تعمیرات مایکروفر

تفاوت مایکروویو و فر کامبی چیست و کدام مناسب تر است؟

آیا تاکنون چیزی در مورد فر کامبی و یا تفاوت این فرها با مایکروفر شنیده‌اید یا خیر؟ امروزه وسایل آشپزخانه بسیار پیشرفته و مدرن شده است. اگر می‌خواهید برای آشپزخانه فر کامبی و یا مایکروویو خریداری کنید توصیه می‌کنیم ابتدا اطلاعاتی در مورد فر کامبی به دست بیاورید و با آن آشنایی کامل پیدا کنید تا در صورتی که با نیازهای شما متناسب بود، آن را خریداری کنید.

فر پخت ترکیبی یا فر کامبی چیست؟

فر پخت ترکیبی یا همان فر کامبی یکی از مدرن‌ترین وسایل پخت غذا است که در تجهیزات آشپزخانه صنعتی به فر کامبی استیمر مشهور هستند. وسایلی که در آشپزخانه‌های معمولی و خانگی مورد استفاده کاربران قرار می‌گیرند، با وسایلی که در آشپزخانه صنعتی استفاده می‌شوند، کاملاً متفاوتند. به همین دلیل فری که شما در آشپزخانه استفاده می‌کنید با فری که از آن در رستوران استفاده می‌شود، فرق می‌کند.

در آشپزخانه‌های صنعتی حجم پخت بسیار بالا بوده و باید از فر پخت ترکیبی یا همان فر کامبی استفاده کنند. البته فر کامبی در ابعاد مختلفی وجود دارد ولی به طور کلی برای آشپزخانه‌های معمولی و کوچک به هیچ وجه مناسب نیست.

فر کامبی از مدرن‌ترین روش‌ها برای پخت غذا استفاده می‌کند. در این فر شما امکانات زیادی دارید و می‌توانید غذاها را به شکل همزمان در فر آماده کنید، بدون اینکه مزه و یا بوی غذا با یکدیگر ترکیب شود. در اصل می‌توان گفت که این فر جایگزین بسیار مناسبی برای چند مایکروویو و یا چند فر می‌باشد. فر کامبی می‌تواند به سه شیوه غذا را بپزد:

 1. ترکیب هوای داغ و بخار
 2. پردش هوای داغ یا کانوکشن
 3. بخار

شما از گردش هوای داغ یا همان کانکشن می‌توانید برای پخت غذاهایی مانند نان و کبابی کردن گوشت استفاده کنید. از بخار هم برای دم کردن برنج، پخت ماهی، پروتئین و یا پختن سبزیجات به وسیله بخار استفاده کنید. این پخت باعث می‌شود بافت غذا کاملاً حفظ شده و مزه آن عالی شود.

در پخت ترکیبی کانوکشن و بخار، باعث می‌شوند غذا طبخ شود. در اصل استفاده از پخت ترکیبی می‌تواند از بخارپز و اجاق گاز به شکل همزمان انجام شود و همچنین شما می‌توانید هنگامی که دما را در درجه پایین تنظیم کرده‌اید، زودپز را هم داشته باشید.

فر کامبی چیست

فر پخت ترکیبی یا فر کامبی چه مزایایی دارد؟

شاید در نظر اول متوجه شوید که فر پخت ترکیبی و یا فر کامبی احتیاج به سرمایه زیادی دارد ولی باید بدانید قابلیت‌های این فر و راندمان آن باعث می‌شود وقتی حجم کار بالاست، پاسخگویی هم به نیاز مشتری بهتر انجام شود. در نتیجه شما می‌توانید با خریدن این فر سرمایه گذاری طولانی مدتی داشته باشید.

از مزایای بسیار مهم این فر این است که این دستگاه می‌تواند به تنهایی عملکرد چند دستگاه را به شکل همزمان داشته باشد. شما با خرید فر کامبی نیازی به بخارپز هم ندارید و می‌توانید به راحتی در تمام حرارت‌های مناسب، غذاهای خود را بپزید. پختن گوشت به وسیله فر کامبی می‌توان گفت، بهترین روش برای پخت گوشت است. زیرا گوشت در مناسب‌ترین حرارت طبخ می‌شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  استفاده از ظروف فلزی در مایکروفر چه خطراتی دارد ؟

فر کامبی طبقات مختلفی دارد و به شما این امکان را می‌دهد که در هر طبقه غذایی دلخواه خود را طبخ کنید، بدون اینکه بو و مزه غذاها با هم ترکیب شوند. فر کامبی به کنترل هوشمند پخت مجهز بوده و شما به راحتی می‌توانید دستور کار انواع پخت غذا را در این فر ذخیره کنید. فر پخت ترکیبی و یا همان فر کامبی ویتامین‌ها، ارزش‌های غذایی و مواد مغذی را در غذا کاملاً حفظ می‌کنند.

در هنگام خرید فر کامبی به چه موارد باید توجه کنیم؟

همانطور که در ابتدا هم برایتان توضیح دادیم معمولاً از فر کامبی برای آشپزخانه‌های صنعتی و رستوران‌ها استفاده می‌کنند. قبل از اینکه به خرید این فر اقدام کنید ابتدا باید به نیاز سرآشپز و همچنین منوی غذا توجه کنید. همچنین به این نکته دقت داشته باشید که برای نصب کردن این دستگاه به تأسیساتی مانند آب و گاز و برق نیاز دارید. دستگاه فر کامبی در هنگام نصب باید به لوله کشی آب شهری وصل بوده تا به طور اتوماتیک شستشوی داخل آن انجام شود و همچنین به فاضلاب هم خروجی داشته باشد.

ویژگی های مهم فر پخت ترکیبی یا فر کامبی

همانطور که گفتیم فر کامبی از تکنولوژی بسیار بالایی برخوردار است و ویژگی‌های خاصی دارد که مهمترین آنها عبارتند از:

 1. برنامه‌ریزی صحیح برای پخت غذا
 2. سیستم تاپ پنل ورودی و همچنین اسکرول فر پخت ترکیبی

۱- برنامه‌ریزی صحیح برای پخت غذا

با استفاده از این فر شما می‌توانید با توجه به ذائقه خود هر غذایی را که می‌خواهید در فر کامبی برنامه‌ریزی کنید، به این شکل که در هر طبقه‌ای یک غذا قرار داده و دستور پخت متفاوتی هم برای هر کدام وارد می‌کنید. به این صورت شما می‌توانید روش پخت غذای دلخواه خود را به حافظه دستگاه سپرده و آن را در دستگاه ذخیره کنید.

۲- سیستم تاپ پنل ورودی و همچنین اسکرول فر پخت ترکیبی

شما می‌توانید به کمک سیستم تاچ، برنامه غذایی خودتان را از قسمت منو تعیین کرده و مواد غذایی را هم در طبقه‌ای که مورد نظرتان است، قرار بدهید. به وسیله کنترل پنل که در اختیارتان است، شما می‌توانید از یک منو به یک منوی دیگر رفته و اطلاعات لازم را هم وارد کنید.

تفاوت مایکروویو و فر کامبی چیست؟

حتماً با توضیحاتی که در مورد فر کامبی برایتان بیان کردیم، تصور می‌کنید که فر کامبی از مایکروویو بهتر است و نمی‌توان آنها را با هم مقایسه کرد. شاید لازم باشد هر کدام را به طور کامل بررسی کنیم تا شما بر طبق نیاز خود بهترین وسیله را انتخاب کنید.

کدام مناسب تر هستند فر کامبی یا مایکروویو مستقل؟

اولین تفاوتی که مایکروویو و فر کامبی دارند محل قرار گرفتن این دستگاه‌ها می‌باشد. شما باید فر کامبی را به شکل توکار در داخل کابینت بگذارید ولی مایکروویو را می‌توانید به شکل مستقل در روی پیشخوان آشپزخانه خود قرار بدهید. پس اگر طراحی کابینت شما به شکلی است که نمی‌توانید فر کامبی را به صورت توکار در آن بگذارید، بهتر است مایکروویو خریداری کنید.

با مایکروویو و فر کامبی چه غذاهایی را می‌توانیم بپزیم؟

دومین تفاوت مایکروویو و فر کامبی در حجم پخت غذا می‌باشد، که بستگی به نیاز شما دارد. فر کامبی قادر است تمام غذاهای متنوع را در حجم بالا بپزد. اگر شما جزو افرادی هستید که زیاد مهمانی می‌گیرید و حتی اگر دوست دارید به شکل همزمان غذاهای متفاوتی را بپزید، توصیه می‌کنیم فر کامبی را انتخاب کنید، زیرا دارای طبقات زیادی بوده و به شما این امکان را می‌دهد که به صورت همزمان غذاهای متنوع را با حجم زیاد و پخت متفاوت بپزید. بیشتر فرهای کامبی حداقل دارای سه فضا برای پختن همزمان غذاها می‌باشد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  خدمات تعمیرات مایکروفر تکنو | نمایندگی تعمیر مایکروفر تکنو

نحوه حرارت دهی در فر کامبی و مایکروویو

در فرهای کامبی حرارت از طرف بالا و پایین به غذا می‌رسد و این باعث می‌شود غذا در هنگام پخت ترد شود ولی مایکروویو به این شکل نبوده و فقط در قسمت بالا یک مخزن برای حرارت دهی به غذا وجود دارد. بنابراین اگر شما برای پختن غذاهای یخ زده و یا گرم کردن نان و… از فر استفاده می‌کنید، مایکروویو گزینه مناسب‌تری است.

فر کامبی یا مایکروویو، کدام برای آشپزخانه کوچک مناسب تر است؟

فرهای کامبی برای غذاهایی با حجم زیاد و متنوع مورد استفاده قرار می‌گیرد و حدوداً ۳ تا ۵ طبقه دارد و ظرفیت پختن غذا هم در آن، با حجم ۵۰ الی ۷۰ لیتر می‌باشد. ولی مایکروویو دارای اندازه کوچک‌تری بوده و حداقل دو طبقه دارد که ظرفیت پخت آن هم ۴۵ لیتر است. پس اگر شما آشپزخانه کوچکی دارید و علاقه زیادی هم به آشپزی متنوع و زیاد ندارید، توصیه می‌کنیم مایکروویو خریداری کنید.

فر کامبی یا مایکروویو، کدام اقتصادی تر و باصرفه تر هستند؟

همانطور که ابتدا هم برایتان توضیح دادیم، فر کامبی به دلیل استفاده از تکنولوژی بالا و کارایی بیشتر، دارای قیمت بالاتری هم نسبت به مایکروویو است. اگر شما می خواهید بدانید کدام یک از این دو فر با صرفه تر است باید ابتدا ببینید کدام یک از این فرها پاسخگوی نیازهای شماست؟ امروزه با مدرن شدن وسایل آشپزخانه، مسلماً خریدن فر کامبی می‌تواند بهتر باشد ولی ممکن است شما آشپزخانه کوچکی داشته و یا اینکه علاقه‌ای به برگزاری مهمانی‌های آنچنانی نداشته باشید، و در این صورت فر کامبی مورد نیازتان نبوده و برای آشپزخانه شما مایکروویو بسیار به صرفه‌تر و اقتصادی تر است.

فر کامبی چیست

نکاتی مهم برای نگهداری صحیح از فر کامبی

برای نگهداری صحیح و اصولی از فر کامبی به موارد زیر توجه کنید:

 •  سرویس‌های دوره‌ای و منظم از دستگاه فر کامبی می‌تواند به کاهش هزینه کمک کرده و همچنین باعث افزایش طول عمر فر شود.
 • هرچند وقت یک بار لوله‌های تخلیه فر را بررسی کرده و از باز بودن مجاری آن مطمئن شوید.
 • اگر متوجه شدید که لوله‌ها به وسیله مواد غذایی دچار انسداد شده است، باید حتماً سریعاً گرفتگی آن را برطرف کنید، زیرا این گرفتگی از تخلیه دستگاه شما جلوگیری کرده و باعث می‌شود خسارات زیادی به آن وارد شود.
 • به طور مرتب لوله‌های درب فر را روغن کاری کنید.
 • آب مصرفی سیستم باید حتماً فیلتر شود، به همین علت فیلتر را بازدید کرده و در صورت نیاز آن را عوض کنید.
 • اگر فیلترها به طور مرتب عوض نشود دچار جرم و رسوب شده و می‌تواند در کارکرد فر کامبی اختلال ایجاد کند.
 • هر ۳ الی ۶ ماه باید فیلترهای فر را عوض کنید.

تفاوت مایکروویو و فر کامبی چیست و کدام مناسب تر است؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

فر پخت ترکیبی یا فر کامبی چه مزایایی دارد؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا