مجله

سامانه ثنا چیست | کد ثنا

ثبت طلاق توافقی در سامانه ثنا | نکات مهم در خصوص ثبتنام در سامانه و دریافت کد ثنا

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

در سال ۱۳۹۵ سامانه ثنا با هدف ابلاغ اظهارنامه و اوراق قضایی و ثبت تمامی شکایات و دادخواست ها راه اندازی شد. امروزه به دنبال پیشرفت زندگی شهرنشینی و اهمیت وقت انسان بسیاری از کارهای اداری افراد به صورت اینترنتی انجام می شود. سامانه ثنا نیز در همین راستا و در جهت جلوگیری از اتلاف وقت و جلوگیری از ایجاد مشکلات احتمالی در روند ارسال اظهارنامه و ابلاغیه شکل گرفت. به این صورت که دیگر نیازی به ابلاغ هیچ نوع کاغذی برای طرفین دعوا وجود ندارد. در این مقاله به بررسی مباحث مربوط به کد ثنا و سامانه ثنا می پردازیم.

سامانه ثنا چیست؟

هنگامی که شخصی در دفاتر قضایی اقدام به طرح دعوا می نماید، لازم است که مراجع مربوط به دادگستری طرف دیگر دعوا را از این مسئله باخبر کنند. به همین جهت در گذشته یک نسخه از ابلاغیه به آدرس طرف مقابل ارسال می شد که البته با دردسرهایی همراه بود. چرا که ممکن بود خواهان آدرس طرف مقابل را نداشته باشد و یا محل سکونت فرد تغییر کرده باشد، یا اینکه فرد از دریافت ابلاغیه از طرف مامور امتناع نموده باشد.

به همین جهت تصمیمی برای راه اندازی سامانه ثنا گرفته شد تا علاوه بر اینکه از این مشکلات جلوگیری به عمل آید، ابلاغیه ها در مدت زمان کوتاه تری به دست طرفین دعوا برسد. در این صورت دو طرف دعوا به طور همزمان در جریان روند پرونده قرار خواهند گرفت .به همین جهت لازم است تمامی افراد در سامانه ثنا ثبت نام نموده باشند و کد شخصی مربوط به آن را داشته باشند.

جهت استفاده از این سامانه باید کد ملی و رمز شخصی خود را وارد نمایید و در قسمت ابلاغیه ها، ابلاغیه مورد نظر خود را مشاهده  کنید. البته تمامی این ها مستلزم ثبت نام در سامانه است.

کد ثنا

ثبت نام در سامانه ثنا

جهت ثبت نام در سامانه ثنا باید مراحل زیر را انجام دهید:

 • ابتدا لازم است به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کنید تا در قسمت ابلاغ الکترونیک بتوانید ثبت نام خود را ثبت نمایید.
 • جهت ثبت نام لازم است کد ملی، شماره سریال شناسنامه و تاریخ تولد را بدانید. همچنین سایر اطلاعات هویتی همچون نام، نام پدر، دین، تابعیت و محل صدور شناسنامه نیز باید در سامانه ثبت گردد.
 • در مرحله بعد اطلاعاتی که می توان به وسیله آن با شما تماس گرفت، اعم از تلفن ثابت، شماره تلفن همراه و یا ایمیل خود را وارد کنید.
 • بعد از آن نوبت به وارد کردن اطلاعات مربوط به آدرس محل سکونتتان می رسد. به ترتیب لازم است شهر، استان، نام خیابان و کد پستی خود را در سامانه ثبت کنید.
 • در مرحله آخر عکس شما به صورت سه در چهار بارگذاری می شود و همچنین اطلاعات تحصیلی و شغلی شما نیز دریافت می گردد.

کد ثنا چیست؟

بعد از اینکه در سامانه ثنا ثبت نام نمودید و تمامی مراحل احراز هویت را به طور دقیق انجام دادید، کدی برای شما ارسال می شود که با استفاده از آن می توانید به سامانه سنا وارد گردید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  آموزش کامل برطرف کردن لک صورت | آرا نیک

البته توجه داشته باشید که این کد رمز شخصی شما است و به هیچ عنوان نباید آن را در اختیار کسی قرار دهید. امروزه جهت وام گرفتن از بانک و سایر کارهای اداری نیز نیاز به کد ثنا دارید. بنابراین سامانه ثنا محدود به خدمات قضایی نیست، بلکه کاربردهای زیادی دارد که در ادامه به آن می پردازیم.

روش های بازیابی کد ثنا

در صورتی که کد ثنای خود را فراموش کردید و یا پیامک مربوط به آن از گوشیتان حذف شده است، می توانید دوباره آن را بازیابی کنید. برای این کار لازم است است به صفحه بازیابی کد ثنا مراجعه کنید و رمز موقت جهت ورود به سامانه بگیرید. بعد از آن باید مطابق با مراحل زیر عمل کنید:

 • وارد سامانه احراز هویت شوید و گزینه فراموشی رمز عبور را لمس کنید.
 • در این قسمت از شما اطلاعات هویتی تان را می خواهد که لازم است تمامی اطلاعات را که موقع ثبت نام وارد کردید، در این مرحله نیز ارائه کنید.
 • بعد از وارد نمودن اطلاعات، دکمه ارسال کد فعالسازی را فشار دهید به این ترتیب وارد مرحله بعد خواهید شد.
 • در پایان یک رمز شخصی برای شما فرستاده می شود که می توانید با استفاده از آن وارد سامانه شوید.

کاربرد سامانه ثنا

هدف از ایجاد این سامانه ارسال آسان و سریع ابلاغیه ها و اوراق قضایی به طرفین دعوا بوده است. در واقع این سامانه باعث شده که بسیاری از کارهایی که نیاز به مراجعه حضوری داشته ‌اند، حذف شوند و مراجعه به دادگستری ها و دفاتر خدمات قضایی بسیار کمتر از قبل باشد.

با این کار از اتلاف وقت افراد جلوگیری به عمل آمد. حال برای ثبت طلاق توافقی، انحصار وراثت و بسیاری از موارد دیگر نیاز به مراجعه حضوری به دادگاه نیست. بلکه در همین سامانه می توانید دادخواست های خود را مطرح کنید و تا زمان تعیین وقت رسیدگی به هیچ مرکز حقوقی و قضایی مراجعه نکنید.

ثبت طلاق توافقی در سامانه ثنا

با استفاده از سامانه ثنا می توانید انواع طلاق اعم از توافقی یا طلاق از طرف مرد و از طرف زن را ثبت کنید. همچنین تمامی مراحل مربوط به روند پرونده طلاق در سامانه شخصی ثنای شما وارد می گردد و شما بدون مراجعه به دادگاه از روند پرونده اطلاع پیدا خواهید کرد.

برای ثبت طلاق لازم است در سامانه عدل ایران گزینه اطلاع رسانی اشخاص را انتخاب نمایید و اطلاعات خواسته شده را وارد کنید.

کد ثنا

ثبت انحصار وراثت در سامانه ثنا

برای این که بتوانید درخواست مبنی بر انحصار وراثت را ثبت کنید، لازم است ابتدا گواهی انحصار وراثت داشته باشید که برای این کار باید ثبت دادخواست در سامانه ثنا انجام شود. اگر بخواهید خودتان این کار را در سامانه انجام دهید، لازم است است ابتدا در سامانه احراز هویت کنید و هزینه های مربوط به آن را پرداخت نمایید و درخواست خود را ثبت کنید.

اگر بخواهید در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی دادخواست خود را ثبت کنید، لازم است طلبکاران متوفی، وراث و سایر افراد ذینفع با در دست داشتن شناسنامه و کارت ملی خود به این دفاتر مراجعه کنند تا متصدی دفتر کارهای مربوط به ثبت انحصار وراثت را انجام دهد.

خدمات سامانه ثنا در خارج از کشور

در گذشته که ابلاغیه ها به صورت دستی برای افراد ارسال می شد، کسانی که ساکن خارج از کشور بودند، با مشکلات عدیده ای در این خصوص مواجه می شدند. تا جایی که حتی قوانین خاصی نیز برای افراد خارج از کشور در خصوص مهلت حضور در دادگاه و بسیاری از موارد دیگر وضع شد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  تاریخچه و کشور سازنده برند آاگ AEG | محصولات شرکت آاگ

امروزه با راه اندازی سامانه ثنا، بسیاری از کارهای مربوط به خدمات قضایی برای افراد ساکن خارج از کشور با سهولت انجام می شود. بدین صورت که سامانه ثنا در خارج از کشور نیز قابلیت ارائه خدمات را دارد. بنابراین خدماتی همچون گواهی عدم سوء پیشینه، طلاق، انحصار وراثت و بسیاری از امور دیگر برای افراد خارج از کشور نیز از طریق این سامانه انجام می شود.

در صورتی که فردی کد ثنا نداشته باشد، چگونه از دعوا باخبر می شود؟

در بسیاری از مواقع نیز اتفاق افتاده که خوانده در سامانه ثنا ثبت نام نکرده است  و یا فرد شاکی کد ملی طرف مقابل را ندارد. در این صورت ابلاغیه به چه طریقی به دست خوانده می رسد؟

در چنین شرایطی شماره موبایلی که به نام فرد است و یا هر نوع اطلاعات هویتی دیگری می تواند ما را به خوانده برساند. به این صورت که با هماهنگی کلانتری کدملی متهم را پیدا نموده و از طریق آن امور مربوط به دعوا را پیگیری خواهیم نمود.

نکات مهم در خصوص ثبتنام در سامانه و دریافت کد ثنا

 • توجه داشته باشید که مدتی است که سامانه ثبت نام و احراز هویت به صورت اینترنتی امکان دارد و در این صورت نیازی به مراجعه به دفاتر خدمات قضایی نخواهید داشت.
 • در فرآیند ثبتنام چهره و امضای شما اسکن می شود و مورد تایید قرار می گیرد.
 • شماره تماسی را در حین ثبت نام وارد کنید که در دسترس شما باشد. چرا که تمامی اطلاعات مربوط به خدمات قضایی که در سامانه قرار می گیرد، ابتدا به شما پیامک می شود و سپس شما با ورود در سامانه می توانید جزئیات آن را مشاهده نمایید.
 • جهت ثبت نام در سامانه احراز هویت لازم است مدارک هویتی خود از جمله شناسنامه را در اختیار داشته باشید.
 • کد ثنا که برای شما پیامک می شود، به عنوان رمز شخصی شما است و به هیچ عنوان نباید در اختیار کسی قرار بگیرد.
 • برای افراد حقوقی نیز امکان ثبت نام در سامانه ثنا وجود دارد. البته برای این کار لازم است فردی به عنوان مدیر از طرف مجموعه به سامانه معرفی گردد.
 • توصیه می کنیم در صورتی که هنوز در سامانه ثنا ثبت نام نکرده اید، سریعاً این کار را انجام دهید. چرا که این سامانه صرفاً محدود به خدمات قضایی نیست. بلکه در بسیاری از موارد دیگر و کارهای اداری به کد ثنا نیاز پیدا خواهید نمود.

کد ثنا

جمع بندی

همانطور که در این مقاله بیان نمودیم، در سال ۱۳۹۵ سامانه ثنا با هدف بهبود روش های ارسال ابلاغیه راه اندازی گردید. به این صورت که امکان دسترسی تمامی افراد اعم از حقیقی و حقوقی به ابلاغیه های شخصی آنها فراهم شده است.

منتها جهت استفاده از این سامانه ابتدا باید در آن ثبت نام کنید و احراز هویت خود را تکمیل نمایید. در نهایت کد ثنا برای شما ارسال می شود که برای هر شخصی منحصر به فرد است و کسی نمی تواند از کد ثنای دیگری استفاده کند.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

کد ثنا

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

خدمات مربوط به سامانه ثنا

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا