تعمیرات تلویزیون

دلایل خاموش و روشن شدن تلویزیون چیست؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

اگر در هنگام استفاده از تلویزیون متوجه شدید که ناگهان تلویزیون شما خاموش و یا روشن می‌شود، باید بگوییم که مهمترین دلیل بروز این مشکل می‌تواند ایجاد اختلال در قطعاتی مثل محافظ، برد و… باشد که شما را به طور کامل با آن آشنا خواهیم کرد.

با وجود اینکه شرکت‌های تولید کننده تلویزیون از فناوری‌های جدیدی برای تصویر و صدا استفاده می‌کنند، باز هم خرابی‌ هایی در قطعات تلویزیون ایجاد شده و کاربران را با مشکل روبرو می‌کند. اگر بدون اینکه دکمه پاور تلویزیون خود را فشار دهید تلویزیون ناگهان خاموش می‌شود، باید بدانید که چه عواملی باعث بروز این مشکل شده تا بتوانید آن را برطرف کنید.

دلایل خاموش و روشن شدن تلویزیون چیست؟

هر کدام از مواردی که می‌خواهیم برایتان بیان کنیم، می‌تواند دلیل خاموش و روشن شدن ناگهانی تلویزیون باشد. با توجه به آموزش‌هایی که ارائه می‌دهیم می‌توانید در صورتی که دارای مهارت و تجربه کافی هستید، تلویزیون خود را تعمیر کنید در غیر این صورت توصیه می‌کنیم برای تعمیر تلویزیون با کارشناس تعمیرات تلویزیون تماس بگیرید.

موارد مهمی که باعث خاموش شدن خود به خود تلویزیون می‌شود عبارتند از:

 1. دستگاه‌هایی که به تلویزیون وصل هستند.
 2. خراب شدن منبع تغذیه
 3. تایمر خواب تلویزیون فعال باشد.
 4. مشکلات سخت‌افزاری در تلویزیون
 5. عامل انسانی
 6. مشکل در کنترل
 7. اشکال در دکمه تلویزیون

خاموش و روشن شدن تلویزیون

۱- دستگاه‌ هایی که به تلویزیون وصل هستند:

یکی از دلایلی که باعث می‌شود تلویزیون شما خود به خود خاموش و یا روشن شود، سیگنال‌های مزاحمی می‌باشد که به تلویزیون شما متصل شده است، مثل دستگاه‌های شبکه، وایرلس، فلش، دی وی دی، رسیور و… که می‌توانند باعث اختلال در عملکرد تلویزیون شوند. برای اطمینان از اینکه مشکل خاموش و روشن شدن تلویزیون مربوط به دستگاه‌های متصل به آن است، باید ابتدا ارتباط این وسایل را با تلویزیون خود قطع کنید. برای این منظور به روش زیر عمل کنید:

 • در مرحله اول اتصال تمام دستگاه‌ها را به تلویزیون قطع کنید.
 • اگر مشکل رفع شد، نیازی نیست قطعات دیگر تلویزیون خود را بررسی کنید.
 • در صورتی که مشکل برطرف نشد باید قطعات دیگر دستگاه بررسی شود.

۲- خراب شدن منبع تغذیه

بعضی مواقع بهتر است که ابتدا منبع تغذیه ای را که تلویزیون خود را به آن وصل کرده‌اید، مثل پریز، سه راهی، محافظ و… را بررسی کنید. زیرا احتمال دارد دو شاخه درست به پریز وصل نشده باشد و این باعث می‌شود تلویزیون شما خاموش و روشن شود:

 • خراب شدن منبع تغذیه ممکن است به دلیل پوسیدگی سیم‌ها باشد و این دلیل مهمی برای خاموش و روشن شدن تلویزیون است. پوسیدگی سیم‌ها باعث می‌شود در تصویر تلویزیون اختلال ایجاد شده و غیر از آن، خطرات دیگری مثل برق گرفتگی و اتصالی ایجاد شود.
 • برای اینکه از این خطرات احتمالی جلوگیری کنید، بهتر است ابتدا سیم‌ها را بررسی کرده و اگر متوجه شدید منبع تغذیه دچار خرابی شده، سریع آن را عوض کنید.

۳- تایمر خواب تلویزیون فعال است.

تلویزیون به شکلی است که اگر شما ساعت مشخصی را تعیین کنید، تلویزیون به طور خودکار خاموش می‌شود. بیشتر مواقع احتمال دارد یکی از اعضای خانواده تایمر خواب را در تلویزیون فعال کرده باشد. در این صورت باید تنظیمات تلویزیون خود را چک کرده و اگر تایمر خواب فعال بود، حتماً تایمر را غیر فعال کنید. در این صورت مشکل خاموش و روشن شدن تلویزیون هم برطرف خواهد شد. برای اینکه فعال بودن تایمر خواب را بررسی کنید به روش زیر عمل کنید:

 • ابتدا تلویزیون خود را روشن کنید در روی کنترل تلویزیون دکمه منو را فشار داده و به منوی SETUP وارد شوید.
 • حالا دکمه ENTER را فشار بدهید .
 • وارد گزینه TIME شوید. می‌توانید به وسیله دکمه‌های جهت، به قسمت TIMER وارد شوید.
 • در این مرحله باید TV TIMER را هم غیر فعال کرده و به وسیله دکمه EXIT از تنظیمات بیرون بیایید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  نحوه وصل کردن گوشی به تلویزیون ال جی

۴- مشکلات سخت‌افزاری

اگر مواردی را که بیان کردیم بررسی کردید ولی مشکل برطرف نشد و دوباره تلویزیون شما ناگهان خاموش و روشن شد، باید ابتدا دستگاه را از جهت سخت‌افزاری بررسی کنید، یعنی قطعات داخلی تلویزیون را چک کنید. احتمال دارد مشکل از مادربرد باشد. مادربرد جایی است که اجزای تلویزیون با یکدیگر ملاقات کرده و سیگنال را هم رد و بدل می‌کنند. به مادربرد مغز تلویزیون هم می‌گویند. اگر یکی از قطعات مادربرد بسوزد و یا اینکه به دلیل استفاده زیاد مادربرد داغ شود، ممکن است تلویزیون شما ناگهان خاموش شود.

عوض کردن مادربردی که فرسوده شده است می‌تواند بسیار پرهزینه بوده و حتی غیر قابل اعتماد هم باشد. در این صورت پیشنهاد می‌کنیم که یک تلویزیون جدید خریداری کنید. البته امروزه قیمت تلویزیون های هوشمند بسیار بالا بوده و بیشتر افراد توانایی خرید تلویزیون جدید را ندارند. در این صورت پیشنهاد می‌کنیم که به وسیله یک فرد متخصص و حرفه‌ای تلویزیون خود را تعمیر کنید.

۵- عامل انسانی

یکی دیگر از دلایلی که می‌تواند باعث روشن و خاموش شدن ناگهانی تلویزیون شما شود، عامل انسانی است. عملکرد غلط تجهیزات، نداشتن محافظ و آسیب‌های مکانیکی همه این موارد ممکن است باعث روشن و خاموش شدن ناگهانی تلویزیون شما شود. مخصوصاً تلویزیون‌های ال‌ سی دی بیشتر در معرض این مشکلات هستند. تلویزیون‌های ال‌ سی‌ دی دارای کیس شکننده‌ای بوده و باید بیشتر مراقب آنها باشید.

به این نکته مهم توجه کنید که احتمال دارد کابل شبکه به دلیل خطای شما آسیب ببیند. مثلاً سوکت یا حتی حیوان خانگی احتمال دارد باعث از کار افتادن کابل شبکه شود، پس در صورتی که تلویزیون شما به طور ناگهانی خاموش و روشن می‌شود، ممکن است مشکل عامل انسانی باشد.

۶- مشکل در کنترل

گاهی ممکن است تلویزیون شما خودسرانه خاموش و روشن شود و به کنترل پاسخ درستی ندهد. در این صورت باید دکمه‌های کنترل را چک کنید. اگر متوجه شدید که دکمه‌های کنترل پنل مشکل دارد، باید ابتدا کنترل را تمیز کنید. خودتان می‌توانید به راحتی این کار را انجام بدهید و در غیر این صورت بهتر است که به یک متخصص مراجعه کنید. اگر مشکل برطرف نشد، باید کنترل را تعویض کنید.

۷- اشکال در دکمه‌ تلویزیون

شاید به نظر کمی عجیب بیاید ولی گاهی ممکن است دکمه‌های تلویزیون خراب شود و شما متوجه خاموش و روشن شدن ناگهانی تلویزیون شوید. در این صورت قاب تلویزیون خود را چک کنید و اطمینان پیدا کنید که دکمه‌های آن کار می‌کند. اگر دکمه‌ها گیر کرده بود باید به وسیله یک متخصص مشکل عیب یابی شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلایل کم نور شدن صفحه تلویزیون ال جی، سامسونگ و سونی

چگونه مشکل خاموش و روشن شدن تلویزیون را برطرف کنیم؟

در صورتی که تلویزیون شما روشن نمی‌ماند و یا اینکه خاموش و روشن می‌شود، برای اینکه مشکل را برطرف کنید به روش زیر عمل کنید:

 • ابتدا کنترل تلویزیون خود را چک کنید ممکن است دکمه خاموش و روشن در کنترل و یا حتی در تلویزیون شما گیر کرده باشد. در این صورت است که کنترل برای تلویزیون شما سیگنال‌های ثابت خاموش و روشن ارسال می‌کند.
 • برای اینکه تشخیص دهید آیا مشکل از کنترل تلویزیون است یا خیر، بهتر است باتری‌ها را از کنترل در بیاورید. اگر بعد از اینکه باتری را بیرون آوردید تلویزیون دیگر خاموش نشد، باید کنترل را تعمیر کرده و یا در صورت نیاز آن را تعویض کنید.
 • بیشتر مواقع خاموش و روشن شدن تلویزیون می‌تواند به دلیل پنل قطع کننده مدار باشد. یعنی همان کنتور برق، اگر مشکل از کنتور برق بود احتمالاً لوازم برقی دیگر هم در منزل شما خاموش و روشن می‌شود. در این صورت برای اینکه مشکل را برطرف کنید کلاً برق منزل را قطع کنید و برای رفع مشکل به یک مهندس برق مراجعه کنید.
 • برای برطرف کردن خرابی محافظ برق باید ابتدا تلویزیون خود را به پریز برق دیگر و یا محافظ دیگری وصل کنید تا از سالم بودن پریز و یا محافظ اطمینان پیدا کنید. در صورتی که مشکل برطرف شد باید محافظ را تعویض کنید.

تعمیر برد پاور

همانطور که گفتیم یکی از دلایل خاموش و روشن شدن ناگهانی تلویزیون خرابی برد پاور است. برد پاور یکی از قطعات مهم در عملکرد صحیح تلویزیون بوده و مسئول تأمین برق تلویزیون و کنترل کردن اجزای مختلف تلویزیون است. اگر برد پاور خراب شود مشکلات زیادی برای تلویزیون ایجاد می‌شود. مانند روشن نشدن تلویزیون، قطع و وصل برق، صدای نامفهوم و یا عملکرد نادرست دستگاه. خراب شدن برد پاور به دلایلی مانند خرابی قطعات الکترونیکی، خطاهای نرم‌افزاری، خرابی قطعات خمیده و یا عواملی مثل نوسانات برق، صاعقه و… رخ می‌دهد.

برای تعمیر کردن برد پاور گاهی لازم است که این قطعه را تعویض کنید و قطعه جدید و سالم را جایگزین آن کنید. البته به دلیل تخصصی بودن این کار حتماً باید به تعمیرکار ماهر مراجعه کنید. احتمال دارد علاوه بر مشکل سخت افزاری نیاز به تعمیرات نرم‌افزاری هم باشد. وقتی برد پاور تلویزیون خراب می‌شود ممکن است مشکل از خطاهای نرم‌افزاری دستگاه باشد. تعمیرکار ماهر می‌تواند با به روز رسانی کردن نرم‌افزار تلویزیون، خطاهای مربوط به آن را رفع کرده و مشکل را هم برطرف کند. برای این منظور موارد زیر باید انجام شود:

 • آخرین نسخه نرم‌افزار مورد نظر نصب گردد.
 • بازیابی کردن به تنظیمات کارخانه
 • تنظیم کردن مجدد پارامترها
 • تعمیرات مربوط به نرم‌افزار

خاموش و روشن شدن تلویزیون

سخن پایانی

اگر متوجه مشکلاتی در تلویزیون خود شدید و یا تلویزیون شما خاموش و روشن می‌شد، می‌توانید با توجه به مواردی که در این مقاله برایتان بیان کردیم، مشکل را برطرف کنید. در صورتی که با انجام موارد گفته شده مشکل خاموش و روشن شدن تلویزیون برطرف نشد ، توصیه می‌کنیم به خدمات تعمیرات برند تلویزیون خود مراجعه کرده و مشکل را برطرف کنید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

دلایل خاموش و روشن شدن تلویزیون چیست؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چگونه مشکل خاموش و روشن شدن تلویزیون را برطرف کنیم؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا