تعمیرات جاروبرقی

دلایل صدای غیر عادی در جاروبرقی بوش چیست؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

معمولاً بیشتر جاروبرقی‌ها در هنگام کار، صدای زیادی تولید می‌کنند و این طبیعی است، ولی گاهی ممکن است این صدا خیلی زیاد بوده و آزاردهنده و یا گاهی هم غیر عادی باشد. اگر شما هم از جاروبرقی بوش در منزل استفاده می‌کنید و متوجه صداهای غیر عادی و زیادی در دستگاه خود شده‌اید، دلایل زیادی باعث بروز این مشکل می‌شود که مهم‌ترین آنها می‌تواند انسداد لوله خرطومی، خراب شدن قطعات داخلی دستگاه و یا بالا بودن دور موتور و… باشد. در این مقاله از آی بک امداد به بررسی دلایل صدای غیر عادی و زیاد در جاروبرقی بوش می‌پردازیم.

دلایل صدای غیر عادی در جاروبرقی بوش چیست؟

دلایل مختلفی باعث صدای زیاد و ناهنجار جاروبرقی می‌شود. در صورتی که متوجه صدای غیرعادی در جاروبرقی بوش خود شدید، باید حتماً دلیل ایجاد صدا را بررسی کنید و در صورت نیاز جاروبرقی را تعمیر و یا قطعات خراب آن را تعویض کنید. مهم‌ترین دلایلی که باعث صدای ناهنجار در جاروبرقی می‌شوند عبارتند از:

  1. دور موتور جاروبرقی بالا باشد.
  2. بلبرینگ جاروبرقی خراب و یا کثیف باشد.
  3. پروانه‌های دستگاه خراب شده باشند.
  4. لاستیک‌های نگهدارنده دستگاه فرسوده باشد.
  5. کیسه جاروبرقی پر شده باشد.
  6. لوله خرطومی دچار گرفتگی شده باشد.
  7. جابجا شدن موتور در داخل قاب جاروبرقی
  8. خراب شدن قطعات بلبرینگ
  9.  شکستگی برس دلیل صدای زیاد در جاروبرقی
  10. وارد شدن رطوبت داخل فیلتر

در ادامه مقاله مطالب بیان شده را به طور کامل برایتان توضیح داده و روش‌های رفع آن را هم بیان می‌کنیم:

۱- دور موتور جاروبرقی بالا باشد.

یکی از مهمترین دلایلی که باعث صدای زیاد در جاروبرقی بوش خواهد شد این است که شما دستگاه را در روی دور تند تنظیم کرده باشید. در این صورت قدرت مکش دستگاه بالا رفته و با این افزایش، قدرت مکش دستگاه هم صدای زیادی تولید خواهد کرد. در صورتی که صدای زیاد و ناهنجار در جاروبرقی بوش به دلیل دور تند آن بود، توصیه می‌کنیم درجه آن را کم کنید تا به موتور دستگاه فشار زیاد وارد نشود.

۲- بلبرینگ جاروبرقی خراب و یا کثیف شده باشد.

یکی از دلایل مهمی که باعث بروز این مشکل خواهد شد، خرابی بلبرینگ‌های دستگاه جاروبرقی است. بین آرمیچر و کفشک های دستگاه اصطکاک خشکی به وجود می‌آید که می‌تواند باعث صدای زیاد شود. برای اینکه مشکل را برطرف کنید دستگاه باید به وسیله تکنسین ماهر باز شده و فن از موتور بیرون آورده شود، سپس تعمیرکار باید زغال‌های کربنی را بررسی کند و اگر این قطعه خراب شده بود آن را عوض کند.

جاروبرقی بوش

۳- پروانه‌های دستگاه جاروبرقی بوش خراب شده باشند.

شکستگی و یا خرابی فن یا پروانه باعث تولید سر و صداهای غیر عادی در جاروبرقی می‌شود. اگر پروانه جاروبرقی بوش آسیب دیده باشد حتماً باید آن را عوض کنید. توصیه می‌کنیم جهت جلوگیری از آسیب دیدگی قطعات دیگر برای این منظور از یک تعمیرکار ماهر کمک بگیرید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای استفاده از جاروبرقی الکترولوکس electrolux | نگهداری

۴- لاستیک‌های نگهدارنده فرسوده شده باشد.

بین قطعات دستگاه لاستیک نگهدارنده نصب شده است تا از لرزش بدنه آن به علت قدرت موتور جلوگیری کند. اگر این لاستیک فرسوده و یا خراب شده باشد، صدای موتور و لرزش آن بیشتر می‌شود. جهت عیب یابی جاروبرقی در هنگام بروز این مشکل، بهتر است از تکنسین ماهر کمک بگیرید.

۵- کیسه جاروبرقی بوش پر شده باشد.

گاهی صدای ناهنجار و زیاد در جاروبرقی می‌تواند به دلیل پر شدن کیسه دستگاه باشد. اگر شما برای مدت زیادی کیسه را تخلیه نکنید گرد و خاک و زباله‌های داخل آن وارد موتور خواهد شد، در این صورت نه تنها دستگاه عملکرد بهینه‌ای ندارد بلکه باعث ایجاد صداهای غیر عادی هم می‌شود. توصیه می‌کنیم به طور مرتب کیسه جاروبرقی را چک کرده و اگر پر شده بود آن را تخلیه کنید. اگر هم کیسه جاروبرقی شما یکبار مصرف بود، آن را عوض کنید.

دقت داشته باشید یکی از دلایلی که می‌تواند به موتور جاروبرقی آسیب بزند، استفاده از پاکت‌های ضخیم دائمی می‌باشد. این پاکت‌ها در طولانی مدت به موتور دستگاه آسیب می‌زند و از طرفی هم استفاده از پاکت‌های تقلبی یکبار مصرف امکان نشت گرد و خاک، ترکیدگی و سوراخ شدن داشته و ممکن است تمام کثیفی‌ها و آلودگی‌ها از دریچه ورودی به داخل جاروبرقی بوش راه پیدا کند. وقتی این گردو غبار وارد موتور شود، شما علائمی مانند سوختن موتور را مشاهده می‌کنید و گاهی ممکن است به بلبرینگ و کلکتور آسیب جدی وارد شود. برای اینکه از این مشکل جلوگیری کنید، توصیه می‌کنیم از پاکت‌های یکبار مصرف مخصوص برند جاروبرقی خود استفاده کنید و کیسه‌ها را هم منظم عوض کنید.

نکته مهم: هیچگاه آنقدر صبر نکنید تا کیسه کاملاً پر شود، وقتی دو سوم از کیسه پر شد آن را تعویض کرده و یا خالی کنید.

۶- لوله خرطومی دچار گرفتگی شده باشد.

یکی از مهم‌ترین دلایل صدای زیاد در جاروبرقی، گرفتگی مسیر لوله خرطومی است. ممکن است تلسکوپی و یا لوله خرطومی مسدود شده باشند، در این صورت برای اینکه سر و صدای جاروبرقی را متوقف کنید باید لوله را باز کنید و آن را خوب تمیز کنید.

۷- جابجا شدن موتور در داخل قاب جاروبرقی

گاهی ممکن است به بدنه جاروبرقی ضربه‌ای خورده و پایه‌های نگهدارنده موتور دچار شکستگی شده باشد و این می‌تواند باعث شود که موتور در داخل قاب جابجا شود. در صورتی که اخیراً به جاروبرقی شما ضربه‌ای وارد شده است و بعد از آن متوجه کاهش قدرت یا سر و صدای زیاد در جاروبرقی شدید، احتمالاً قاب نگهدارنده موتور دچار شکستگی شده است و این مهم‌ترین دلیل برای صدای زیاد در جاروبرقی‌های سامسونگ، بوش و برندهای دیگر است. برای اینکه مشکل را برطرف کرده و همچنین از سوختن کامل موتور دستگاهتان جلوگیری کنید، توصیه می‌کنیم سریعاً دستگاه را به وسیله تعمیرکار ماهر تعمیر کنید.

۸- خراب شدن قطعات بلبرینگ

در داخل بلبرینگ، کلکتور وجود دارد که عضو حساس جاروبرقی به حساب می‌آید. اگر زغال‌ها کوچک شده و یا تمام شده باشند و یا اینکه پروانه آسیب دیده باشد و یا کلکتور شکسته باشد، می‌تواند باعث صدای زیاد و غیر عادی در جاروبرقی شود. جاروبرقی‌هایی که قدیمی بوده و زیاد کار کرده‌اند، ممکن است بلبرینگ آنها خشک شده و امکان ساییدگی در قسمت‌های فلزی بلبرینگ دستگاه وجود دارد، در اینصورت می‌توانید با عوض کردن آن از صدای زیاد برقی بوش جلوگیری کنید. البته گاهی روغن کاری به موقع، می‌تواند مشکل صدای بلبرینگ را در جاروبرقی برطرف کند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نمایندگی تعمیر جاروبرقی بکو Beko در تهران

دقت کنید که علاوه بر خراب شدن قطعاتی مانند بلبرینگ، ممکن است خراب شدن برد دایاک جاروبرقی ممکن است باعث صدای زیاد در دستگاه شود. توصیه می‌کنیم در صورتی که متوجه خرابی قطعات جاروبرقی شدید، حتماً به مرکز تعمیرات جاروبرقی بوش مراجعه کنید.

۹- شکستگی برس دلیل صدای زیاد در جاروبرقی

شاید به نظرتان برس جاروبرقی جزو ساده‌ترین قسمت‌های دستگاه باشد ولی در نظر داشته باشید که اگر این قسمت بشکند، صداهای ناخوشایند زیادی از جاروبرقی خواهید شنید. گاهی ممکن از شما صدای ویبره و لرزش هم در هنگام کار کردن جاروبرقی بشنوید که این به دلیل شکستگی برس است. البته جای نگرانی نیست زیرا با خرید برس جدید می‌توانید به راحتی مشکل را رفع کنید و نیازی هم به صرف هزینه بالا ندارید.

۱۰- وارد شدن رطوبت داخل فیلتر

جاروبرقی‌ها برای جمع کردن گرد و خاک از روی سطوح طراحی شده‌اند و اگر رطوبتی داخل آنها نفوذ کرده باشد، می‌تواند عملکرد دستگاه را مختل کند. وجود رطوبت داخل جاروبرقی باعث سر و صدای زیاد در دستگاه خواهد شد. آب و رطوبت باعث آسیب دیدگی کلکتور و بلبرینگ جاروبرقی می‌شوند. در صورتی که متوجه شدید به هر دلیلی آب وارد جاروبرقی شده، سریعاً جهت تعمیر آن اقدام کنید.

در جاروبرقی‌های بوش، مهمترین دلیل سر و صدای زیاد می‌تواند عوض نکردن فیلتر در زمان معین آن باشد. وقتی فیلتر جاروبرقی را عوض نکرده و یا آن را تمیز نکنید، مسیر هوا بسته شده و به موتور فشار وارد خواهد شد. دقیقاً می‌توان گفت مانند این است که شما دستتان را در روی لوله خرطومی بگذارید، در این زمان فشاری که به موتور وارد می‌شود می‌تواند ایجاد صدای زیاد کند.

توصیه می‌کنیم حداقل هر سه ماه یکبار فیلتر هوا را در جاروبرقی عوض کنید. عوض نکردن فیلتر جزو دلایل مهم صدای غیر عادی در جاروبرقی است. اگر فیلترها به موقع عوض نشوند هوای گرم داخل موتور برگشته و کلکتور موتور ذوب خواهد شد.

جاروبرقی بوش

سخن پایانی

نگهداری صحیح و اصولی از هر وسیله الکتریکی می‌تواند به افزایش طول عمر آن کمک کند. جاروبرقی بوش هم مانند لوازم دیگر نیاز به مراقبت صحیح دارد. در صورتی که مشکلی در جاروبرقی خود مشاهده کردید، باید سریعاً برای رفع مشکل آن اقدام کنید در غیر این صورت ممکن است خرابی‌های آن افزایش پیدا کند و مجبور به پرداخت هزینه بیشتری جهت تعمیر دستگاه شوید.

در این مقاله از آی بک امداد به بررسی دلایل صدای زیاد و غیر عادی در جاروبرقی پرداختیم. دلایلی مانند بالا رفتن دور موتور، خرابی و یا شکستگی بلبرینگ، نامرغوب بودن یا پر شدن پاکت جاروبرقی، رطوبت، شکستگی قاب موتور، خراب شدن کلکتور و… می‌تواند باعث سر و صدای زیاد در جاروبرقی بوش شود.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

دلایل صدای غیر عادی در جاروبرقی بوش چیست؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

جابجا شدن موتور در داخل قاب جاروبرقی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا