تعمیرات سرمایش گرمایش

تعمیر رله مشعل گازی شکوه Shokouh

از قسمتهای مهم سیستم گرمایشی به ویژه از نوع موتورخانه ای رله الکترونیکی است. این بخش وظیفه کنترل مشعل را به عهده دارد. رله در سیستم های گازی کاملا الکترونیکی است اما در سیستم های گازوئیلی یک قطعه مکانیکی و الکترونیکی است. عملکرد نامناسب رله منجر به عدم جریان ماندگار شعله می شود و کارکرد کل سیستم گرمایشی را تحت تأثیر قرار می دهد. رله از اجزایی تشکیل شده و یک نقش واسطه ای را بین ترموستات و میله یون و مشعل ایفا می کند. این قطعه یک برد الکترونیکی آهنربایی است که دستور انتقال حرارت از طریق آن صادر می شود. همچنین در صورت زیاد گرم شدن سیستم یا سرد شدن و خاموش شدنش این قطعه کنترل وضعیت را بر عهده دارد. علاوه بر این اگر قسمتی از مشعل دچار نقصی شده باشد رله با قطع کردن جریان گاز ایمنی موتورخانه را تأمین می کند. نحوه نصب رله مشعل گازی و سیم کشی مناسب آن بسیار مهم است و در صورتی که فرد نصب کننده ناوارد به کار باشد عملکرد رله مختل می شود. این قطعه در انواع خارجی و ایرانی در بازار موجود است. رله مشعل گازی شکوه یک برند آشنای ایرانی با کیفیت مناسب است که قیمت به نسبت ارزانی دارد.

طرز کار رله مشعل گازی

رله مشعل گازی در واقع یک برد الکترونیکی است که از طریق دریافت سیگنال هایی از سوی مشعل و دیگ و ترموستات، مشعل را کنترل می کند و روشن نگه می دارد. سیگنال ابتدایی از ترموستات بر روی دیگ و سپس میله یون که در زیر رله قرار دارد تاثیر می گذارد و سپس رله دستور زدن جرقه را در صورت عدم وجود شعله به ترانس ارسال می کند.  میله یون از طریق یک سیم اطلاعات در مورد وجود یا نبودن شعله را به رله منتقل می کند. در صورتی که شعله وجود دارد ولی گرما از حد اعتدال بیشتر شده باشد، رله دستور قطع جریان گاز را می دهد و موجب خاموش شدن شعله در دمای مورد نظر می شود. در صورتی که شعله خاموش شده باشد یا فشار آن بسیار کم باشد حرارت دیگ و بویلر کم می شود و ترموستات روی دیگ که به رله وصل است کاهش دما را به رله خبر می دهد و بعد از آن رله دوباره فرمان جرقه زدن و وصل جریان را صادر می کند. بنابراین کارکرد درست و مناسب رله از اتلاف انرژی و آسیب به موتورخانه نیز جلوگیری می کند. رله مشعل گازی بر روی یک پایه که به آن پایه رله گفته می شود با سیم کشی های دقیقی قرار می گیرد. این سیم کشی باید کاملا به دقت و طبق دستورالعمل انجام شود. نقشه سیم کشی رله مشعل گازی شکوه به این ترتیب است.

حتما بخوانید:   راهنمای استفاده از کولرهای گازی آاگ AEG | نصب و راه اندازی کولرگازی آاگ

پایه 1: فتوسل

پایه 2: میله یون

پایه3: ترانس جرقه زن

پایه 4: فن

پایه 5: شیر برقی گاز

پایه 6: خالی

پایه 7: پرشر هوا

پایه 8: نول

پایه 9: فاز

فاصله میله یون تا اتصال بدنه نباید زیاد یا کمتر از 3 میلی متر باشد، زیرا در صورت فاصله زیاد سیگنال ها را به موقع دریافت نمیکند و در صورت فاصله کم کمترین حرارت را به رله گزارش می دهد.

مشعل گازی شکوه

مشخصات رله مشعل گازی شکوه

رله مشعل گازی شکوه در دو مدل یون دار و بی یون در بازار موجود است. مشخصات کلی این رله از این قرار است. ولتاژ این رله 220 ولت است، آمپر فیوز آن 6 تا 10 است، آمپر مصرفی این رله 37 است، جریان هر پایه رله 4 آمپر است و آمپر خروجی آن 6 است. مدت تخلیه بار الکترونیکی توسط این قطعه 30 ثانیه است و در سه ثانیه جرقه ایجاد می شود. مدت زمان ریست شدن این رله 2 ثانیه است. دمای استانداردی که رله آن را کنترل می کند بین 10- تا 60+ درجه سلسیوس است. اگر بخواهیم اجزای رله مشعل گازی را نام ببریم عبارت است از: آهنربای الکتریکی، میله فلزی متحرک، فنر و کانتکت فلزی ثابت. آهن ربای رله از دو طرف سیم دارد که از قسمت زیرین رله بیرون می آید و به برق وصل می شود.

علت ریست شدن رله مشعل گازی

یکی از مشکلات مشعل این است که پس از احتراق اولیه روشن نماند که این به دلیل عدم عملکرد مناسب رله مشعل است که خود دلایل گوناگونی دارد. در واقع رله وظیفه دارد شعله را روشن نگه دارد و حد اعتدال آن را حفظ کند. در این حالت رله ریست می شود و باز دستور جرقه می دهد اما شعله به محض جرقه زدن دوباره خاموش می شود و این فرآیند از سر گرفته می شود. از عوامل ریست شدن رله عملکرد بد میله یون است. ممکن است میله یون به خوبی به مشعل متصل نشده باشد یا فاصله آن درست تنظیم نشده باشد. به این ترتیب جریان الکترون ها و سینگال های لازم را دریافت نمی کند و به رله نمی رساند. قطع شدن سیم میله یون نیز می تواند دلیل این مشکل باشد. دلیل دیگر ریست شدن رله مشعل گازی جا به جایی فاز و نول در اتصال رله به پایه های 8 و 9 است. در صورت این اشتباه جریان میکرو آمپری از طریق میله یون برقرار نمی شود. دلیل دیگر خرابی یکی از قطعات در رله است. در این موارد معمولا یا باید کل رله را تعویض کرد و یا آن را تعمیر نمود که باید دید با توجه به هزینه ها کدام به صرفه تر است. مشکلات رله مشعل گازی دلایل دیگری هم می تواند داشته باشد که ربطی به خود رله ندارد. برای مثال ممکن است فشار گاز دچار مشکل شده باشد. همچنین جریان برق و وصل بودن اتصالات برقی مشعل باید مورد بررسی قرار بگیرد. فرسودگی میله یون یا رله نیز که بعد از استفاده طولانی مدت به وجود می آید از مواردی است که مشکل ساز است. در این صورت با تعویض این قطعات مشکل برطرف می شود.

حتما بخوانید:   انواع مختلف سیستم های سرمایشی و کاربرد های آنها

تعمیر و تعویض رله مشعل گازی

گفته شد که نحوه نصب صحیح رله مشعل گازی موتورخانه بسیار مهم است. رله قطعه ای اساسی در موتورخانه است که اگر خراب شود قابل چشم پوشی نیست. معمولا توصیه می شود که یک رله زاپاس در موتورخانه داشته باشید تا در صورت خرابی آن را تعویض کنید. تعویض رله خراب از تعمیر آن رایج تر است، به ویژه با توجه به ارزان بودن رله های ایرانی معمولا هزینه تعویض رله مقرون به صرفه تر است. البته بعضی رله های مشعل گران خارجی مثل ساترونیک، هانیول و زیمنس ارزش تعمیر کردن را دارد. رله مشعل قطعه ای نیست که زود خراب شود. رله مشعل گازی شکوه نیز که یک برند با کیفیت ایرانی است تا مدتها کار می کند. اگر تعمیرکار سیستم گرمایشی شما بعد از تست دقیق خرابی وجود مشکل خرابی رله را تشخیص داد چاره ای جز این نیست که آن را تعویض کنید.

ویژگی های تعمیرکار رله مشعل گازی

نصب سیستم گرمایشی به ویژه از نوع صنعتی و موتورخانه ای کاری کاملا تخصصی است. تعمیرکاران و تکنسین های نصب و تعمیر این سیستم ها باید اطلاعات کامل در مورد نحوه کارکرد قطعات موتورخانه داشته باشند. در کنار تحصیلات و دریافت آموزش های مرتبط با این حیطه تعمیرکاران باید در حیطه عملی کاربلد و مجرب باشند. تشخیص صحیح علت مشکلات پدید آمده در سیستم موتورخانه از جمله خرابی رله و عدم کارکرد درست آن وظیفه ای است که در اولویت قرار دارد و یک تعمیرکار متخصص در کمترین زمان ممکن این مهم را انجام می دهد. پس از این مرحله چگونگی تعمیر قطعات یا تعویض آن ها بسیار با اهمیت است. نصب بی دقت رله مشعل گازی می تواند عملکرد کل سیستم را دچار نقص کند و خسارت های جبران ناپذیری به دنبال داشته باشد. تعمیرکارانی که به آن ها مراجعه می کنید باید قادر به تأمین بهترین قطعات برای موتورخانه شما باشند. رله مشعل گازی جایگزین باید دقیقا همان مدل قبلی باشد و اگر قرار است رله ای در مدلی جدید نصب شود باید با سیستم شما همخوانی داشته باشد و یا کلا همه اتصالات و سیم کشی ها از نو انجام شود. یکی از مواردی که در مورد موتورخانه باید در نظر داشته باشید سرویس سالانه آن است. این کار که باید توسط متخصصان انجام شود عمر سیستم شما را افزایش می دهد و از حوادث و اتفاقات ناگهانی پیشگیری می کند.

حتما بخوانید:   نحوه سرویس پکیج دیواری | آموزش سرویس پکیج دیواری

مشعل گازی شکوه

سخن آخر

کارشناسان و تکنسین های ماهر و متخصص ایبک امداد می توانند راهنمای شما در تعمیرات وسایل خانگی و صنعتی باشند. تعمیر رله مشعل گازی موتورخانه یا تعویض این قطعه از جمله کارهایی است که توسط تعمیرکاران ایبک امداد به شکلی مطمئن و تضمین شده انجام می پذیرد. رله مشعل گازی اگر نتواند جریان حرارت را به خوبی تشخیص دهد مدام ریست می شود و این امر علاوه بر این که کل عملکرد سیستم را مختل می کند در صورت ادامه پیدا کردن و عدم خاموشی کامل موتورخانه، به دیگر قطعات بجز بخش رله نیز آسیب می زند. در صورتی که سیستم گرمایشی شما دچار مشکل شده است، مثلا رله مشعل گازی مدام ریست می شود و گرما و شعله در مشعل موتورخانه باقی نمی ماند با تعمیرات ایبک امداد تماس بگیرید. نمایندگی های تعمیر در سراسر کشور آماده خدمت رسانی به شما هستند.

31

تعمیر رله مشعل گازی شکوه Shokouh

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

تعمیر رله مشعل گازی شکوه Shokouh

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x