تعمیراتتعمیرات کولر گازی

علت یخ زدن کولر گازی پنل داخلی، لوله بزرگ و ..

علت یخ زدن کولر گازی، عوامل متعددی می‌تواند باشد. کولر همیشه وسیله‌ای بوده که در گرمای داغ تابستان به کمک ما می‌آید. در دهه‌های اخیر کولر گازی به جای کولر آبی برای مناطق شرجی و خیلی گرم ساخته شد. کولرهای گازی برخلاف اسمشان با برق کار می‌کنند. یکی از علت‌های متعدد خرابی کولرهای گازی یخ زدن می‌باشد. ما در این مقاله در رابطه با کولر گازی و علت یخ زدن کولر گازی بحث می‌کنیم. با ما تا پایان مقاله همراه باشید.

یخ زدن کولر گازی

تاریخچه کولر گازی

اولین کولر گازی مدرن در سال ۱۹۰۲ توسط ویلیس هاویلند کریر، مهندس ماهری اختراع شد. این مرد شروع به آزمایش با قوانین کنترل رطوبت برای حل یک مشکل کاربرد در یک کارخانه چاپ در بروکلین، نیویورک کرد. سیستم کریر با وام گرفتن از مفاهیم تبرید مکانیکی که در سال‌های قبل ایجاد شده بود.

هوا را از طریق کویل‌هایی پر از آب سرد می‌فرستاد و هوا را خنک می‌کرد و در عین حال رطوبت را برای کنترل رطوبت اتاق حذف می‌کرد. در سال ۱۹۳۳، شرکت کولر کریر آمریکا یک دستگاه کولر را با استفاده از واحد متراکم کننده تسمه‌ای و دمنده، کنترل‌های مکانیکی و کویل اواپراتور توسعه داد و این دستگاه به مدلی در بازار رو به رشد ایالات متحده برای سیستم‌های خنک کننده هوا تبدیل شد.

سیستم‌های کولر امروزی، در حالی که بر اساس همان علم بنیادی سیستم ۱۹۳۳ کریر کار می‌کنند، پیشرفت‌هایی را در زمینه فشرده‌سازی بخار، تشخیص و کنترل‌ها، حسگرهای الکترونیکی، مواد و بهره‌وری انرژی در خود جای داده‌اند. سیستم کولر مرکزی جدید کریر، Infinity، بسیار متفاوت از مدل‌های اولیه بنیان‌گذار است و دارای اجزای پیشرفته از جمله کمپرسور اسکرول دو مرحله ای برای عملکرد کم صداتر و کم مصرف‌تر است. در نهایت با آزمون و خطاهای بسیاری کولر گازی ساخته شد و در نقاط جهان به فروش رسید.

یخ زدن کولر گازی

علت یخ زدن کولر گازی چیست؟

برای درک اینکه چگونه یک واحد AC می‌تواند شروع به یخ زدن کند، ابتدا باید اصول اولیه نحوه عملکرد کولرهای گازی را بدانید. همه چیز با کویل‌های اپراتور شما شروع می‌شود. هنگامی که سیم پیچ ها فعال می شوند. این کار هوای شما را خنک می‌کند و کویل‌ها را در دمای کافی گرم نگه می‌دارد که یخ نزنند. کویل داخلی گرما را از هوای داخل خارج می‌کند و سپس با استفاده از مبرد آن را به کویل بیرونی منتقل می‌کند که گرما را به بیرون می‌راند.

این سیستم در واقع گرما را از هوای داخل خانه شما می‌کشد و گرمای اضافی را به بیرون منتقل می‌کند. به همین دلیل است که اگر روزی دست خود را روی فن در حال کار روی واحد بیرونی خود قرار دهید، هوا به طور قابل توجهی گرم می‌شود. با این حال، اگر چیزی در کولر گازی خراب شود، کل سیستم مختل می‌شود.

اگر چیزی مانع وزش هوای گرم روی کویل‌ها شود، این باعث می شود که سیم پیچ اواپراتور اجازه دهد مبرد بیش از حد خنک شود. همچنین باعث می‌شود که به زیر نقطه انجماد برود و یخ بزند. یا اگر فشار مبرد در داخل سیم پیچ‌ها اشتباه باشد، سیم پیچ‌های سیستم شما می‌توانند خیلی سرد شوند و به سرعت یخ بزنند.

چگونه از یخ زدن کولر گازی جلوگیری کنیم؟

نکاتی که در ادامه مطرح می‌شود در رابطه با جلوگیری از یخ زدن کولر گازی موثر می‌باشد. نکاتی که باید برای جلوگیری از یخ زدن کولر گازی انجام دهیم شامل:

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلایل مصرف برق غیر عادی در کولر گازی

تعویض کردن فیلتر کولر گازی

علت اصلی یخ زدگی کولر گازی، فیلتر هوای کثیف است. فیلتر هوا هوای وارد شده به خانه شما را تمیز می‌کند. همان‌طور که سیستم AC کولر گازی شما در طول تابستان کار می کند، فیلتر کثیفی، گرده، گرد و غبار و سایر آلرژن ها را جذب می‌کند. این می‌تواند جریان هوا را محدود کند. همچنین باعث یخ زدن کویل‌های HVAC شود. به طور معمول، توصیه می کنیم فیلتر خود را ماهانه بررسی کنید. در صورت نیاز آن را تغییر دهید. برای اکثر مردم، این یک تا سه ماه یکبار است. تغییرات فیلتر بر اساس عواملی مانند:

 • نوع فیلتری که دارید.
 • اگر در خانه بچه یا حیوانات خانگی دارید.
 • اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که تعداد گرده‌ها زیاد است.
 • این که آیا یک فرد سیگاری در خانه زندگی می‌کند.
 • اگر فردی مبتلا به آسم، آلرژی، COPD یا بیماری‌های احتقانی قلب در خانه زندگی می‌کند.

یخ زدن کولر گازی

تعمیر و نگهداری منظم را برنامه ریزی کنید

تکنسین‌های کولر گازی را هر ساله استخدام کنید تا با بررسی AC از یخ زدن کولر گازی جلوگیری کنند. تکنسین‌های حرفه‌ای تهویه مطبوع اطمینان حاصل می‌کنند که همه موارد زیر بررسی و پاک شده‌اند تا سیستم شما برای تابستان پیش رو به درستی اجرا شود:

 • سطوح و فشار مایع خنک کننده را بررسی کنید تا مطمئن شوید که سیستم شما در اوج راندمان کار می‌کند.
 • ترموستات (ها) را کالیبره کنید و چرخه و دمای مناسب را برای بهبود راحتی و کنترل بررسی کنید.
 • سیم کشی، کنتاکت‌ها، خازن‌ها و رله‌ها را بازرسی و سفت کنید تا از تعمیرات گران قیمت جلوگیری کنید.
 • از تمیز بودن کویل اواپراتور اطمینان حاصل کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که تخلیه میعانات گازی شفاف است.
 • کندانسور را بازرسی و تمیز کنید.
 • سوئیچ قطع اتصال در فضای باز را بررسی کنید.
 • موتور و تیغه های فن کندانسور را بازرسی کنید. در صورت نیاز روغن کاری کنید.
 • آمپر کمپرسور را هنگام راه اندازی بررسی کنید.
 • بررسی های ایمنی و کارایی اضافی را انجام دهید.

همچنین اجتناب از دست زدن به مواد شیمیایی خنک کننده ایمن است زیرا ممکن است سمی باشند.

یک بازرسی جریان هوای HVAC داشته باشید

جریان هوا مسدود شده می‌تواند از خنک شدن مناسب کویل‌ها جلوگیری کند و منجر به یک واحد AC منجمد شود. مانند فیلتر مسدود شده، دریچه های مسدود شده و رجیسترها مانع از جریان هوای کافی به داخل و خارج از سیستم می‌شوند. این عامل باعث می‌شود که سیستم شما بدون راهی برای آزاد کردن هوای سرد یا گرم شده سخت تر کار کند.

روش خوب دیگر این است که در خانه خود قدم بزنید و بررسی کنید که دریچه‌های هوای داخلی و سیستم‌های تهویه داخلی از هرگونه مانعی پاک باشند. اگر می‌ترسید جریان هوای ضعیفی را از طریق دریچه‌های خود تجربه کنید، ممکن است مجرای شما  مقصر باشد.

در برخی موارد، کانال کشی به خوبی نصب می‌شود اما اندازه آن برای خانه یا ظرفیت شما اشتباه است. یا نشتی مجرای وجود دارد یا بخشی از کانال در جایی در دیوارهای شما فرو ریخته است.

کویل های اواپراتور را تمیز کنید

خطوط میعانات رطوبت اضافی را از سیستم HVAC شما تخلیه می‌کند. اگر در خط گرفتگی وجود داشته باشد، آب گیر می‌کند و آب اضافی یخ می‌زند. و آب یخ زده در خطوط شما می‌تواند شما را با کویل‌های تهویه مطبوع یخ زده نیز رها کند. این باعث می‌شود که سیستم شما با مشکل مواجه شود یا اصلا کار نکند.

نصب کردن کنترل دما

آیا انتظار می‌رود دمای تابستان در شب کاهش یابد؟ یک قانون خوب که باید به خاطر بسپارید این است که وقتی دمای هوای بیرون پایین می‌آید، کولر خود را خاموش کنید. اگر در شب‌های خنک‌تر از AC در فضای باز استفاده می‌کنید، ممکن است همین علت باعث یخ زدگی کولر گازی شود. یک کنترل ویژه دمای محیط نصب شده می‌تواند به جلوگیری از کارکرد دستگاه شما در هوای سردتر کمک کند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای رفع خطا و ارور کولر گازی وستل Vestel

AC منجمد قابل اجتناب است

در حالی که پیدا کردن یک سیستم AC منجمد به عنوان صاحب خانه می‌تواند خسته کننده باشد. مشکلاتی که باعث این امر می شوند قابل پیشگیری هستند. مهم است که از نگهداری و تنظیم منظم کولر گازی خود در هر سال غافل نشوید. استخدام یک تیم حرفه‌ای خدمات تهویه مطبوع، یا استفاده از برنامه‌های خدمات تعمیر و نگهداری، می‌تواند به قوی نگه داشتن سیستم شما در طول سال کمک کند.

یخ زدن کولر گازی

چه چیزی باعث یخ زدن کولر گازی می شود؟

برای یک کارکرد منظم، AC شما نیاز به تامین مداوم هوای گرم دارد. اگر هوای گرم خانه شما به مبرد نرسد، آنقدر سرد می‌شود که هر گونه رطوبت روی کویل‌ها یخ می‌زند. بنابراین، مشکلاتی که مانع جریان هوا در داخل واحد تهویه مطبوع می‌شود یا مشکلات مربوط به جریان مبرد می‌تواند منجر به یخ زدن کولر گازی شود. برخی از دلایل یخ زدن کولر گازی شامل موارد زیر می‌باشد:

تنظیمات ترموستات و فن اشتباه

پایین نگه داشتن دما و سرعت فن می‌تواند بر نحوه انتقال گرما از داخل به خارج AC تأثیر بگذارد. وقتی دمای بیرون در ماه‌های تابستان بسیار زیاد است. فن باید با سرعت بالا کار کند تا دمای داخل را کاهش دهد. این به این دلیل است که سرعت پایین فن می‌تواند دستگاه را تحت فشار قرار دهد و در حفظ دما کار سختی خواهد داشت.

در چنین حالتی، گردش هوای کم همراه با یک مبرد سرد که دستگاه را به گردش در می‌آورد، باعث ایجاد یخ روی سیم پیچ‌ها می‌شود.

کمپرسور بد یکی از دلایل یخ زدن کولر گازی

کمپرسور قلب یک واحد تهویه مطبوع در نظر گرفته می‌شود و وظیفه فشرده سازی مبرد و حذف گرما را از خانه شما بر عهده دارد. عدم توجه به تعمیر و نگهداری AC می‌تواند بر عملکرد کمپرسور شما تأثیر بگذارد و حتی می‌تواند باعث خرابی آن شود. یک کمپرسور فرسوده نمی‌تواند به طور موثر مبرد را پمپ کند، که به نوبه خود منجر به سیم پیچ های AC منجمد می‌شود. در این شرایط، کویل‌ها به طور مداوم خنک می‌مانند و هرگونه تراکم روی آن‌ها به یخ تبدیل می‌شود.

کثیفی و گرد و غبار که کویل اواپراتور را مسدود می کند

تجمع کثیفی روی کویل مانع از انتقال حرارت بین سیم پیچ و مبرد می‌شود. از آن ‌جایی که مبرد سیم پیچ را به شدت سرد می‌کند و بدون انتقال حرارت کافی، دما در نهایت کاهش می‌یابد. همچنین منجر به ایجاد سیم پیچ‌های AC منجمد می‌شود.

رابطه گرفتگی سیستم تخلیه با یخ زدن کولر گازی

سیستم تهویه مطبوع شما نه تنها دما را حفظ می‌کند، بلکه رطوبت را نیز از خانه شما حذف می‌کند. علاوه بر این، دارای یک سیستم زهکشی است که اجازه می‌دهد این رطوبت اضافی به خارج از خانه شما تخلیه شود. با این حال، در صورت انسداد در ظرف تخلیه یا خط تخلیه میعانات، آب به سیستم برگشته و هنگامی که مبرد گرما را جذب می‌کند، روی سیم پیچ‌ها یخ می‌زند. بنابراین، انباشت زباله و بی توجهی به نگهداری، دلیل گرفتگی سیستم تخلیه است.

یخ زدن کولر گازی

سخن پایانی

امیدواریم که از خواندن این مقاله در رابطه با علت یخ زدن کولر گازی استفاده کافی را برده باشید. با دلایلی که در این مقاله ذکر شد، حال می‌دانید که چه اقداماتی را برای جلوگیری از یخ زدن کولر گازی انجام دهید.

علت یخ زدن کولر گازی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای کامل برای آموزش حل مشکل یخ زدگی کولر گازی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا