خودرو

آنچه که در خصوص شارژ گاز کولر خودرو باید بدانید

شارژ گاز کولر خودرو در محل | خدمات تخصصی تعمیرات کولر ماشین به صورت سیار

یکی از کارهایی که با آمدن فصل گرما رانندگان باید انجام دهند، مشاهده و بررسی شارژ گاز کولر ماشین می باشد که در صورت عدم وجود شارژ باید اقدامات لازم صورت گیرد. در بعضی مواقع افراد تمایل دارند در محل خود بدون رفتن به تعمیرگاه برای شارژ کردن گاز کولر، از این خدمات بهره مند گردند. شرکت هایی در این زمینه وجود دارند که به شما کمک می کنند بدون اینکه به مکان های سرویس دهی بروید و در همان مکانی که هستید، خدمات شارژ گاز کولر خودرو را دریافت کنید. لازم است هر چند سال یکبار به شارژ گاز کولر خودرو خود بپردازید. البته ممکن است بعضی از خودروها به دلیل مشکلات فنی، بیشتر نیاز به شارژ گاز داشته باشند.

شارژ گاز کولر خودرو

در اواخر بهار و تابستان معمولا به دلیل گرمای هوا افراد بیشتر از کولر خودرو خود استفاده می کنند که در این صورت برای کارکرد صحیح کولر باید گاز کولر چک گردد. و در صورت نیاز، گاز آن شارژ شود.

در مواردی اگر کولر به درستی کار نکند و باد سرد خارج نکند، ممکن است گاز آن تمام شده که هرچه سریعتر برای کارکرد درست آن باید گاز شارژ گردد. شارژ گاز کولر خودرو نباید خودسرانه صورت گیرد. زیرا در صورت نداشتن آگاهی ممکن است به ماشین آسیب وارد شود.

برای انجام این کار به صورت معمول افراد به مکان های سرویس دهی گاز کولر مراجعه می کنند. و از خدمات آن ها بهره می برند. امروزه به دلیل مشغله فراوان، افراد ممکن است وقت کافی برای رفتن به مرکز سرویس دهی را نداشته باشند و یا اینکه در مکانی باشند که دسترسی به تعمیرگاه برای شارژ گاز کولر برای آن ها امکان پذیر نباشد.

در این صورت شرکت هایی در زمینه خدمات شارژ کولر وجود دارند که به شما کمک می کنند در دورترین نقطه از شهر با ثبت درخواست خود از خدمات سرویس دهی آن ها بهره مند گردید. با ایجاد این شرکت ها افراد می توانند بدون رفتن به مکان سرویس دهی گاز کولر خود را شارژ و تنظیم گردانند.

حتما بخوانید:   آشنایی با نحوه تعمیر بوق خودرو | چگونه بوق خراب خودرو را تعمیر کنیم؟

چه زمانی نیاز به شارژ گاز کولر می باشد؟

افرادی که راننده می باشند با علائمی که از کارکرد کولر می بینند، متوجه تمام شدن گاز کولر می شوند. به صورت کلی کولرهای ماشین چندان به سرویس دوره ای نیاز ندارد و تنها در صورت تمام شدن گاز باید شارژ گردند. اگر افراد به شکل اصولی و درست از کولر خودرو خود استفاده کنند، نیاز به شارژ گاز کولر نیز نخواهند داشت.

معمولا بهترین نشانه ای که شما می توانید متوجه شوید که گاز کولر شما دچار مشکل شده است، این است که در هنگام روشن کردن کولر فضای درون خودرو سرد نشود. در این صورت باید به گاز کولر شک کنید. زیرا ممکن است به دلیل کم شدن گاز قادر به سرد کردن محیط نباشد. بعد از اینکه متوجه وجود مشکل در گاز خودرو شدید، حتما به شارژ کردن آن اقدام کنید تا مشکل جدی تری برای سیستم کولر ماشین شما به وجود نیاید.

چگونه می توان گاز کولر خودرو را شارژ کرد؟

تعویض گاز کولر در محل ممکن است شامل خطراتی باشد که در صورت نداشتن اطلاعات، آسیب زیادی به ماشین و خود فرد وارد شود. با این وجود بدون مهارت و تجربه هیچوقت به انجام  این کار اقدام نکنید. زیرا ممکن است مشکلاتی روی دهد که جبران ناپذیر باشد.

معمولا گاز کولر سمی می باشد و اگر با فشار بالا وارد لوله های کولر شود، سبب آسیب به لوله ها گردد. بهتر است از کسانی که تجربه کافی در این زمینه ندارند و یا از شرکت های غیر معتبر برای انجام این کار استفاده نکنید و سلامت خودرو خود را به خطر نیاندازید. شارژ گاز کولر یکی از کارهای پر ریسک است که افراد اگر تجربه کافی نداشته باشند، ممکن است خطراتی را به وجود آورد.

لوازم موردنیاز برای شارژ گاز کولر خودرو

شرکت هایی که شارژ گاز کولر را به عنوان سیار در اختیار مشتریان قرار می دهند، دارای ابزارآلات به روز و تجهیزات کامل می باشند تا در کمترین زمان و با دقت لازم بتوانند این کار را انجام دهند. به شکل کلی برای شارژ گاز کولر باید این تجهیزات وجود داشته باشد و بدون وجود این ابزارآلات امکان شارژ کردن وجود ندارد. برای شارژ گاز کولر خودرو به ابزارآلات زیر نیاز می باشد:

 • شیلنگ مخصوص
 • رابط شیلنگ
 • گیج مانوفیلد
 • کپسول گاز

شارژ گاز کولر خودرو

چگونه متوجه شویم که سیستم کولر نیاز به گاز دارد؟

گاز کولر خودرو در دو حالت ممکن است نیاز به شارژ داشته باشد. یکی در زمانی است که گاز درون سیستم به صورت کامل خالی باشد و دیگری هنگامی است که سیستم دچار کمبود گاز شده است که در این صورت باید مقداری گاز به آن اضافه نمود. اگر گاز کولر به طور کامل در سیستم وجود نداشته باشد، باید به صورت تخصصی توسط متخصصین در این زمینه، گاز به صورت کامل وارد سیستم کولر شود.

حتما بخوانید:   سنسور دریچه گاز چیست؟ | عوامل و علائم خرابی سنسور دریچه گاز

برای اضافه نمودن گاز در سیستم کولر به دلیل کمبود، ابتدا باید درون موتور به دنبال لوله کولر بگردید تا متوجه اشکال در سیستم کولر شوید. در صورت پیدا کردن لوله کولر درپوش آن که به رنگ آبی معمولا می باشد، را باز کنید و لوله را فشار دهید. اگر گاز با فشار به بیرون آمد، پس سیستم کولر شما گاز دارد که در این صورت باید به آن گاز اضافه کنید.

اگر هیچ گازی از لوله بیرون نیامد یعنی سیستم کولر خودرو شما گاز ندارد که باید در این صورت توسط متخصصین، گاز به لوله های کولر اضافه شود.

مراحل شارژ گاز کولر خودرو

 • بعد از اینکه متوجه شدید کولر خودرو شما گاز ندارد، و یا با کمبود گاز مواجه شده است، شیلنگ گیج را به والو وصل کنید و پیچ را کمی باز کرده تا هوای درون شیلنگ خارج گردد.
 • این کار را برای اینکه هیچ گازی جز گاز کولر وارد سیستم نشود، انجام می دهیم. زیرا در مواردی ممکن است هوا و یا رطوبت وارد والو شوند که برای سلامت خودرو خطرناک است.
 • بعد وصل کردن گیج به والو، شیر کپسول را باز کرده تا مقداری گاز وارد لوله های کولر شود و سپس شیر را ببندید. و بلافاصله خودرو را روشن کنید. بعد از روشن کردن خودرو کولر را روشن کرده و سرعت آن را زیاد کنید.
 • زمانی که کولر روشن است چک کنید که گیج چه عددی را نشان می دهد. که بهترین عدد بین 35 تا 40 پاسکال است. اگر عددی کمتر از این اعداد را مشاهده کردید، بهتر است دوباره به آرامی شیر گاز را باز کنید تا به عدد مطلوب دست پیدا کنید.
 • همینطور اگر عدد از 40 پاسکال بیشتر بود، باید با باز کردن لوله مقداری گاز را خارج کنید تا فشار به سیستم کولر خودرو وارد نشود.

کولر خودرو چگونه کار می کند؟

کولر خودرو برای کار کردن صحیح خود ابتدا کمپرسور گاز که سرمازا است، فشرده می کند تا به حالت مایع درآید. و بتواند از طریق کندانسور منتقل گردد. کندانسور در این زمان گرمای مایع را دریافت می کند و آن را به سمت دریچه انبساط هدایت خواهد کرد.

حتما بخوانید:   دلایل و علائم خرابی برف پاک کن خودرو چیست؟

در این قسمت لوله انبساط، دوباره مایع مبرد را به گاز تبدیل کرده و آن را به گیرنده، خشک کن و یا باتری می فرستد. در این بخش رطوبت گاز به صورت کامل گرفته می شود و به اواپراتور منتقل می گردد.

بعد از ورود به اوپراتور، گرمای هوا گرفته شده و سپس به درون مبرد بر می گردد. تمامی این مراحل در هنگام روشن کردن کولر درون سیستم کولر انجام می شود تا بتواند فضای محیط را به طور کامل سرد کند.

گاز کولر ماشین از چه نوعی است؟

گاز کولر همان گاز سرمازایی می باشد که برای یخچال مورد استفاده قرار می گیرد. گازهای موجود برای کولر انواع مختلفی دارد، که شما برای استفاده از این گاز باید از استاندارد بودن آن مطمئن باشید. گازهایی همچون R134a، R22، R12  جز شناخته شده ترین گازهای کولر می باشند. همچنین برندهای آیکون، هانی ول و گالکو نیز جزء بهترین گازهای موجود برای کولر بوده که از استاندارد جهانی برخوردار هستند.

شارژ گاز کولر خودرو

در صورت نشتی گاز کولر چه باید کرد؟

به صورت عادی امکان ندارد گاز کولر به خودی خود کم شود. بلکه به دلیل داشتن نشتی این گاز کم شده و در صورت شارژ نکردن، ممکن است به طور کلی خالی شود. معمولا به دلایل زیر نشتی اتفاق افتد که در این صورت باید به رفع این مشکل اقدام کرد.

 • استفاده طولانی مدت از کولر ممکن است سبب فرسودگی قطعات آن شود که در این صورت لوله های گاز کولر نشتی پیدا می کنند.
 • در مواردی به دلیل شکستگی لوله و بست های کولر رطوبت وارد سیستم می شود و کارکرد صحیح کولر را از کار می اندازد.

نتیجه گیری

وجود کولر در فصل های تابستان و روزهای گرم بسیار ضروری می باشد. به همین علت با فرا رسیدن فصل گرما بهتر است به طور کامل سرویس کولر خود را چک کنید. در صورت وجود مشکل آن را برطرف گردانید. یکی از مشکلات رایج برای سیستم کولر خودرو شما کمبود گاز درون سیستم می باشد که در این صورت باید برای برطرف کردن این مشکل سرویس دهی کاملی را انجام دهید.

با وجود شرکت های سیار برای شارژ گاز کولر خودرو، شما می توانید در هر مکانی که هستید، از خدمات این شرکت ها استفاده کنید. شرکت ایبک امداد در زمینه شارژ گاز کولر خودرو، بهترین خدمات را به مشتریان خود ارائه می دهد.

31

شارژ گاز کولر خودرو

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

خدمات تخصصی شارژ گاز کولر خودرو

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x