تعمیرات مایکروفر

هواپز بهتر است یا مایکروویو | تفاوت مایکروویو و هواپز

یکی از قسمت های مهم زندگی برای افراد آشپزی کردن می باشد که امروزه به علت مشغله های زیاد کاری و همچنین فرصت کم جهت انجام امور آشپزی تجهیزات مختلفی تولید شده اند که به کمک افراد بیاید. یکی از دستگاه های محبوب که امروزه در بیشتر آشپزخانه ها وجود دارد هواپز و مایکروویو می باشد. اما سوالی که ممکن است ذهن بیشتر افراد را مشغول کند این است که مایکروویو و هواپز چه تفاوتی باهم دارند؟ در این بخش می خواهیم مهمترین تفاوت های هواپز و مایکروویو را بیان کنیم و ویژگی های هر کدام از آنها را توضیح دهیم. چنانچه بخواهیم به صورت کلی تفاوت این دو دستگاه را بیان کنیم باید بگوییم که مایکروویو وسیله ای جهت گرم کردن غذا می باشد اما هواپز یکی از وسایل پخت غذاست که می توان آشپزی را با آن کوتاه تر و سالم تر انجام داد.

هواپز چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

یکی از محبوب ترین لوازم موجود در آشپزخانه که در سالیان اخیر توانسته مورد استفاده مصرف‌کنندگان قرار گیرد و بسیار محبوب شود، دستگاه هواپز می باشد. این دستگاه پخت و پز مواد غذایی را به کمک هوای بسیار داغ انجام می دهد. در آشپزی با هواپز نیاز به هیچ روغنی نیست به همین خاطر مواد غذایی به شکل کاملاً سالم در هواپز پخته می‌شوند و از دریافت چربی و جذب روغن اضافی جلوگیری خواهد شد. هواپز به علت کارایی و محبوبیت و همچنین عملکرد خاصی که دارد به یکی از محبوب ترین لوازم خانگی بین خانواده ها شناخته می شود. روش کار هواپز به گونه‌ای است که هوای داخل محفظه آن بسیار داغ شده و پس از آن سبد و یا ظرف مناسب داخل آن قرار می گیرد و با بستن درب دستگاه چرخش هوای داغ آغاز شده و مواد غذایی پخته می شود. یکی از مزایای پخت مواد غذایی داخل هواپز این است که غذا داخل آن بسیار خوشمزه و ترد خواهد شد و این در فرهای معمولی امکان پذیر نیست.

مایکروویو چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

مایکروویو از دستگاه های امروزی و مدرن آشپزخانه محسوب شود اما نکته جالب این است که مایکروویو دستگاهی بسیار قدیمی می باشد و نخستین بار در طول جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۴۶ مورد استفاده قرار گرفت. مواد غذایی داخل مایکروفر داخل محفظه قرار می گیرند و به کمک تشعشعات الکترومغناطیسی گرم شده و پخته می شوند.هواپز بهتر است یا مایکروویو؟/ تفاوت مایکروویو و هواپز اساس کار مایکروویوها به این شکل است که دستگاه اشعه الکترومغناطیسی تولید می کند و آن را به مواد غذایی داخل دستگاه انتقال می دهد. این اشعه ها به مواد غذایی نفوذ کرده و به واسطه قابلیت رسانایی که دارند می توانند گرما را به دیگر بخش ها منتقل کنند و در نهایت غذا داخل مایکروویو گرم می شود. برای آنکه مطمئن شوید همه قسمت های غذا گرم شده است و انرژی به همه بخش های مایکروویو رسیده، داخل این دستگاه صفحه چرخشی وجود دارد که همزمان با شروع کار مایکروویو صفحه نیز چرخانده می شود تا تمام قسمت های غذا به صورت یکدست و یکنواخت گرم شود.

حتما بخوانید:   بررسی کیفیت و ویژگی های مایکروفر لتو | خدمات پس از فروش آن

تفاوت عملکرد مایکروویو و هواپز در چیست؟

همانطور که گفتیم عملکرد کار با مایکروویو و هواپز با یکدیگر متفاوت است. بعد از آنچه که گفتیم حتما متوجه شده اید که هوای داغ باعث پخت مواد غذایی درون هواپز می شود و در واقع می توان گفت که هوای داخل هواپز روشی جهت پخت مواد غذایی محسوب می گردد. در واقع می‌توان گفت هواپزها جایگزین مناسبی برای سرخ‌ کن ها شده اند و در آنها به جای روغن می توان مواد غذایی را با هوا پخت. اما در مایکروویو این کار توسط اشعه الکترومغناطیسی انجام می شود. در واقع تشعشعات داخل مایکروویو قسمت هایی از غذا را گرم کرده و با قابلیت رسانایی که دارد اجازه می دهد که تمام قسمت های غذا حرارت دیده و گرم شود.

مایکروویو بخرم یا هواپز؟

تقریبا می توان گفت که این سوال یک پرسش بیهوده است زیرا این دو دستگاه تفاوتهای اساسی در کارایی و عملکرد دارند. اگر بخواهیم این دو دستگاه را با هم مقایسه کنیم و تفاوت مایکروویو و هواپز را بیان کنیم می توانیم به مدت زمان پخت مواد غذایی داخل هواپز، تغییر طعم و رنگ غذا داخل دستگاه اشاره کنیم. همانطور که گفتیم هواپز وسیله ای است که به پخت و پز مواد غذایی کمک می‌کند و در نتیجه موجب تغییر مزه و طعم غذا می شود اما این موضوع در رابطه با مایکروویو صدق نمی کند. در واقع با گرم کردن غذا داخل مایکروویو مزه آن هیچ تغییری نخواهد کرد.

مقایسه مایکروویو و هواپز از نظر مصرف برق

یکی دیگر از تفاوت‌هایی که مایکروویو و هواپز دارند میزان مصرف انرژی در آنها می باشد. البته این موضوع بستگی به تعداد دفعات استفاده کاربر از دستگاه دارد. همچنین متصل بودن دائمی این دستگاهها به برق می تواند در مصرف انرژی تاثیر گذار باشد اما به صورت کلی می توانیم بگوییم که هواپز به علت آنکه از سیستم گرمایشی قدرتمندی برخوردار می باشد برای کارکرد خود نیاز به ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ وات انرژی دارد از طرفی مایکروویو ها برای آنکه حدوداً ۳۰ دقیقه روشن بمانند حدوداً ۱۲۰۰ وات انرژی می خواهند. همچنین وقتی که مایکروویو به برق وصل است حدود ۵ تا ۷ وات مصرف برق اضافی در این شرایط دارد ولی هواپز اینگونه نیست. بر اساس تجربیات و مشاهدات بسیاری از افرادی که هر دو دستگاه را استفاده کرده اند، می‌توان گفت که هواپز جایگزین خوبی برای مایکروویو در زمینه مقدار مصرف انرژی می باشد زیرا هواپزها هنگام روشن بودن دستگاه برق اضافی مصرف نمی کنند.

حتما بخوانید:   راهنمای تعمیرات مایکروفر عرشیا | نمایندگی تعمیرات عرشیا

مزایا و معایب استفاده از مایکروویو

در ادامه مطلب به برخی از مزایا و معایب مایکروویوها می پردازیم.

 • زمان گرم کردن مواد غذایی در مایکروویو بسیار کوتاه می باشد.
 • مایکروویو ایمنی بسیار بالایی دارد.
 • جهت گرم کردن غذا نیاز به هیچ روغنی ندارد.

در مورد معایب مایکروویو باید بگوییم:

 • مایکروویو دستگاه تک کاره می باشد و جهت گرم کردن غذا کاربرد دارد.
 • با مایکروویو نمی توان اقدام به پخت و پز مواد غذایی کرد.
 • استفاده طولانی مدت از مایکروویو می تواند برای سلامتی بدن مضر باشد.

مزایا و معایب استفاده کردن از هواپز

در ادامه برخی از مزایا و معایب استفاده از هواپز را بیان می کنیم.هواپز بهتر است یا مایکروویو؟/ تفاوت مایکروویو و هواپز

 • روش سالم جهت پخت و پز مواد غذایی بدون استفاده از هیچ گونه روغن می باشد.
 • تهیه انواع مواد غذایی از گوشت، سبزیجات و غیره در این دستگاه امکان پذیر است.

از معایب دستگاه هواپز می توانیم بگوییم:

 • هواپز از مایکروویو گرانتر است.
 • زمان پخت مواد غذایی در هواپز طولانی می باشد.
 • چنانچه نکات ایمنی در استفاده از هواپز رعایت نشود می تواند خطرناک باشد.

مایکروویو بهتر است یا هواپز؟

در مورد این سوال نمی توان پاسخ مشخصی داد. در این مقاله تفاوت های بین مایکروویو و هواپز را بیان کردیم و کارکرد هر کدام را به صورت کامل توضیح دادیم و با در نظر گرفتن آن که افراد دارای شرایط و نیازمندی های گوناگونی هستند می توانند بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنند اما به صورت خلاصه می توانیم بگوییم چنانچه دستگاهی نیاز دارید تا با آن فقط اقدام به گرم کردن غذا کنید و همچنین قیمتی مناسب تر داشته باشد، مایکروویو می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. اما چنانچه قصد دارید مواد غذایی خود را به روشی سالم تر بپزید و غذاهای مفید و سالم داشته باشید هواپز انتخاب خوبی برای شما می باشد.

حتما بخوانید:   خدمات تعمیرات مایکروفر جیپاس Geepas | شایع ترین معایب

هواپز، انقلابی در آشپزی سالم

برای به کار بردن هواپز نیاز به هیچگونه روغن و آب جهت پخت مواد غذایی ندارید. در این صورت طعم غذا هیچ تغییری نمی کند و به علت آنکه روغنی استفاده نشده است بسیار سالم تر و مفیدتر خواهد بود. همچنین عدم وجود آب برای پخت مواد غذایی باعث می شود که مزه غذا از بین نرود. در واقع می‌توان گفت طعم اصلی غذا با هواپز کاملا حفظ می شود و برای افرادی که دارای بیماری های مختلفی از قبیل چربی و فشار خون می باشند بسیار مفید است. برای افرادی که دوست دارند کالری کمتری به هنگام پخت مواد غذایی دریافت کنند هواپز گزینه بسیار خوبی است اما بهتر است از مقدار خیلی کم روغن استفاده کرده و سینی هواپز را با آن چرب کنید تا غذا به آن نچسبد.هواپز بهتر است یا مایکروویو؟/ تفاوت مایکروویو و هواپز در واقع کار هواپزها بسیار ساده است و با جریان یافتن هوای داغ از بالا و پایین باعث می شود که مواد غذایی در آن به صورت کامل برشته و پخته شود. کارایی هواپز تقریباً شبیه سرخ کن است اما بدون روغن انجام می شود و به کمک یک و یا چند فن، هوای داغ داخل دستگاه گردش یافته و باعث پختن و ترد شدن مواد غذایی می شود.

سخن پایانی

از گذشته تا به امروز روش پخت مواد غذایی بسیار تفاوت پیدا کرده است. امروزه دیگر برای پخت و پز لازم نیست با دود و چربی و دردسرهای فراوان آن رو به رو شوید. مایکروویوها و هواپزها در بیشتر آشپزخانه ها جای روش های قدیمی پخت و پز را گرفته اند و امور آشپزی را بسیار آسان‌ تر کرده اند. در این مقاله نکاتی درباره تفاوت بین هواپز و مایکروویو را بیان کردیم و عملکرد هر دو دستگاه‌ را توضیح دادیم. شما کاربران عزیز با توجه به نیاز و شرایط خود می توانید بهترین انتخاب را داشته باشید. چنانچه سوالی در مورد هواپز و یا مایکروویو داشتید می توانید از کارشناسان ما در این زمینه مشورت بگیرید.

31

هواپز بهتر است یا مایکروویو

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

هواپز بهتر است یا مایکروویو | تفاوت مایکروویو و هواپز

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x