تعمیراتتعمیرات یخچال

یخچال صنعتی چیست و تعمیر آن به چه صورت است؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

یخچال‌ صنعتی یخچال‌هایی هستند که در صنعت‌های گوناگونی مانند آشپزخانه‌های بزرگ و کارخانه‌های مواد غذایی بزرگ استفاده می‌شوند. این یخچال‌ها با توجه به ظرفیت و قابلیت‌هایی که دارد بسیاری از صاحبان مشاغل بزرگ ترجیح می‌دهند از این یخچال استفاده کنند. ما در این مقاله از سایت ایبک قصد داریم تا با شما در رابطه با یخچال صنعتی و نحوه تعمیر آن در بروز مشکلات شایع بحث کنیم. با ما تا پایان این مقاله همراه باشید.

یخچال صنعتی

یخچال صنعتی و انواع آن

همان‌طور که از نام آن گرفته شده است به معنای محلی است که در آن سرما تولید شده و برای نگهداری محصولات استفاده می‌شود. این مواد اغلب شامل مواد غذایی، محصولات کشاورزی، پروتئین‌ها و محصولات دارویی است. اگرچه در بسیاری از صنایع دیگر مانند صنایع شیمیایی و نظامی، ممکن است به اتاقک‌های سرد نیز نیاز باشد. برخی از یخچال‌های صنعتی قابل حمل و برخی از آن‌ها ثابت هستند.

تاریخچه یخچال صنعتی

از گذشته‌های بسیار دور، بشر از یخچال برای نگهداری مواد غذایی استفاده می‌کرد. دور زدن برخی از محصولات غذایی در خاک یا نگهداری این محصولات در کولرها. استفاده از قالب‌های برفی و یخ طبیعی یکی از نمونه‌هایی است که در این زمینه می‌توان به آن پرداخت. اما با پیشرفت تکنولوژی، صنعت به سمت ساخت وسایل خنک کننده نیز کشیده شد.

در اواخر قرن نوزدهم اولین دستگاه‌ها ساخته شدند. در این دستگاه‌ها از آمونیاک یا گاز آب برای تولید سرما استفاده می‌شد. بعدها در دهه‌های قرن بیستم، گازهای پایانی نیز ساخته شد. این گاز بدون بو بود که عملکرد ایده آلی در ایجاد چرخه‌های ویرانگر داشت. در ضمن مشکلی مثل مسمومیت وجود نداشت. ورود گاز به صنعت پروفیلاکتیک باعث گسترش این صنعت شده و اولین یخچال‌های صنعتی و خانگی نیز از این طریق تولید می‌شوند.

اما در سال ۱۹۸۵ در قراردادی به نام قرارداد وین اعلام شد که به دلیل مشکلات زیست محیطی کشورهای تشکیل دهنده چرخه‌های کریستالی استفاده از گازهای آزاد را محدود خواهند کرد. همین عامل باعث شده تا شرکت‌های سازنده به سراغ گازهای مبرد دیگر بروند و گازهای مبرد متفاوتی با فرمول‌‎های شیمیایی متفاوت تولید کنند.

اگرچه ساخت چرخه‌های تبرید در اواخر قرن نوزدهم آغاز شد، اما بیش از سی سال طول کشید تا اولین ماشین‌های سرد به طور رسمی ساخته شوند. در فرانسه از گاز آمونیاک استفاده می‌شد و بعدها آمریکایی‌ها نیز از این گاز به عنوان مبرد استفاده کردند. در سال ۱۹۰۰ دستگاه‌های تبرید تراشه وارد بازار تجاری شد و در صنایع غذایی، شیمیایی و یخ مورد استفاده قرار گرفت.

یخچال صنعتی

آشنایی با انواع یخچال صنعتی

اولین مبنای طبقه‌بندی یخچال های صنعتی، محدوده دما است. به طور کلی سردخانه‌های صنعتی به دو گروه عمده تقسیم می‌شوند:

  • یخچال صنعتی بالای صفر
  • یخچال صنعتی ساب زیرو

در ادامه به معرفی و بررسی جزئیات این دو نوع یخچال صنعتی می‌پردازیم.

یخچال صنعتی بالای صفر

نگهداری برخی از محصولات غذایی و دارویی زیر صفر می‌تواند باعث تخریب بافت شیمیایی و فیزیکی محصول و کاهش کیفیت آن شود. گاهی اوقات در صنایع تولیدی ممکن است نیاز به اتاقی با دمای معین باشد. در چنین مواقعی کارفرمایان به سراغ یخچال‌های با دمای بالا می‌روند.

محدوده دمایی این یخچال‌ها معمولا بین صفر تا مثبت پانزده درجه سانتی‌گراد در نوسان بود. انتخاب محدوده دما به کارایی یخچال و هدف اصلی از تاسیس آن بستگی دارد. مهم‌ترین کاربرد یخچال با دمای بالا زمانی است که بخواهید محصولی را برای مدت کوتاهی نگهداری کنید. این زمان در حالت حداکثر ممکن است بیش از پانزده روز نباشد.

محصولات کشاورزی، میوه و سبزیجات معمولاً در این نوع یخچال صنعتی نگهداری می‌شوند. در چنین مواردی دمای محصول نباید به نقطه انجماد خود برسد. از دیگر محصولاتی که در یخچال‌های با دمای بالا نگهداری می‌شوند می‌توان به لبنیات، پروتئین ها، داروها، گل و گیاه و … اشاره کرد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  ارور HRS در یخچال جنرال الکتریک به چه معناست؟

یخچال صنعتی ساب زیرو

در این یخچال‌ها هدف اصلی منجمد کردن مواد غذایی، کشاورزی و … است. محدوده دمای سردخانه‌ها می‌تواند بین منفی پنج تا منفی چهل و پنج درجه باشد. اگرچه میانگین دمای این یخچال‌ها بین منفی دوازده تا منفی سه درجه سانتی‌گراد است. هدف اصلی یخچال‌های ساب زیرو نگهداری طولانی مدت محصولات و محصولاتی است که به گرما بسیار حساس هستند. یخچال‌های زیر صفر را نباید با تونل‌های انجماد اشتباه گرفت. زیرا در این یخچال‌ها دما به طور مداوم در این محدوده دما باقی می‌ماند.

در یخچال‌های ساب زیرو از کمپرسورهای چند مرحله‌ای استفاده می‌شود. در این کمپرسورها فرآیند فشرده‌سازی سیال مبرد در چند مرحله انجام می‌شود و در نتیجه حرارت سیال مبرد هنگام خروج از کمپرسور خیلی زیاد نیست که تأثیر مثبتی بر عملکرد خنک‌کنندگی کمپرسور دارد. به طور کلی سرعت گردش سیال در یخچال صنعتی ساب زیرو سریع‌تر است.

یخچال صنعتی

تعمیر و نگهداری یخچال صنعتی

یک یخچال صنعتی برای تاسیس شما ضروری است و تمام نوشیدنی‌ها و مواد تشکیل دهنده شما را به کمال خنک می‌کند. به همین دلیل مهم است که بین بازدیدهای معمول سرویس، تعمیر و نگهداری روتین یخچال خود را انجام دهید. بنابراین چه کاری باید به طور منظم انجام دهید؟ در زیر چند نکته مفید برای نگهداری یخچال صنعتی برای تمیز نگه داشتن دستگاه و عملکرد قوی آورده شده است.

بخش داخلی و خارجی را به طور مداوم تمیز کنید

سعی کنید تمیز کردن کامل یخچال صنعتی خود را به صورت هفتگی یا دو هفته‌ای برنامه ریزی کنید. اقلام را از فضای داخلی خارج کرده و در واحد دیگر یا خنک کننده موقت قرار دهید. با استفاده از یک برس نرم، قفسه‌ها و سطح را با آب گرم و صابون یا محلول سرکه بشویید. اگر می‌توانید کشوها و قفسه‌ها را بردارید، آن‌ها را برای مدتی خیس کنید و وقتی تمیز شدند آبکشی کنید.

نمای بیرونی یخچال صنعتی شما نیز باید به طور منظم تمیز شود. استفاده از محلول‌ها و مواد تمیز کننده مناسب در نمای بیرونی فولاد ضد زنگ بسیار مهم است. از استفاده از اسکرابرها یا اسفنج‌های ساینده و همچنین پاک کننده‌های کلر خودداری کنید. در عوض، از یک پارچه شستشو یا برس نرم برای تمیز کردن سطح استفاده کنید. ترکیبی از آب گرم و یک محلول مبتنی بر سرکه یا مواد شوینده برای نگهداری روتین بهترین کارایی را دارد. اگر نیاز به پاک کردن چربی یا مواد غذایی پخته شده دارید، از خمیر جوش شیرین یا چربی‌گیر مناسب فولاد ضد زنگ استفاده کنید.

سیم پیچ کندانسور را به طور منظم تمیز کنید

شما باید کویل کندانسور یخچال یا فریزر تجاری خود را به طور معمول تمیز کنید. اکثر سازندگان تمیز کردن را هر سه ماه یکبار توصیه می‌کنند و بسیاری از کتابچه‌های راهنما نکات تمیز خاصی را ارائه می‌دهند. اگر کثیف باشد، حفظ دما دشوار شده و باعث گرم شدن بیش از حد و خرابی قطعات می‌شود.

سیم پیچ در نزدیکی کندانسور واحد قرار دارد. برق دستگاه را قطع کنید و از یک برس موی سفت برای پاک کردن گرد و غبار و کثیفی استفاده کنید. سپس، باقی‌مانده را با یک جاروبرقی قوی یا کمپرسور هوا پاک کنید. راهنمای ما در مورد تمیز کردن کویل‌های کندانسور یا دفترچه راهنمای تجهیزات خود را برای دستورالعمل‌های دقیق‌تر بررسی کنید. دفترچه راهنمای شما باید نکات خاصی برای چربی زدایی ارائه دهد. اگر واحد شما در آشپزخانه نزدیک سرخ کن یا کوره باشد، بسیار مهم است.

یخچال صنعتی

ناحیه توسط کویل اواپراتور را بررسی کنید

مانند کویل کندانسور، کویل اواپراتور یک جزء حیاتی برای یخچال صنعتی شما است. کویل اواپراتور توسط فن اواپراتور قرار دارد. همچنین وظیفه جذب گرما را هنگام عبور هوای گرم از سیستم تبرید بر عهده دارد. اواپراتور به خنک شدن فضای داخلی دستگاه کمک می کند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای تعمیر یخچال قدیمی | نمایندگی تعمیرات یخچال قدیمی

اطمینان حاصل کنید که ناحیه اطراف نزدیک سیم پیچ را به طور مداوم شفاف و تمیز نگه دارید. شما باید از پر کردن فضای داخلی با وسایل زیاد خودداری کنید، به خصوص اگر لوله کشی آن‌ها داغ باشد. مسدود کردن جریان هوا توسط دریچه‌های داخل دستگاه می‌تواند باعث یخ زدن سیم پیچ و نشت آب و افزایش دمای کابینت شود.

اغلب واشرها را چک کنید

واشر درب برای هر واحد تبرید تجاری ضروری است. هر نوع شکاف یا ترک می‌تواند از بسته شدن درب جلوگیری کند و باعث خروج هوای خنک از داخل یخچال شود. اگر واشر شکسته است، مطمئن شوید که آن را با توصیه سازنده مناسب تعویض کنید. به عنوان مثال، هنگام تعویض واشر یخچال، باید از واشر مرتبط با شماره سریال و مدل دستگاه خود استفاده کنید.

اگر شکاف یا شکافی وجود ندارد، باز هم باید به طور معمول واشرها را تمیز کنید تا از هر گونه آسیبی جلوگیری شود. اگر دستگاه در آشپزخانه صنعتی است که به طور مرتب از گریس استفاده می‌شود، این کار باید بیشتر انجام شود. چربی و کثیفی بیش از حد می‌تواند به مرور زمان واشرهای شما را فرسوده کند.

فیلترهای هوا را اغلب چک کنید

چربی و گرد و غبار سرخ کن‌ها و کباب پزهای شما نیز می‌تواند برای فیلتر هوای یخچال صنعتی شما دردسرساز شود. تجمع زیاد می‌تواند مانع از تهویه مناسب هوا در دستگاه شود. به همین دلیل تمیز کردن معمول ضروری است. گرد و غبار یا زباله‌های سست را با جارو برقی قوی پاک کنید و از محلول چربی زدایی برای از بین بردن چربی غلیظ استفاده کنید. برای راهنمایی در مورد نحوه صحیح چربی زدایی فیلتر، با دفترچه راهنمای سرویس دستگاه خود مشورت کنید.

چربی و گرد و غبار بیش از حد می‌تواند به فیلتر هوا آسیب برساند. اگر متوجه شکاف از زباله شدید، مطمئن شوید که فیلتر را بلافاصله تعویض کنید.

تابه‌ها و لوله‌های تخلیه را به طور معمول تمیز کنید

یک یخچال یا فریزر صنعتی بزرگ می‌تواند مقدار زیادی لجن را جذب کند که باعث یخ زدن دستگاه شما می‌شود. حتماً تشت تخلیه و هر لوله‌ای را که ممکن است دچار تجمع مکرر شود، بررسی کنید. اگر زهکشی شما با رطوبت و لجن سرازیر شود، می‌تواند بوی تند را در فضای آشپزخانه شما منتشر کند.

کثیفی بیش از حد نیز می‌تواند باعث مسدود شدن لوله‌های تخلیه شود. سعی کنید هر دو ماه یکبار لوله را چک کنید تا از انسداد قابل توجه جلوگیری کنید. هنگامی که یک گرفتگی عمده در شیلنگ‌های زهکشی شما ایجاد می‌شود، باعث سرریزی در سیستم یخ زدایی شما می‌شود که به کف شما نشت می‌کند. اگر در قسمت بیرونی شیلنگ‌ها لکه‌های کلسیم یا آب مشاهده کردید، آن‌ها را با آب و صابون تمیز کنید تا از سایش در آینده جلوگیری کنید.

یخچال صنعتی

یخچال صنعتی خود را خشک نگه دارید

مطمئن شوید که هر مایعی را که روی قفسه یا سطح دستگاه دستی شما جمع شده است پاک کنید. رطوبت بیش از حد می‌تواند به مرور زمان باعث یخ زدن یخچال یا فریزر شما شود. شما نه تنها باید فورا نشت‌ها را تمیز کنید، بلکه باید حداقل هفته‌ای یکبار تجمع رطوبت را نیز بررسی کنید. این برنامه نگهداری برای یک واحد پیاده روی نیز اعمال می‌شود. از بین بردن رطوبت از کف یخچال می‌تواند تعداد لغزش‌ها و افتادن‌ها را کاهش دهد.

سخن پایانی

ممنون که تا پایان این مقاله همراه ما بودید. ما در این مقاله در رابطه با یخچال صنعتی و تعمیر آن بحث نمودیم. با توجه به نکته‌های گفته شده می‌توانید یخچال صنعتی خود را برای مدت طولانی داشته باشید. اگر این مقاله را دوست داشتید آن را با دوستان و آشنایان خود به اشتراک بگذارید. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

یخچال صنعتی چیست و تعمیر آن به چه صورت است؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای کامل برای شناخت یخچال صنعتی و آموزش نحوه تعمیر آن ها

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا