تعمیرات جاروبرقی

10 علت رایج کم شدن مکش جاروبرقی | چرا مکش جاروبرقی کم شده است؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

علت کم شدن مکش جاروبرقی چیست؟ در این صفحه قرار است مطالبی را در مورد خرابی های جاروبرقی و بررسی علت کم شدن مکش جاروبرقی بیان کنیم. حتما این مشکل برای شما هم رخ داده که در حال حاضر اینجا هستید و به دنبال روش هایی جهت افزایش مکش جاروبرقی. پس با ما همراه باشد تا بتوانید مشکل جاروبرقی خود را خودتان رفع کنید بدون اینکه نیاز به تعمیرکار داشته باشید.

علت کم شدن مکش جاروبرقی چیست؟

دلایل زیادی وجود دارد که باعث می شوند قدرت مکش جاروبرقی شما کاهش یافته باشد. این دلایل عبارتند از:

خراب شدن موتور جاروبرقی

خراب شدن موتور جاروبرقی یکی از رایج ترین علت کم شدن مکش جاروبرقی است. زیرا موتور جاروبرقی نقش مهمی در تولید جریان هوا و فشار مکش دارد. اگر موتور جاروبرقی آسیب ببیند یا کارایی خود را از دست دهد، قدرت مکش جاروبرقی نیز کاهش می یابد. برخی از علائم خراب شدن موتور جاروبرقی عبارتند از:

 • تغییر صدای موتور جاروبرقی به صورت ناگهانی یا تدریجی
 • خاموش و روشن شدن خودکار جاروبرقی در حین کار
 • گرم شدن بیش از حد موتور جاروبرقی
 • بوی سوختگی یا دود از موتور جاروبرقی
 • از کار افتادن کامل موتور جاروبرقی

برای رفع این مشکل، باید موتور جاروبرقی را تعویض کنید. اما قبل از این کار، باید مطمئن شوید که مشکل از موتور جاروبرقی است و نه عوامل دیگری مانند پر شدن کیسه یا فیلتر جاروبرقی، مسدود شدن لوله یا برس جاروبرقی، نشت هوا از اتصالات جاروبرقی و …

نفوذ هوا داخل جاروبرقی

نفوذ هوا داخل جاروبرقی یکی از عواملی است که می تواند علت کم شدن مکش جاروبرقی باشد. زیرا نفوذ هوا باعث کاهش فشار هوا در داخل جاروبرقی می شود و در نتیجه قدرت جذب گرد و غبار را کاهش می دهد. نفوذ هوا ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد، از جمله:

 • شل بودن اتصالات جاروبرقی، مانند شلنگ، لوله، برس، محفظه گرد و غبار و …
 • سوراخ بودن شلنگ یا لوله جاروبرقی، مانند سوراخ شدن ناشی از سوزش، بریدگی، گازگرفتگی و …
 • پاره بودن یا نصب نادرست کیسه یا فیلتر جاروبرقی، مانند پاره شدن ناشی از پر شدن بیش از حد، سوراخ شدن ناشی از آشغالهای تیز، نصب نامناسب یا ناهماهنگ با مدل جاروبرقی و ….

کیپ شدن سر جاروبرقی

از دیگر علت کم شدن مکش جاروبرقی کیپ شدن سر آن است. زیرا کیپ شدن سر جاروبرقی باعث می شود که هوا به درستی از مسیر خرطومی و لوله های جاروبرقی عبور نکند و در نتیجه فشار هوا در داخل جاروبرقی کاهش یابد.

جهت رفع این خرابی لازم است سر جاروبرقی را تمیز کنید و از وجود هرگونه مانعی در مسیر هوا اطمینان حاصل نمایید. هوا اطمینان حاصل کنید. برخی از راه های تمیز کردن سر جاروبرقی عبارتند از:

 • استفاده از یک سوزن یا شی نوک تیز برای برداشتن آشغال هایی که در سوراخ های سر جاروبرقی گیر کرده اند.
 • استفاده از یک قیچی برای بریدن موها یا پرزهایی که به برس چرخان سر جاروبرقی چسبیده اند.
 • استفاده از یک دستمال خیس یا مرطوب برای پاک کردن گرد و غبار یا لکه هایی که روی سطح سر جاروبرقی وجود دارند.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  نمایندگی تعمیر جاروبرقی فیلیپس Philips

انسداد و گرفتگی لوله خرطومی

انسداد و گرفتگی لوله خرطومی یکی از دلایل رایج کم شدن مکش جاروبرقی است. زیرا انسداد و گرفتگی لوله خرطومی موجب می گردد که جریان هوا به خوبی از مسیر خرطومی و دیگر لوله های دستگاه عبور نکند و در نهایت فشار هوا در داخل جاروبرقی کاهش یابد. ممکن است آشغال های ریز، جوراب، توده مو، پرزها و … به مرور در لوله خرطومی جمع شوند و سبب مسدود شدن آنها شوند.

 • برای رفع این مشکل، باید لوله خرطومی را تمیز کنید و از وجود هرگونه مانعی در مسیر هوا اطمینان حاصل کنید. برای این کار، می توانید از روشهای زیر استفاده کنید:
 • لوله خرطومی را از جاروبرقی جدا کنید و به کمک یک تکه چوب یا سیخ انسداد لوله ها را بررسی کنید. می توانید به کمک یک چراغ قوه از یک سر لوله نور به داخل آن تابانده و از سر دیگر به داخل آن نگاه کنید. اگر لوله خرطومی مسدود باشد، نور چراغ را نمی بینید و اگر تا حدودی گرفته شده است، آن را ناقص خواهید دید.
 • لوله خرطومی را با آب گرم بشویید و از آن خارج کنید. می توانید از یک مکنده یا یک جاروبرقی دیگر برای خارج کردن آشغال ها از لوله خرطومی استفاده کنید.
 • لوله خرطومی را به خوبی خشک کنید و دوباره به جاروبرقی متصل کنید. مطمئن شوید که اتصالات محکم و بدون نشتی باشند.

کاهش مکش جاروبرقی

پر بودن کیسه جاروبرقی

از جمله علت کم شدن مکش جاروبرقی پر بودن کیسه آن است. چرا که وقتی کیسه جاروبرقی پر می شود، جایی برای جذب آشغال های جدید نمی ماند و در نتیجه فشار هوا در داخل جاروبرقی کاهش می یابد.

این موضوع باعث می شود که جاروبرقی عملکرد و کارایی خود را از دست دهد و نتواند گرد و غبار و ذرات ریز و درشت را به خوبی جمع آوری کند.

برای رفع این مشکل، باید کیسه جاروبرقی را به موقع تعویض یا تخلیه کنید.

گرفتگی فیلتر هوا

گرفتگی فیلتر هوا یکی از عواملی است که می تواند علت کم شدن مکش جاروبرقی شود. زیرا فیلتر هوا نقش مهمی در جلوگیری از ورود گرد و غبار و ذرات ریز به موتور جاروبرقی دارد. اگر فیلتر هوا کثیف یا گرفته شده باشد، می تواند جریان هوا را مختل کند و در نتیجه فشار هوا و قدرت مکش را کاهش دهد.

برای رفع این مشکل، باید فیلتر هوا را به موقع تمیز یا تعویض کنید. برای این کار، می توانید از روشهای زیر استفاده کنید:

 • فیلتر هوا را از جاروبرقی جدا کنید و با یک دستمال خشک یا مرطوب گرد و غبار را از روی آن پاک کنید. اگر فیلتر هوا قابل شستشو باشد، می توانید آن را با آب گرم و مایع ظرفشویی بشویید و خوب خشک کنید.
 • فیلتر هوا را با یک فیلتر جدید تعویض کنید. برای این کار، باید فیلتر هوا را از جاروبرقی جدا کنید و آن را دور بیندازید. سپس فیلتر جدید را به جاروبرقی متصل کنید. مطمئن شوید که فیلتر هوا با مدل جاروبرقی شما هماهنگ باشد.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای تعمیرات جاروبرقی دایسون Dyson | تعمیر جاروبرقی دایسون

ارتفاع زیاد لوله تلسکوپی

از علت رایج کاهش مکش جاروبرقی ارتفاع زیاد لوله تلسکوپی است. هر چه اندازه ارتفاع لوله جاروبرقی بیشتر باشد، جاروبرقی زباله ها را با مکش کمتری جمع می کند. بنابراین باید تا حد امکان و طبق شرایط محیط و جنس سطح فاصله را تا موتور کم کرد. اگر ارتفاع لوله جاروبرقی کم شود می توان تا حد مطلوبی قدرت مکش را افزایش داد.

برای رفع این مشکل، باید لوله تلسکوپی را به اندازه مناسب تنظیم کنید.

تنظیمات نادرست دستگاه

تنظیمات نادرست دستگاه یکی از عواملی است که می تواند علت کم شدن مکش جاروبرقی شود. زیرا بعضی از جاروبرقی ها دارای دکمه یا کلیدی هستند که قدرت مکش را تنظیم می کنند. این دکمه یا کلید معمولا برای جارو کردن سطوح مختلف مانند فرش، موکت، پارکت، کاشی و … طراحی شده است. اگر این دکمه یا کلید به درستی تنظیم نشود، ممکن است مکش جاروبرقی کمتر از حد مورد نیاز باشد و در نتیجه جاروبرقی عملکرد خوبی نداشته باشد.

برای رفع این مشکل، باید دکمه یا کلید تنظیم قدرت مکش را به اندازه مناسب برای سطح مورد نظر تنظیم کنید. برای این کار، می توانید از روشهای زیر استفاده کنید:

دکمه یا کلید تنظیم قدرت مکش را روی جاروبرقی پیدا کنید. معمولا این دکمه یا کلید با علامت + و – یا با نشانه های مختلف برای سطوح مختلف مشخص شده است.

دکمه یا کلید را به سمت + یا نشانه ای که برای سطح سخت مانند کاشی یا پارکت است، حرکت دهید. این کار باعث می شود که مکش جاروبرقی بیشتر شود و بتواند گرد و غبار را از سطح سخت به خوبی جمع کند.

دکمه یا کلید را به سمت – یا نشانه ای که برای سطح نرم مانند فرش یا موکت است، حرکت دهید. این کار باعث می شود که مکش جاروبرقی کمتر شود و بتواند گرد و غبار را از سطح نرم به خوبی جمع کند بدون اینکه فرش یا موکت را آسیب بزند.

نوسان در ولتاژ برق

وجود نوسان در ولتاژ برق ساختمان یکی از رایج ترین علت کم شدن مکش جاروبرقی است. زیرا ولتاژ ورودی تاثیر مستقیمی بر روی دور موتور جاروبرقی دارد. اگر ولتاژ ورودی کمتر یا بیشتر از حد معمول باشد، ممکن است موتور جاروبرقی کار نکند یا کارایی خود را از دست دهد.

علت کاهش مکش جاروبرقی

جمع بندی

در این مطلب از آی بک امداد رایج ترین علت کم شدن مکش جاروبرقی را به تفصیل شرح دادیم. حال اگر سوالی برای شما مطرح است و یا مشکل دستگاه شما با این روشها رفع نشد، می توانید از خدمات تعمیر جاروبرقی آی بک امداد کمک بگیرید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

علت کم شدن مکش جاروبرقی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

علت کم شدن مکش جاروبرقی چیست

امتیاز کاربر: ۲.۷۸ ( ۲ نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا