مجله ساختمان

چمن مصنوعی چه کاربردی دارد؟ | راهنمای نصب چمن مصنوعی

همه ما نام چمن مصنوعی را بارها و بارها شنیده‌ایم و تصاویری از آن مشاهده نموده‌ایم اما شاید ندانیم که کارکرد این محصول تزیینی و زیبا چیست و استفاده کردن از آن از چه هنگامی مرسوم شد؟ چمن مصنوعی توانست تحولی اساسی در صنعت دیزاین و تزیین فضا ایجاد کند و با ورود به عرصه ورزش توجه فعالان در این حوزه را به خود جلب نماید.

چمن مصنوعی چیست و چه کاربردی دارد؟

از آنجایی که کاشت و نگهداری چمن طبیعی به آب فراوان و نیروی کار نیاز دارد، پیشنهاد می‌ شود که هزینه کاشت و نگهداری از چمن را صرف خرید و نصب کردن چمن مصنوعی نمایید تا بتوانید هم در مصرف آب صرفه‌ جویی کنید و هم هزینه‌ های خود را کاهش دهید. چمن مصنوعی می‌ تواند همواره سبز باشد و در فصل زمستان زرد نمی‌ شود. یکی دیگر از مواردی که می‌ تواند به محبوبیت این محصول بیفزاید استفاده دائمی و همیشگی از آن می‌ باشد. مخصوصاً در بازی فوتبال این نوع چمن نیازی به تنفس کامل و استراحت ندارد و می‌ توان به صورت دائمی از آن استفاده کرد. چمن مصنوعی مانند چمن واقعی برای پوشش دادن سطوح مختلف کاربرد دارد. معمولا از چمن مصنوعی در استادیوم‌ های ورزشی، تزیین مهدکودک‌ ها، زمین‌ های تنیس، تراس خانه‌ ها و … استفاده می‌ شود.

انواع مختلف چمن مصنوعی

چمن مصنوعی دارای انواع مختلفی می‌ باشد که با توجه به متریال آن کاربردهای مختلفی هم دارند و می‌ توان آنها را تقسیم بندی کرد. چمن مصنوعی چه کاربردی دارد؟ | راهنمای نصب چمن مصنوعیبا در نظر گرفتن اینکه شما از چمن مصنوعی در کجا و به چه منظوری می‌ خواهید استفاده نمایید نوع و قیمت آن متفاوت می‌ باشد. در ادامه به انواع مختلف چمن مصنوعی اشاره می‌ نماییم.

چمن مصنوعی رولی

چمن مصنوعی رولی دارای رنگ‌ های مختلف و تراکم‌ های متفاوتی می‌ باشد و شما باید با در نظر گرفتن نوع استفاده خود برای مکان‌ های گوناگون آن را انتخاب نمایید. این نوع از چمن‌ های مصنوعی به طور معمول در زمین‌ های فوتبال، به عنوان کفپوش در تراس و حیاط، ویلا و … کاربرد دارند. کیفیت این چمن‌ ها متفاوت می‌ باشد و برای آنکه بتوانید بهترین گزینه را انتخاب کنید باید آن را بر طبق کاربرد مد نظر خود بسنجید. به عنوان مثال نوع پر تراکم آن برای مکان‌ هایی که پر تردد هستند استفاده می‌ شود.

چمن مصنوعی نواری

از چمن مصنوعی نواری جهت ایجاد زیبایی و همچنین پر کردن فضاهای خالی بین موزاییک‌ ها و سنگ‌ ها استفاده می گردد. امروزه استفاده نمودن از این محصول فقط به عنوان پوششی برای زمین‌ های ورزشی و … نمی‌ باشد و بسیاری از افراد برای حیاط، بالکن، تراس و … خود از آنها استفاده می‌ کنند. از بین انواع مختلف چمن مصنوعی نوع نواری آن بیشترین کاربرد را دارد و در فضای بین سنگ‌ ها و موزاییک‌ ها به عنوان تزیین داخلی استفاده می‌ شود. ارتفاع این چمن‌ها بین ۱۰ تا ۳۰ میلیمتر می‌ باشد و تراکم آنها نیز با هم متفاوت است.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  فوم شانه تخم مرغی گرمایش از کف | مزایا و معایب گرمایش از کف

چمن مصنوعی تایلی

چمن مصنوعی تایلی در سایزهای کوچک ساخته شده و در قطعات مختلفی قابل ارائه می‌ باشد. این نوع از چمن‌ های مصنوعی به آسانی قابل حمل هستند و می‌ توان از آنها در تراس و بالکن استفاده کرد. همچنین می‌ توان برای ایجاد محیط بازی برای بچه‌ ها و حتی حیوانات خانگی از این نوع چمن به کار برد. چمن‌ های تایلی به خوبی در کنار هم قرار می‌ گیرند و شما می‌ توانید آن را به آسانی نصب کرده و یا به جای دیگری انتقال دهید.

کاربرد چمن مصنوعی چیست؟

اگر بخواهیم به صورت خلاصه کاربرد چمن مصنوعی را عنوان کنیم می‌ توانیم به موارد زیر اشاره نماییم.

 • استفاده از چمن مصنوعی در حیاط
 • استفاده از چمن مصنوعی در مدارس
 • کاربرد آن در مهد کودک
 • استفاده از چمن در روف گاردن یا پشت بام
 • استفاده از چمن مصنوعی در بالکن یا تراس
 • به عنوان پر کننده بین سنگ‌ ها و موزاییک‌ ها

چمن مصنوعی چه کاربردی دارد؟ | راهنمای نصب چمن مصنوعی

 • استفاده از چمن مصنوعی در زمین‌ های فوتبال و فوتسال
 • به عنوان دکوراسیون و تزیین باغ، حیاط، ویلا
 • استفاده از چمن مصنوعی در باشگاه بدنسازی

چمن مصنوعی از چه جنسی است؟

چمن مصنوعی از الیاف پلاستیک و پلیمری تولید می‌ شود. در واقع می‌ توانیم بگوییم که جنس چمن مصنوعی از پلاستیک می‌ باشد. از لحاظ فنی این نوع از الیاف در تولید کفپوش چمن مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

نایلون: چمن مصنوعی نایلونی از مستحکم‌ ترین و قوی‌ ترین انواع چمن مصنوعی می‌ باشد. این نوع از چمن‌ ها بدون توجه نمودن به تراکم رفت و آمد و همچنین وزن افراد می‌ تواند شکل اولیه خود را تا مدت‌ های زیادی حفظ کند. همچنین در برابر حرارت بسیار مقاوم است و به همین خاطر در کشورهای گرمسیری بیشتر از این نوع چمن استفاده می‌ شود. البته باید بگوییم که از نظر قیمت چمن مصنوعی نایلونی از بقیه مدل‌ های آن گران تر است.

پلی اتیلن: این نوع از چمن‌ های مصنوعی با جنس پلی اتیلن شبیه به چمن طبیعی می‌ باشد و جهت مصارف خانگی، زمین‌ های ورزشی و … می‌ تواند یکی از پوشش‌ های ایده‌آل، سبز و نرم باشد. چمن مصنوعی پلی اتیلنی بسیار مقاوم است و می تواند فرم اولیه خود را در سخت‌ ترین بازی‌ ها هم حفظ کند.

پلی پروپیلن: چمن مصنوعی پلی پروپیلن ارزان‌ ترین نوع چمن می‌ باشد. این نوع از چمن‌ های مصنوعی علاوه بر آنکه قیمت مناسبی دارند دارای انعطاف و دوام زیادی هم می‌ باشند. پیشنهاد می‌ کنیم که از این چمن در مناطق گرم استفاده نشود زیرا مقاومت آن در برابر حرارت نسبت به دیگر انواع چمن‌ های مصنوعی پایین‌ تر می‌ باشد. به طور کلی از چمن‌ هایی که دارای جنس پلی پروپیلن هستند برای کفپوش فضای سبز، مهد کودک‌ ها، پارک‌ ها و مدارس استفاده می‌ شود.

مزایای استفاده از چمن مصنوعی چیست؟

 • چمن مصنوعی در انواع سبک‌ ها، رنگ‌ ها و ارتفاع‌ های مختلفی وجود دارد و شما می‌ توانید بر اساس سلیقه و شرایط خود زیباترین و مناسب‌ ترین نوع آن را انتخاب کنید.
 • چمن مصنوعی به آبیاری نیازی ندارد و  این مورد می‌ تواند از مهم‌ ترین مزایای آن به شمار آید.
 • چمن مصنوعی به کود نیازی ندارد و به همین خاطر از نفوذ سم و مواد شیمیایی به آب‌ های زیرزمینی جلوگیری می‌ کند.
 • چمن مصنوعی به کاشت و همچنین کوتاه کردن نیازی ندارد.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  تغییر دکوراسیون فری استایل

معایب استفاده از چمن مصنوعی چیست؟

چمن مصنوعی علاوه بر همه مزایا و حسن‌ هایی که دارد، دارای ایرادها و معایبی نیز می باشد. یکی از معایب چمن‌ های مصنوعی هزینه بالای آنها می‌ باشد. در واقع هزینه چمن مصنوعی زیاد است ولی در کنار آن این محصولات برای نگهداری کردن هزینه زیادی ندارند. از طرف دیگر در هنگام بارندگی بین چمن‌ های مصنوعی آب جمع شده و می‌ تواند به قسمتی از آن آسیب وارد کند. هزینه ترمیم آن زیاد است و گاهی اوقات لازم است که بخش زیادی از چمن تعویض گردد. یکی دیگر از ایرادها و معایب استفاده از چمن این است که آنها از الیاف تشکیل شده‌ اند و در فصل‌ های گرم قابلیت کم کردن دما را ندارند و به همین خاطر فضای مورد نظر در فصل تابستان بسیار گرم می‌ شود. علاوه بر آن چمن مصنوعی مثل چمن طبیعی نمی‌ تواند اکسیژن تولید نماید.

روش نصب چمن مصنوعی

جهت نصب کردن چمن مصنوعی نخست باید زمین مورد نظر با استفاده از سیمان، بتن، آسفالت و … یکدست و مسطح شود. برای انتقال آب باران یا آب حاصل از شست و شو باید زمین دارای شیب باشد تا از جمع شدن آب جلوگیری شود. پس از آن با در نظر گرفتن متراژ فضا باید چمن برش داده شود و تکه‌ های برش داده شده به صورت لب به لب درست کنار همدیگر قرار بگیرند و پس از آن مرحله چسب کاری شروع می‌ شود. بین دو قسمت چمن باید یک نوار اتصالی قرار بگیرد و توسط چسب مخصوص آغشته شود. پس از آن چمن بر روی نوار قرار می‌ گیرد و تا زمانی که چسب به صورت کامل خشک نشده است از حرکت چمن باید جلوگیری گردد. بعد از آنکه همه برش‌ های چمن به یکدیگر متصل شدند باید اطراف چمن به زمین چسبانده شود.

آیا چمن مصنوعی نیازی به آبیاری دارد؟

شاید به نظر شما خنده‌ دار باشد اما واقعاً همینطور است. چمن مصنوعی نیاز به آبیاری دارد اما نه برای رشد. چمن مصنوعی هم یک نوع کفپوش است که به شست و شو نیاز دارد. چمن مصنوعی چه کاربردی دارد؟ | راهنمای نصب چمن مصنوعیبرای آنکه بتوانید در فصل تابستان از فضای مورد نظر خود که با چمن مصنوعی پوشیده شده است استفاده کنید باید آب را به صورت افشانه روی چمن بپاشید تا شب‌ ها و عصرها محیط شما خنک باشد و همچنین یکی دیگر از نکات مهم این است که چمن مصنوعی باید شسته شود تا گرد و غبار و خاک از آن جدا گردد.

سخن پایانی

چمن مصنوعی دارای مزایای زیادی از قبیل ماندگاری و دوام بالا، کاهش هزینه‌ های مراقبت و نگهداری روزانه و آسان بودن نصب آن به شدت مورد استقبال کاربران قرار گرفته است. خرید چمن مصنوعی باید بر اساس نوع محل مورد نظر و متراژ آن انجام شود. همچنین این چمن نیاز به نگهداری و مراقبت دارد و به علت طول عمر زیادی که دارا می‌ باشد نسبت به چمن طبیعی مقرون به صرفه‌ تر است.

چمن مصنوعی چه کاربردی دارد؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چمن مصنوعی چه کاربردی دارد؟ راهنمای نصب چمن مصنوعی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا