تعمیرات

10 علت بخار ندادن بخارشوی | چرا بخارشوی بخار نمیده؟

بخار نکردن بخارشوی و راه حل آن | عیب یابی و تعمیر بخارشوی در محل

بخارشوی یکی از وسایل پرکاربرد در خانه ها می باشد که از طریق آن می توان بخش مختلف منزل را تمیز نمود. گاهی اوقات ممکن است بعد از کار کردن با بخارشوی متوجه می شوید که دیگر از آن، هیچ بخاری خارج نمی شود. در واقع دلیل بخار نکردن بخارشوی چیست؟ از آنجایی که این سوال بسیاری از کاربران ماست، این مقاله را به بررسی این مسئله و نکات مهم در استفاده از بخارشوی اختصاص داده ایم.

خالی بودن مخزن آب بخارشوی

گاهی اوقات دلیل بخار نکردن بخارشوی، خالی بودن مخزن آب آن می باشد. در واقع اولین نکته ای که در زمان استفاده از بخارشوی باید مد نظر قرار دهید، میزان آب آن است.

آب مخزن یکی از موارد ضروری برای کارکرد درست آن به حساب می آید. در نتیجه حجم آب موجود در مخزن موضوع بسیار مهمی به شمار می رود. برای رفع این مشکل مراحل زیر را طی کنید.

 • در اولین مرحله بخارشوی را خاموش نموده و دوشاخه آن را از برق بکشید.
 • سپس منتظر بمانید تا بخارشوی سرد شود و مخزن آن را بیرون بیاورید.
 • مخزن را از قاب بیرون آورده و تا جایی که مشخص شده از آب مقطر پر نمایید. همچنین برای پر نمودن مخزن می توانید از آب تصفیه شده و یا جوشیده نیز استفاده نمایید.
 • مخزن را در قاب خود قرار داده و دوشاخه آن را به پریز بزنید.
 • در صورتی که بخارشوی با انجام این مرحله بخار تولید نکرد، روش هایی که در ادامه گفته می شود را امتحان کنید.

بسته نبودن درب مخزن زیرین بخارشوی

بسته نبودن درب زیرین، می تواند دلیل بخار نکردن بخارشوی باشد‌. در صورت بسته نبودن درب زیر مخزن بخار لازم برای کارکرد بخارشوی تولید نمی گردد. همچنین وجود نقص فنی و شل شدگی برای درب بخارشوی می تواند، سبب بسته نشدن آن گردد. ایراد شل شدن درب بخارشوی به راحتی با سفت کردن پیچ ها ممکن خواهد بود. در صورتی که برای رفع نقص های فنی آن نیاز به کمک تکنسین حرفه ای خواهید داشت.

نشت آب از بخارشوی

نشت آب از بخار شو یکی از دلایل اصلی بخار نکردن آن می باشد که از قطعه نازل نشت می کند. به منظور رفع این مشکل بایستی قطعاتی چون شلنگ، نازل، بست ها و مخزن بخارشوی را مورد بررسی قرار دهید. در صورتی که هر گونه پارگی در شیلنگ ها مشاهده کردید، باید نسبت به تعویض آن ها اقدام نمایید. در نتیجه هر کدام از قطعات بخارشوی دچار شکستگی، پارگی و … شده باشند، بخارشوی بخار ایجاد نمی کند.

گرفتگی منافذ و بخار نکردن بخارشوی

زمانی که منافذ دستگاه دچار گرفتگی شده باشند، بخار شوی بخار تولید نمی کند. از بین بردن جرم و آلودگی های دهانه بخار شوی کار چندان سختی نیست. تنها کافیست ابتدا دهانه بخارشوی را با آب شستشو دهید و به جرم گیری آن بپردازید. برای جلوگیری از وقوع این مشکل پیشنهاد می کنیم، مخزن بخار شوی را از آب مقطر پر کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلایل شطرنجی شدن تصویر تلویزیون چیست؟

یکی از قطعات مهم بخارشوی فیلتر آن است که وظیفه تصفیه کنندگی را در این دستگاه به عهده دارد. در صورتی که با بررسی قطعات بخارشوی متوجه مسدود شدن فیلتر آن شدید، مراحل زیر را دنبال کنید.

 • ابتدا مخزن بخارشوی را برای پیدا کردن دلیل بخار نکردن بخارشوی خارج نمایید.
 • بعد از آن حفره ای که مربوط به فیلتر است را از آب سرد پر نمایید.
 • کلید روشن (on) بخارشوی را فشار دهید.
 • اگر با روشن نمودن دستگاه بخار مشاهده کردید، فیلتر بخارشوی باید تعویض شود.

دلیل اصلی بخار نکردن بخارشوی

اختلال در المنت بخارشوی

بخشی به نام بویلر در بخارشوی وجود دارد که با گرم شدن سبب تولید بخار خواهد شد. در صورتی که المنت بخارشوی خراب شده باشد، بویلر امکان تولید بخار را نخواهد داشت و به طور کلی عملکرد دستگاه مختل می شود.

همچنین آسیب دیدگی سنسورها نیز منجر به خرابی المنت می گردد و در نتیجه آن هیچ گونه بخاری تولید نمی شود. همانطور که می دانید سنسور ها در بخارشوی نقش ارسال و دریافت دستورات ( قطع و وصل کردن ولتاژ اعمالی) را به عهده دارند.

بروز هر کدام از این مشکلات خسارت های زیادی را به بخارشوی وارد می کند. پس جدی گرفتن هرکدام از این نشانه ها امری ضروری است و تعمیر آن باید به یک تکنسین کاربلد سپرده شود.

عدم نصب صحیح مخزن بخارشوی

به طور کلی نحوه قرارگیری مخزن ها به دو شکل است. مخزن برخی از بخارشوی هایی که اخیرا تولید شده است، درون آن قرار دارد. در نتیجه امکان خارج نمودن آن وجود ندارد. نوع دوم بخارشوی هایی هستند که مخزن آن ها به صورت دستی پر می شود. مخزن این نوع بخارشو قابلیت جدا شدن دارد.

در صورتی که بخارشوی از نوع دوم باشد، بایستی نصب مخزن آن به درستی صورت گیرد. در نتیجه قبل از آنکه بخارشوی را روشن نمایید، باید از اتصال و جایگذاری کامل مخزن اطمینان یابید. در غیر این صورت جای نگرفتن درست مخزن، دلیل بخار نکردن بخارشوی خواهد بود. ناگفته نماند که جایگذاری نادرست بخارشوی آسیب های جدی به آن وارد می کند.

خرابی ترموستات؛ دلیل بخار نکردن بخارشوی

ترموستات به عنوان یکی از قطعات مهم بخارشوی قابلیت کنترل دما را به عهده دارد. همانطور که می دانید بیشتر بخش های بخارشوی با آب و دما سر و کار دارند. با بررسی دقیق قابلیت ها و همچنین عملکرد ترموستات، به این نکته می رسیم که با بالا رفتن دمای بخارشوی، خاموش شدن دستگاه به وسیله ترموستات انجام می شود.

این موضوع به منظور کنترل دمای بخارشوی صورت می گیرد. در نتیجه اگر هر گونه ایرادی به ترموستات وارد شود، با مشکل بخار نکردن بخارشوی مواجه خواهید شد.

خرابی درجه تنظیم دما

یقینا برای نظافت هر کدام از سطوح و لباس ها یک دمای مناسب نیاز خواهد بود. بدین منظور در بخارشوی قابلیت تنظیم درجه دما فراهم است‌. این بخش علاوه بر متعادل سازی دما به تولید بخار توسط دستگاه نیز کمک زیادی می کند. در نتیجه یکی از دلایل بخار ندادن بخارشوی به سبب اختلال در تنظیم درجه می باشد.

پس بخارشوی نمی تواند آب درون مخزن را به درستی گرم نماید و بخار لازم کم یا اصلا تولید نمی شود. در صورتی که مشکل در تنظیم درجه بخارشوی باشد، تعمیر آن را به یک نیروی متخصص بسپارید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلایل بوی سوختگی در ماشین لباسشویی

همچنین زمانی که پمپ بخارشوی از کار افتاده باشد، دیگر عملیات تولید بخار انجام نخواهد شد. پمپ آب به المنت دستگاه کمک می کند تا بخار تولید نماید. با خراب شدن پمپ دستگاه  آب وارد المنت نخواهد شد. در این صورت پمپ نیاز به تعویض دارد.

انسداد دهانه بخارشوی

استفاده از آب لوله‌ کشی برای بخارشوی مشکلاتی را از قبیل انسداد دهانه ایجاد می کند. چرا که املاح معدنی مختلفی در آن وجود دارد و در نتیجه آن بخاری تولیدی نیز حاوی رسوبات خواهد بود. این رسوبات با گذشت زمان دهانه بخار شوی را مسدود می نمایند. از همین جهت، بهتر است از آب مقطر یا جوشیده شده برای پر نمودن مخزن آن استفاده کنید.

 انسداد دهانه دستگاه می تواند، دلیل بخار نکردن بخارشوی باشد‌. چرا که بخار تولیدی از دهانه آن بیرون نخواهد رفت. برای رفع این مشکل می توانید با کمک یک سوزن یا مسواک تمیز، اقدام به تمیز کردن دهانه دستگاه نمایید. در صورتی که امکان تمیزکاری آن را نداشتید، از مراکز سیار خدماتی کمک بگیرید.

داغ نشدن آب به مقدار کافی

در برخی موارد دلیل بخار نکردن بخارشوی فراتر از تصورات کاربر است که داغ نشدن آب یکی از این موارد می باشد. این ایراد به راحتی قابل برطرف خواهد بود و هر فرد امکان انجام آن را خواهد داشت.

این مشکل زمانی رخ می دهد که افراد به دستگاه زمان نمی دهند تا به طور کامل داغ شود. در این صورت آب داخل مخزن گرم نشده و بخار نیز تولید نخواهد شد. برای جلوگیری از وقوع این امر باید حداقل ۴ دقیقه صبر کنید تا آب بخارشوی به طور کامل داغ گردد.

نحوه تمیز کردن نازل

در برخی موارد علت بخار ندادن بخارشوی مربوط به مسدود شدن نازل خروجی آن است. برای رفع این مشکل می توانید، موارد زیر را انجام دهید.

 • ابتدا دستگاه را از پریز جدا نموده و صبر کنید خنک شود.
 • در مرحله بعد مخزن آب بخارشوی را به طور کامل خالی نمایید.
 • نازل خروجی دستگاه را پیدا کنید.
 • با استفاده از یک گیره سعی کنید، قسمت داخلی نازل را تمیز نمایید.

این عمل را از طریق یک گوش پاک کن و محلول سرکه نیز امتحان نمایید تا تمامی جرم ها از نازل پاک گردد.

شیر برقی به عنوان یکی از قطعات الکتریکی بخارشوی توانایی حفظ فشار بخار را داخل المنت گرمایشی دارد. این قطعه با فشردن کلید شروع به کار می کند که انسداد و خرابی آن سبب تولید نشدن بخار خواهد شد.

چرا بخارشوی بخار نمی کند

کلام پایانی

در نتیجه اگر بخار لازمه از بخارشوی خارج نگردد، استفاده از آن برای تمیزکاری منزل غیر ممکن خواهد بود. اولین اقدام برای پیدا کردن دلیل بخار نکردن بخارشوی جدا کردن آن از برق و بررسی گرفتگی و نشتی می باشد. به منظور پیدا کردن دلیل بخار نکردن بخارشوی می توانید از مجموعه سیار ایبک امداد یاری بجویید.

این مرکز تخصصی به ارائه خدمات در حوزه تعمیر بخارشوی و دیگر وسایل الکترونیکی می پردازد. خرابی المنت، رسوب گرفتن مخزن و قطعی سیم های بخارشوی برخی از مشکلات رایج انواع بخارشوی است. در نتیجه برای بهره گیری از خدمات این مجموعه تخصصی می توانید با مشاورین آن در ارتباط باشید.

دلیل بخار نکردن بخارشوی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دلیل اصلی بخار نکردن بخارشوی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا