تعمیراتتعمیرات جاروبرقی

دلیل کم شدن مکش جاروبرقی چیست ؟

بررسی دلایل کم شدن مکش جاروبرقی و راه های رفع این مشکل

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

جاروبرقی یکی از لوازم پرمصرف و کارآمد در زندگی امروز خانواده های ایرانی به شمار می رود ، اگر شما هم مانند من هر روز یکبار باید کل اتاق را با جاروبرقی تمیز کنید حتما این مقاله را تا انتها بخوانید ، چرا که استفاده مدام از این وسیله پیامدهایی نیز در پی خواهد داشت ، یکی از مشکلاتی که با آن رو به رو خواهید شد مشکل کم شدن مکش جاروبرقی است ، کم شدن مکش دلایل زیادی دارد که هم می تواند کم هزینه و یا بی هزینه باشد و هم پرهزینه ، مثلا با خالی کردن کیسه جاروبرقی هم می تواند مشکل حل شود ولی در مواقع دیگر ممکن است خرابی موتور دستگاه باشد ، شما برای اینکه با خرابی های این قسمت آشنا شوید ادامه مقاله را تا انتها دنبال کنید.

اگر به تعمیرات علاقه دارید حتما به بخش زیر مراجعه نمایید تا مقالات آموزشی ایبک امداد را مشاهده کنید.

رفتن به بخش تعمیرات

کم شدن مکش جاروبرقی

دلایل اصلی کاهش مکش در جاروبرقی

اگر در هنگام استفاده از جاروبرقی با افت شدید قدرت این وسیله رو به رو شدید ابتدا دلیل را بر خرابی موتور دستگاه نبینید ، اگر جاروبرقی توان مکش بالایی نداشته باشد دیگر نمی تواند خاصیتی برای شما داشته باشد و نقش مهمی در زندگی شما نخواهد داشت ، وظیفه این دستگاه مکیدن با قدرت بسیار بالاست تا بتواند تمام آشغال ها و گرد و خاک و… را با قدرت به داخل بکشد ، دقت کنید کاهش مکش جاروبرقی نیازی به جایگزین کردن آن ندارد ، این روزها هزینه جاروبرقی به قدری بالا رفته که تهیه یک جاروبرقی جدید تقریبا برابر با حقوق یک ماه یک کارمند است ، پس قبل از هر چیز درست مصرف کردن و در هنگام بروز مشکلات هم عیب یابی درست می تواند از هزینه های اضافه جلوگیری به عمل آورد، علت های اصلی کم شدن مکش جاروبرقی را در زیر مطرح و سپس بصورت تخصصی شرح خواهیم داد.

 • بیشترین مورد دیده شده پر شدن کیسه جاروبرقی است
 • گیر کردن یک تکه آشغال و یا یک وسیله سخت در لوله جاروبرقی
 • خراب شدن فیلتر جاروبرقی و یا در مواقعی هم کثیف شدن زیاد فیلتر
 • در جاروبرقی های جدید هم تنظیم اشتباه دستگاه می تواند باعث مشکل شود
 • ایجاد سوراخ در دستگاه جاروبرقی و یا خرابی و ایجاد مشکل در موتور جاروبرقی

پر شدن کیسه جاروبرقی

یکی از مواردی که به وفور دیده شده و از سمت مصرف کنندگان گزارش می شود پر شدن کیسه جاروبرقی است ، باید بدانید که بین هر 10 مورد مراجعه این مشکل حداقل 8 مورد برای پر شدن کیسه دستگاه هست ، کیسه جاروبرقی وظیفه جمع کردن زباله و گرد و خاک و… را درون خود دارد ، زمانی که این کیسه فضای کافی برای نگهداری از آشغال ها را نداشته باشد طبیعی خواهد بود مکش کم می شود و در مدت زمانی که پر شود تقریبا به صفر می رسد ، دقت کنید در طول فاصله مناسب بر اساس میزان استفاده کیسه جاروبرقی را تخلیه کنید تا با اینکار به موتور دستگاه فشار اضافه وارد نشود و دستگاه بتواند در حالت نرمال و درست به فعالیت خود ادامه دهد.

حتما بخوانید:   تعمیرات جاروبرقی تکنو TECHNO | خدمات نمایندگی تعمیرات جاروبرقی تکنو

حال زمانی که با کم شدن مکش جاروبرقی رو به رو شدیم و پی بردیم که مشکل از پر شدن کیسه جاروبرقی است ، باید چه اقدامی انجام داد ؟ در این زمان باید ابتدا به سراغ کیسه جاروبرقی بروید و چک کنید که از دسته کیسه های یکبار مصرف است یا کیسه های دائمی و یا حتی در بعضی از دستگاه ها هم بصورت استوانه های شیشه ای رنگ و یا فلزی تعریف شده ، اگر از سری یکبار مصرف بود که باید همانطور بدون تخلیه کیسه را درون زباله انداخته و کیسه جدید جایگزین شود و اگر هم یکبار مصرف نبود و یا استوانه هایی از جنس سخت تر بود باید آن ها با دقت تمیز کنید ، نیازی به آب زدن درون آن ندارید چرا که وقتی قرار دهید و گرد و خاک درونش برود شکل بدی به خود خواهد گرفت پس نهایتا با دستمال خشک داخلش را تمیز کنید و در جای خود قرار دهید.

گیر کردن یک مانع در مسیر لوله جاروبرقی

حال اگر اقدام به خالی کردن کیسه جاروبرقی کردید و باز هم کم شدن مکش جاروبرقی را در پیش روی داشتید باید به سراغ بررسی لوله ها و مجاری دستگاه کنید ، ابتدا با دقت لوله ها و سر جارو برقی را جدا کنید ، سعی کنید لوله را بصورت مستقیم بگیرید با کمک یکی از اهالی خانه و درون آن را چک کنید ، اگر چیزی داخل آن بود یقینا مشکل از همین قسمت است ، مواقعی ممکن است که از لوله رد شده و درون دستگاه رسیده باشد ، در اینجا با دقت اقدام به باز کردن بخش های دستگاه کنید .

حال اگر متوجه شدید که مشکل از همین مورد است و قصد رفع آن را داشتید ابتدا شی مورد نظر را خارج کنید و سپس سعی کنید با فشار آب داخل لوله ها را تمیز کنید ، البته زمانی که خیس باشد نباید استفاده کنید و حتما کامل خشک کرده و سپس اقدام به استفاده مجدد نمایید ، در انتها هم می توانید تمام قسمت های مذکور را به یکدیگر متصل کنید و استفاده نمایید.

در رابطه با مورد خیس بودن لوله ها از تجربه ای که در این باره داشتم درسی آموختم که نیاز می دانم تا شما هم با آن آشنا باشید ، لازم است بدانید که جاروبرقی وظیفه تمیز کردن آشغال و گرد و خاک را دارد ، گرد و خاک هم اگر به یک بخش خیس برسند بصورت گلوله ای و یا گل مانند در می آیند ، پس بدون شک اگر داخل لوله خیس باشد و شما اقدام به نظافت کنید با یک وضعیت نامناسب از گرد و خاک و آشغال های ریز که با آب آغشته شده اند رو به رو خواهید شد.

کم شدن مکش جاروبرقی

کثیفی و خرابی فیلتر جاروبرقی

مورد دیگری که در کم شدن مکش جاروبرقی موثر است فیلتر است ، فیلتر جاروبرقی وظیفه جالبی دارد که با جذب گرد و خاک به خود باعث این خواهد شد که قدرت بهتری در دستگاه به چشم بخورد و دستگاه بتواند به راحتی به کار خود ادامه دهد ، اما اگر این فیلتر کثیف یا خراب باشد شما با کم شدن مکش جاروبرقی رو به رو خواهید شد ، فیلتر جاروبرقی یکی از اجزای مهمی است که باید هر چند وقت یکبار را برای نظافت و بررسی این قطعه مشخص کنید ، چرا که کثیفی این قطعه باعث افت شدید قدرت دستگاه و در طولانی مدت باعث کاهش قدرت و عمر موتور دستگاه می شود.

حتما بخوانید:   جاروبرقی کندی ارزش خرید دارد ؟ | بررسی کیفیت جارو برقی Candy

حال اگر متوجه شدید که مشکل کم شدن مکش جاروبرقی از فیلتر دستگاه تان است ، ابتدا باید یک فیلتر مناسب با جاروبرقی و با کیفیت را از مراکز معتبر تهیه کنید و سپس آن را جایگزین کنید ، اما اگر فیلتر شما خراب نشده و از کیفیت خوبی برخوردار است می توانید با نظافت آن اقدام به حل مشکل کاهش قدرت مکش نمایید.

اشتباه تنظیم کردن جاروبرقی

مورد بعدی که در کم شدن مکش جاروبرقی می تواند موثر باشد ، اشتباه تنظیم شدن مخصوصا در دستگاه های جدید است ، در جاروبرقی های جدید تنظیمات زیادی وجود دارد که اشتباه تنظیم کردنشان می تواند باعث مشکلات زیادی شود ، اما در کل جاروبرقی ها یک تنظیم عامیانه وجود دارد که تنظیم قدرت مکش است ، که درست تنظیم نکردن آن می تواند باعث کاهش قدرت دستگاه شود ، پس دقت کنید که این تنظیم به درستی باشد و نیازی هم نیست که روی نهایت قدرت قرار دهید شما 70 درصد هم قرار دهید می تواند نظافت خوبی انجام دهد.

ایجاد شدن سوراخ بر روی لوله های جاروبرقی

یکی دیگر از مواردی که می تواند باعث کم شدن مکش جاروبرقی شود ایجاد سوراخ و خرابی بر روی لوله های جاروبرقی است ، اگر هر گونه حفره یا شکستگی بر روی لوله ها ایجاد شود باعث افت شدید قدرت مکش می شود چرا که جریان مکیدن به خارج از لوله ها خواهد رفت.

اگر مطمئن شدید که سوراخی ایجاد شده و یا اینکه شکستگی در لوله ها رویت شد می تواند اقدام به چسب زدن قسمت های خراب شده نماید و یا اگر بر روی بخش خورطومی بود می توانید با استفاده از نوار تفلون ان را پوشش دهید ،  ولی در این موارد بهترین کار جایگزین کردن یک لوله سالم و مناسب با لوله قبلی خواهد بود که مشکلات کنده شدن چسب و یا بزرگتر شدن شکستگی را نداشته باشید.

کم شدن مکش جاروبرقی

خرابی موتور جاروبرقی و کاهش قدرت دستگاه

حال ممکن است زمانی برسد که شما تمام موارد بالا را چک کرده باشید ولی هنوز مشکل کم شدن مکش جاروبرقی را دارید ، مواردی که بالا گفته شد تماما امکان درست شدن بدون هزینه را داشتند اما اگر هیچ کدام از موارد بالا مشکل کم شدن مکش جاروبرقی را رفع نکرد باید به سراغ بخش هزینه دار رفت یعنی باید موتور جاروبرقی را بررسی نمایید.

زمانی که موتور جاروبرقی خراب شود و مشکل داشته باشد قدرت مکش به مراتب کم و کمتر خواهد شد ، سوختن موتور ، اصل نبودن موتور و یا برخورد ضربه محکم به موتور از مواردی هستند که می توانند باعث کاهش قدرت دستگاه بخاطر موتور جاروبرقی شود ، اما اگر مشکل دستگاه به موتور آن مربوط می شد یقینا نیاز به یک تعمیرکار ماهر دارید تا بتواند آن را عیب یابی یا تعمیر کند و اگر امکان تعمیر وجود نداشت سعی کنید از یک موتور اصل و با کیفیت استفاده کنید تا مشکل پیش روی شما مجدد رخ ندهد.

حتما بخوانید:   دلیل سرمای زیاد یخچال چیست ؟

نتیجه گیری از کم شدن مکش جاروبرقی

اما برای خلاصه گیری از مطلب بالا به سراغ دلایل اصلی که باعث کاهش قدرت دستگاه شما می شوند خواهیم رفت و آن ها را برایتان همراه با راهکار مناسب بصورت خلاصه شرح خواهیم داد.

 • اولین موردی که می تواند باعث کم شدن قدرت دستگاه شما شود پر بودن کیسه دستگاه است که باعث کاهش قدرت دستگاه می شود.
 • در این مورد باید فیلتر و کیسه آشغال دستگاه را چک کنید و اگر یکبار مصرف بود کیسه و فیلتر را هم در صورت خرابی تعویض نمایید.
 • مورد دیگر هم که می توان به آن اشاره کرد خرابی و یا نیم سوز شدن موتور دستگاه است که این مورد باعث کاهش قدرت دستگاه می شود.
 • در این مورد باید اقدام به تعمیر توسط متخصص کنید و یا در صورت نیاز اقدام تهیه یک موتور اصلی و با کیفیت کرده و آن را تعویض کنید.
 • در صورتی که سوراخ و حفره یا اینکه شکستگی بر روی لوله ها و بدنه دستگاه جاروبرقی وجود داشت آن ها می توانند باعث کاهش قدرت شوند.
 • برای حل این مشکل می توانید حفره ها را با چسب و نوار بپوشانید و یا اینکه اقدام به تعویض لوله ها و بخش های شکسته کنید.

کم شدن مکش جاروبرقی

سخن آخر

امروز به صورت تخصصی و کامل در رابطه با کم شدن مکش جاروبرقی صحبت کردیم و تمام مواردی که باعث این اتفاق می شوند را برایتان شرح دادیم ، اما هیچ وقت فراموش نکنید که نویسنده ایبک امداد چه چیزهایی را همیشه یادآور می شد !!!! همیشه این موضوع را یاد داشته باشید که پیشگیری بسیار بهتر از هزینه های تعمیر خواهد بود ، برای پیشگیری استفاده درست و مناسب و همچنین قرار دادن یک محافظ در جریان مسیر دستگاه می تواند اصلی ترین راه های پیشگیری از بروز خطرات احتمالی باشد.

استفاده طولانی مدت و فشار آوردن بیش از حد به دستگاه های الکتریکی مثل جاروبرقی می تواند تنها پیامدش برای شما هزینه های سنگین باشد ، پس در ساعات پیک تایم از 17 تا 23 ترجیحا از جاروبرقی استفاده نکنید ، در زمان استفاده نیم ساعت که دستگاه روشن بود ترجیحا چند دقیقه استراحت دهید تا خنک شود ، نیاز به قرار دادن قدرت مکش روی حداکثر نیست و می توانید با قراردادن قدرت روی 70 درصد هم از بهترین کیفیت جاروبرقی بهره مند شوید.

از شما دعوت می کنم تا اگر در زمینه جاروبرقی تخصص یا تجربه ای دارید از طریق بخش دیدگاه ها با همگان به اشتراک بگذارید ، همچنین ما را از شنیدن خاطرات شیرینتان محروم نکنید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

کم شدن مکش جاروبرقی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای کامل در رابطه با کم شدن مکش جاروبرقی و راه حل مشکل

امتیاز کاربر: 3.35 ( 1 نتایج)

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x