تعمیرات یخچال

آموزش نحوه تعویض ترموستات در انواع یخچال فریزر| روش عیب یابی ترموستات یخچال فریزر

همه یخچال فریزرهای امروزی به صورت اتوماتیک روشن و خاموش شده و تنظیمات دمایی در آنها به صورت درست اعمال می‌شود. علت اجرای این برنامه وجود ترموستات در یخچال فریزر می‌ باشد. چنانچه یخچال شما دچار مشکل کنترل دما شده است با تنظیم کردن دما در فضای داخل یخچال هیچ تغییری نمی‌ کند امکان دارد که ترموستات آن خراب شده باشد. برای تعمیر و یا تعویض ترموستات در یخچال فریزر حتماً باید از افراد ماهر و تکنسین‌ های مجرب کمک بگیرید.

ترموستات چیست و چه کاربردی دارد؟

یکی از مهمترین قطعات و اجزا در یخچال فریزرها ترموستات می‌ باشد که وظیفه این قطعه کنترل کردن دمای داخلی دستگاه بر اساس دمای تنظیم شده می‌ باشد. به بیان ساده‌ تری می‌ توانیم بگوییم وقتی که درجه یخچال فریزر را می‌ چرخانید و روی درجه مشخص شده تنظیم می‌ کنید در حقیقت شما به ترموستات این دستور را می‌ دهید که دمای داخلی یخچال را در مدت زمان مشخصی به میزان درجه تنظیم شده برساند و به صورت اتوماتیک کمپرسور خاموش خواهد شد. اگر ترموستات در یخچال فریزر وجود نداشته باشد دستگاه به صورت یکسره و دائمی کار می‌کند و هرگز خاموش نمی‌ شود. کنترل کننده دمای اتوماتیک در یخچال فریزر رله دما می‌ باشد که وظیفه آن ثابت نگه داشتن دمای داخلی یخچال است. با باز و بسته کردن مکرر درب یخچال دمای فضای داخلی آن از حد مجاز بالاتر می رود. اینجاست که رله یخچال و یا ترموستات دستور فعالیت را به کمپرسور می‌ دهد و دمای یخچال کاهش پیدا خواهد کرد و به اندازه‌ای که تنظیم شده است می‌ رسد و در این هنگام ترموستات دوباره به کمپرسور دستور خاموشی را می‌ دهد.آموزش نحوه تعویض ترموستات در انواع یخچال فریزر| روش عیب یابی ترموستات یخچال فریزر جهت صرفه‌ جویی کردن در مصرف انرژی و همچنین افزایش عمر یخچال فریزر در فصول متفاوت سال بهتر است تنظیم درجه‌ بندی ترموستات متفاوت باشد. این درجه‌ بندی متفاوت به شما کمک می‌کند تا بتوانید مواد غذایی مختلف را در بهترین شرایط نگهداری کنید.

انواع مختلف ترموستات یخچال فریزر

ترموستات دارای انواع مختلفی می‌ باشد و در یخچال فریزرهای دیجیتالی و مکانیکی مورد استفاده قرار می‌ گیرد و به صورت کلی می‌توان این ترموستات‌ ها را در سه دسته قرار داد.

 • ترموستات دو قطبی
 • ترموستات فشار بخار
 • ترموستات جامد و الکترونیکی

ترموستات دو قطبی و کارکرد آن

دو فلز در ترموستات دو قطبی به کار برده شده است که یکی از آنها فلز ثابت و دیگری حساس به دما می‌ باشد. وقتی که دمای یخچال کم می‌ شود ترموستات جمع شده، ارتباط قطع می‌شود و موتور یخچال خاموش خواهد شد. ولی چنانچه دما زیاد شود این فلز هم واکنش نشان می‌ دهد و موجب روشن شدن موتور دستگاه می شود.

پردازنده ترموستات جامد چیست و چگونه عمل می‌ کند؟

عملکرد ترموستات جامد به این گونه است که الکتریسیته موجود در آن با توجه به میزان دما کاهش یا افزایش پیدا می‌ کند. در این قطعه یک پردازنده وجود دارد که دمای داخلی یخچال را با دمای محیط مورد مقایسه قرار می‌ دهد و چنانچه دمای داخل یخچال از محیط کمتر بود یعنی آنکه یخچال به حد کافی سرد می‌ باشد و موتور یخچال را خاموش خواهد کرد ولی چنانچه دمای یخچال از دمای محیط بیشتر باشد فرمان فعالیت را به موتور صادر می‌ کند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  کدهای ارور یخچال فریزر دوو DAEWOO | خطاهای یخچال دوو

ترموستات فشار بخار چیست و عملکرد آن چگونه است؟

یکی دیگر از مدل‌ های ترموستات، مدل فشار بخار می‌ باشد که یک لوله شیشه‌ ای دارد و مایعی خاص داخل آن قرار می‌ گیرد. مایع داخل این لوله به دما حساس است و در اثر منبسط و منقبض شدن و ارتباط آن با دیافراگم موجب روشن و خاموش شدن کمپرسور یخچال می‌ شود.

عیب یابی ترموستات در یخچال فریزر

وجود یک اختلال در ترموستات می تواند باعث مختل شدن عملکرد یخچال فریزر شود. چنانچه می‌ خواهید ترموستات یخچال فریزر خود را تست کنید و مطمئن شوید که درست کار می‌ کند بهترین روش این است که دمای آن را از حالت نرمال و عادی کمی بیشتر سرد کنید. چنانچه ترموستات سالم باشد قاعدتاً پس از گذشت چند ساعت دمای داخل یخچال به شرایط عادی بر می گردد. اما اگر این اتفاق رخ ندهد متوجه می‌ شوید که ترموستات خراب است و لازم است که تعویض گردد. در این شرایط تعمیر و یا تعویض ترموستات ضروری می‌ باشد و حتماً باید توسط تعمیرکار ماهر انجام شود.

 • چنانچه غذا داخل یخچال فریزر بیش از حد سرد بشود و یخ بزند در این شرایط نیز ترموستات خراب شده است.
 • یکی دیگر از علائم خراب شدن ترموستات در یخچال فریزر روشن نشدن موتور دستگاه می‌ باشد. در این شرایط یخچال از کار افتاده و مواد غذایی که داخل فریزر قرار دارند آب می‌ شوند.

آموزش نحوه تعویض ترموستات در انواع یخچال فریزر| روش عیب یابی ترموستات یخچال فریزر

 • با گوش کردن به صدای یخچال نیز می‌ توانید از خراب بودن یا درست بودن ترموستات مطمئن شوید.
 • چنانچه کمپرسور به صورت نامنظم کار کند و روشن شدن و خاموش شدن یخچال به صورت درست انجام نشود در این شرایط ترموستات دچار مشکل شده و باید مورد بررسی دقیق قرار بگیرد.

آموزش روش تست ترموستات در یخچال فریزر

برای آنکه از کارکرد درست ترموستات و یا اختلال در عملکرد آن مطمئن شوید می‌ توانید از روش زیر استفاده کنید.

روش اول، بررسی کمپرسور

جهت تست کردن ترموستات با در نظر گرفتن عملکرد کمپرسور می‌ توانید مراحل زیر را انجام دهید.

 • ابتدا کلید ترموستات را روی درجه آخر آن قرار دهید.
 • مدتی منتظر بمانید و سپس مجدداً ترموستات را روی حالت اول خود قرار دهید.
 • اکنون باید کمپرسور کار کند اگر این اتفاق نیفتاد و کمپرسور کار نکرد، ترموستات خراب شده و باید تعویض شود.

روش دوم، بررسی دما

برای انجام این روش می‌توانید از یک دماسنج جهت بررسی عملکرد درست ترموستات استفاده نمایید.

 • یک لیوان آب داخل یخچال بگذارید و درجه ترموستات را بررسی کنید.
 • بعد از ۲۴ ساعت دمای داخل لیوان را اندازه‌ گیری کنید.
 • دمای آب داخل لیوان باید از درجه تنظیم شده ترموستات ۱ تا ۲ درجه بیشتر باشد.
 • به عنوان مثال چنانچه درجه یخچال روی ۲ بود دمای آب باید ۴ درجه باشد. اگر چنین بود ترموستات سالم است.

روش تعویض کردن ترموستات در یخچال فریزر

چنانچه متوجه شدید ترموستات یخچال فریزر شما خراب شده و تصمیم گرفتید که آن را تعویض کنید با طی مراحل زیر به سادگی می‌ توانید این کار را خودتان انجام دهید ولی ساده بودن مراحل علتی برای آسان بودن آن نمی‌باشد و ضروری است که حین کار دقت و توجه لازم را انجام دهید. چنانچه تجربه و دانش کافی برای انجام این کار را ندارید می‌توانید از کارشناسان ما کمک بخواهید.

 • قبل از انجام هر کاری ایمنی را فراموش نکنید و برای آنکه کار تعمیر و تعویض ترموستات را بدون هیچ خطری انجام دهید ابتدا دستگاه را از برق جدا نمایید.
 • با یک پیچ گوشتی درجه دما را از درون محفظه یخچال جدا کنید.
 • پس از بیرون آوردن درجه دما قطعه‌ ای به نام شفت ترموستات را مشاهده می‌ کنید. پوشش آن را بردارید.
 • پس از آن با پیچ گوشتی اقدام به شل کردن پیچ و مهره‌ های اتصالات ترموستات کنید و آن را از دیواره یخچال جدا نمایید.
 • لوله مویی یکی از قطعات ترموستات می‌ باشد که در دیواره یخچال قرار دارد. پس از آنکه اتصالات ترموستات را جدا کردید لوله مویی را نیز جدا نمایید. انجام این کار دشوار نیست اما معمولاً در انتهای لوله مویی دندانه متصلی وجود دارد که جهت جدا کردن آن لازم است که از پیچ گوشتی کمک بگیرید.
 • پس از بیرون آوردن لوله مویی لوله جدید را صاف کرده و درون دیواره یخچال قرار دهید.
 • پس از آن سیم‌ها را به ترموستات متصل کنید.
 • دقت کنید ترموستات و اتصالات آن کاملاً در جای خود قرار گرفته باشند.
 • بعد از انجام همه مراحل نصب باید درجه دما را تنظیم کنید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  ارور یخچال‌ فریزر هیمالیا Himalia | عیب‌یابی یخچال فریزر هیمالیا

نکات مهم برای بهینه کردن عملکرد ترموستات در یخچال فریزر

خنک‌ سازی فضای داخل یخچال توسط ترموستات و به صورت خودکار انجام می‌ شود ولی چنانچه نکات ساده در مورد آن را مورد توجه قرار دهید می‌توانید به بهینه کردن عملکرد آن کمک زیادی کنید. در واقع با رعایت مواردی ساده می‌ توانید عمر یخچال فریزر خود را افزایش دهید.

 • هنگام قرار دادن غذاها داخل یخچال فاصله آنها را رعایت کنید تا هوا بتواند به خوبی در آن جریان داشته باشد. این کار باعث می‌ شود که خنک‌ سازی فضای داخلی یخچال بهتر انجام شود.
 • تفاوت تنظیم دما در فصول سرد و گرم سال را رعایت کرده و حتماً آن را جدی تلقی کنید. دمای یخچال در فصل تابستان باید کمتر از فصل زمستان باشد. این کار علاوه بر آنکه می‌تواند از فاسد شدن مواد غذایی تا حد زیادی جلوگیری کند به سالم ماندن قطعاتی مانند کمپرسور و افزایش طول عمر آن کمک زیادی می‌ کند.

آموزش نحوه تعویض ترموستات در انواع یخچال فریزر| روش عیب یابی ترموستات یخچال فریزر

 • باز گذاشتن بیهوده درب یخچال به مدت طولانی باعث می‌ شود که تعادل دما در دستگاه از بین رفته و مصرف انرژی نیز افزایش پیدا می‌ کند.
 • چنانچه یخچال فریزر شما نوفراست نیست در بازه‌ های زمانی کوتاه و به صورت مرتب برفک زدایی را انجام دهید.
 • از قرار دادن مواد غذایی داغ داخل یخچال جدا خودداری کنید. حتماً ابتدا مواد غذایی را به دمای محیط رسانده و پس از آن درون یخچال بگذارید.

سخن پایانی

یکی از قطعات بسیار مهم و حیاتی در یخچال فریزر ترموستات می‌ باشد. ترموستات وظیفه تنظیم کردن دما را به عهده دارد و اگر خراب شود می‌ تواند عملکرد یخچال را به صورت کلی از کار انداخته و باعث فاسد شدن مواد غذایی می‌ شود. اگر ترموستات یخچال فریزر شما خراب شده است بهتر است که از یک تکنسین ماهر بخواهید تا به بررسی مشکل آن بپردازد و اگر لازم بود آن را تعویض نماید.

آموزش نحوه تعویض ترموستات در انواع یخچال فریزر

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

آموزش نحوه تعویض ترموستات در انواع یخچال فریزر، روش عیب یابی ترموستات در یخچال فریزر

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا