تعمیراتتعمیرات کولر گازی

معایب و مزایای کولر گازی اینورتر

معایب و مزایای کولر گازی اینورتر

کولر گازی اینورتر چیست ؟ معایب و مزایای کولر گازی اینورتر چه می باشد؟ این پرسشی است که شاید شما هم داشته باشید . اگر شما می خواهید کولر گازی بخرید و تصمیم گرفته اید که کولر گازی اینورتر بخرید و نمی دانید که مزایا و معایب این کولر چیست ما در این مقاله از ایبک امداد ، برای شما مزایا و معایب کولر گازی اینورتر را توضیح خواهیم داد :

کولر گازی اینورتر چیست؟

مزایای کولر گازی اینورتر

برای اولین بار کمپرسور اینورتر به وسیله کمپانی توشیبا ژاپن جهت استفاده تجاری برای سیستم های خنک کننده مثل کولرهای گازی درست شد . سایر کمپرسورها برق زیادی مصرف می کنند ولی کمپرسور اینورتر برق کمتری مصرف می کند و می توان گفت که مصرف برق بهینه ای دارد .

کمپرسورهای معمولی سرعت یکنواختی دارند ولی کمپرسور اینورتر هنگام داشتن نوسان تقاضا ، سرعت را تغییر خواهد داد و کلا در  چرخه تبرید جریان مبرد را تنظیم می کند . تقریبا می توان گفت کولر گازی اینورتر در صنعت تهویه سیستم جدیدی به شمار می آید و مصرف برق آن هم کم می باشد و کولر گازی اینورتر قدم نسبتاً بزرگی در پیشرفت کولرگازی برداشته است

معایب و مزایای کولر گازی اینورتر

البته این کولر گازی معایب و مزایایی دارد که باید شما را با آن آشنا کنیم دقت داشته باشید اینورتر یک قطعه نیست که روی کولر گازی نصب کنید بلکه اینورتر یک سیستم و یک تکنولوژی است که یکسری سخت افزار و نرم افزار را کنار هم قرار می دهند که قابلیت استفاده را دارد

شاید سوال خیلی از شما این باشد که آیا می توانیم  کولر گازی قدیمی را هم مثل کولر گازی های جدیدی کم مصرف کنیم ؟ یا اینکه آن را اینورتردار کنیم ؟جواب شما خیر می باشد امکان تغییر کولر گازی معمولی به اینورتر وجود ندارد .

مزایای کولر گازی اینورتر چیست ؟

همانگونه که گفتیم کولر گازی اینورتر مصرف بهینه انرژی دارد یعنی مصرف برق آن کم می باشد تقریباً ۳۰ تا ۶۰ درجه کمتر از کولر گازی های معمولی مصرف برق دارند به طور کلی می توانیم بگوییم که در کولر گازی های معمولی ، زیاد شدن نوسانات بار الکتریکی و زیاد شدن حجم کار جهت خنک کردن و سرد کردن اتاق باعث خواهد شد که کمپرسور به صورت مداوم کار کرده و بیشتر برق مصرف کند ولی در مورد کولر گازی اینورتر سرعت کمپرسور با حجم کار فرق می کند و متغیر است و به این ترتیب باعث می شود که برق کمتری مصرف شود .

 1.  در کولر گازی های  اینورتر ، که نوسان بار دارند مثل سالن های خیلی بزرگ ، اتاق های کنفرانس ، دفاتر بزرگ و ….  بیشتر استفاده می شود
 2. وقتی از کولر گازی اینورتر استفاده می کنید دمای اتاق یکنواخت خواهد بود و دمای یکنواخت در اتاق حفظ خواهد شد
 3. سرعت خنک کردن کولر گازی اینورتر از کولر گازی های معمولی خیلی بیشتر می باشد
 4. در کولرهای گازی اینورتر ، سر و صدا و لرزش به اندازه خیلی زیادی کم می شود .
 5. پنل های دستگاه زیبایی خاصی دارند و هماهنگ با سیستم های روز دنیا هستند
پیشنهاد آی‌بک امداد :  چگونه می‌توانیم دستگاه تصفیه آب خانگی را تعمیر کنیم ؟

معایب کولر گازی اینورتر

 1. بزرگترین عیب کولر گازی اینورتر  را می توان قیمت بالای آن دانست . زیرا نوع کمپرسور آن پیشرفته است و طراحی پیچیده‌ای دارد که باعث هزینه بالای آن و در نتیجه قیمت زیاد خواهد شد . تقریبا می توان گفت که قیمت آن ۲۰ تا ۴۰ درصد بیشتر از کولر گازی های معمولی می باشد
 2. برنامه هایی که در این کولر گازی صادر می شود  کاملاً دیجیتال است  و به وسیله مادربرد مرکزی صادر خواهند شد اگر برای برد مشکلی به وجود بیاید به هیچ وجه سیستم کار نخواهد کرد
 3. انحصار خدمات به وسیله شرکت تولید کننده : یعنی اینکه اگر شما این وسیله را از شرکتی خریداری کنید که خدمات پس از فروش در ایران نداشته باشد احتمال دارد در صورت نیاز به قطعات آن ، با مشکل روبرو شوید تعمیر و نگهداری کولر گازی اینورتر نسبت به کولر گازی های معمولی هزینه خیلی بیشتری دارند .
 4. اگر این کولر گازی خراب شود حتماً باید به وسیله تعمیرکاران متخصص که تجربه کافی و دانش بالایی هم دارند تعمیر شود
 5. اگر زمانی دمای بیرون بسیار گرم شود مثلاً ۴۶ درجه سانتیگراد دمای هوای بیرون باشد قدرت خنک کنندگی در این کولر کم خواهد شد .

پرسش های متداول در مورد کولر گازی اینورتر

کدام کولر گازی بهتر می باشد اینورتر یا غیر اینورتر  ؟

کولر گازی اینورتر همانگونه که گفتیم مصرف برق کمتری نسبت به کولر گازی های معمولی دارد ولی هزینه تعمیر و نگهداری و خرید آن بیشتر از کولرگازی های دیگر است . پس با مطالب گفته شده نهایتا انتخاب با شما است .

آیا کولر گازی اینورتر باعث صرفه جویی در مصرف برق خواهد شد ؟

بله کولر گازی اینورتر نسبت به کولر گازی های معمولی کمتر برق مصرف می کنند البته به این مطلب هم دقت داشته باشید که این مصرف برق بستگی به بار کار هم دارد هرچه بار کار زیاد تر باشد هزینه مصرف برق هم زیاد خواهد شد .

آیا کولر گازی اینورتر نیاز به تثبیت کننده ولتاژ یا محافظ دارد  ؟

بیشتر کولرهای گازی به صورتی ساخته شده اند که در ولتاژ متفاوت قابل استفاده هستند . خیلی از کولر گازی های اینورتر در طیف ۱۰۰ تا ۲۲۰ ولت هم کار خواهند کرد به این ترتیب نوسان ولتاژ در عملکرد آن اثر نمی گذارد به همین علت است که می گوییم در کولر گازی اینورتر شما نیازی به استفاده از تثبیت کننده ولتاژ یا همان محافظ ندارید .

 

چگونه می توانیم کولر گازی اینورتر را از کولر گازی های معمولی تشخیص دهیم ؟

مزایای کولر گازی اینورتر

می توانیم بگوییم که متاسفانه خیلی از افراد سودجو به دلیل عدم آگاهی مردم از شناسایی کولر گازی اینورتر ، دست به تقلب زده و کلاهبرداری می کنند یعنی به این صورت که کولر گازی های معمولی را به جای کولر گازی اینورتر به مردم معرفی کرده و به آن ها می فروشند که نه تنها کولر گازی با کیفیت پایین بلکه با هزینه های بیشتری هم به اسم کولر گازی اینورتر به مشتری می فروشند . می خواهیم در این مقاله مطالبی را به شما یاد دهیم که بتوانید به وسیله آن یک کولر گازی اینورتر را از کولر گازی معمولی به راحتی تشخیص دهید . لطفا با ما همراه باشید :

 • بهترین راه این است که از مراکزی خرید کنید که معتبر بوده و ضمانت های معتبری به شما عرضه خواهند کرد
 • به‌طور معمول کولرهای گازی اینورتر بسیار شیک می باشند و بسته بندی های آن هم قابل قبول است
 •  مهمترین روش برای تشخیص کولر گازی اینورتر برچسب فنی کولر گازی می باشد .
پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلیل آب دادن پنل کولر های گازی هوگن

برچسب فنی یا همان پلاک کولر گازی چیست ؟

برچسب فنی همان اطلاعاتی است که روی همه لوازم الکترونیکی ثبت می کنند این برچسب اطلاعات زیادی در مورد دستگاه و نوع کارکرد دستگاه به شما منتقل می‌کند . شما با بررسی کردن این اطلاعات متوجه می شوید که این دستگاه اینورتر است یا نه .

نوع مصرف آمپر کولر را بررسی کنید

چک کردن نوع مصرف آمپر ، یکی از راه های تشخیص کولر گازی اینورتر می باشد به طور معمول در کولر گازی های معمولی وقتی که شما روی دستگاه آمپر متر کلمپ را وصل می کنید آمپرمتر روی یک عدد معینی ثابت خواهد شد یا اینکه خیلی کم تغییر می کند ولی در کولر گازی های اینورتر ، وقتی که شما آمپر متر کلمپ رو به دستگاه وصل می کنید بسیار تغییر می کند و اعداد به طور مداوم بالا و پایین خواهد رفت و روی یک عدد خاص ثابت نمی‌ماند .

 بررسی کردن وجود برد فرمان در کندانسور کولرهای اینورتر

در این کولرها یک برد خیلی بزرگ داخل کندانسور  قرار داده شده است که فرمان های کمپرسور را کنترل خواهد کرد ولی در کولر های معمولی برد قرار داده نشده است  اگر هم باشد بسیار کوچک و معمولی است .

تشخیص دادن کولر گازی تقلبی برند های مختلف

امروزه به دلیل قاچاق های وسایل برقی مانند کولر گازی از شهرهایی مانند بانه ، گناوه و غیره بسیار برند های تقلبی کولر گازی زیاد شده است بعضی وقت ها کولر معمولی را به جای کولر اینورتر می فروشند گاهی  هم یک برند را به نام برند دیگری معرفی می‌کنند . به این طریق که مارک کولر را تعویض و یا دستکاری می کنند و یا برچسب های مختلفی روی کولر قرار می دهند . آنقدر هم ماهرانه این کار را انجام می دهند که شما قادر به تشخیص تقلبی بودن آن نخواهید شد .

بهترین راهی که باعث می‌شود شما تشخیص دهید که آیا برند تقلبی است یا خیر ، همانطور که در بالا گفتیم برچسب فنی می باشد ، مشخصات و مدل دراین برچسب قید شده است می توانید برچسب فنی کولر رو در سایت های معتبر برند مورد نظرتان جستجو کنید و اطمینان پیدا کنید که آیا اطلاعات برچسب فنی درست می باشد یا خیر ؟

یکی از راه های تشخیص کولر گازی ال جی در مدل اینورتر از کولر تقلبی ، این است که در حال حاضر در ایران کولر گازی های ال جی در مدل اینورتر  با ظرفیت ۳۰۰۰۰ نداریم پس اگر شما از جانب فروشنده با این اطلاعات روبرو شدید که کولر ال جی بیشتر از ۳۰ هزار ظرفیت دارد مطمئن باشید که دروغ می‌گوید و صحت ندارد .

توجه داشته باشید که هرگاه خواستید کولر گازی اینورتر را خریداری کنید حتما از فروشگاه های معتبر خرید را انجام دهید که اگر مشکلی به وجود آمد و یا برند تقلبی بود می توانید پیگیری لازم را انجام دهید .

نتیجه گیری

در مقاله ی بالا از ایبک امداد فرق کولر گازی اینورتر و معمولی را برای شما توضیح دادیم همچنین معایب و مزایای کولر گازی مدل اینورتر را هم بیان کردیم .

امیدواریم مطالب بالا برای شما مفید بوده باشد .

معایب و مزایای کولر گازی اینورتر

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای برای بررسی کامل معایب و مزایای کولر گازی اینورتر

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا