تعمیرات یخچال

همه چیز در مورد محافظ یخچال|کارکرد محافظ یخچال

همه چیز در مورد محافظ یخچال|کارکرد محافظ یخچال، ویژگی محافظ مناسب یخچال

اکثر افراد از محافظ های دستگاه برقی استفاده می کنند و تا حدی با این دستگاه آشنا هستند. در برخی موارد امکان دارد، که وقتی محافظ برق را به پریز می‌زنید متوجه شوید، که چراغ های آن روشن نمی شود و یا نور چراغ محافظ به صورت مداوم روشن می ماند. در این مواقع باید محافظ یخچال خود را عیب یابی و تعمیر نمایید. بهتر است با طریقه عملکرد محافظ یخچال و علائم خرابی محافظ آشنا باشید.

محافظ یخچال

همانطور که از اسم این وسیله مشخص است وقتی که در مسیر ورودی برق قرار می گیرد، وقتی اندازه ولتاژ برق از حد نرمال کمتر یا بیشتر باشد و همچنین برای اتصالی های کوتاه مدت برق، دستگاه شما را قطع خواهد کرد و از آن محافظت می کند. وقتی جریان برق به حالت عادی برگردد محافظ، برق را به وسایل برقی می‌رساند. استفاده از محافظ یخچال بسیار حائز اهمیت می باشد. چون در وسایل برقی طراحی درستی صورت نگرفته است. استفاده کردن از محافظه یخچال هم موجب مراقبت از دستگاه شده و هم موجب افزایش طول عمر آن خواهد شد.

طریقه عملکرد محافظ یخچال

پیش از آنکه با طریقه کار کردن محافظ یخچال آشنا شوید بهتر است، که اجزای گوناگون آن را بشناسید. این وسیله مدار الکتریکی می باشد، که جریان برق را در کابل ها، سیم ها و مدار ها پخش می کند و روی برد الکترونیکی قرار می گیرد. محافظ وسایل برقی جریان ورودی و ولتاژ را کنترل کرده و اگر نوسانی وجود داشته باشد به صورت خودکار و اتوماتیک خروجی را قطع خواهد کرد.

اگر به صورت تخصصی بخواهیم بگوییم، زمانی که شوک الکتریکی رخ می دهد، بدین معنی که به مدت سه نانوثانیه ولتاژ بیشتر یا کمتر از حد نرمال باشد، محافظ وسایل برقی برق را قطع کرده و از دستگاه مراقبت و محافظت می کند. وقتی جریان الکتریکی به حالت عادی برگردد، جریان دوباره هدایت خواهد شد. در صورتی که محافظ یخچال این کار را انجام ندهد امکان دارد به دلیل نوسانات جریان برقی، یخچال و دیگر وسایل برقی آسیب های بسیار جدی ببینند. محافظ یخچال وقتی که جریان برق در حالت عادی است، برق را در کابل ها و سیم ها هدایت می کند و اگر نوسان وجود داشته باشد، جریان اضافه را به سیمی که به زمین متصل است، انتقال می دهد، تا دستگاه آسیب نبیند. همچنین محافظ یخچال به سیستم کنترل، سیگنال هشدار ارسال می کند و از این طریق کمک می‌کند، که دستگاه آسیب نبیند.

حتما بخوانید:   نمایندگی تعمیر یخچال فریزر ساید بای ساید هیتاچی Hitachi

زمان کنترل کردن ولتاژ توسط محافظ یخچال

محافظ یخچال کاربرد بسیار گوناگونی دارد، که در ادامه زمانی که ولتاژ باید توسط محافظ یخچال کنترل شود را اشاره می کنیم:

 • در مواقعی که حادثه های طبیعی مثل رعد و برق و بادهای شدید اتفاق افتاده و سیم های برق به یکدیگر تماس پیدا می کنند.
 • وقتی که برف و باران می بارد و سیم ها و کابل های برق مرطوب و خیس می گردند.
 • برای اینکه لوازم برقی که مصرف برق زیادی هستند روشن شود، در زمان اوج مصرف
 • وقتی که دستگاه هایی مثل ترانسفورماتور های جوشکاری که ولتاژ القایی بالایی دارند، روشن هستند.

محافظ برق

محافظ برق مناسب برای یخچال

 • ویژگی بسیار مهمی که محافظ یخچال مناسب دارد، متصل بودن مدار تأخیری می‌باشد. بعد از اینکه نوسان وسایل برقی مثل یخچال برطرف شد، برق را در زمان سه تا پنج دقیقه متصل خواهد کرد. ولی برای وسایل تصویری و صوتی مدت این نود ثانیه و کمتر از آن خواهد بود.
 • محافظ برق که برای یخچال مناسب است باید دارای سه چراغ باشد و حالت روشن و خاموش را نشان دهد.
 • محافظ برق که برای یخچال مناسب است برای کاهش و افزایش جریان، دارای مدار اتوماتیک است.
 • همچنین محافظ مناسب برای یخچال باید دو خروجی که به سیستم محافظت از ولتاژ مجهز است، دارد.
 •  یک ویژگی مهم برای عملکرد دستگاه و روشن شدن ولتاژ داشتن نشانگر است.
 • محافظ برق باید توانایی حذف نویز برق شهری را داشته باشد.
 • محافظ برق یخچال جنس بدنه پلی آمید و سرامیکی دارد. محافظی که سرامیکی است برای ولتاژ زیاد برق بهترین گزینه می باشد. در ولتاژ های زیاد هسته سرامیکی گرم نمی‌شود و عمر آن بیشتر است.
 • داشتن گارانتی از دیگر ویژگی های مهم برای محافظ یخچال می باشد. اگر محافظ یخچال شما دارای گارانتی می باشد، چنانچه در حین استفاده با ایراد و خرابی روبرو شود، می توانید به نمایندگی رفته و محافظ یخچال خود را تعمیر و یا تعویض نمایید. همچنین در هنگامی که محافظ برق یخچال را تهیه می کنید، به علامت استاندارد آن دقت کنید.
 • قیمت محافظ یخچال نیز حائز اهمیت است و موارد گوناگونی می‌تواند بر قیمت این محصول تاثیر بگذارد. اولین موردی که بر قیمت محافظ برق موثر است، برند آن می باشد. با توجه به جنس بدنه، طول سیم و تعداد پریز های محافظ برق قیمت ها متفاوت خواهد بود. اگر تعداد پریزها زیاد تر باشد و سیم محافظ برق طولش بیشتر باشد، قیمت آن بالاتر خواهد بود.
حتما بخوانید:   نمایندگی تعمیرات یخچال آدمیرال Admiral

علت های گوناگون خرابی محافظ برق یخچال

محافظ برق یخچال امکان دارد به دلایل گوناگونی آسیب دیده و عملکردش مختل گردد. دلایل گوناگونی که موجب خراب شدن محافظ یخچال می گردد عبارت اند از:

 • بار اضافه ای که از ظرفیت حفاظتی یخچال بیشتر است امکان دارد به محافظ برق آسیب برساند.
 • چنانچه محافظ یخچال بدون توجه به جریان اصلی و ولتاژ در مکان نامناسب نصب گردد، آسیب خواهد دید.
 • اگر از محافظ یخچال برای مدت طولانی استفاده شود می تواند موجب خرابی آن شود.
 • اگر قسمت های درونی محافظه یخچال آسیب ببیند، عملکرد درستی نخواهد داشت.

آیا می‌توان محافظ برق را تعمیر کرد؟

چنانچه محافظ برق شما برای اولین بار خراب شده است، می‌توانید آن را تعمیر کنید و با هر خرابی، نیاز به خرید محافظ جدید نخواهد بود.

محافظ یخچال دستگاه کوچکی است، که می توانید به راحتی حمل کنید. وقتی محافظ یخچال دچار خرابی می گردد، می توانید آن را به کارگاه های مجاز برده و برای تعمیر آن از افراد متخصص و حرفه ای کمک بگیرید. این افراد محافظ یخچال شما را مورد بررسی قرار می دهند و ایرادات و مشکلات آن را برای شما توضیح داده و برطرف خواهند کرد.

محافظ برق

عیب‌یابی محافظ یخچال

مشکلات و ایرادات رایجی که امکان دارد برای محافظ یخچال پیش آید را توضیح می دهیم و نحوه برطرف کردن آنها را توضیح می دهیم.

محافظ خروجی ندارد ولی چراغ سبز آن روشن است

 • اگر چراغ سبز محافظ یخچال روشن می‌باشد ولی محافظ خروجی ندارد، احتمالاً خازن آن به مرور زمان دارای بازدهی کمتری شده است و جریان لازم را نمی‌تواند تأمین نماید. برای برطرف کردن ایراد باید خازن ها را عوض کنید.

روشن و خاموش شدن یکسره محافظ یخچال

 • چنانچه محافظ یخچال شما به صورت مداوم روشن و خاموش می شود، احتمالاً خازن بر اثر اعمال ولتاژ بالا برای مدت زمان طولانی، نشتی پیدا کرده است. برای رفع مشکل باید خازن ها را عوض کنید.

محافظ برق یخچال به صورت کامل روشن نمی‌شود

 • برق نداشتن پریز
 •  خراب بودن کلید خاموش و روشن محافظ
 •  جدا نمودن سیم ها
 • سوخته بودن مدار آی سی
 • خراب بودن رله
حتما بخوانید:   دلیل بوی سوختگی یخچال | علت سوختگی یخچال

هر کدام از این بخش ها را باید بررسی نموده و اگر لازم بود آنها را تعویض و یا تعمیر کنید.

انواع محافظ یخچال

محافظ برقی برای یخچال ها مورد استفاده قرار می گیرد با توجه به تعداد پریزها، ولتاژی که عبور می دهد و نوع آن تقسیم می شوند. محافظ برق را می توان به دو دسته محافظ برق دیجیتال و محافظ برق با توان معمولی تقسیم نمود. محافظ برقی که توان آن هزار تا دو هزار ولت است برای یخچال مناسب خواهد بود. بهترین توان برای یخچال استفاده از محافظ برق با ولتاژ دو هزار ولت به بالا می‌باشد.

محافظ یخچال با توان معمولی

در محافظ برق یخچال که دارای توان معمولی است صفحه دیجیتالی مورد استفاده قرار نگرفته است و روی صفحه محافظ سه چراغ رنگ های آن قرمز، سبز و زرد است، وجود دارد. وقتی رنگ های گوناگون این محافظ روشن می شود، وضعیت برقی که به یخچال می رسد را نشان می دهد.

محافظ یخچال دیجیتال

این محافظ یخچال در مقایسه با محافظ یخچالی که توان معمولی دارد، پیشرفته تر می باشد و در آن صفحه دیجیتال به کار برده شده است. این صفحه دیجیتال در محافظ برق یخچال اطلاعات گوناگون را نشان می دهد. از جمله اطلاعاتی که در صفحه دیجیتال می توانید ببینید، می توان به وضعیت یخچال و ولتاژ برق شهری و… اشاره نمود.

نتیجه گیری

یخچال از جمله وسایل برقی گران قیمت و مهم هر منزلی می باشد. با توجه به اینکه یخچال به نوسانات برق حساس است و در صورت وجود نوسانات برق، قطعات آن به سرعت آسیب می بیند، باید برای یخچال خود از محافظ برق استفاده نمایید. محافظ برق یخچال وقتی شوک برقی به آن وارد می شود، فوری برق دستگاه شما را قطع می کند و از آسیب هایی که به آن خواهد رسید، جلوگیری می کند.

محافظ برق یخچال باید دارای ویژگی هایی باشد، تا عملکرد درست و صحیحی داشته باشد. به همین دلیل وقتی که محافظ یخچال را تهیه می کنید، حتماً باید به برند و علامت استاندارد آن دقت کنید. علاوه بر یخچال همه وسایل برقی برای اینکه آسیب نبینند به محافظ برق نیاز خواهند داشت. این محافظ ها بین دستگاه و پریز برق قرار می گیرند و ولتاژ برق را کنترل می‌کنند.

98989

31

همه چیز در مورد محافظ یخچال|کارکرد محافظ یخچال

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

ویژگی‌های محافظ یخچال مناسب

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا