آرایشی

عمده ترین مشکلات سشوار چیست

سشوار جزو پرکاربردترین وسایل الکترونیکی هست که در اکثر خانه‌ها وجود دارد. برای حالت دادن و خشک کردن مو سشوار مورد استفاده قرار می گیرد. این وسیله پرکاربردترین ساخته‌ی بشر است که برای آقایان و خانم‌ها قابل استفاده است، ولی امکان دارد که این دستگاه با استفاده‌ی مداوم و مکرر دچار اشکالاتی شود، که با آشنایی درباره عمده ترین مشکلات سشوار می توانید برخی از این ایرادات را خودتان برطرف کنید.

اشکالات کلید روشنon/خاموشoff سشوار

یکی از متداول ترین اشکالاتی که در خراب شدن سشوار با آن روبرو می‌شوید ایراد کلید روشنon \ خاموش off است. در بعضی از این سشوار ها از این کلید برای روشن و خاموش نمودن این وسیله استفاده می‌شود، اما در برخی دیگر، به علاوه‌ی روشن و خاموش کردن امکان تنظیم شدت باد گرما و سرما وجود دارد.

اغلب اوقات امکان دارد کلید کار نکند و دستگاه روشن نشود. برای رفع این اشکال باید اول اتصالات مربوطه را بررسی کرد و از سالم بودن آن اطمینان حاصل نکرد. پس از بررسی اتصالات مجدد کلید را امتحان کرده اگر سشوار روشن نشد بایستی این قطعه عوض شود

کار نکردن فن سشوار

مهمترین قطعه‌ی سشوار فن است که هوای بیرون را به درون دستگاه می‌کشد و به طرف سیم پیچ های درون سشوار هدایت می‌کند. هوای خارج پس از گذر از این سیم پیچ‌ها داغ می شود و سپس از آن خارج می شود. وظیفه فن سشوار ایجاد هوای متناسب برای خشک شدن موی شما می‌باشد.

تغذیه‌ فن به کمک جریان الکتریکی، وظیفه ی تنظیم شدت جریان هوا را بر عهده دارد. اغلب امکان دارد فن به‌درستی کار کند ولی خیسی مو و رطوبت از خشک شدن آن جلوگیری می کند.

فراموش نکنید که رطوبت باعث خراب شدن و کثیفی فن سشوار می‌شود. فلذا از قرار دادن سشوار در جاهای مرطوب و نمناک جلوگیری کنید.

برای امتحان فن، به یک پیچ گوشتی نیاز است. پیچ‌های دستگاه را به کمک پیچ گوشتی باز کنید، و پَره های فن را با دقت بررسی کرده سپس با یک تستر، مدار بسته موتور را امتحان کنید. چنانچه تستر نشانه ای از جریان اتصال نداشت، این امر نشانگر این است که فن و موتور دستگاه دچار مشکل شده است.

حتما بخوانید:   انواع مدل های کاشت ناخن بر طبق فرم دست و انگشتان

کار نکردن فن سشوار

اشکال در المنت سشوار

رشته سیمی که درون سشوار است المنت نام دارد، که قابلیت تحمل جریان الکتریکی بالا را داراست. المنت از جمله یکی از مهمترین قطعه‌های سشوار می‌باشد، چون خرابی آن باعث از کار افتادن کلی دستگاه می‌شود. المنت در مقایسه با قسمت‌های دیگر دستگاه دوام کمتری دارد به همین سبب، بسیار زود دچار مشکل شده و از کار باز می‌ایستد.

در بعضی از مدل‌های بروز سشوار، المنت های حرارتی قدیمی جای خود را به المنت های سرامیکی داده‌اند. المنت های سرامیکی گرما را سریع‌تر به مو انتقال می‌دهند و برق کمتری را استفاده می کند. به همین دلیل سشوار مدت زمان کمتری داغ می‌شود و باعث دوام بیشتر دستگاه می‌شود. به همین جهت سشوار هایی که المنت سرامیکی دارند نسبت به دیگر سشوار ها، گران قیمت تر می‌باشند.

کلید قطع کننده حرارت سشوار

در قسمت خشک‌کن سشوار کلید قطع کننده حرارتی قرار دارد، که از گرم شدن بیش از اندازه‌ی دستگاه جلوگیری می‌کند. این کلید در مواقع داغ شدن زیاد دستگاه، قطعه المنت آن را غیرفعال میکند.

بیشتر افرا مشکلات کوچک سشوار را می توانند رفع کنند. اما اگر نتوانستید این مشکل را حل کنید، پیشنهاد می کنیم به دنبال یک کارشناس با سابقه باشید.

روش‌های تعمیرات سشوار

سشوار وسیله‌ای است که به کمک انرژی الکتریکی، و فنی که درون آن قرار دارد باد گرم ایجاد کرده و مو ها را حالت داده و خشک می‌کند. سشوار انواع متفاوتی دارد اما وسایل و قطعه‌های درون آنها مانند هم است. به همین دلیل نحوه ی تعمیرات سشوار در انواع مدل‌های گوناگون شبیه هم است.

اشکال‌یابی و تعمیرات سشوار

افراد بسیار کمی توان تعمیرات دستگاه سشوار خود را دارند، ترجیحا به سراغ خریدن یک سشوار نو می روند تا اینکه دستگاه قدیمی را درست کنند. ولی اگر سشوار معیوب، گران‌بها و دل کندن از آن سخت بود چه می کنید؟

نحوه ی عملکرد سشوار چگونه است

 • سشوارها در شکل و اندازه های گوناگونی ساخته می‌شوند و قیمت آنها متفاوت است؛ اما عملکرد همه‌ی آنها یکی است.
 • سشوار معمولی دارای فن و موتور، کلید روشنon/خاموشoff، کلید قطع کننده حرارتی، کلید سرعت فن، کلید گرمایش، کلید سرعت فن و المنت است.
 • کلید گرمایش بایستی میزان جریان وارد شده به المنت دستگاه را تنظیم کند، این قسمت گرمای حاصل از سشوار را تحت کنترل دارد.
 • کلید سرعت فن، اندازه ی سرعت و فن را تنظیم می‌کند، از جمله وظیفه‌ی این قسمت کنترل میزان هوای حاصل از خروجی دستگاه است.
 • کلید قطع کننده ی حرارت هنگامی که دستگاه بیش‌ از حد داغ شود المنت سشوار را غیرفعال می کند.
 • کلید روشن on/ خاموشoff، مقدار انتقال گرما به خارج و سرعت فن را تنظیم می‌کند. برخی از کلید ها فقط به دو صورت خاموش و روشن کارآیی دارند، اما مدل‌های دیگر با عملکردهای بیشتری روبرو هستند. ولی سرویس و تعمیر کردن این قسمت تغییری در مدل دستگاه ایجاد نخواهد کرد.
حتما بخوانید:   آشنایی با لوازم برقی شخصی زنانه و مردانه

شیوه‌ی سرویس و تعمیر سشوار

در این بخش شیوه‌ی سرویس و تعمیر سشوار را بررسی می‌کنیم:

 1. اول سشوار را از پریز برق جدا کنید، و با دقت پیچ‌های دستگاه را باز کنید، اکثر پیچ ها در اطراف موتور قرار دارند.
 2. کلید ها در باکس اصلی یا دسته سشوار بین المنت و سیم برق قرار گرفته‌اند، کلید‌ را جدا کنید.
 3. سپس با استفاده از مولتی متر، از عملکرد صحیح کلید مطمئن شوید. در صورت عملکرد صحیح کلید بایستی یک مدار فعال را به حالت قطع و یک مدار خاموش را به حالت روشن نمایش دهد.
 4. فن سشوار، از راه روزنه هوا را به درون دستگاه می‌آورد و سپس با نازل از سشوار بیرون می‌کند. به همین سبب داخل فن مقدار کثیری ذرات گرد و غبار و مو یافت می شود، که باعث انسداد فیلتر ورودی هوای دستگاه می‌شود. برای رفع این مشکل می توانید از یک مسواک و گوش پاک‌کن و موچین برای تمیز کردن فیلتر درون دستگاه استفاده نمایید.
 5. در این مرحله به بررسی المنت درون سشوار می پردازیم. در زمان رسیدگی به این بخش باید محتاط باشید. چون بسیار ترد و نازک است و کوچکترین صدمه به آن باعث از کار افتادن کلی دستگاه سشوار می شود. پیدا کردن قطعه المنت بسیار دشوار است و نمی‌توان به‌ راحتی آن را جایگزین کرد. داغ شدن بیش‌ از حد و خروج هوای سرد از سشوار از جمله مشکلات خرابی المنت می‌باشد.
 6. سپس فن سشوار را چک کنید. پیچ های جعبه ی محافظتی دستگاه را باز نموده و جعبه را بردارید. حالا فن به خوبی قابل مشاهده است، پره‌های فن را جدا کنید و بازبینی کنید در صورت نیاز آن را عوض یا تعمیر نمایید. گرمای تولید شده به واسطه‌ی المنت از طریق این قسمت به خارج از دستگاه سشوار انتقال می‌یابد.
 7. به کمک یک مولتی‌متر موتور را تست کنید، و از جریان الکتریکی موجود در آن یقین حاصل کنید، اگر نشانه‌ای از جریان نبود بایستی موتور، تعمیر یا تعویض گردد. چنانچه موتور جدید نیافتید و یا خرید موتور جدید بیشتر از خرید سشوار هزینه دارد بهتر است برای خرید یک سشوار تازه اقدام نمایید.
حتما بخوانید:   راهنمای خرید ریش تراش فیلیپس | ویژگی های ریش تراش فیلیپس

نکته‌های ایمنی در زمان استفاده از سشوار

حال که با شیوه‌ی عملکرد سشوار آشنا شدید، نوبت به طرز استفاده و نکات ایمنی استفاده از سشوار رسیده است؛ زیرا امروزه سشوار جزو وسایل جدا نشدنی در هر منزلی است به همین سبب افراد باید شیوه‌ی استفاده‌ی درست از آن را بلد باشند. استفاده‌ی نادرست از سشوار باعث بروز مشکلات ناگواری مانند: ریزش‌مو، موخوره، نازک شدن مو و سوختگی مو برای افراد خواهد شد.

توصیه می‌شود برای سشوار کشیدن مو فاصله‌ی ۵ تا ۱۰ سانتی را رعایت کنید، به خصوص برای موهای آسیب دیده و رنگ شده.
یکی دیگر از استفاده‌های نادرست از سشوار این است که عموم افراد فکر می کنند بلافاصله بعد از حمام باید موهای خیس را سشوار بکشند، اما قرار گرفتن موها در معرض حرارت در مدت زمان بیشتر باعث آسیب به بافت مو می‌گردد. زمان سشوار کردن موها باید ۵۰٪ -۶۰٪ خشک شده باشند.
مورد بعدی استفاده نکردن از محصولات مراقبتی برای مو می‌باشد. زیرا از موها در برابر حرارت سشوار محافظت می کند.
گزینه‌ی بعدی تنظیم دمای مناسب سشوار است، زیرا برای هر نوع مو هر دمایی مناسب نمی‌باشد.

کار نکردن فن سشوار

اکنون با توجه به مطالب گفته شده توجه شما را به نکات ایمنی زیر جلب میکنم:

 • پس از استفاده سشوار را از پریز برق جدا کنید.
 • سشوار را در مکان‌های مرطوب و نمناک استفاده نکنید و از نفوذ آب به درون آن جلوگیری کنید.
 • هوا از بخش عقبی سشوار وارد دستگاه می شود پس از پوشاندن آن جلوگیری کنید. چون با انجام این کار سشوار بیش از حد داغ شده و جریان هوا قطع می‌شود. گرمای بیشتر از حد موجب آب شدن بعضی از بخش‌های داخل سشوار می شود.

سخن آخر

سشوار عضو پرکاربردی است که در هر خانه‌ای وجود دارد. این دستگاه با تولید باد گرم و سرد به روند خشک کردن و همچنین حالت دادن موها سرعت می‌بخشد.
با توجه به بررسی هایی که در مورد قطعات و عملکردهای سشوار پرداختیم، دانستیم که موتور آن چگونه کار می کند، و در صورت بروز مشکل می توان از قطعات یدکی موجود در بازار برای تعمیر یا تعویض سشوار استفاده کرد.

31

عمده ترین مشکلات سشوار

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

عمده ترین مشکلات سشوار چیست

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x