ابزار برقی

برد درب اتوماتیک چیست و چه کاربردی دارد؟ | عیب‌یابی برد درب

برد درب اتوماتیک چیست و چه کاربردی دارد؟ | عیب‌یابی برد درب برقی، تعمیر برد درب برقی

درب‌های برقی و اتوماتیک امروزه کاربرد زیادی دارند. از مهم‌ترین قطعات این درب‌ها برد می‌باشد که امکان دارد پس از گذشته مدتی با مشکلاتی مواجه شود و نیاز به تعمیر و یا سرویس پیدا کند. برد درب اتوماتیک از جمله قطعات بسیار حساس است که اگر اشتباهی در عیب یابی و یا تعمیر آن انجام شود، موجب اختلال در عملکرد آن و در نتیجه ایجاد مشکلاتی برای درب برقی و اتومات خواهد شد.

در چه مواقعی باید برد درب اتوماتیک را تعمیر کرد؟

عیب یابی و تعمیر برد درب اتوماتیک از جمله کارهای بسیار مهم و تخصصی است و حتماً باید توسط افرادی که کار بلد و حرفه‌ای هستند، انجام گردد. علامت‌های گوناگونی که به علت خراب بودن درب اتوماتیک ظاهر می‌گردند به افراد تعمیرکار کمک خواهند کرد که متوجه دلیل خرابی درب اتوماتیک شده و اقدامات لازم برای رفع مشکل و تعمیر آن را انجام دهند. درب‌هایی که به صورت برقی کار می‌کنند، به دلایل مختلفی ممکن است که در عملکرد آنها اختلالاتی به وجود آید.

استهلاک درب، نوسانات برقی، باز و بسته شدن بسیار زیاد، نصب نادرست و سرویس نکردن به موقع درب اتوماتیک و… از جمله عواملی می‌باشند که موجب خراب شدن آن می‌گردند. بیشترین میزان از کار افتادن و خرابی درب‌های اتوماتیک به علت خراب بودن برد آن است. عملکرد درب‌های اتوماتیک در تأمین امنیت محل مورد نظر بسیار حائز اهمیت می‌باشد. بنابراین وقتی علائم خرابی مشاهده شد، باید در کمترین زمان ممکن برای عیب‌یابی و تعمیر آن اقدامات لازم انجام شود.

نقش برد درب‌ اتوماتیک

در تابلوی فرمان، برد قطعه‌ای است که حساسیت بسیار زیادی داشته و نقش زیادی در باز و بسته شدن عملکرد صحیح درب اتوماتیک دارد. بیشترین میزان از کار افتادن درب‌های اتوماتیک و خرابی آنها مربوط به برد درب اتوماتیک می‌باشد. با استفاده از برد سرعت بسته یا باز شدن درب نیز مشخص می‌گردد.

در برد درب اتوماتیک سنسورهایی وجود دارد که با ریموت کنترل ارتباط برقرار نموده و موجب باز یا بسته شدن درب می‌شوند. همچنین تنظیم نمودن فرستنده‌ها و گیرنده‌ها نیز توسط برد انجام می‌شود. در درب‌های اتوماتیکی که چشمی دارند، تنظیم چشمی با برد انجام می‌شود. به همین علت گفته می‌شود که برد درب اتوماتیک بسیار نقش مهمی در عملکرد آن دارد و در صورت بروز مشکل باید فوری آن را عیب یابی و تعمیر کرد.

حتما بخوانید:   خدمات تعمیر دریل دوو DEAWOO | معرفی انواع دریل ها و کاربرد آن

برد درب اتوماتیک

آیا برد درب اتوماتیک را می‌توان تعمیر کرد؟

با توجه به اینکه برد نقش زیادی در درب اتوماتیک دارد و این احتمال وجود دارد که برای آن مشکلاتی به وجود آید، سوالی که به وجود می‌آید این می‌باشد که آیا برد درب اتوماتیک را می‌توان تعمیر کرد یا خیر. معمولاً همه مشکلات مربوط به برد درب اتوماتیک قابل برطرف کردن و تعمیر می‌باشند. ولی این کار حتماً باید توسط افراد با تجربه و متخصص انجام گردد. تعمیر برد درب اتوماتیک را هر کسی نمی‌تواند به صورت صحیح انجام دهد. چون حساسیت بسیار بالایی دارد.

بررسی و عیب یابی قسمت‌های گوناگون و تعمیر و در صورت لزوم تعویض قطعات بسیار پیچیده و مهم است و عملکرد درست درب اتوماتیک به آن بستگی خواهد داشت. به همین علت عیب یابی و تعمیر صحیح برد درب اتوماتیک دارای اهمیت زیادی می‌باشد. تعمیرکاران متخصص چنانچه تشخیص دهند که برد قابل تعمیر نیست، آن را عوض خواهند کرد. چون در برخی مواقع عوض کردن کامل برد درب اتوماتیک از تعمیر آن اقتصادی‌تر و به صرفه‌تر خواهد بود.

عیب‌یابی و تعمیر برد درب اتوماتیک

بیش از هر کاری افراد تعمیرکار درب اتوماتیک را به صورت کامل مورد بررسی قرار می‌دهند تا با عیب یابی و شناخت مشکلات آن خرابی آن را به صورت صحیح تشخیص دهند. عیب یابی درست بسیار حائز اهمیت است، چون در صورتی که ریشه اصلی مشکل پیدا نشود، نمی‌توان تعمیر درب اتوماتیک را به صورت صحیح انجام داد.

پیش از آنکه برد درب اتوماتیک بررسی شود، باید تمام قسمت‌های مرتبط چک شوند و اطمینان حاصل شود که همگی سالم هستند. جک، موتور، چشمی، ریموت و… همگی از قسمت‌های بسیار مهم درب اتوماتیک می‌باشند که باید مورد بررسی قرار گرفته و سلامت آنها تأیید گردد. سپس باید به بررسی برد درب اتوماتیک پرداخته و نحوه عملکرد آن چک شود.

برای بررسی آن باید در ابتدا تنظیمات برد درب اتوماتیک مورد بررسی قرار بگیرد در برخی مواقع برد در ممکن است که به طور کامل سالم باشد، ولی تنظیمات آن به هم ریخته و صحیح نباشد و این موضوع موجب می‌گردد که برد درب اتوماتیک عملکرد درستی نداشته باشد.

اگر با بررسی تنظیمات متوجه شدید که ایرادی در آن وجود ندارد و قطعاتی از آن دچار خرابی و ایراد شده است، باید برای رفع مشکل آنها را تعمیر نمایید.

حتما بخوانید:   آشنایی با قطعات یدکی سشوار | آموزش نحوه عملکرد سشوار

اجزای برد درب اتوماتیک

همانطور که گفته شد برد درب اتوماتیک اجزای گوناگونی دارد که ارتباط و هماهنگی آنها موجب عملکرد درست برد می‌شود. این اجزا عبارت هستند از:

 • ترانس تغذیه: با توجه به نوع مدل درب‌های اتوماتیک ولتاژ مدار متفاوت خواهد بود. ترانس تغذیه در برد درب اتوماتیک وظیفه تنظیم و کاهش ولتاژ تغذیه اصلی را دارد. در درب‌های اتوماتیک معمولاً ولتاژ ۲۴ استفاده می‌شود.
 • کارت رادیویی: درب اتوماتیک برای بسته یا باز شدن به دریافت فرمان از کاربر نیاز دارد. این دستور معمولاً با ریموت کنترل ارسال خواهد شد. کارت رادیویی در مدار برد فرمان وجود دارد که سیگنال‌های ریموت را دریافت و شناسایی می‌کند.
 • رله‌ها: رله‌ها برای دریافت فرمان از کاربر و ارسال بر روی لامپ‌ها و موتور به کار برده می‌شود.
 • ولوم‌های تنظیم: در برد درب اتوماتیک ولوم‌هایی برای کنترل و تنظیم قدرت موتور، ایست موتور و زمان حرکت و… قرار داده شده است.
 • کلیدهای تنظیم: کلیدهای تنظیم وظیفه برنامه‌ریزی برای سیستم را دارند. این کلیدها بسیار ریز هستند و با ولوم‌های مدار کار خود را انجام می‌دهند.
 • دیپ سوئیچ: از دیپ سوئیچ‌ها برای معرفی ریموت کنترل و برنامه‌ریزی کلی سیستم استفاده می‌شود. دیپ سوئیچ‌ها کلیدهای ریزی می‌باشند که روی مدار در کنار هم قرار می‌گیرند.
 • ترمینال‌های اتصال: به این دلیل در برد درب اتوماتیک ترمینال‌های اتصال به کار برده شده است که ارتباط بین دستگاه اصلی و عناصر دیگر سیستم ایجاد شود.
 • نشانگر: برای نمایش تنظیم برد و حالت‌های کار درب اتوماتیک از ال ای دی‌های نشانگر استفاده می‌شود.
 • فیوزها: برای حفاظت از سیستم الکتریکی در مقابل بار اضافه از فیوزها استفاده می‌گردد.

برد درب اتوماتیک

امکانات و مشخصات برد درب اتوماتیک

اکثر مدل‌های مختلف برد درب اتوماتیک امکانات گوناگونی دارند که بعضی از رایج‌ترین آنها را معرفی می‌کنیم:

 • در مدار برد فرمان درب اتوماتیک نمایشگر دیجیتالی وجود دارد.
 • در کنار منوی تست ورودی درب امکان نصب فلاشر روی برد وجود دارد.
 • امکان نصب و افزودن قفل برقی و چشمی درب اتوماتیک به مدار فرمان وجود خواهد داشت.
 • برای هر کدام از لنگه‌های درب ورودی ۳ سرعت مختلف به صورت جداگانه می‌توان تنظیم کرد.
 • در تعداد باز و بسته شدن درب اتوماتیک و تردد می‌توان محدودیت‌هایی را با استفاده از برد درب اتوماتیک اعمال کرد.
 • برای جلوگیری از نصب رسیور خارجی در برد امکان بستن فرمان‌های خارجی وجود خواهد داشت.

سرویس و تعمیر دوره‌ای برد درب اتوماتیک

با توجه به اینکه استفاده از درب‌های برقی و اتوماتیک بسیار راحت است، استفاده از آن بسیار افزایش پیدا کرده است. بنابراین باید به صورت مرتب مورد بررسی قرار گرفته و سرویس دوره‌ای آن برای همه قطعات مختلف انجام شود این سرویس‌ها موجب خواهند شد که ایرادات کوچک در سیستم برد درب اتوماتیک و دیگر قسمت‌ها تر شناسایی گردیده و قبل از اینکه به آسیب‌های جدی‌تر تبدیل شوند، برطرف خواهد شد. برد درب اتوماتیک به عنوان یکی از اجزای بسیار مهم و اصلی این سیستم دارای مدارهای الکتریکی مختلفی می‌باشد. به همین علت سرویس و تعمیر دوره‌ای آن بسیار مهم است.

حتما بخوانید:   خدمات تعمیر شمشاد زن دوو Daewoo | انواع و راه اندازی

البته باید توجه داشته باشید که برد درب اتوماتیک قطعه‌ای تخصصی و مهم می‌باشد و سرویس آن کار هر کسی نیست. اکثر مشکلاتی که برای درب اتوماتیک به وجود می‌آید، به دلیل ایجاد اختلال در برد درب اتوماتیک است. بنابراین می‌توانید با سرویس به موقع از این مشکلات جلوگیری نمایید.

برد درب اتوماتیک در حقیقت حکم مرکز فرمان و کنترل درب اتوماتیک را دارد. این برد ارتباط بین اجزای گوناگون درب را برقرار کرده و موجب عملکرد درست آن می‌شود. بنابراین برنامه‌ریزی‌های لازم برای سفارشی‌سازی و شخصی‌سازی سیستم درب اتوماتیک به کمک برد انجام می‌شود. به این ترتیب اهمیت عیب یابی و تعمیر مرکز کنترل درب اتوماتیک مشخص می‌شود.

برد درب اتوماتیک وظیفه کنترل و تنظیم زمان حرکت لنگه‌های درب را برای بسته یا باز کردن را نیز بر عهده دارد. با توجه به مدل و نوع درب محل قرارگیری برد متفاوت خواهد بود و همیشه و در همه مدل‌ها در یک مکان مخصوص و مشخص نصب نیست. برای نمونه در سیستم درب اتوماتیک ریلی برد روی دستگاه اصلی نصب است. ولی در سیستم درب اتوماتیک لولایی برد در قسمت کنار درب و در تابلوی جداگانه قرار می‌دهند.

سخن تکمیلی

در درب‌های اتوماتیک قطعات مختلفی با هماهنگی فعالیت دارند که یکی از قطعات مهم برد درب اتوماتیک می‌باشد که می‌توان آن را مغز سیستم دانست. در حقیقت مرکز فرمان و کنترل همه سیستم می‌باشد و عملکرد درست درب‌های اتوماتیک بر اثر فرماندهی درست برد کنترل خواهد بود. با توجه به اهمیت این قطعه در صورت بروز مشکلات و ایرادات حتماً باید تعمیرکاران متخصص و با تجربه آن را مورد بررسی قرار داده و مشکل به وجود آمده را برطرف کنند.

31

برد درب اتوماتیک چیست و چه کاربردی دارد؟ | عیب یابی برد درب

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی برد درب اتوماتیک و نقش آن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x