تعمیرات کولر گازی

بوی بد کولر گازی | راهکارهایی برای رفع بوی بد کولر گازی

بوی بد کولر گازی | راهکارهایی برای رفع بوی بد کولر گازی، پیشگیری از بوی بد کولر گازی

در هوای گرم تابستان افراد از کولر گازی برای خنک کردن محیط استفاده می کنند. وقتی که کولر گازی روشن می شود، اگر بوی نامطبوعی دهد، بسیار آزاردهنده خواهد بود و در این شرایط باید دلیل بوی بد کولر گازی را یافته و اقدامات لازم برای رفع این مشکل را انجام دهید. بوی بد کولر گازی دلایل گوناگونی می تواند داشته باشد.

علت بوی بد کولر گازی

دلیل بوی بد کولر گازی فقط به درون آن مربوط نمی شود و امکان دارد، که این بوی نامطبوع در محلی در خارج از کولر تولید گردد و با مجرای کولر گازی به درون محیط منزل و ساختمان هدایت گردد. ولی به صورت کلی دلیل عمده ایجاد بوی بد در این دستگاه وجود کپک و قارچ درون کویل خنک کننده کولر گازی می باشد. چنانچه کویل خنک کننده به صورت مرتب تمیز نگردد، برای افراد ساکن ساختمان موجب مشکلات و بیماری هایی ایجاد خواهد کرد.

در کولر گازی کدام قسمت ها بوی بد تولید می کنند

  • کویل خنک کننده: کویل خنک کننده هوای محیط را گرفته و با جذب رطوبت و گرما آن را تبدیل به هوای سرد می کند. چنانچه آلودگی ها و کثیفی هایی مانند باکتری، قارچ و کپک در هوای داخل وجود داشته باشد، کویل خنک کننده آن را جذب می کند. همچنین اگر کویل خنک کننده به صورت مرتب تمیز نگردد، کپک و قارچ در آن رشد نموده و برای تکثیر شرایط خوبی پیدا خواهند کرد.
  • مجرای تخلیه و سینی تخلیه: مجرای تخلیه و سینی تخلیه وظیفه دارند، که رطوبت محیط را با استفاده از سینی جمع آوری نموده و به وسیله مجرا تخلیه نمایند. چنانچه مجرا یا سینی گرفتگی داشته باشند، کپک‌ها و قارچ‌هایی که در رطوبت هوا وجود داشته و با کویل جذب شده است، نمی تواند به بیرون از ساختمان هدایت گردد و در همان محل به تکثیر و رشد خود ادامه می‌دهد.
  • لوله‌ها: کولرهای گازی موجب می شوند، که هوای درون محیط تهویه شود و آلودگی ها و گرد و خاک ها درون لوله انباشته می گردد. چنانچه درون سیستم، میزان رطوبت کنترل نگردد، لوله ها هم مکان بسیار خوبی برای رشد کپک ها و قارچ ها خواهند بود. در این شرایط کوچکترین شکاف و یا سوراخ در لوله ها موجب پخش شدن بوی نامطبوع و بد کپک در محیط خواهد شد. حتی چنانچه در میان دیوارها و درون ساختمان کپک وجود داشته باشد، از سوراخ خود را به درون لوله کولر گازی می رساند و در آنجا تکثیر می یابد. بنابراین باید نکات مهم بهداشتی در فضای ساختمان رعایت گردد، تا کولر گازی بوی بد ایجاد نکند.
  • سیستم تهویه نامناسب: از جمله دلایل اصلی وجود بوی نامطبوع درون محیط توسط کولر گازی این می باشد، که کولر گازی دارای سیستم طبیعی نامناسبی است. چنانچه در کولر گازی ها پوشش نامناسب وجود داشته باشد، موجب خواهد شد، که بوی نامطبوع ایجاد گردد و همچنین روی کیفیت هوای محیط تأثیر گذار خواهد بود.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  هزینه تعویض کمپرسور کولر گازی | زمان تعویض کولر گازی

کولر گازی

بوهای نامطبوع مختلف در کولر گازی

بوهای نامطبوعی که از کولر گازی ایجاد می گردد به موارد مختلفی تقسیم بندی شده است. به این ترتیب می‌توانید علت بوی نامطبوع کولر گازی را بهتر و دقیق تر تشخیص داده و اقدامات لازم را برای برطرف کردن آن انجام دهید.

بوی کپک در کولر گازی

کولرهای گازی علاوه بر اینکه موجب سرد شدن محیط می‌شوند، رطوبت مازاد در محیط را نیز انتقال می‌دهند. چنانچه رطوبت از دستگاه به صورت صحیح تخلیه نگردد موجب خواهد شد، که هوایی که از کولر خارج می شود، دارای بوی کپک باشد. برای برطرف کردن این مشکل باید فیلتر کولر گازی عوض کرده و اگر لازم بود، باید آنها را تمیز نمایید.

بوی تخم مرغ گندیده در کولر گازی

در صورتی که بوی نامطبوع که از کولر گازی شما تولید می‌شود، شبیه به بوی تخم مرغ گندیده است، احتمالاً جانور یا پرنده‌ای در فصل های سرد سال برای گرم شدن در بدنه کولر گازی لانه درست کرده و سپس مرده اند و موجب ایجاد بوی تخم مرغ در کولر گازی شده‌اند. برای برطرف کردن مشکل باید بدنه کولر گازی خود را باز نمایید و اگر پرنده مرده در آن وجود داشت، آن را بیرون آورده و بدنه کولر گازی خود را با دقت شستشو دهید.

بوی نامطبوع فاضلاب در کولر گازی

این احتمال وجود دارد، که آب هایی که از رطوبت هوا درون کولر گازی انباشته شوند. اگر این آب های فاضلابی در محلی نزدیک به مجرای کولر گازی جمع شوند، مقداری کم از گاز متان موجب خواهد شد، که در محیط بوی فاضلاب ایجاد گردد. برای رفع این مشکل باید با تعمیرکار تماس حاصل کنید، چون گاز متان بسیار خطرناک می باشد.

بوی بد پا از از کولر گازی

در صورتی که رسوبات و آب درون کولر گازی انباشته شود، موجب خواهد شد، که بویی شبیه به بوی پا در کولر گازی ایجاد گردد. برای اینکه بتوانید این بو را برطرف نمایید، باید درون کولر گازی را بصورت کامل تمیز نمایید. با تمیز کردن قسمت درونی کولر گازی این مشکل برطرف خواهد شد.

ایجاد بوی استون از کولر گازی

در صورتی که بوی کولر گازی به بوی تخم مرغ فاسد مشابه باشد، احتمال وجود پرنده مرده در کولر گازی وجود خواهد داشت و این خطرناک نیست، اما اگر از کولرگازی بویی شبیه به استون آید، وجود عامل خطرناک را در کولر گازی نشان می‌دهد. در چنین شرایطی پنجره ها را باز کنید و خانه را تا وقتی که افراد متخصص برسند، ترک نمایید.

کولر گازی بوی باروت می‌دهد

اگر از کولر گازی شما بوی باروت تولید می شود، می تواند دو دلیل داشته باشد. اولین دلیل این است، که در مدار کولر گازی اتصالی وجود دارد و یکی دیگر از دلایل ایجاد بوی باروت در کولر گازی خرابی و آسیب دیدگی فن موتور است و نیاز به عوض کردن دارد. برای رفع مشکل باید در ابتدا از افراد متخصص و ماهر بخواهید، که کولر گازی شما را به صورت کامل بررسی نمایند و به صورت دقیق مشکل به وجود آمده برای کولر گازی را مشخص کند، تا قطعه ای که مشکل دارد، مشخص گردد.

انتشار بوی دود اگزوز از کولر گازی

کولر گازی به وسیله برق روشن شده و کار می‌کند ولی در موتور کولر گازی روغن وجود دارد، که موجب می‌شود موتور عملکرد بهتری داشته باشد. چنانچه روغن نشتی کند در این صورت از کولر گازی شما بوی دود اگزوز تولید خواهد شد. برای رفع این مشکل، باید افراد متخصص دستگاه شما را بررسی نموده و آن را عیب یابی کنند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  چرا دانه های سیاه از پنل کولر گازی بیرون می آید

بوی لاستیکی که سوخته است

اگر از کولر گازی شما بوی لاستیک سوخته تولید می شود، احتمالاً موتور کولر گازی شما مشکلی دارد. برای رفع این مشکل در ابتدا کولر گازی خود را خاموش نمایید، تا مشکلات بیشتری برای دستگاه شما به وجود نیاید و سپس اقدامات لازم برای تمیز کردن کولر گازی خود را انجام دهید.

بوی قارچ از کولر گازی

اگر باد کولر گازی بوی نامطبوع قارچ را می دهد، احتمالاً درون مجرا یا دریچه کولر گازی قارچ رشد کرده است. رشد قارچ در این محل دلایل گوناگونی مثل قسمت های دیگر ساختمان، رطوبت زیاد، نشتی در مجرا و… می تواند در کولر گازی اتفاق بیفتد. برای برطرف کردن این مشکل باید در کمترین زمان ممکن دلیل اصلی رشد قارچ را بیابید، تا از تکثیر و رشد دوباره آن در این مکان جلوگیری نمایید.

بوی سیگار در کولر گازی

در صورتی که در ساختمان مورد نظر افرادی سیگار بکشند، کویل خنک کننده آلوده خواهد شد و دوباره بوی سیگار به درون ساختمان باز خواهد گشت. اگر لوله کشی مشترک باشد، این بوی نامطبوع احتمال دارد، که به درون دیگر ساختمان ها نیز وارد شود. برای اینکه با این مشکل روبرو نشوید، نباید درون ساختمان سیگار بکشید.

بوی جوراب از کولر گازی

یکی از رایج ترین بو هایی که از کولر گازی تولید می‌شود، بوی بسیار بد جوراب است. در صورتی که در کویل خنک کننده دستگاه قارچ و باکتری جذب شده باشد، این بوی نامطبوع در کولر گازی تولید خواهد شد.

کولر گازی

از بین بردن بوی نامطبوع کولر گازی

بوهای نامطبوع گوناگون در کولر گازی را مورد بررسی قرار داده و دلیل هر کدام از آنها را بیان کردیم. برای اینکه بتوانید، بوی بد کولر گازی را از بین ببرید، در ادامه راهکارهایی را ارائه خواهیم داد.

  • باید فیلتر هوای درون کولر گازی به صورت مرتب تمیز شده و در صورت لزوم تعویض گردد. چون فیلتر کولر گازی موجب می شود آلودگی ها دوباره به درون ساختمان بر نگردند و هر چقدر که آلودگی فیلترها کمتر باشد، موجب خواهد شد، که بوی کمتری در کولرهای تولید گردد.
  • کویل خنک کننده کولر گازی باید هر سال به خوبی تمیز شوند. این کار موجب کمتر شدن بوی نامطبوع در دستگاه شده و عملکرد آن بهتر خواهد شد. آلودگی هایی که در کویل خنک کننده کولر گازی وجود دارند، موجب خواهند شد، که جریان هوا کاهش یابد.
  • یکی دیگر از راه‌های رفع بوی بد در کولر گازی این است، که همه آلودگی هایی که درون لوله ها انباشته شده است، به صورت کامل پاک شده و تمیز گردد.
  • برای اینکه از رشد قارچ ها و کپک ها جلوگیری نمایید، ماهی یکبار مجرای تخلیه و سینی کولر گازی را تمیز نموده و در صورتی که رطوبت در آن انباشته شده باشد باید آن را تمیز نمایید.

بوی بد کولر گازی | راهکارهایی برای رفع بوی بد کولر گازی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

دلایل بوی بد کولر گازی و نحوه برطرف کردن آن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا