تعمیرات جاروبرقی

تعویض فیلتر جاروبرقی | راهنمای کامل برای تعویض فیلتر جاروبرقی

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

جاروبرقی یکی از وسایل مهم و کاربردی در خانه است که به شما کمک می کند تا محیط خود را تمیز و بهداشتی نگه دارید. اما برای این که جاروبرقی شما به خوبی کار کند و عمر طولانی داشته باشد، باید به نگهداری و تعویض قطعات آن اهمیت بدهید. یکی از قطعات مهم جاروبرقی که نیاز به تعویض دارد، فیلتر است. در این مقاله، به بررسی چگونگی تعویض فیلتر جاروبرقی خواهیم پرداخت.

تعویض فیلتر جاروبرقی

فیلتر جاروبرقی یکی از قطعات مهم این دستگاه است که نیاز به تعویض دارد. فیلتر جارو برقی مسئول جداسازی گرد و غبار و ذرات ریز از هوای خروجی است و باعث می شود هوای خانه شما تمیز و سالم باشد.

اگر فیلتر جاروبرقی شما کثیف، مسدود یا خراب شود، ممکن است باعث کاهش کارایی، افزایش صدا، افزایش مصرف برق و خرابی دستگاه شود. بنابراین، باید به صورت منظم فیلتر جارو برقی خود را تمیز کنید و در صورت نیاز آن را تعویض کنید.

نحوه تعویض فیلتر جاروبرقی بستگی به نوع و مدل دستگاه شما دارد. اما به طور کلی، می توانید از مراحل زیر پیروی کنید:

اطمینان از قطع بودن برق

جارو برقی را از برق جدا کنید و روی یک زیرانداز قرار دهید تا از پخش شدن آلودگی و گرد و غبار جلوگیری کنید.

باز کردن جاروبرقی

بدنه جارو برقی را باز کنید. این کار را می توانید با فشردن یک دکمه و یا کشیدن بدنه رویی (بسته به مدل دستگاه)، انجام دهید.

تعویض فیلتر اول

برای تعویض فیلتر اول، کیسه جارو برقی را جابجا کنید و فیلتر را از پشت کیسه خارج نمایید؛ سپس فیلتر تمیز را با آن جایگزین کنید.

تعویض فیلتر دوم

فیلتر دوم پشت محفظه انتهایی جارو برقی است. آن را باز کرده و فیلتر جدید را جایگزین نمایید. در نهایت، بدنه جارو برقی را مجدد ببندید و به برق وصل کنید.

بررسی تعویض فیلتر جاروبرقی

کاربرد فیلتر جاروبرقی چیست؟

فیلتر جاروبرقی یک بخش مهم و ضروری در جاروبرقی است که فرایند فیلتراسیون را در این دستگاه انجام می دهد. فیلتر جاروبرقی با به دام انداختن بسیاری از ذرات ریز، گرد و غبار و آلودگی ها از روی سطوح تمیز شده، توانایی آن را دارد که از بازگشت آنها به محیط جلوگیری کند و همین امر نیز ایمنی و بهداشت بیشتری را در حین تمیز نمودن به وجود می آورد.

کاربرد فیلتر جاروبرقی را می توان به دو هدف اصلی خلاصه کرد:

جلوگیری از برگشت ذرات به محیط خانه

هدف اصلی استفاده از جاروبرقی، تمیز کردن محیط و ایجاد فضای بهداشتی است. جاروبرقی به راحتی می تواند آشغال ها و زباله های ریز را جمع آوری کند. اما برخی از این ذرات بسیار کوچک بوده و جذب محفظه جاروبرقی نمی شوند.

فیلترها این ذرات را در خود جذب کرده و مانع بازگشت دوباره ذرات به محیط خانه می شوند.

در حقیقت برای داشتن یک محیط کاملا بهداشتی و عاری از هرگونه گردوغبار و ذرات ریز آشغال، وجود یک فیلتر قدرتمند ضروری است.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دفترچه راهنمای فارسی جارو برقی بیم BEEM

جلوگیری از نفوذ ذرات به درون موتور

ذرات ریز جذب شده به داخل جاروبرقی بسیار خطرناک می باشند. چرا که آنها جذب موتور شده و بر روی موتور می نشینند. افزایش ذرات روی و گرد و غبار ها بر روی موتور باعث از کار افتادن آن می شود. نیم سوز شدن موتور و یا خراب شدن آن در اثر نفوذ ذرات ریز به داخل موتور می باشد.

چرا تمیز کردن و تعویض فیلتر جاروبرقی اهمیت دارد؟

تمیز کردن و تعویض فیلتر جاروبرقی اهمیت زیادی دارد چون این کار باعث می شود که جاروبرقی شما به خوبی کار کند و عمر طولانی داشته باشد. فیلتر جاروبرقی مسئول جداسازی گرد و غبار و ذرات ریز از هوای خروجی است و باعث می شود هوای خانه شما تمیز و سالم باشد.

اگر فیلتر جاروبرقی شما کثیف، مسدود یا خراب شود، ممکن است باعث کاهش کارایی، افزایش صدا، افزایش مصرف برق و خرابی دستگاه شود. بنابراین، باید به صورت منظم فیلتر جاروبرقی خود را تمیز کنید و در صورت نیاز آن را تعویض کنید.

نحوه تمیز کردن فیلتر جاروبرقی

نحوه تمیز کردن فیلتر جاروبرقی بستگی به نوع و مدل دستگاه شما دارد. اما به طور کلی، می توانید از نکات زیر پیروی کنید:

پس از باز کردن بدنه جاروبرقی، فیلتر جاروبرقی را بردارید و بررسی کنید که آیا فیلتر جاروبرقی قابل شستشو می باشد؟ اگر قابل شستشو باشد، آن را در آب گرم با مایع ظرفشویی یا شوینده ملایم بشویید و بگذارید کاملا خشک شود.

همچنین اگر قابل شستشو نباشد، می توانید از یک مسواک، یک سشوار یا یک گردگیر هوا برای برطرف کردن گرد و غبار از روی فیلتر استفاده کنید. فیلتر جاروبرقی را دوباره در جاروبرقی خود قرار دهید و بدنه جاروبرقی را ببندید و به برق وصل کنید.

علائم نشان دهنده تعویض فیلتر جارو برقی

برای اینکه متوجه زمان تعویض فیلتر جاروبرقی شوید، می توانید از چند راه استفاده کنید:

بررسی چشمی فیلتر

اگر فیلتر جاروبرقی شما کثیف، مسدود، پاره یا سوراخ شده باشد، باید آن را تعویض کنید. برای این کار، همانطور که قبلا گفتیم باید جارو برقی را از برق جدا کرده و بدنه آن را باز کنید. سپس فیلتر را بردارید و وضعیت آن را بررسی کنید. اگر فیلتر قابل شستشو باشد، می توانید آن را با آب ولرم و صابون بشویید و بگذارید کاملا خشک شود.

همچنین اگر فیلتر غیرقابل شستشو باشد، می توانید از یک مسواک یا برس کوچک برای برطرف کردن گرد و غبار از روی فیلتر استفاده کنید. اگر فیلتر خیلی کثیف یا خراب باشد، باید آن را با یک فیلتر جدید جایگزین کنید.

بررسی قدرت مکش جارو برقی

اگر جارو برقی شما کارایی کافی را نداشته باشد و قدرت مکش آن کاهش یافته باشد، ممکن است دلیل آن فیلتر کثیف یا مسدود باشد. برای این کار، باید جارو برقی را روی یک سطح تمیز و صاف قرار دهید و روشن کنید.

سپس دهانه جارو برقی را با دست ببندید و صدای دستگاه را گوش کنید. اگر صدای دستگاه تغییر کند یا متوقف شود، به این معنی است که فیلتر جارو برقی شما تمیز است و مشکل از جای دیگری است.

اما اگر صدای دستگاه تغییر نکند یا افزایش یابد، به این معنی است که فیلتر جاروبرقی شما کثیف یا مسدود است و باید برای تعویض فیلتر جاروبرقی اقدام کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  همه چیز درباره ی جاروبرقی رباتیک | جارو برقی هوشمند

بررسی زمان استفاده از فیلتر

در صورتی که شما به مدت طولانی (حدود ۵ تا ۶ ماه) از یک فیلتر استفاده کرده اید، بهتر است فقط به شستن فیلتر جارو برقی اکتفا نکرده و آن را تعویض کنید.

چون با گذشت زمان، فیلتر جاروبرقی شما از کارایی خود افت می کند و ممکن است ذرات ریز را عبور دهد. برای این کار، باید تاریخ تعویض فیلتر جارو برقی خود را یادداشت کنید و در بازه های زمانی منظم آن را با یک فیلتر جدید جایگزین کنید.

مدت زمان تعویض فیلتر جاروبرقی

مدت زمان تعویض فیلتر جاروبرقی بستگی به نوع و مدل دستگاه شما، میزان استفاده از آن و شرایط محیطی دارد. معمولا عمر مفید فیلترهای جاروبرقی از ۶ ماه تا یک سال می باشد.

عواملی که روی زمان تعویض فیلتر جاروبرقی تاثیر دارند عبارتند از:

نوع فیلتر

همانطور که می دانید فیلترهای جاروبرقی ممکن است قابل شستشو یا غیرقابل شستشو باشند. فیلترهای قابل شستشو را می توانید پس از شستشو آن را خشک کنید و دوباره از آن استفاده کنید.

فیلترهای غیرقابل شستشو را باید با یک مسواک، گرد و غبار آن را تمیز کنید و در صورت خیلی کثیف یا خراب بودن، تعویض شوند.

میزان استفاده

چنانچه شما از جاروبرقی خود به صورت روزانه یا مکرر استفاده می کنید، فیلتر جاروبرقی شما سریع تر کثیف می شود و نیاز به تمیز کردن یا تعویض دارد.

اگر شما از جاروبرقی خود به صورت هفتگی یا ماهانه استفاده می کنید، فیلتر جاروبرقی شما کندتر کثیف می شود و می توانید زمان تعویض آن را طولانی تر کنید.

شرایط محیطی

اگر شما در یک محیطی باشید که آلودگی و گرد و غبار در آنجا زیاد باشد، فیلتر جاروبرقی شما بیشتر دچار آلودگی می شود و نیاز به تعویض زودتر دارد.

همچنین اگر شما در یک محیط تمیز زندگی می کنید، فیلتر جاروبرقی شما کمتر دچار آلودگی می شود و می توانید زمان تعویض آن را طولانی تر کنید.

استفاده بهینه از جارو برقی

استفاده بهینه از جاروبرقی یکی از راه های صرفه جویی در مصرف برق و افزایش کارایی و عمر این دستگاه است. برای استفاده بهینه از جاروبرقی، می توانید از نکات زیر پیروی کنید:

  • در ساعات اوج مصرف برق، هرگز از جاروبرقی استفاده نکنید.
  • در موارد جزئی، از جاروهای دستی یا شارژی استفاده کنید.
  • لوله های جارو برقی همیشه باید تمیز باشند تا هیچ فشاری به موتور وارد نشده و انرژی بیش از حد نیاز مصرف نشود.
  • هنگام خرید جارو برقی، به علامت استاندارد و رده انرژی آن دقت کنید.
  • از کار مداوم و زمان طولانی با جارو برقی پرهیز کنید.
  • تعویض به موقع فیلتر و کیسه جارو برقی ضمن بهبود کارایی موجب کاهش مصرف برق می شود.

نحوه تعویض فیلتر جاروبرقی

نتیجه گیری

این مقاله از آی بک امداد، به شما نشان دادیم که چرا تعویض فیلتر جاروبرقی اهمیت دارد و چه مشکلاتی ممکن است در صورت عدم تعویض برای شما و دستگاه شما پیش بیاید. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید و جالب بوده باشد و شما را به موضوع تعویض فیلتر جاروبرقی ترغیب کند.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

تعویض فیلتر جاروبرقی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نحوه تعویض فیلتر جاروبرقی چگونه می باشد

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا