تقویم تاریخ

ماه محرم 1402 | آشنایی با واقعه عاشورا

ماه محرم و فاجعه ی کربلا و آداب مربوط به این روز

ماه محرم چه ماهی است ؟ یکی از ماه هایی که برای ما ایرانیان ارزش زیادی دارد ماه محرم است، نام این ماه برای تمام ما از کودکی با ارزش بوده و احترام زیادی برای این ماه قائل هستیم، ماه محرم نه تنها برای شیعیان بلکه برای تمام ادیان محترم است، ما از ایبک امداد در این مقاله در مورد ماه محرم مطالب مهم را برای شما بیان می کنیم لطفاً با ما همراه باشید.

ماه محرم و فاجعه کربلا

ماه محرم اولین ماه در سال هجری قمری می باشد به این ماه محرم گفتند زیرا در این ماه جنگ حرام اعلام شده بود در این ماه واقعه کربلا اتفاق افتاد که باعث شهادت امام حسین علیه السلام و ۷۲ تن از یاران با وفایش شد ما در ابتدای این ماه ، سوگواری را شروع می‌کنیم و در این ماه هیئت ها و مجالس عزاداری برگزار می‌شود بعد از اینکه در سال ۶۱ هجری قمری امام حسین علیه السلام و ۷۲ تن از یاران باوفای ایشان ، شهید شدند این ماه برای ما شیعیان به ماه عزا تبدیل شده البته تمام امامان معصوم ما هم در این ماه عزاداری می کردند همچنان که در حدیثی از امام رضا علیه السلام آمده است :

چون ماه محرم فرا می رسید کسی پدرم را خندان نمی دید و اندوه و حزن پیوسته بر او غالب می شد تا روز عاشورا، آن روز، روز مصیبت حزن و گریه او بود و می گفت امروز روزی است که حسین علیه السلام شهید شده است.

میرزا جواد ملکی در کتاب المراقبات در مورد اعمال ماه محرم اینچنین می نویسد : که بهتر است دوستداران پیامبر در دهه اول این ماه ظاهر و قلب خودشان را با حزن و اندوه همراه کنند و  درظاهر آنها هم حزن مشخص باشد و لذت های حلال را در روزهای نهم و دهم و یازدهم انجام ندهند مثل کسی که داغدار عزیزانش می باشد بهتر است که در دهه اول، هر روز زیارت عاشورا را خوانده و از امام معصوم یاد کند وقایع مهمی که در ماه محرم اتفاق افتاد عبارت می‌باشند از :

 1. وارد شدن امام حسین و یارانشان به کربلا در سال ۶۱ قمری که این روز سرآغاز حادثه عاشورا می باشد
 2. فوت حضرت آدم علیه السلام
 3.  شهادت حضرت یحیی علیه السلام
 4.  دستور عمر بن سعد مبنی بر جلوگیری از دستیابی اهل بیت امام حسین به آب
 5.  تاسوعا و عاشورا
 6.  روزی که امام حسین علیه السلام و ۷۲ تن از یاران باوفای ایشان در کربلا محاصره شدند ولی امام حسین علیه السلام از دشمن مهلت گرفتند تا به نماز و راز و نیاز با خداوند بپردازند
 7.  روز عاشورا امام حسین علیه السلام و یارانشان به شهادت رسیدند
 8.  شام غریبان
 9. انفجار بمب در حرم امام رضا علیه السلام در سال 1415 هجری قمری
 10. در این ماه اسیران کربلا را به سمت شام حرکت دادند
 11. شهادت ام سجاد علیه السلام
 12. در سال 1427در ماه محرم ، در حرم عسکرین بمب گذاری شد و این حرم در بمب گذاری تخریب گردید
 13. در سال 220 قمری در ماه محرم امام جواد علیه السلام به بغداد تبعید شدند .
 14. در سال 64 قمری در این ماه سپاهیان یزید بن معاویه مکه را محاصره کرده و کعبه را سنگباران کردند .
حتما بخوانید:   روز جهانی موسیقی جاز ۱۰ اردیبهشت۱۴۰۲

آشنایی با واقعه عاشورا

همانطور که می دانید روز دهم ماه محرم عاشورا نامیده شده است . این روز به دلیل وقایع تلخ و ناگوار ، بین مردم شهرت پیدا کرده است وقایع عاشورا در سال 61 هجری قمری اتفاق افتاده است .

در این روز، امام سوم شیعیان ، امام حسین علیه السلام و یاران با وفایشان در جنگ با یزیدیان به شهادت رسیدند و مسلمانان در سراسر جهان ، در این روز عزاداری می کنند.

البته این سوگواری از همان سال اول ، بعد از محرم سال 61 شروع شد و حتی امامان بزرگوار هم در این روزها به عزاداری برای سالار شهیدان می پرداختند . قابل ذکر است که اولین عزاداری مربوط می شود به سوگواری حضرت زینب سلام الله علیها در مسجد کوفه و قبل از آن هم این بانوی بزرگوار در کنار جسدهای بیجان شهدای کربلا ، سوگواری کردند.

ماه محرم

دهم ماه محرم

سالار شهیدان و فرزندان و یاران ایشان ، در دهم محرم و در کربلا به شهادت رسیدند در دوران جاهلیت عربها ، این روز را شادی کرده و جشن می گرفتند و روزه گرفته و لباس های فاخر می پوشیدند خلاصه برای آنان روز عاشورا ، عید بود ولی شیعیان و دوستداران آن حضرت از همان سال اول بعد از شهادت ایشان ، در این ماه عزاداری و سوگواری می کردند .

فاجعه ی کربلا و آداب این روز

در فرهنگ ما شیعیان ، به دلیل شهادت امام بزرگوارمان و یاران و فرزندانشان ، این روز عظیم ترین روز ماتم و سوگواری محسوب می شود و بزرگترین ستمی بود که در حق خاندان پیامبر صلوات الله علیه انجام گرفت ، دشمنان اسلام در دوره جاهلیت در این روز به شادی می پرداختند اما برعکس آنان ، پیروان پیامبر و خاندان او عزاداری می کردند . امامان ما هم این روز را زنده نگه داشتند و مجلس عزاداری به پا کرده و برای حسین بن علی علیه السلام گریه می کردند و در آن روز امام حسین ( ع) ، را زیارت کرده و مردم را هم به زیارت ایشان تشویق می کردند و خلاصه این روز ، روز اندوه امامان ما بود و آنچنان که گفته شده از آداب این روز می توانیم دنبال کار نرفتن ، ترک لذت ها،  سوگواری و عزاداری،  تا ظهر نخوردن و نیاشامیدن چیزی،  برای منزل ذخیره نکردن، حالت صاحب عزا داشتن، لباس سیاه پوشیدن و غیره ، نام ببریم.

حتما بخوانید:   عید غدیر خم چه روزی است /عید غدیر سال ۱۴۰۲

همان‌طور که می‌دانید حسین بن علی علیه السلام در این روز با یاران کم ولی با عزت بزرگ و شکوهمند توانستند با سپاه بی دین حکومت یزید ، بحنگند و واقعه ی کربلا را برای همیشه با عشق خدایی و آزادگی زنده نگه دارند .

هرچند که عاشورا فقط یک روز بود، ولی تاثیر دامنه آن تا ابد ادامه دارد و چنان در وجدان ها و دلها عمیق اثر گذاشته که مردم همه ساله محرم مخصوصاً عاشورا با عشق و اخلاص نسبت به حسین بن علی و با غیرت به عزاداری ها و شرکت در هیئت ها پرداخته و در مقابل روح عظیم آزادمردان تعظیم می کنند.

امام حسین علیه السلام با دعوتی که از جانب اهل کوفه از ایشان شده بود عازم شهر مکه شدند تا به شیعیان بپیوندند و رهبری شیعیان را به عهده بگیرند قبل از اینکه به کوفه برسند در کربلا توسط نیروهای ابن زیاد محاصره شدند و هر چه به آنها اصرار شد حاضر به تسلیم و بیعت با یزید نشدند، سپاه کوفه با ایشان جنگیدند. امام حسین علیه السلام و یارانش، در روز عاشورا با لب تشنه و رشادتی عجیب و شگفت انگیز ، تا آخرین نفر و آخرین نفس جنگیدند تا همگی به شهادت رسیدند و خانواده های ایشان به اسارت نیروهای ظالم یزیدی درآمدند . ۷۲ نفر از یاران امام حسین بزرگترین حماسه را با شهادت خویش آفریدند که تا ابد در دل مردم بشر و در وجود آنها زنده خواهد ماند.

ماه محرم

وقایع روز عاشورا در ماه محرم

همانطور که می دانید در سال ۶۱ هجری قمری در روز عاشورا امام حسین علیه السلام و یاران و بستگان ایشان به شهادت رسیدند و توسط لشکر عمر بن سعد تمام خیمه ها به آتش کشیده شده و غارت شد و بازماندگان این واقعه اسیر شدند .

آنچنان که در تاریخ نقل شده بعد از نماز صبح سپاهیان دو طرف، آماده جنگ شدند قبل از اینکه جنگ شروع شود امام حسین علیه السلام به یارانش هشدار داد که شما هرگز نباید شروع کننده جنگ باشید. بنابراین اولین تیر توسط عمر بن سعد به طرف لشکر امام حسین پرتاب شد. اول حملات به صورت گروهی بود و یاران و بعضی از یاران امام حسین در این حمله شهید شدند . بعد از آن، یاران امام به صورت تنها و یا دو نفری به جنگ یزیدیان رفتند وقتی ظهر شد امام حسین علیه السلام تصمیم گرفتند نماز را اقامه کنند و یاران ایشان از جمله سعید بن عبدالله حنفی و زهیر بن قیس تصمیم گرفتند   از امام و یارانشان محافظت کنند که سعد بن عبدالله  به شهادت رسید .

در ادامه نبرد اولین کسی که از قبیله بنی هاشم به شهادت رسید حضرت علی اکبر بود حضرت ابوالفضل عباس ، وظیفه ی آوردن آب را به عهده داشتند در نبرد با نگهبانان رود فرات ، به شهادت رسید . وقتی که امام حسین علیه السلام ، کودک شیرخواره خود حضرت علی اصغر را بر روی دست گرفت و از تشنگی کودک برای یزیدیان صحبت کرد دشمن گلوی، کودک شیرخوار را با تیر شکافت. بعد از شهادت همه یاران امام حسین علیه السلام ، خودشان به میدان رفتند همه پیادگانی که تحت امر شمر بودند ایشان را دوره کردند ولی جلو نمی آمدند و شمر آنها را تشویق می کرد که حمله کنند لشکر دشمن از دور امام را تیرباران کردند و آنگاه به امام حسین علیه السلام حمله کردند و ایشان را به شهادت رساندند وقتی که امام حسین علیه السلام به میدان رفتند امام سجاد هم تصمیم گرفتند که همراه ایشان به میدان بروند اما به دلیل اینکه بیمار بودند نمی توانستند به میدان جنگ وارد شوند.

حتما بخوانید:   روز جهانی اوتیسم 13 فروردین 1402

وقتی که یزید خیمه ها را غارت کرد شمر تصمیم گرفت که امام سجاد علیه السلام را به شهادت برساند ولی حضرت زینب سلام الله علیها مانع این کار شد یزیدیان سر امام حسین علیه السلام و یارانش را جدا کرده و برای ابن زیاد فرستادند بعد از آن بر بدن امام حسین علیه السلام و شهدای کربلا اسب دواندند عمربن سعد با عده‌ای از لشکریان خود آن شب در کربلا ماند و روز بعد از آن، نزدیکی های ظهر بعد از اینکه کشتگان سپاه خود را دفن کردند به همراه اهل بیت امام حسین علیه السلام و بازماندگان دیگر به طرف  کوفه حرکت کردند

ماه محرم

اعمال روز عاشورا

 • ترک کردن اعمال و کارهای دنیایی
 • امساک کردن بدون نیت و قصد روزه تا عصر
 • فرستادن لعن بر قاتلان امام حسین علیه السلام
 • تلاوت هزار مرتبه سوره توحید
 • تلاوت دعای عشرات
 • زیارت عاشورای کامل
 • خواندن زیارت وارث
 • نماز مستحبی قبل از ظهر
 • گریه و عزاداری برای مصیبت امام حسین علیه السلام

ماه محرم در سال ۱۴۰۲

ماه محرم یا محرم الحرام اولین ماه هجری قمری می باشد که به اعتقاد ما مسلمانان از ماه های حرام است:

 1. شروع این ماه (محرم) در سال ۱۴۰۲: ۲۸ تیر ماه ۱۴۰۲ مصادف با اولین روز ماه محرم
 2. پایان این ماه (محرم) در سال ۱۴۰۲: ۲۶ مرداد مصادف با ۳۰ محرم
 3. تاسوعا در سال ۱۴۰۲: ۵ مرداد ۱۴۰۲
 4. عاشورا در سال ۱۴۰۲: ۶ مرداد ۱۴۰۲
 5. اربعین حسینی در سال ۱۴۰۲: ۱۵ شهریور ۱۴۰۲ مصادف با ۲۰ صفر

نتیجه گیری ماه محرم

ما در این مقاله از ایبک امداد برای شما در مورد ماه محرم مطالبی را بیان کردیم و همچنین اعمال این روز را بیان کردیم و همچنین دانستید که این روز تنها برای ایران و مسلمانان نیست، بلکه برای تمام کشورها در تمام ادیان محترم است، چرا که این روز در ذهن تمام انسان ها برای همیشه درج شده و با گذشت زمان نه تنها کمرنگ نمی شود بلکه پررنگ تر نیز خواهد شد.

امیدواریم مطالب بیان شده برای شما مفید بوده باشد.

 

ماه محرم

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای کامل برای شناخت ماه محرم و روز عاشورا و اعمال این روز

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا