مجله سلامت پوست

فواید و عوارض وازلین برای پوست صورت

وازلین سال های بسیاری است که جای خود را در منازل پیدا کرده است و می توان آن را در جعبه داروها در هر منزلی یافت، این ماده که یکی از فرآورده های نفتی به شمار می آید در بسیاری از کشورها آن را به عنوان مرطوب کننده موضعی به کار می گیرند. در دهه های گذشته کارگران شرکت نفت از این ماده مومی شکل جهت التیام زخم ها و سوختگی های خود استفاده می کردند و همین امر سبب جرقه برای رابرت آگوستوس چسبرو شد تا ژله پترولیوم را با نام تجاری وازلین وارد بازار نماید و از این پس استفاده از این محصول در بین مردم رواج یافت.

 

این ماده ترکیبی از موم و روغن های معدنی است که فواید بسیاری برای پوست دارد با این حال نباید عوارض و مضرات آن را نادیده گرفت. وازلین روی سطحی ترین لایه پوست یک پوشش ایجاد می کند که این پوشش مانع از تبخیر آب شده و با این کار آب در لایه های زیرین محبوس شده و رطوبت حفظ می گردد، وجود این رطوبت سبب نرمی و لطافت پوست شده به خصوص برای پوست های خشک بسیار کمک کننده است و نیز تاثیر زیادی در ترمیم خراش های سطحی دارد. لازم به ذکر است که وازلین برای بریدگی ها، سوختگی های جدی و سوراخ های عمیق پوست مناسب نیست و استفاده در این شرایط سبب بروز مشکلات جدی تری می گردد.

فواید وازلین برای پوست 

new theme

یکی از مهم ترین ویژگی های وازلین خاصیت مرطوب کنندگی آن است که می تواند خشکی پوست را از بین ببرد از این رو برای بسیاری از افراد بی خطر بوده و می توانند به راحتی از این ماده جهت رفع خشکی پوست و سوزش موقتی آن استفاده کنند، وازلین دارای فواید دیگری برای پوست نیز می باشد از جمله: 

رفع خشکی پوست 

در واقع وازلین یک آبرسان به شمار نمی آید اما از آنجایی که بر پایه روغن می باشد یک پوشش محافظتی روی سطحی ترین لایه پوست ایجاد نموده و مانع از خارج شدن آب از لایه خارجی پوست می شود، وازلین با دارا بودن این ویژگی سبب مرطوب ماندن و نرمی پوست می گردد. پوست خشک ممکن است دچار ترک خوردگی، خارش یا خونریزی شود به همین دلیل وازلین می تواند به پوست خشک کمک کند و مانع از این مشکلات گردد، در فصول سرد سال هنگام خارج شدن از خانه وازلین را روی پوست تحریک شده بمالید تا رطوبت پوست را حفظ نماید.

بهبود زخم 

وازلین ممکن است جهت بهبود زخم ها و خراش های جزئی و سطحی مفید باشد، این محصول با حفظ رطوبت مانع از خشکی و بزرگ شدن زخم ها شده و با این کار از بروز خارش جلوگیری نموده و همچنین خطر ایجاد اسکار را کاهش می دهد و سبب افزایش روند بهبودی می شود. با این وجود محققان با انجام‌ مطالعاتی موارد فوق را رد کرده اند و براساس این تحقیقات در یافته اند که ژله پترولیوم نه تنها به بهبودی زخم کمک نمی کند بلکه روند بهبودی را با کندی مواجه می کند و سبب افزایش خطر عفونت می گردد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای استفاده اپیلاتور | انواع اپیلیدی و روش صحیح استفاده از آن

جلوگیری از سایش پوست 

گاهی اوقات پوست در نواحی که دچار چین خوردگی است نظیر زیر بغل، کشاله ران و نواحی مشابه دچار اصطکاک می شود همچنین پوشیدن لباس های نامناسب نیز پوست را دچار سایش و اصطکاک می کند. بروز این مشکل پوستی می تواند بسیار آزار دهنده باشد به خصوص برای کسانی که پوست خشک و یا اگزما دارند، استفاده از وازلین در این نواحی می تواند مانع از بروز این مشکلات گردد.

ایجاد لایه محافظ 

وازلین یک لایه روغنی سطح پوست ایجاد می کند که این لایه به عنوان سدی در برابر عوامل محیطی و آلودگی ها عمل می کند و از این طریق سبب محافظت پوست در برابر عوامل محیطی و آسیب ها می شود.

وازلین

مصارف آرایشی 

یکی دیگر از موارد مصرف وازلین به عنوان پماد و کرم می باشد که برخی افراد جهت نرم و براق نمودن لب های خود وازلین را به کار می گیرند همچنین برای پاک نمودن آرایش چشم نیز کاربرد دارد. اما توجه داشته باشید تماس وازلین با بزاق دهان می تواند خطراتی ایجاد کند، البته وازلین سبب بروز جوش و آکنه در پوست های مستعد و چرب می شود چرا که دارای خاصیت روغنی بوده و چربی را در زیر لایه های پوست محبوس می کند و چنانچه مصرف آن در افرادی سبب التهاب، خارش و تورم شد از مصرف این محصول خودداری کنید.

درمان راش پوشک 

یکی از مشکلات شایع پوستی که در کودکان زیر ۲ سال بسیار دیده می شود بثورات ناشی از پوشک می باشد که در نواحی از پوست که در ارتباط با پوشک بوده ایجاد می شود. بهتر است این ناحیه را خشک و تمیز نگه دارید تا مانع از این مشکل پوستی شوید اما در صورت بروز بعد از هر بار تعویض پوشک مقداری وازلین به محل مورد نظر بمالید، وازلین تا حد زیادی به درمان راش پوستی کمک می کند.

عوارض وازلین برای پوست 

در کنار فواید زیاد، وازلین دارای یکسری عوارض نیز می باشد که باید آن ها را مد نظر گرفت، استفاده از این محصول به همه افراد توصیه نمی شود زیرا ممکن است در برخی افراد حساسیت و سایر مشکلات پوستی را ایجاد کند همچنین این محصول تنها برای استعمال خارجی بوده و آن را برای اندام های داخلی بدن استفاده نکنید، از مهم ترین عوارض وازلین می توان به موارد زیر اشاره کرد.

ایجاد آلرژی 

همان طور که بیان کردیم ممکن است برخی افراد به این ماده حساسیت داشته باشند و سبب بروز آلرژی در آن ها گردد، بنابراین در صورتی که با استفاده وازلین دچار تحریکات و واکنش های پوستی شدید مصرف آن را قطع کنید.

new theme

 

احتمال بروز عفونت 

برخی اذعان دارند که وازلین روند بهبودی زخم ها را کند نموده و احتمال بروز عفونت را افزایش می دهد از این رو پیش از استفاده وازلین، پوست را به خوبی تمیز و خشک نمایید تا مانع از ایجاد عفونت های باکتریایی یا قارچی گردید. توجه کنید که حتی ظرف آلوده وازلین نیز می تواند عامل انتقال باکتری ها به بدن باشد.

مشکلات تنفسی

وازلین را تنها برای پوست می توان مورد استفاده قرار داد و استفاده آن برای اندام های داخلی مشکلاتی را در پی دارد، برخی افراد از وازلین جهت کاهش ترک خوردگی و خشکی سوراخ های بینی استفاده می کنند که می تواند منجر به مشکلات تنفسی گردد. به خصوص کسانی که بیماری تنفسی آسم دارند پیش از استفاده وازلین برای نواحی حساسی چون دهان و بینی با پزشک مشورت کنند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  درمان واریس با لیزر | واریس چگونه درمان میشود؟

بسته شدن منافذ پوست 

یکی دیگر از عوارض وازلین احتمال بستن منافذ با استفاده زیاد از این محصول است به خصوص برای پوست های چرب این احتمال بیشتر است، از این رو بهتر است این افراد از وازلین برای نواحی چون صورت که احتمال بروز آکنه در آن بیشتر است استفاده نکنند. بنابراین برای اینکه مانع از بروز جوش گردید پیش از استفاده صورت خود را تمیز نمایید و همچنین وازلین را به مدت طولانی روی پوست قرار ندهید.

قابلیت اشتعال 

وازلین از فرآورده های نفتی می باشد و قابل اشتعال است بنابراین آن را در مکانی خشک و خنک نگهداری نمایید و از مصرف آن در نزدیکی آتش یا هنگام سیگار کشیدن خودداری کنید.

نحوه استفاده از وازلین 

جهت برداشتن مقداری از وازلین ابتدا باید دست های خود را به خوبی بشویید و خشک نمایید چرا که ممکن است آلودگی ها از طریق دست به وازلین منتقل گردد و پوست صورت را نیز آلوده نماید همچنین پیش از مالیدن وازلین روی پوست آن را تمیز کنید. استفاده از مقدار کمی وازلین کافی می باشد و استفاده بیش از حد وازلین سبب ایجاد یک لایه ضخیم روی پوست می شود که برای پوست مفید نیست، استفاده از وازلین روی پوستی که مقداری مرطوب است نتیجه بهتری داشته و رطوبت آن حفظ می گردد.

 

وازلینآیا وازلین پوست صورت را سیاه می کند؟ 

لازم است پیش از استفاده صورت را به خوبی پاکسازی کنید چرا که وازلین سبب محبوس شدن آب و آلودگی ها در بافت های زیرین می گردد و در صورت تکرار این روند مشکلات زیادی مانند جوش، آکنه و سیاهی برای پوست ایجاد می شود و پوست تیره تر می گردد. همچنین جذب وازلین در سطح پوست به کندی صورت می گیرد که در این زمان ممکن است عوامل محیطی روی ترکیبات وازلین تاثیر بگذارند و در اثر برخی واکنش های ایجاد شده پوست تیره گردد. از این رو برای مقابله با این عوارض پیش از مصرف وازلین پوست را به خوبی تمیز کنید و نیز به مقدار بسیار کمی از وازلین استفاده کنید.

 

وازلین نیز مانند هر محصول دیگر در کنار فواید دارای یکسری عوارض بوده که باید از آن ها آگاه بود، استفاده از وازلین برای بسیاری از افراد خطری در پی ندارد اما چنانچه کسی به محصولات نفتی حساسیت داشته و با مصرف آن دچار خارش، تورم و سوزش شدید مصرف وازلین را قطع نمایید. با وجود فواید وازلین اما این محصول قادر نیست جایگزین سایر محصولات مراقبت از پوست از جمله مرطوب کننده ها قرار گیرد چرا که دارای خاصیت مرطوب کنندگی نیست و پوست را آبرسانی نمی کند تنها سبب محبوس شدن آب در لایه های زیرین پوست می گردد. بهتر است پیش از مصرف وازلین صورت خود را به خوبی تمیز نمایید و وازلین را به مدت زیادی روی صورت قرار ندهید.

فواید و عوارض وازلین برای پوست صورت

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

فواید و عوارض وازلین برای پوست صورت

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا