برقی خود استفاده کنید.

ما در این مقاله از ایبک امداد برای شما خرابی های کولر گازی بعد از نوسانات برق را، توضیح دادیم تا در صورت لزوم خودتان بتوانید مشکلات کولرگازی را بررسی کنید در این مقاله در مورد تعویض کمپرسور مطالبی را بیان کردیم ولی به شما پیشنهاد می‌کنیم که برای این کار اگر شما مهارتی در این زمینه ندارید حتما از متخصص کولرگازی کمک بگیرید تا مشکل شما برطرف شود.

 

 

 

دلایل خراب شدن کولر گازی بعد از نوسانات برق چیست ؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مشکلاتی که بعد از نوسانات برق برای کولر گازی پیش می آید چیست؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا