آموزش لوازم خانگی

چرا باید ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی را تمیز کرد؟

چرا باید ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی را تمیز کرد؟ | نحوه تمیز کردن ماشین ظرفشویی و ماشین لباسشویی

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

برای اینکه ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی عملکرد بهتری داشته باشند، باید همیشه آنها را تمیز نگه دارید. برخی از افراد به تمیز کردن این وسایل دقت زیادی نداشته و از میزان اهمیت این موضوع اطلاعی ندارند. اما باید گفته شود، که اکثر خرابی ها، ایرادات و مشکلاتی که برای ماشین های لباسشویی و ظرفشویی به وجود می آید، به دلیل تمیز نکردن به موقع این وسایل می باشد.

باید به این نکته مهم نیز اشاره شود، که نحوه تمیز کردن هر کدام از این دستگاه‌ها نیز اهمیت بسیار زیادی دارد. بنابراین باید بدانید، که ماشین ظرفشویی و ماشین لباسشویی را چگونه به صورت صحیح تمیز نمایید.

اهمیت و علت تمیزکاری ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی نیز مثل هر وسیله دیگری باید به صورت صحیح نگهداری و استفاده شود، تا بهترین کارایی را داشته باشد.

در صورتی که ماشین لباسشویی را به موقع تمیز نکنید، مشکلات و خرابی هایی در این دستگاه به وجود آمده و عمر مفید آن کاهش خواهد یافت.

در صورتی که ماشین لباسشویی شما به خوبی تمیز شده باشد، لباس‌های شما نیز در آن به خوبی شسته شده و تمیز خواهند شد.

همچنین در صورت تمیز بودن این دستگاه شما هرگز بوی نامطبوعی را از ماشین لباسشویی خود احساس نخواهید کرد. چون محیط درون ماشین لباسشویی مرطوب است، احتمال رشد قارچ و باکتری در آن بسیار زیاد است. در این صورت این موارد با لباس‌های شما تماس پیدا کرده و سلامت شما به خطر خواهد افتاد. بنابراین همیشه باید تمامی قسمت های مختلف ماشین لباسشویی خود را با استفاده از راهکارهای مناسب تمیز کنید.

اگر ماشین لباسشویی تمیز نباشد، بر روی لباس ها و پارچه هایی که درون دستگاه قرار دادید، باقی خواهد ماند، که این بسیار آزاردهنده است.

لباسشویی

اهمیت تمیز کردن ماشین ظرفشویی

برای اینکه ماشین ظرفشویی شما بهترین عملکرد را داشته باشد، باید در زمان مناسب رسوب زدایی و جرم گیری شود. با توجه به اینکه در ماشین ظرفشویی ظرف های شما شسته می شوند، حتماً باید به نظافت آن توجه ویژه داشته باشید، در غیر اینصورت قطعات مختلفی که در این دستگاه قرار گرفته شده است با ایراد و خرابی هایی مواجه خواهد شد و ماشین ظرفشویی نخواهد توانست که ظرف های شما را به خوبی شسته و تمیز کند.

پیشنهاد می‌شود، که افراد تعمیرکار ظرفشویی شما را هر ساله بررسی کرده و از سالم بودن آب پاش ها، بازوها، موتور پمپ و دیگر قطعات آن اطمینان حاصل نمایند و در صورتی که نیاز به رسوب زدایی بود، این کار را انجام دهند.

در مناطق مختلف میزان سختی آبی که وارد دستگاه ظرفشویی می شود، متفاوت است و با مرور زمان احتمال رسوب گرفتگی قطعات مختلف ماشین ظرفشویی بسیار زیاد است. در این حالت حتماً باید قطعه های مختلف ماشین ظرفشویی جرم گیری و رسوب زدایی شود. این کار باید توسط افرادی که در این زمینه مهارت کافی دارند انجام شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلایل کار نکردن دکمه‌های ماشین ظرفشویی | عیب‌یابی ظرفشویی

ظرفشویی

نحوه تمیز کردن ماشین لباسشویی

در ابتدا محفظه مخصوص پودر ماشین لباسشویی را باید تمیز کنید. این محفظه پس از مدتی استفاده کثیف شده و دارای جرم خواهد بود. در این حالت حتماً باید آن را ضدعفونی کرده و شستشو دهید. محفظه پودر را خارج کرده و با استفاده از مواد شوینده مناسب و مسواک آن را به صورت کامل و با دقت بشویید. همچنین محلی که این محفظه قرار می‌گیرد را با استفاده از دستمال و اسپری کردن سرکه تمیز کنید. دقت داشته باشید، که همه شیارها و بخش‌های مختلف آن به خوبی تمیز شوند. وقتی که محفظه خشک شد، می توانید آن را در محل خود قرار دهید.

جا پودری

یکی دیگر از فضاهای آلوده در ماشین لباسشویی محفظه فیلتر دستگاه می باشد، که امکان دارد در آن آلودگی ها زیادی جمع شده باشد و بوی نامطبوع را ایجاد کند. دفترچه راهنمای محصول خود را مطالعه کرده و فیلتر لباسشویی را بیرون آورید. با استفاده از تمیز کننده مناسب آن را به خوبی تمیز کرده و بشویید. وقتی فیلتر به صورت کامل خشک شد، پس از تمیز کردن محل قرار گرفتن فیلتر، آن را در مکان مخصوص خود به صورت صحیح قرار دهید.

نوبت به تمیز کردن لاستیک دور درب ماشین لباسشویی می رسد. در صورتی که لاستیک را تمیز نگه ندارید، امکان دارد، که آلودگی زیادی در آن تجمع یافته و موجب ایجاد بوی نامطبوع در ماشین لباسشویی شود. پیشنهاد می شود پس از اینکه هر بار از لباسشویی استفاده کردید، این قسمت را با استفاده از حوله نرم تمیز کنید. در غیر این صورت احتمال کپک زدن آن نیز وجود دارد. بر روی لاستیک دور درب ماشین لباسشویی کمی سرکه بریزید و پس از گذشت چند ساعت با برس مناسب آن را تمیز کنید.

لباسشویی

ضدعفونی کردن و تمیز کردن محفظه ماشین لباسشویی را فراموش نکنید. برای تمیز کردن محفظه بهتر است، که ماشین لباسشویی خود را هر ماه بر روی حالت تمیز کردن محفظه قرار داده و آن را ضدعفونی نمایید و پس از آن لباسشویی را روشن کنید. پس از پایان چرخه شستشو درب لباسشویی را باز نگه دارید، تا به صورت کامل درون آن خشک شود.

در آخر باید بدنه ماشین لباسشویی خود را با استفاده از مخلوط سرکه و جوش شیرین تمیز کنید. دستمالی را به سرکه و جوش شیرین آغشته کرده و بدنه دستگاه خود را به خوبی تمیز کنید.

نحوه تمیز کردن ماشین ظرفشویی

برای اینکه ماشین ظرفشویی خود را تمیز کنید، حتماً باید هم به تمیز کردن درون دستگاه و هم به تمیز کردن بدنه آن توجه کافی داشته باشید. بدنه ماشین ظرفشویی خود را با استفاده از دستمال مناسب که مرطوب نموده اید، تمیز کرده و اگر لکه و گرد و غباری بر روی آن وجود دارد، آنها را از بین ببرید. این کار را باید هر چند وقت یکبار انجام دهید، تا بدنه ماشین ظرفشویی برق بیفتد.

برای اینکه ماشین ظرفشویی شما تمیز بماند باید به نکاتی مانند تمیز کردن فیلتر ظرفشویی، تمیز کردن ظرف ها قبل از قرار دادن درون دستگاه، استفاده از برنامه مناسب شستشو، استفاده از مواد شوینده مناسب، نحوه چیدمان ظروف و رسوب زدایی و جرم گیری ظرفشویی دقت ویژه داشته باشید.

برای ضدعفونی کردن و شستشوی درون ماشین ظرفشویی پیشنهاد می شود، که کمی سرکه سفید را درون ظرف مناسب ریخته و در دستگاه قرار دهید و پس از آن برنامه Auto یا Eco را برگزینید و اجازه دهید، که ماشین ظرفشویی شما بدون بار یک مرحله شستشو را انجام دهد. این راهکار از بهترین روش ها برای تمیز کردن درون محفظه ماشین ظرفشویی می‌باشد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نحوه تمیز کردن گاز | ترفندهایی برای برق انداختن اجاق گاز

هر بار که از ماشین ظرفشویی خود استفاده می نمایید، باید فیلتر های آن را تمیز کنید. برای تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی بهتر است، که آن را بیرون آورده و با استفاده از مواد شوینده و آب داغ بشویید. اگر در موقع شستن متوجه شدید، که ایراد و آسیبی در فیلتر دستگاه وجود دارد، باید آن را عوض کنید.

پیش از آنکه ظرف ها را در ماشین ظرفشویی بچینید، مواد غذایی که بر روی آنها وجود دارد را با کمی آب یا دستمال تمیز کنید. اگر این مواد غذایی وارد دستگاه شوند، موجب کثیف شدن درون محفظه و فیلتر آن خواهند شد و در نتیجه کیفیت شستشو بسیار پایین تر خواهد بود.

یکی دیگر از موارد بسیار مهم برای تمیز نگه داشتن ماشین ظرفشویی این است، که برنامه صحیح را با توجه به جنس ظرف ها و میزان آلودگی آنها انتخاب نمایید. در برخی مواقع که از برنامه‌های کوتاه مدت استفاده می‌شود، شستن ظرف ها در مدت زمان کمتری انجام می‌شود، ولی در همه مواقع این برنامه ها مناسب نخواهد بود و ممکن است موجب شود، که ظروف به خوبی شسته نشده و درون ظرف شویی کثیف بماند.

انتخاب شوینده مناسب موجب خواهد شد، که شما با یک تیر دو نشان بزنید، هم موجب تمیز تر شدن ظروفی که درون ماشین ظرفشویی قرار داده‌اید، شوید و هم در عین حال محفظه درونی ماشین ظرفشویی خود را براق و تمیز ببینید.

یکی دیگر از موارد مهم نحوه چیدن ظروف در ماشین ظرفشویی می باشد. در صورتی که به این نکته توجه نکنید، در ظرف ها و همچنین کابین ماشین ظرفشویی شما آلودگی هایی باقی خواهد ماند و ماشین ظرفشویی شما آلوده بوده و بوی نامطبوع در آن به وجود خواهد آمد.

پس از این که درون ماشین ظرفشویی را تمیز کرده و ضدعفونی نمودید، پیشنهاد می‌شود که از خوشبو کننده های این دستگاه استفاده کنید. این کار موجب خواهد شد، که ماشین ظرفشویی شما علاوه بر اینکه به خوبی تمیز است، بسیار خوشبو نیز باشد. این خوشبوکننده‌ها تا چندین مدت دستگاه شما را خوشبو نگه خواهند داشت.

یکی از راهکارهای بسیار کاربردی و ساده استفاده از سرکه بود، اما برای اینکه رسوب زدایی و جرم گیری ماشین ظرفشویی شما با کیفیت انجام شود، پیشنهاد می شود، که سرویس دوره‌ای دستگاه خود را به کارشناسان در این زمینه بسپارید. در سرویس های دوره ای که برای ماشین‌های ظرفشویی انجام می‌شود، علاوه بر اینکه رسوب زدایی و جرم گیری این دستگاه به صورت کامل انجام خواهد شد، درون کابین ماشین ظرفشویی ضد عفونی کامل می گردد و نحوه کارکرد ماشین ظرفشویی بررسی شده و در صورتی که خرابی و ایرادی در آن وجود داشته باشد، برطرف خواهد شد. سرویس دوره ای ماشین ظرفشویی بهتر است، که شش ماه یکبار انجام شود، تا عملکرد دستگاه شما کاهش پیدا نکند.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

چرا باید ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی را تمیز کرد؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

بررسی دلایل تمیز کردن ماشین لباسشویی و ظرفشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا