مجله ساختمان

روش های کاهش مصرف گاز در زمستان

با فرا رسیدن فصل سرد زمستان تمامی افراد به فکر گرم کردن منازل خود هستند ولی این کار به چه قیمتی انجام می شود؟ امروزه مصرف انرژی های گازی و الکتریکی بسیار زیاد و گران قیمت است. همچنین میزان زیادی از این انرژی از خانه هدر می رود. برای کاهش مصرف گاز در زمستان روش هایی وجود دارد که در ادامه به صورت کامل شرح خواهیم داد.

چگونه در زمستان در مصرف انرژی صرفه جویی کنیم

امروزه تمامی منازل و ساختمان ها به انواع سیستم های گرمایشی اعم از شوفاژ، بخاری، سیستم گرمادهی از کف و … مجهز شده اند. ولی تصور نمایید هزینه های هنگفت ناشی از استفاده طولانی مدت از چنین وسایلی برای سه ماه بسیار سرد زمستان چقدر است، یا لحظه ای فکر نمایید که گاز یا برق خانه تان قطع می گردد، چگونه می توانید خانه را گرم نگه دارید؟! به این دلیل برای داشتن زمستانی گرم باید نکات ارزان قیمت مختلفی را بدانید.

شکاف ها و درز ها را بپوشانید

یکی از راه کار های عالی برای اینکه در مصرف انرژی و همچنین گرم نگه داشتن منزلتان صرفه جویی کنید، گرفتن درز ها و همچنین تمامی شکاف های موجود در درب ها و پنجره های ساختمان است. در نگاه اول ممکن است درزها و ترک ها خیلی کوچک و ناچیز به دید آیند، اما این ترک ها هوای زیادی را مبادله می کنند. می توانید از درزگیرهای مخصوص برای پوشاندن ترک ها و درزها استفاده نمایید.

برای اینکه بتوانید زیر درب ها را درزگیری کنید نوع مخصوصی از درزگیر ها ساخته شده است که به صورت استوانه هستند و به صورت کامل زیر درب را می گیرند و از خروج هوای گرم به بیرون جلوگیری می کنند.

کاهش مصرف گاز

استفاده از پرده ضخیم

می توانید از پرده های ضخیم مانند یک حفاظ خوب برای جلوگیری از رد و بدل شدن هوای بیرون خانه و داخل خانه استفاده نمایید. پرده پارچه هرچه ضخیم تر باشد از گرما درون خانه بیشتر حفاظت می کند. اما اگر در منزل خود از پرده های نازک استفاده می کنید پیشنهاد ما به شما این است که برای پیشگیری از خروج هوای گرم و یا ورود هوای سرد به خانه در شب هنگام که هوا سرد تر است روی پنجره پارچه ضخیم تری آویز کنید.

از پنجره دوجداره استفاده کنید

یکی از موثر ترین روش ها برای جلوگیری از هدر رفت انرژی استفاده از پنجره های دو جداره می باشد. اما اگر در ساختمان شما از پنجره های دو جداره استفاده نشده است می توانید برای فصل زمستان اقدام به نصب و تعویض پنجره های ساختمان خود نمایید. همچنین اگر امکان تعویض پنجره را ندارید می توانید در فصل سرد سال پنجره ها را نایلون های مخصوص این کار و یا نایلون حباب دار بپوشانید. اگر روی پنجره ها نایلون حباب دار نصب کنید دیگر امکان خروج هوا وجود ندارد و پنجره تا حدودی مقاوم خواهد شد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نکات لوله کشی گاز مغازه

خشک کردن لباس ها در خانه

یکی از روش هایی که می توانید با آن در فصل زمستان منزل خود را گرم کنید به وجود آوردن رطوبت در خانه است. راه حل های مختلفی مانند دستگاه بخور برای ایجاد رطوبت در خانه وجود دارد. ولی می توانید بدون هزینه و با راه خیلی راحت تری این کار را انجام دهید. می توانید در این فصل لباس ها را در خانه خشک کنید. با پهن کردن لباس ها در خانه رطوبت مورد نیاز به راحتی تامین می شود و خانه گرم تری خواهید داشت.

استفاده از موکت در کف خانه

اگر منزلتان سیستم گرما دهی از کف ندارد و معمولا در روزهای سرد هوا خیلی سرد است، می توانید از موکت ها و یا فرش های پشمی زیر فرش اصلی خانه استفاده نمایید. انواع موکت ها یکی از بهترین گزینه های کفپوش در فصل زمستان می باشد. در دنیای امروز تنوع مدل و رنگ فرش به اندازه فرش است، به همین دلیل بهتر می باشد با انتخاب رنگ و مدل بسیار زیبا، تمام کف خانه را موکت کنید تا تجربه ای گرم در زمستان داشته باشید.

در پشت رادیاتور از ورق آلومینیوم استفاده کنید

کاربرد های زیادی برای ورق های آلومینیوم وجود دارد. یکی از مهمترین کاربرد هایی که می تواند این ورق ها داشته باشد این است که در فصل سرد زمستان از آن ها در پشت رادیاتور استفاده نمایید. با این کار گرمای بیشتری به خانه منتقل می شود. با این کار می توانید یک عایق برای خروج هوای گرم ایجاد کنید و در نتیجه خانه ی گرم تری را داشته باشید.

پوشیدن لباس گرم در خانه

از دیگر ترفند هایی که برای داشتن زمستانی گرم برای شما وجود دارد پوشیدن انواع لباس های زمستانی و گرم و همچنین استفاده از جوراب های پشمی در منزل است. این روش در فصل سرد زمستان می تواند به عنوان یک پوشش حرارتی عالی باشد و با حفظ گرمای بدن از احساس سردی در شما جلوگیری کند. همچنین می توانید با ورزش و یا استفاده از نوشیدنی های گرم مانند چای گرما بدن خود را افزایش داده و از انرژی گاز و برق کمتر استفاده نمایید.

کاهش مصرف گاز

استفاده درست از اجاق گاز

یکی از مواردی که باعث هدر رفت انرژی گاز در منازل می شود استفاده اشتباه از اجاق گاز است. استفاده نامتناسب بین شعله و ظرف است که باعث هدر رفت مقدار زیادی انرژی گاز می شود. این اشتباه باعث می شود حدود ۴۰ درصد از انرژی مصرفی هدر رود که مقدار بسیار زیادی است. به همین دلیل بهتر است متناسب با ظرفی که دارید یکی از شعله ها را برای استفاده انتخاب نمایید تا از این رقم بزرگ هدر رفت گاز جلوگیری کنید.

جلوگیری از هدر رفت انرژی در حمام

شما می توانید با پر کردن یک لگن آب داغ و بستن شیر آب مقدار زیادی در هدر رفت انرژی جلوگیری کنید. سعی کنید از دوش آب فقط در آغاز حمام و انتها برای آب کشی نهایی استفاده کنید. با این کار در مصرف آب و گاز صرفه جویی زیادی خواهید نمود.

بررسی دودکش ها

یکی از مواردی که باعث هدر رفتن مقدار زیادی انرژی می شود دودکش ها هستند. اگر دود کش های ساختمان شما کوچک ترین ترکی را داشته باشند حجم زیادی از انرژی را هدر خواند داد. به همین دلیل باید هر سال دود کش ها را بررسی کرد و اگر مشکلی وجود داشت از تعمیرکار مربوطه برای رفع آن کمک بگیرید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  لیست قیمت موتور آسانسور | اجزای موتور آسانسور

استفاده از آب جوش

بعد از جوش آمدن آب می توانید زیر شعله را کم کنید زیرا ادامه این روند کمکی به جوشیدن آب نمی کند و با همان شعله کم نیز روند آشپزی ادامه می یابد. همچنین اگر همیشه یک کتری آب در حال جوش در خانه باشد با ایجاد بخار و رطوبت باعث گرم تر شدن فضای منزل می شود.

عدم استفاده از بخاری در بعضی اتاق ها

بهتر است برای کاهش هزینه گاز و برق در فصل زمستان بجای گرم کردن تمامی اتاق ها یکی دو اتاق مهم که رفت و آمد زیادی در آن دارید را گرم کنید. همچنین اگر اتاق های شما پنجره ای رو به آفتاب دارد در طول روز می توانید از نور طبیعی برای گرم کردن منزلتان استفاده نمایید و از بخاری یا شوفاژ ها فقط در طول شب استفاده نمایید.

از وسایل برقی برای گرم کردن خانه استفاده نمایید

اکنون که دسترسی بسیار کمی به گاز در بعضی مناطق محدود شده است، باید بخاری برقی را انتخاب کنیم. در اصل با این کار به جای گاز از انرژی الکتریکی استفاده می شود و بنابراین باید بتوانیم دمای منزل را بالا نگه داریم. امروزه در بازار انواع گرم کننده های برقی وجود دارد که از پر طرفدار ترین آن ها می توان به رادیاتور برقی، بخاری هالوژنی و شومینه برقی اشاره کرد.

رادیاتور برقی چیست

رادیاتور های برقی از لحاظ ظاهری شبیه مدل گازی آن است اما قابل حمل می باشد. در خرید این دستگاه به موارد زیر دقت کنید.

  • جنس بدنه آن ها آلومینیوم است.
  • تعداد پره ها را متناسب با متراژ خانه انتخاب کنید.
  • توان گرمایشی دستگاه
  • وجود ترموستات ایمنی که دمای داخلی را کنترل می کند.
بخاری برقی هالوژنی چیست

امروزه مدل های مختلفی از بخاری برقی در بازار وجود دارد. بخاری برقی های هالوژنی یکی از خاص ترین مدل های این دستگاه است که طرفداران زیادی دارد. در زمان خرید این دستگاه دقت نمایید که از مدل های چرخشی و با میزان تحمل دمای بالا انتخاب کنید؛ تا بتوانید از این دستگاه در روز های سرد زمستان با خیالی راحت استفاده نمایید.

شومینه برقی چیست

برای افرادی که همیشه به دکوراسیون خود اهمیت می دهند شومینه برقی یک انتخاب بسیار عالی است. در این شومینه ها امکان تنظیم حرارت و نور وجود دارد و به راحتی می توانید آن را تنظیم کنید.

البته شومینه برقی ها مصرف برق بسیار بالایی دارند و برای استفاده همیشگی اگر شرایط استفاده از گاز را دارید پیشنهاد نمی شود. زیرا با استفاده همیشگی با فاکتور های سنگین برق مواجه خواهید شد.

نتیجه گیری

برخی از افراد به علت اینکه اطلاعاتی در رابطه با مصرف کم انرژی ندارند در فصل سرد زمستان هزینه های زیادی برای مصرف گاز و برق پرداخت می کنند. با رعایت اطلاعاتی که در این مقاله بیان کردیم به راحتی می توانید تا مقدار زیادی در مصرف گاز برق منزل خود صرفه جویی نمایید.

کاهش مصرف گاز

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

در این مقاله با انواع روش های کاهش مصرف گاز آشنا می شوید.

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا