مجله ساختمان

چوب پلاست یا وود پلاست چیست؟ | بررسی کاربرد چوب پلاست

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

چوب پلاست یا وود پلاست در حقیقت یک کامپوزیت چوب پلاستیک می‌ باشد که از ترکیب آرد چوب و یا لگنو سلولزی با انواع مختلف پلاستیک مثل پی‌ وی‌ سی، pe و pp سنگین یا سبک ساخته می‌ شود. علاوه بر آن موادی مثل جفت کننده، رنگدانه، کند سوز کننده، ضد اکسید کننده و ضد قارچ نیز به این ترکیبات اضافه می‌ گردد. چوب پلاست یک محصول دوستدار محیط زیست می‌ باشد و در ساخت آن از مواد بازیافتی و پسماند کشاورزی، دور ریزهای چوب و انواع پلاستیک استفاده می گردد. در طی روند ساخت چوب پلاست هیچ پسماندی باقی نمانده و برای محیط زیست مضر نمی‌ باشد. کربن دی اکسیدی که از تولید این محصول به دست می‌ آید با روش فیلتراسیون آلاینده قابل کنترل می‌ باشد.

انواع مختلف چوب پلاست

به صورت کلی می‌ توانیم بگوییم چوب پلاست‌ ها از نظر شکل ظاهری به دو طبقه توپر و توخالی دسته‌ بندی می‌ شوند. پروفیل چوب پلاست با در نظر گرفتن نوع کاربرد و همچنین درصد ماده تشکیل دهنده به دسته‌ های مختلفی تقسیم می‌ گردند. جهت ساخت چوب پلاست، پلاستیک‌ های دیگری نیز می‌ توان استفاده نمود ولی از آنجایی که این پلاستیک‌ ها نیاز به اصلاحات دارند بنابراین خیلی مرسوم نمی‌ باشند.

کاربرد چوب پلاست

این محصول یعنی چوب پلاست یک محصول مقرون به صرفه می‌ باشد و در انواع و رنگ‌ های مختلفی به بازار عرضه شده است. چوب پلاست کاربردهای زیادی دارد که در ادامه توضیحاتی در مورد آنها می‌ دهیم.

 • از چوب پلاست برای دور استخر و همچنین کفپوش فضاهای بازی مثل پشت بام، تراس، رستوران و … استفاده می‌ شود.
 • چوب پلاست در ساخت پارتیشن و نمای ساختمان کاربرد دارد.

چوب پلاست یا وود پلاست چیست | بررسی کاربرد چوب پلاست

 • از چوب پلاست برای ساخت نرده، دیوار پوش، پرچین، حفاظ و پله استفاده می‌ شود.
 • پرگولا، آلاچیق و دیگر سازه‌ هایی مانند مبلمان، نیمکت، رواق، میز، آتشدان، گلدان و … از مواردی هستند که چوب پلاست در آنها کاربرد دارد.
 • برای ساخت سقف، دیوار کاذب و چهارچوب نیز از چوب پلاست استفاده می‌ شود.

مزایای به کار بردن چوب پلاست

چوب پلاست دارای کاربردهای فراوان و زیادی می‌ باشد. از مزایای استفاده از چوب پلاست می‌ توانیم موارد زیر را نام ببریم.

 • چوب پلاست ها دارای طرح‌ های جذاب و متنوعی هستند.
 • آبگریز می‌ باشند.
 • تمیز کردن آنها آسان است و روش نگهداری از آنها راحت می‌ باشد.
 • در برابر نفوذ جانورانی مثل سوسک، موریانه، بید و دیگر حشرات مقاوم می‌ باشند.
 • در برابر ترک خوردگی، قارچ و کپک مقاوم هستند.
 • دوستدار محیط زیست می‌ باشند.
 • در برابر لغزش مقاومت دارند.
 • با هر شرایط آب و هوایی سازگاری دارند.
 • نیازی به رنگ آمیزی ندارند.

معایب به کار بردن چوب پلاست

در کنار همه مزایایی که در مورد چوب پلاست‌ ها بیان کردیم این محصولات دارای معایب و ایرادهایی نیز می‌ باشند که در ادامه توضیحاتی در مورد آنها خواهیم داد.

 • چوب پلاست نیز مثل چوب جامد رطوبت را جذب می‌ کند و با گذشت زمان دچار فرسایش خواهد شد ولی سرعت فرسایش آن نسبت به چوب طبیعی خیلی کمتر است.
 • چوب پلاست زیبایی و جلوه چوب طبیعی را ندارد.
 • از دیگر معایب و ایرادهای چوب پلاست می‌ توانیم به انقباض و انبساط، تغییر شکل، چگالی بالا و رنگ آمیزی غیر ممکن و یا نسبتا سخت اشاره نمود.
 • یکی دیگر از معایب عمده چوب پلاست‌ ها تغییر رنگ آنها در گذر زمان و همچنین دپلیمره شدن این محصولات تحت تاثیر اشعه UV می‌ باشد.
 • لازم به ذکر است که این مشکل با کمک مواد ضد UV قابل حل است.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  مشخصات لوله صنعتی چیست

چوب پلاست و ترموود چه تفاوتی با هم دارند؟

ترموود و چوب پلاست دارای مصارف مشابهی می‌ باشند ولی در کل ماهیت آنها با یکدیگر تفاوت دارد.

 • در روند تولید ترموود چوب خام به کار برده می‌ شود ولی جهت ساخت چوب پلاست از پلاستیک و آرد چوب استفاده می‌ شود.
 • در واقع می‌ توانیم بگوییم که چوب پلاست نوعی سازه پلیمری می‌ باشد.
 • ترموود دوام کمتری از چوب پلاست در برابر فشار و بار دارد.

چوب پلاست یا وود پلاست چیست | بررسی کاربرد چوب پلاست

 • تنوع رنگ و طرح چوب پلاست از ترموود بیشتر است‌.
 • نسبت به چوب پلاست مقاوم‌ تر است.

کفپوش چوب پلاست

یکی دیگر از کاربردهای چوب پلاست استفاده به عنوان کفپوش در فضاهای بازی مثل پشت بام، تراس، رستوران و … می‌ باشد. چوب خام در مقابل تغییرات جوی و همچنین عوامل بیولوژیکی دارای مقاومت زیادی نیست و دچار ترک خوردگی، پوسیدگی، قارچ و کپک می‌ شود ولی کفپوش چوب پلاست در برابر آفتاب، آب، کپک، قارچ و همچنین ترک خوردگی دارای مقاومت بیشتری می‌ باشد. علاوه بر آن چوب پلاست لغزنده نیست به همین خاطر از آن برای کفپوش دور استخر می‌ توان استفاده کرد. یکی از بهترین نمونه‌ ها برای کاربرد چوب پلاست کامپوزیت پل طبیعت می‌ باشد.

کاربرد چوب پلاست در آلاچیق

جهت ساخت پرگولا یا آلاچیق می‌ توان از مواد مختلفی مثل فلز، ترموود، چوب، چوب پلاست و … استفاده نمود. در سال‌ های اخیر استفاده کردن از چوب پلاست جهت ساخت آلاچیق به علت نگهداری آسان، زیبایی بسیار و مقاومت زیاد در برابر آب و رطوبت بسیار رواج پیدا کرده است.

چوب پلاست در نمای خارجی

یکی دیگر از مواردی که می‌ توان برای کاربرد چوب پلاست نام برد استفاده از این محصول به عنوان نمای بیرونی ساختمان و همچنین دیوارپوش در فضاهایی مانند کافی شاپ، رستوران، مراکز اداری و تجاری و … می‌ باشد. استفاده از نمای چوب پلاست در این مکان‌ ها بسیار مرسوم بوده و به علت هزینه‌ های کمتری که نسبت به چوب طبیعی دارد بسیار رواج پیدا کرده است.

به کار بردن چوب پلاست در مبلمان خانگی

یکی دیگر از کاربردهای مهم چوب پلاست به کار بردن این محصول در ساخت پنجره، درب‌ ها، پرچین‌ ها، حصارها و … می‌ باشد. با توجه به آنکه در روش تولید چوب پلاست انعطاف پذیری وجود دارد و این ویژگی عملکردی محصول باعث می‌ شود که بتوانیم انتظار گسترش تولیدات بیشتری را داشته باشیم.

به کار بردن چوب پلاست در روف گاردن

بیشتر محصولات چوبی که معمولاً در روف گاردن مورد استفاده قرار می‌ گیرد محصولاتی از ترموود یا چوب پلاست می‌ باشد. ماهیت این محصول طوری است که برای فضای باز بسیار مناسب می باشد و با در نظر گرفتن متریالی که در ساخت آن به کار برده شده نسبت به برخی از عوامل محیطی مانند سرما، گرما، رطوبت، قارچ‌ ها، باکتری‌ ها، حشرات و … مقاوم می‌ باشد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای جامع انتخاب دستگیره کابینت | توجه به قیمت، شکل، جنس و رنگ

قیمت چوب پلاست

یکی از مهمترین شاخصه‌ های چوب پلاست در قیاس با چوب طبیعی این است که قیمتی به صرفه‌ تر از چوب طبیعی دارد. قیمت مقرون به صرفه در کنار دیگر ویژگی‌ هایی مثل سازگاری با محیط زیست، مقاومت بالا و نصب سریع باعث شده که این محصول محبوبیت زیادی در بین کاربران داشته باشد. قیمت چوب پلاست نیز به روز می‌ باشد و نمی‌ توان قیمت مشخصی برای آن بیان کرد.

روش ساخت چوب پلاست

چوبی که در ساخت این محصول به کار می‌ رود به شکل ذرات خشک با قوام پودری می باشد که در اصطلاح به آن آرد چوب نیز گفته می‌ شود. در چوب پلاست ماده خامی که استفاده می‌ شود خاک اره و یا تراشه رنده چوب می‌ باشد که جهت تبدیل شدن به آرد چوب لازم است دو مرحله طبقه‌ بندی سایز و کاهش سایز روی آنها انجام شود. بر طبق تحقیقاتی که انجام شده پسماند خاک اره همراه با ۲۵ درصد از تراشه می‌ تواند خیلی خوب جهت تولید این محصول به کار برده شود و ویژگی‌ های کامپوزیت چوب پلاست کاهش چشمگیری نخواهد داشت. علاوه بر آن به علت آنکه تراشه در ساختار آن وجود دارد مقاومت چوب پلاست در مقابل رطوبت نیز بسیار افزایش پیدا می‌ کند.

چوب پلاست را از کجا بخریم؟

به تازگی کمپانی‌ های زیادی اقدام به فعالیت در زمینه چوب پلاست نموده‌ اند. ممکن است افراد عادی تفاوت بین محصولات مرغوب چوب پلاست و نوع ضعیف یا معمولی آن را ندانند و همین باعث شود که هزینه‌ های زیادی پرداخت کنند. چوب پلاست یا وود پلاست چیست | بررسی کاربرد چوب پلاستاز آنجایی که چوب پلاست در مقابل شرایط محیطی مقاومت زیادی دارد به همین خاطر از این محصول در ساخت نیمکت‌ های چوبی، آلاچیق، سقف‌، قاب چوبی و … استفاده می‌ شود. به علت روکش چوبی که در چوب پلاست وجود دارد این محصول در برابر آب و رطوبت نیز مقاوم است. به همین خاطر برای فضای بیرون می‌ تواند گزینه مناسبی باشد. شرکتی که چوب پلاست را از آن خریداری می‌ کنید باید دارای سابقه کاری قابل قبولی باشد و کیفیت چوب پلاست و دیگر محصولاتش بعد از چند سال افت نکرده باشد. چوب پلاستی کیفیت مرغوب و خوب دارد که در اثر گذشت زمان دچار خط و خش، ترک خوردگی و رنگ پریدگی نشود.

کلام پایانی

چوب پلاست یکی از بهترین مصالح جهت طراحی و دکوراسیون داخلی و یا خارجی ساختمان‌ ها می‌ باشد. رشد فراگیر این محصول در بازار به علت استقبال مردم و همچنین استحکام بالای آن می‌ باشد. چوب پلاستی با کیفیت است که در مقابل نفوذ حشرات و خوردگی توسط آنها مقاوم باشد همچنین در برابر آب، رطوبت و آتش غیر قابل نفوذ باشد تا جایی که اگر روی سطوح مرطوب قرار بگیرند کیفیت و استحکام آنها هیچ تغییری پیدا نکند. اگر برای انتخاب چوب پلاست نیاز به راهنمایی و مشاوره داشتید می‌ توانید با کارشناسان ما در ارتباط بوده و از آنها کمک بخواهید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

چوب پلاست یا وود پلاست چیست؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چوب پلاست یا وود پلاست چیست؟ بررسی کاربرد چوب پلاست

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا