مجله ساختمان

آجر نسوز نما چیست؟ | انواع آجر نسوز و کاربردهای آنها

آجر نسوز نما یک نوع آجر می‌باشد که از خاک‌های نسوز و چینی تولید می‌شود و با ساختار ظریف و مولکولی در دمای بالای ۱۵۰۰ درجه سانتیگراد تولید می‌گردد و همانطور که از نام آن مشخص است، این آجر در برابر حرارت مقاومت بسیار بالایی دارد و در عایق کاری صنعتی، پاتیل‌ها و کوره‌ها کاربرد فراوانی دارد. آجر نسوز نما با استفاده از خاک نسوز ساخته می‌شود و با توجه به زیبایی خاص و تنوع رنگ فراوانی که دارد در نما مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آجر نسوز نما

وقتی که در ساخت و سازها از آجر نسوز نما استفاده می‌شود، به ساختمان مورد نظر جذابیت ویژه‌ای داده خواهد شد و با توجه به اینکه استفاده از این آجرها مزایای زیادی دارد، امروزه مهندسان و معماران از این آجرها در نمای ساختمان‌ها استفاده زیادی می‌کنند.

آجر نسوز نما از خاک چینی و نسوز که دارای ساختار متراکم‌تر و ظریف‌تر نسبت به آجرهای دیگر است، تولید می‌گردد. برای اجرای این آجرها باید دقت و هنر بیشتری داشته باشید. به همین علت توصیه می‌گردد که برای اجرای آجر نسوز نما از نصاب‌های مسلط ماهر و کارآزموده کمک بگیرید تا جذابیت و زیبایی ساختمان بیشتر شود.

تنوع آجر نسوز نما

آجر نسوز نما در طرح‌ها، سایزها و رنگ‌های بسیار متنوعی تولید می‌گردند و بسیاری از طراحان خلاق و با سلیقه در هنگام اجرای نماهای آجر نسوز نما صورت تصادفی از آنها استفاده می‌کنند و علاوه بر شکیل و زیبا بودن در نماها، تفاوت در رنگ و طرح سبز در همه آجرهای نسوز نما نمایش گذاشته می‌شود.

با توجه به اینکه آجر نسوز نما گیرایی بالایی در تماس با ملات دارند و جذب آب آن مناسب بوده و مقاومت بالایی دارند، نسبت به مصالح دیگر از مزایای متفاوتی در مراحل اجرا و نصب برخوردار می‌باشند. با اجرای آجر نسوز نما دوام و کیفیت قابل توجهی از نمای آجری می‌توان انتظار داشت.

از گذشته تا به امروز وظیفه حفاظت و مقاومت بر دوش نمای ساختمان‌ها بوده است. معماران باید برای حفاظت از نمای اجرایی در برابر عوامل گوناگون اقلیمی، جوی و… دقت زیادی داشته باشند. ایجاد ساخت و سازها و ساختمان‌هایی که دارای نمای آجری با مقاومت کافی در برابر باران، باد، سرما و گرما، کار هر کسی نیست. امروزه در همه جای دنیا نیاز شهرها به نمای حرفه‌ای و مقاوم بسیار حائز اهمیت است.

آجر نسوز نما

استفاده از آجر نسوز نما در نمای ساختمان

از ویژگی‌های بسیار مهم آجر نسوز نما می‌توان به مواردی مانند مقاومت حرارتی، کیفیت پایدار، مقاومت فشاری، انعطاف پذیری و ماندگاری در مقابل شرایط گوناگون اقلیمی اشاره نمود. این ویژگی‌ها موجب شده است که بتوان در نمای ساختمان به راحتی از آجر نسوز استفاده کرد.

در صورت استفاده از آجر نسوز با فرمولاسیون استاندارد، می‌توان مطمئن بود که نمای ساختمان مورد نظر تا سال‌ها جذاب خواهد ماند و پس از گذشت مدتی از نصب آن تغییر شکل یا تغییر رنگ و یا شوره در سطح نما دیده نخواهد شد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش استفاده از جکوزی | رعایت نکات ایمنی در جکوزی

نماسازی در ساختمان یک بحث فرهنگی و هویتی است. بدین معنا که همان گونه که لباس شخصیت انسان‌ها را نشان می‌دهد، نمایی که در ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد نیز معرف موقعیت مکانی ملک، شخصیت مالک و نوع کاربری ساختمان خواهد بود.

با مشاهده و بررسی آجر نسوز نما می‌توان پی برد که ویژگی‌های منحصر به فرد و برتری این آجر در ساختمان‌ها به علت تنوع بسیار زیاد در طرح‌ها و رنگ‌ها است. رنگ آجر نسوز در ذات آن می‌باشد و در حقیقت این عامل موجب گردیده است که نمای آجر نسوز چشم نواز و بسیار خاص باشد. اگر ساعت‌ها به این گونه از نماهای ساختمان نگاه کنید، چشم‌های شما خسته نخواهد شد. امروزه برای ماندگاری بناها و حفاظت از ساختمان‌ها در برابر یخبندان‌های مکرر و سایش و همچنین قابلیت مصرف در همه شرایط اقلیمی از این نوع آجر استفاده می‌گردد.

کاربرد آجر نسوز در کوره

همانطور که گفته شد آجر نسوز در برابر حرارت مقاومت بسیار بالایی دارد. به همین علت در پوشش داخلی کوره‌های صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. آجرهای نسوز دارای انواع گوناگونی هستند و با توجه به مواد اولیه‌ای که در ساخت آنها استفاده شده است، دماهای مختلفی را می‌توانند تحمل کنند. تا دهه ۱۹۶۰ از خاک نسوز و کربن برای پوشش داخلی کورها استفاده می‌کردند، ولی امروزه با تولید آجرهای نسوز از آنها در این قسمت استفاده می‌شود.

آجرهای نسوزی که در ترکیبات اولیه آنها عناصری مانند SIO2 و AL2O3 وجود دارد، در زمان پخت در حرارت‌های بالاتری محصول نهایی را نسبت به آجر نماهای دیگر با انسجام بیشتری به وجود می‌آورد که در نوسانات دما و رطوبت بسیار مقاوم هستند و طول عمر آنها بیشتر است.

تشخیص آجر نسوز نما

از روی ظاهر می‌توان به راحتی آجر نسوز را تشخیص داد، به گونه‌ای که سطح آجر نسوز در مقایسه با آجرهای دیگر زمخت‌تر، زبرتر و بدون خاک اضافه است. همچنین ظاهر و شکل آجر نسوز دانه‌های ریز رنگی دارد.

بهتر است بدانید که وقتی از آجر نسوز نما استاندارد استفاده می‌کنید، نمای ساختمان تا چندین سال ماندگار خواهد بود و هیچ گونه خورندگی و پوسیدگی در آن ایجاد نخواهد شد و با گذشت زمان رنگ آن تغییر نمی‌کند و سطح آن دچار خوردگی و شوره نخواهد شد.

کوره‌هایی که در آنها پخت آجر نسوز انجام می‌شود، به صورت شاتلی و تونلی است. در کوره‌های تونلی به صورت یکنواخت حرارت پخش نخواهد شد و نتیجه آن تولید آجرهای تصادفی و متفاوت است.

در برخی موارد علت گرمای بیش از اندازه در قسمت‌های گوناگون کوره آجرهای آن بخش موجب تاب‌دار شدن آجر می‌شوند و سایز آجر از اندازه استاندارد خارج می‌گردد و در اکثر مواقع از حد معمول کوچک‌تر می‌شود.

چنانچه برای تولید آجر از کوره‌های تونلی استفاده شود، حرارت در همه قسمت‌های مختلف آن یکسان خواهد بود و در نتیجه همه رنگ‌ها در یک طیف خواهند بود. همچنین در سایز آنها تغییری ایجاد نمی‌شود. آجر نسوز که در کوره‌های تونلی پخته می‌شوند، دارای استانداردهای آلایندگی مطابق با محیط زیست بیشتر و همچنین استحکام بالاتری هستند.

نکات مهم در بندکشی آجر نسوز نما

 • قبل از نصب آجر نسوز باید محل اتصال را مرطوب کرد.
 • حداکثر و حداقل مقدار ملات قرار دادن پشت آجر بین ۴ و ۲ سانتی‌متر است.
 • بهترین دما برای نصب کردن آجر نسوز ۵ الی ۳۵ درجه سانتیگراد می‌باشد.
 • تا جایی که امکان‌پذیر است در هنگام یخبندان نباید نماکاری انجام شود.
 • از آب و مواد عالی در ماسه نباید در ملات استفاده نمود.
 • برای بندکشی سنگ نسوز نما بهتر است که چند هفته از نصب آجر بگذرد.
 • محدوده بندکشی آجر نسوز نما مرطوب شود.
 • بهترین وقت برای استفاده از ملاتی که به صورت کامل برای بندکشی آماده شده است، بین ۲ تا ۳ ساعت است.
 • برای همگن سازی بهتر است که ملات بندکشی برای چند دقیقه ورز داده شود.
 • از صفحه ملات نباید برای بندکشی استفاده نمود.
 • ملات را روی قلم بندکشی قرار داده و سپس باید بین دو آجر کشیده شود.
 • برای پاک کردن اضافه ملات بین شیارها از دستمال مرطوب استفاده نکنید.
 • پس از گذشت دو ساعت برای تمیز کردن ملات اضافه بین شیارها از برس استفاده نمایید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  زمان برگزاری نمایشگاه ساختمانی مونیخ BAU | نمایشگاه ساختمانی مونیخ

چرا باید از آجر نسوز نما استفاده کرد؟

 • آجر نسوز نما بسیار با کیفیت و مرغوب است.
 • جذب آب آن مناسب می‌باشد.
 • برای هر نوع طرحی در ابعاد کارشناسی و گوناگون تولید می‌گردد.
 • بسیار زیبا و پرفروش است.
 • رنگ غیر قابل تغییر و طبیعی در برابر اشعه خورشید دارد.
 • از مواد اولیه مطلوب و طبیعی برای تولید آن استفاده شده‌ است.
 • در برابر خط و خراش و سایش مقاومت بسیار خوبی دارد.
 • در مقابل باز و اسید بسیار مقاوم می‌باشد.
 • نسبت به گرما و سرما عایق است.
 • در برابر انواع شرایط آب و هوایی و یخ زدگی مقاومت بالایی دارد.
 • در رنگ‌های متنوع تولید می‌شود.
 • با محیط زیست سازگار است.

آجر نسوز نما

قیمت آجر نسوز نما

قیمت آجر نسوز نما به عوامل گوناگونی بستگی خواهد داشت. کیفیت مواد اولیه و متریالی که در ساخت این آجرها به کار رفته شده است، رنگ آجر و ابعاد آن همگی در قیمت تأثیر دارند. اما در مورد قیمت آجر نسوز نما به صورت کلی می‌توان اینگونه گفت که با توجه به اینکه در تولید این آجر از خاک نسوز استفاده می‌شود، قیمت آن نسبت به آجرهای دیگر بالاتر خواهد بود.

در هنگام خرید آجر نسوز ۶ گزینه پیش روی شما خواهد بود که هر کدام از آنها انواع متنوعی دارند، که عبارت هستند از آجر نسوز سفال، آجرهای فشاری، آجر لفتون، آجرهای سنتی، آجرهای سه گل آجر نسوز نما.

سخن تکمیلی

آجر نسوز نما از خاک‌های چینی که دارای ساختار متراکم ظریف و ریزدانه هستند، تولید می‌شوند. حرارتی که به این آجرها داده می‌شود ۱۵۰۰ درجه سانتیگراد می‌باشد که موجب می‌گردد پایداری و مقاومت بسیار بالایی در مقایسه با آجرهای معمولی داشته باشند و همچنین نحوه تولید این آجرها به گونه‌ای است که موجب شده است در برابر تغییر رنگ و شوره نیز بسیار مقاوم باشند.

با توجه به مقاومت بسیار بالایی که آجر نسوز نما دارد می‌توان از آنها در ساخت شومینه هم استفاده کرد. همچنین در پوشش داخلی کوره‌ها از این آجرها استفاده می‌شود. با توجه به اینکه استفاده از آجر نسوز نما مزیت‌های زیادی دارد، موجب شده است که امروزه پیمانکاران و مهندسان از آنها در ساخت و سازها بیشتر استفاده کنند. ساختمان‌هایی که در آنها از آجر نسوز نما استفاده شده است، تا سال‌ها بدون تغییر خواهند ماند.

آجر نسوز نما چیست؟ | انواع آجر نسوز و کاربردهای آنها

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

آجر نسوز نما چیست؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا