تعمیراتتعمیرات یخچال

چگونه خرابی یخچال سامسونگ را پیدا کنید؟

در اغلب موارد خرابی موتور یخچال سامسونگ را با توجه به نوع و مدل آن می توان تعمیر کرد. در مواردی نیز ممکن است مجبور شوید موتور یخچال را تعویض کنید؛ که این به ندرت اتفاق می افتد. موتور یخچال یکی از مهمترین قطعات یخچال بوده و عامل اصلی کارکرد درست یخچال می باشد. اگر این قطعه آسیب ببیند به طور کلی یخچال غیر قابل استفاده خواهد شد و دیگر به عنوان یک دستگاه برودتی قابلیت خود را از دست خواهد داد. از آنجایی که موتور یخچال در پشت و قسمت بیرونی یخچال تعبیه شده است، همواره در معرض ضربه و آسیب قرار دارد. به همین جهت ضروری است کمی در مورد عملکرد نشانه ها و دلایل خرابی موتور یخچال اطلاعات کسب کنید. در ذیل به صورت اختصاصی به خرابی موتور در یخچال سامسونگ پرداخته می شود. پیشنهاد ما این است است که برای بیشتر کردن آگاهی خود در این زمینه با ما همراه باشید.

یخچال سامسونگ

ارزیابی کیفیت موتور در یخچال های سامسونگ

در مورد عملکرد موتور در یخچال های جدید و قدیمی سامسونگ باید تفاوتی قائل بود. یخچال های قدیمی سامسونگ دارای موتور های پیستون بوده اند. فناوری جدیدی در موتورهای یخچال سامسونگ به کار رفته است . شرکت سامسونگ از کمپرسور اینورتر بهره برده است یکی از بزرگترین انجمن های فنی و علمی در اروپا یعنی انجمن vid آلمان در زمینه ارزیابی های استاندارد و کیفیت دقیق کالا بسیار شاخص است . اخیرا ۳۱۰,۰۰۰ آزمایش بر روی یخچال های سامسونگ انجام شده است ؛ نتیجه ای که از این آزمایش به دست آمده گویای این مطلب است که طول عمر مفید در کمپرسور اینورتر دیجیتال یخچال سامسونگ بیش از دو دهه می باشد؛ یعنی این کمپرسور ها می توانند بدون ایجاد وقفه و بدون خرابی تا بیش از ۲۰ سال کار کنند. باید گفت که موتور در یخچال های سامسونگ دارای تاییدیه انجمن های بزرگ ارزیابی می باشد. موضوع ۱۰۰ درصد می تواند از خرابی موتور یخچال سامسونگ جلوگیری کنید. بهتر است که برای شناخت بیشتر عملکرد موتور یخچال اجزای تشکیل دهنده آن را بشناسید.

نحوه عملکرد موتور در یخچال های سامسونگ

موتور در یخچال سامسونگ دارای یک فناوری ساده اما در عین حال کارآمد است. در این فناوری برای خنک کردن فضای داخل یخچال سیال مبرد گرمای داخل محفظه یخچال را می گیرد و آن را به بخار تبدیل می کند این سیال مبرد توسط یک کمپرسور به داخل لوله های کندانسور پمپ می شود، در این حالت گرمای آن از بین رفته و تبخیر می شود و تبدیل به گاز می گردد. این روند به همین صورت تکرار می شود و دما در داخل محفظه یخچال پایین آمده و خنک می شود.

یخچال سامسونگ

اجزای مهم در موتور یخچال سامسونگ

کمپرسور: یکی از قطعات مکانیکی در موتور یخچال کمپرسور است . کمپرسور شامل میلنگ سوپاپ و پیستون است .عملکرد این قطعات در کمپرسور یخچال به این صورت است که  با چرخش میلنگ در داخل محفظه کمپرسور پیستون به شکل یک تلمبه عمل کرده و سوپاپ ها را باز و بسته می کند و در انتها سیال را به گردش در خواهد آورد.

کندانسور: برای خنک شدن یخچال گاز فشرده شده به کمک کمپرسور به سمت کندانسور یخچال فرستاده می شود. در واقع سیال مبرد از لوله کمپرسور به طرف لوله های کندانسور منتقل می شود. در این قسمت گاز مبرد، حرارت خود را از دست می دهد و مجدد تبدیل به مایع می گردد.

ترموستات: وظیفه ترموستات در یخچال، کنترل کردن دمای داخل آن است . در یخچال کمپرسور فرمان می دهد تا یخچال روشن شود ،توسط کمپرسور روند گردش سیال مبرد شروع می شود، به این ترتیب دمای داخل یخچال به درجه دمای مورد نظر خواهد رسید.

یخچال سامسونگ

اپراتور: در داخل لوله هایی جریان پیدا می کند که به آن اپراتور می گویند. این قطعه به عنوان یک تبخیر کننده عمل می کند، زیرا اصلی ترین وظیفه آن تبدیل کردن سیال مایع به گاز است. این قطعه دقیقاً برعکس کمپرسور عمل می کند، یعنی همان گونه که در کمپرسور شاهد افزایش در فشار سیال هستید در اپراتور یخچال این فشار کاهش پیدا می کند، بنابراین در جریان چرخه تبرید منجر به خنک شدن در فضای داخلی یخچال می گردد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  آموزش ریست کردن یخچال بلومبرگ بصورت قدم به قدم

شیر انبساط

شیر انبساط میان اپراتور و کندانسور قرار دارد و دو وظیفه اصلی دارد:

 1. ایجاد کردن تعادل میان اختلاف فشار موجود در اپراتور و کندانسور.
 2. کنترل کردن میزان سیال مبردی که وارد اپراتور می شود.

موتور در یخچال دارای بخش های مختلف دیگری نیز می باشد که ما تا این جا به مهمترین آنها اشاره کوتاهی کردیم . بنابراین با شناخت کلی اجزای مهم موتور، سیر عملکرد موتور یخچال کم و بیش برای شما قابل درک شده است.

علت خراب شدن موتور در یخچال سامسونگ

دلایل زیادی می تواند باعث خراب شدن موتور یخچال سامسونگ شود من جمله محرک های بیرونی یا عوامل درونی.

عوامل بیرونی

عوامل بیرونی مثل وارد شدن یک شیء خارجی به داخل موتور، نوسانات شدید در جریان برق و یا ضربه خوردن موتور یخچال می باشد.

عوامل داخلی

عوامل داخلی مانند خرابی و سوختن قطعات داخلی موتور ، عدم کارکرد صحیح قطعات و یا خرابی در اتصالات داخلی است.

در ادامه به صورت مختصر به چند مورد از این ها اشاره خواهیم کرد؛

 • سوختن برد الکترونیکی یا فیوز در یخچال

برد الکترونیکی مانند مغز در یخچال عمل می کند، زیرا تمام اجزای مهم در موتور یخچال مانند کمپرسور، سنسور ها و فن یخچال توسط این قطعه کنترل می شوند.  مسلما زمانی که برد الکترونیکی می سوزد یا خراب می شود عملاً اجزای اصلی موتور از کار خواهند افتاد. این مورد یکی از علت های اصلی در خرابی موتور در یخچال های سامسونگ به شمار می آید. برای تشخیص دادن خرابی برد الکترونیکی باید آن را بعد از قطع کردن برق یخچال توسط یک اهم متر فیوز را تست کرد. از آن جایی که این یک امر تخصصی می باشد، بهتر است توسط یک تعمیرکار متخصص انجام شود.

از جمله مواردی که ممکن است باعث سوختن برد در یخچال شود عبارتند از:

 1. نوسانات شدید در برق
 2. نفوذ آب در داخل برد
 3. شستن غیر اصولی یخچال
 • خرابی ترموستات در یخچال

همانطور که گفتیم وظیفه اصلی ترموستات کنترل دما و روشن شدن کمپرسور است. بنابراین زمانی که دمای یخچال به صورت غیر معمول گرم یا سرد شود در این صورت موتور و فن آن کار نمی‌کند، که یقیناً به خاطر درست عمل نکردن ترموستات این مشکل به وجود آمده است.

برای باخبر شدن از سلامت ترموستات می توان از مولتی متر استفاده کرد. بهتر است که این قطعه را از یخچال جدا کرده و به صورت جداگانه بررسی کنید.

 • خرابی در جمله رله اورلود یخچال

اگر یخچال روشن شود اما بعد از مدت زمان کوتاهی از روشن بودن یخچال دوباره خاموش شود نشان دهنده معیوب بودن رله اورلود است یا اینکه کمپرسور یخچال سوخته است.

 • خرابی در فن کندانسور

یکی از دلایل آسیب رسیدن به کمپرسور موتور یخچال، می تواند آسیب دیدن فن کندانسور باشد. از نشانه های خرابی کندانسور می توان به داغی  زیاد کنار درب یخچال و همچنین شنیدن صدای غیر معمول از پشت یخچال اشاره کرد.

 • ارتباط خرابی لاستیک دور درب با خرابی موتور در یخچال سامسونگ

یکی از علل به وجود آمدن گرما داخل محفظه یخچال خراب شدن لاستیک دور درب یخچال است؛ زیرا باعث هدر رفتن برودت یخچال و انرژی می شود. متعاقباً این موضوع فشار زیادی به کمپرسور، برای خنک کردن یخچال ایجاد می کند که این امر منجر به خرابی موتور یخچال سامسونگ شده و همچنین فشار مضاعفی متوجه کمپرسور می شود.

 • خاموش و روشن شدن اتومات در موتور یخچال

همانطور که می دانید کمپرسور یخچال به صورت مداوم روشن نیست؛ بلکه به صورت اتومات خاموش و روشن می شود. زمانی که دیگر کمپرسور اتومات نمی کند نشانه آن است که حسگرها یا ترموستات خراب شده اند. همچنین ممکن است این خرابی به خاطر نشت گاز باشد.

 • مسدود شدن لوله دیفراست و خرابی در دمپر هوا
پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای تعمیر یخچال فریزر هیتاچی Hitachi | نمایندگی یخچال فریزر هیتاچی

یکی دیگر از علل آسیب رسیدن و خراب شدن موتور یخچال سامسونگ می تواند مسدود شدن لوله دیفراست و خرابی دردم پر هوا باشد یکی از علائم بارز در این مشکل خنک شدن فضا در داخل یخچال است در این صورت یخچال دچار افت سرما می گردد و خنک نمی شود البته برای اینکه اطمینان حاصل کنیم لازم است این مشکل توسط متخصص مورد بررسی قرار گیرد.

سوختن موتور در یخچال های سامسونگ

محصولات سرمایشی در برند سامسونگ طرفدارترین و پرمصرف ترین محصولات در بازار به شمار می آیند گوهر این مسئول نیز مانند برند های دیگر چرا مشکل می شوند یکی از این مشکلات می تواند سوختن موتور یخچال سامسونگ باشد البته تصور عموم مردم از سوختن یا نیم سوز شدن موتور یخچال این است که موتور کاملا از کار می افتد واقعیت این چنین نیست . در ادامه مقاله چند نمونه از این اختلالات اشاره می‌کنیم.

 1. اتصالی کردن فیوز
 2. تولید صداهای بلند و غیر معمول
 3. بعد از روشن شدن یخچال پس از گذشت مدت زمان کوتاهی یخچال خود به خود خاموش می شود
 4. فضای داخلی یخچال علیرغم روشن بودن ،خنک نمی شود
 • یخ زدگی اپراتور یخچال

یکی از علل رایج در سوختن موتور یخچال سامسونگ یخ زدن اپراتور می باشد زیرا عمل تبخیر سیال مایع و در تبدیل کردن آن به گاز به درستی انجام نمی شود و موتور برای خنک کردن یخچال تحت فشار قرار گرفته است از دلایل یخ زدگی اپراتور می توان به؛ خرابی لوله دیفراست ، گرمای بیش از حد محیط خارجی یخچال و یا خرابی لاستیک درب یخچال اشاره کرد.

هنگام خرابی موتور یخچال سامسونگ آن را تعمیر کنند یا تعویض کدام بهتر است؟

هنگامی که موتور یک وسیله پرکاربرد مانند یخچال تعمیر می شود بدیهی است که نتیجه آن دوسویه است . یعنی ممکن است مدت زمان طولانی بی وقفه و فوق العاده کار کند یا اینکه ممکن است بعد از مدت کمی موتور مجدد دچار مشکل شده و نیاز به تعمیر پیدا کند.

یخچال سامسونگ

اما این مسئله به دو شرط اساسی بستگی دارد:

 1. اینکه موتور و قطعات آن چند درصد معیوب و یا آسیب دیده باشند.
 2. تکنسینی که موتور را تعمیر کرده است چقدر تخصص در کارش دارد.

به همین دلیل باید برای تعمیر تخصصی موتور یخچال از کارشناسان و تکنسین های مجرب استفاده کنیم ؛ زیرا علاوه بر اینکه از آسیب بیشتر به موتور جلوگیری می کند بلکه هزینه تعمیر را نیز کاهش خواهد داد.

البته در برخی موارد میزان آسیب و خرابی موتور یخچال سامسونگ آن قدر گسترده و وسیع است و یا این که موتور کاملا سوخته است که در این صورت راهی جز عوض کردن موتور ندارید؛ اگرچه هزینه تعویض موتور از تعمیر آن بیشتر است، اما درصد خطا در آن کمتر است همین طور دیگر اطمینان خواهید داشت که مشکل به طور کامل برطرف شده است.

جلوگیری از خرابی در موتور یخچال سامسونگ

برای اینکه از یخچال به درستی مراقبت کرده و از خرابی موتور آن جلوگیری کنید، کارهایی را باید انجام دهید من جمله؛

 1. ایجاد فاصله مناسب بین موتور و پشت یخچال از دیوار.
 2. ظروف داغ را نباید داخل یخچال قرار داد.
 3. از به وجود آمدن برفک و یخ زدگی در داخل یخچال و فریزر باید جلوگیری کنید.
 4. برای جلوگیری از خرابی موتور یخچال باید کویل های کندانسور را تمیز کنید.
 5. لاستیک دور یخچال را بررسی کنید تا در آن مشکلی به وجود نیامده باشد.

نتیجه گیری

از آنجایی که یخچال یکی از وسایل پرکاربرد و ضروری در خانه است باید در نگهداری و تعمیر زودهنگام و آن دقت بیشتری شود. همچنین باید به عملکرد یخچال و تغییرات ناگهانی که در آن ممکن است به وجود بیاید توجه کنید؛  تا در صورت خرابی در اسرع وقت مشکل را برطرف کرده تا آسیب بیشتری به یخچال وارد نشود.

عیب یابی یخچال سامسونگ

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای برای عیب یابی یخچال سامسونگ و راهکارهای تعمیر آن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا