تعمیرات جاروبرقی

چگونه می‌توان قدرت مکش جاروبرقی را افزایش داد؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

تقویت مکش جارو برقی به شکل مستقیم در عملکرد و افزایش طول عمر دستگاه تأثیرگذار است زیرا روش‌هایی که برای این منظور مورد استفاده قرار می‌گیرد برای پایین آمدن فشار به موتور و قطعات دیگر انجام می‌شود. علاوه بر آن، شما با انجام این راهکارهای مهم برای افزایش مکش جاروبرقی، قادر خواهید بود که قدرت تمیز کردن دستگاهتان را بالا ببرید. برای افزایش قدرت مکش جاروبرقی، در این مقاله از آی بک امداد مطالبی را برایتان آماده کردیم.

چگونه می‌توان قدرت مکش جاروبرقی را افزایش داد؟

حتماً برای شما هم پیش آمده که در هنگام استفاده از جاروبرقی، متوجه شده باشید آنطور که لازم است خانه شما تمیز نشده است. یکی از مشکلات رایج در جاروبرقی این است که قدرت مکش دستگاه کم شود. در ادامه شما را با دلایل مهم کم شدن مکش در دستگاه جاروبرقی و راهکارهای مفید جهت حل این مشکل آشنا می‌کنیم تا بتوانید با انجام این راهکارهای ساده، به راحتی منزل خود را نظافت کنید.

۱- عوض کردن کیسه جاروبرقی

هر زمانی که احساس کردید قدرت مکش دستگاه جاروبرقی شما کم شده، باید ابتدا کیسه آن را چک کنید. زیرا یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث کم شدن مکش دستگاه می‌شود این است که کیسه آن پر شده باشد. اگر کیسه را به موقع عوض نکنید نه تنها قدرت مکش جاروبرقی کاهش پیدا می‌کند بلکه بعد از مدتی مجبور به تعمیر جاروبرقی خواهید شد.

بعضی از جاروبرقی‌های قدیمی دارای کیسه‌های پارچه‌ای هستند که شما باید بعد از استفاده داخل آنها را تخلیه کنید. در جاروبرقی‌های نسل جدید از کیسه‌های یکبار مصرف و کاغذی استفاده می‌شود که بعد از پر شدن، باید عوض شوند.

پر شدن کیسه‌های جاروبرقی نه تنها باعث کاهش قدرت مکش در جاروبرقی می‌شود، بلکه ممکن است عملکرد دستگاه را هم مختل کند پس باید به طور مرتب کیسه را خالی کنید. هیچگاه صبر نکنید تا کیسه جاروبرقی کاملاً پر شود، بعد از پر شدن دو سوم کیسه، لازم است که حتماً خالی و یا تعویض شود.

قدرت مکش جاروبرقی

۲- فیلتر جاروبرقی را بطور منظم عوض کنید.

جاروبرقی‌های امروزی دارای دو فیلتر هستند که یکی باعث می‌شود گرد و غبار وارد موتور نشده و دیگری هم از وارد شدن آلودگی‌ها در فضا جلوگیری می‌کند. اگر فیلتر هوا کثیف شود می‌تواند باعث کم شدن مکش در جاروبرقی باشد. به همین دلیل باید جهت افزایش قدرت مکش در جاروبرقی‌های سامسونگ، بوش و برندهای دیگر حداقل سالی دو بار فیلتر آنها را عوض کنید. وقتی فیلتر کثیف شده باشد، به موتور فشار زیادی وارد شده و گاهی مجبورید جهت تعمیر جاروبرقی خود، هزینه زیادی پرداخت کنید.

البته بیشتر فیلترها امروزه قابل شستشو بوده و شما می‌توانید به کمک دفترچه راهنما، روش شستشو و خشک کردن آن را بیاموزید، ولی اگر در جاروبرقی شما از فیلتر یکبار مصرف استفاده می‌شود، بعد از اینکه متوجه کثیفی فیلتر شدید، سریعاً آن را عوض کنید. معمولاً فیلترهایی که قابل شستشو هستند به وسیله علامت شیر آب، قابل تشخیص از فیلترهای یکبار مصرف می‌باشند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  چرا از پاکت جاروبرقی دائمی نباید استفاده کنیم؟

۳- دستگاه را در روی بالاترین قدرت مکش تنظیم کنید.

شما می‌توانید مقدار قدرت مکش را در جاروبرقی به وسیله دکمه‌هایی که در روی بدنه آن قرار دارد، تنظیم کنید. گاهی ممکن است جاروبرقی شما اصلاً مشکلی نداشته و خراب هم نباشد و کم بودن قدرت آن، به دلیل کم بودن درجه باشد. پس بهتر است تنظیمات دستگاه را بر اساس جنس سطح و شرایط، افزایش دهید تا مکش جاروبرقی شما هم تا چند برابر زیادتر شود.

تنظیم کردن جاروبرقی در روی قدرت بالای مکش می‌تواند در عملکرد آن تأثیر بسزایی داشته باشد و علاوه بر آن باید ارتفاع دسته‌های جارو را هم در هنگام استفاده درست تنظیم کنید. لازم است که بدانید قدرتی که برای جارو کردن فرش لازم است مناسب جارو کردن سرامیک نمی‌باشد.

اگر ارتفاع کفی دستگاه جاروبرقی بیشتر از سطح باشد مکش دستگاه کاهش پیدا خواهد کرد. برای اینکه سطوح سختی مثل چوب و سرامیک را جارو کنید، باید جاروبرقی در سطح پایین تری قرار بگیرد. برای اینکه ارتفاع کفی را به خوبی تنظیم کنید، می‌توانید از اهرم یا دکمه‌هایی که در روی آن قرار داده شده، استفاده کنید.

به این نکته توجه داشته باشید که هیچگاه نباید ارتفاع کفی در کمترین حالت قرار بگیرد، زیرا امکان دارد در هنگام جارو کشیدن فرش، دستگاه گیر کند. در صورتی که دستگاه را درست تنظیم کرده‌اید ولی باز هم دستگاه شما مکش لازم را ندارد، شاید لازم است که جاروبرقی خود را تعمیر کنید. اگر مهارتی در این زمینه ندارید بهتر است به نمایندگی‌های مجاز جاروبرقی خود مراجعه کنید.

 

۴-مسیر مکش هوا را در جاروبرقی باز کنید.

مکش در جاروبرقی به این شکل است که ابتدا باید بعد از روشن شدن جاروبرقی، جریان هوا به طرف بالا حرکت کرده و به همراه خود همه چیز را هم به طرف بالا بکشد. اگر گرفتگی یا مانعی در جاروبرقی وجود داشته باشد، قدرت مکش آن کاهش پیدا می‌کند در این صورت باید شما گرفتگی را برطرف کنید.

برای رفع گرفتگی لوله‌ها، ابتدا دسته را از جاروبرقی جدا کنید و آن را کاملاً چک کنید. می‌توانید به وسیله یک پیچ گوشتی، برس چرخنده را هم از لوله جدا کنید و سپس به رفع گرفتگی آن بپردازید. احتمال دارد مو یا تکه‌های کاغذ باعث ایجاد گرفتگی و در نتیجه کم شدن قدرت مکش جاروبرقی شده باشد، پس نیازی نیست که به دنبال چیز بزرگ یا عجیبی بگردید.

اگر بعد از اینکه فیلتر و یا پاکت جاروبرقی را عوض کرده و انسداد لوله‌ها را هم رفع کردید، باز هم مکش جارو برقی کم بود، بهتر است که با یک تعمیرکار جاروبرقی تماس گرفته و برای تعمیر آن اقدام کنید.

۵- باعث پارویی جاروبرقی را تمیز کنید.

برس پارویی وظیفه دارد که گرد و خاک را از روی زمین جمع کند و اگر این قطعه تمیز نباشد، عملکرد جاروبرقی شما مختل خواهد شد و این یکی از مهم‌ترین دلایل کم بودن مکش در جاروبرقی‌های جدید و سطلی است. برای افزایش مکش جاروبرقی لازم است که برس پارویی را از دستگاه جدا کرده و به خوبی تمیز کنید تا مکش جاروبرقی شما افزایش پیدا کند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای تعمیرات جارو برقی میله Miele

۶- در صورت نیاز موتور جاروبرقی را تعمیر کنید.

یکی دیگر از دلایل مهم کم شدن قدرت جاروبرقی، می‌تواند ضعیف شدن موتور آن باشد. اگر شما همه راه‌های بیان شده را امتحان کردید ولی باز هم جاروبرقی شما قدرت لازم را نداشت، بهتر است که با تعمیرکار ماهر تماس گرفته تا با تعمیر موتور، مشکل کم بودن قدرت مکش جاروبرقی را رفع شود.

موتور می‌تواند در مقدار قدرت مکش جاروبرقی تأثیر زیادی داشته باشد و اگر دچار خرابی شود، عملکرد دستگاه شما مختل شده و کارایی آن کاهش پیدا می‌کند. دقت داشته باشید که حتماً باید عیب یابی و بررسی موتور را به افراد حرفه‌ای بسپارید زیرا این قطعه دارای اهمیت زیادی بوده و اگر مشکل آن برطرف نشود، می‌سوزد.

۷- ترک برداشتن خرطومی

اگر قسمتی که خرطومی به بدنه دستگاه متصل شده است، دارای ترک باشد و یا اینکه خرطومی درست جا نخورد، با کاهش قدرت مکش در جاروبرقی مواجه خواهید شد که در این صورت می‌توانید به وسیله چسب، محل نفوذ هوا را به خوبی مسدود کنید.

دقت داشته باشید که گاهی کثیف شدن خرطومی و مسدود بودن آن می‌تواند باعث کاهش مکش جاروبرقی شود پس بهتر است حتماً داخل خرطومی را به وسیله یک شلنگ مناسب تمیز کرده و اگر داخل آن مسدود شده بود، مشکل را رفع کنید.

۸- استفاده نادرست از جاروبرقی

دقت داشته باشید که بیشتر مواقع خراب شدن لوازم خانگی به علت استفاده نادرست و غلط از آنها می‌باشد. جاروبرقی هم از این قاعده مستثنا نیست. اگر از آن برای مدت طولانی و بدون وقفه استفاده کنید و هیچ استراحتی به دستگاه ندهید، فشار زیادی به موتور آن وارد خواهد شد. به همین علت در قدرت مکش دستگاه تأثیر منفی می‌گذارد و علاوه بر آن، عمر دستگاه شما هم کاهش پیدا می‌کند.

اگر در هنگام استفاده از جاروبرقی متوجه کاهش مکش دستگاه شدید، بهتر است آن را خاموش کرده و چند دقیقه صبر کنید تا جاروبرقی کاملاً خنک شود، سپس دوباره آن را روشن کنید.

علاوه بر اینکه زمان زیاد روشن بودن می‌تواند به موتور جاروبرقی فشار بیاورد، اگر شما همه جا و همه چیز را با جاروبرقی جارو کنید، مسلماً به دستگاهتان فشار وارد می‌شود. مثلاً جمع کردن گرد و خاک زیاد، پلاستیک، شن و ماسه، شیشه شکسته و… می‌تواند مسیر مکش را مسدود کند و در نتیجه قدرت مکش دستگاه شما کاهش پیدا کند.

قدرت مکش جاروبرقی

 

سخن پایانی

به طور کلی می‌توانیم بگوییم که شما می‌توانید با ترفندهای بیان شده عملکرد و کارایی جاروبرقی و همچنان طول عمر آن را افزایش دهید. عوض کردن فیلتر و کیسه جاروبرقی، تمیز کردن لوله تلسکوپی و خرطومی، تعمیر کردن موتور، تنظیم درست و صحیح جاروبرقی و… می‌توانند مکش جاروبرقی شما را افزایش دهند. اگر موارد بیان شده را به طور کامل رعایت کردید ولی باز هم جاروبرقی شما مکش لازم را نداشت، توصیه می‌کنیم حتماً با تعمیرکار ماهر تماس بگیرید.

 

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

چگونه می‌توان قدرت مکش جاروبرقی را افزایش داد؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

استفاده نادرست از جاروبرقی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا