آموزشمجله

دلایل سیاه شدن زودپز و راه حل آن

چرا زودپز سیاه می شود و برای تمیز کردن آن چه باید کرد ؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

علت سیاه شدن زودپز

جنس بدنه نقش بسیار تاثیرگذاری در تغییر رنگ زودپز دارد. اگر جنس به کار رفته در دستگاه مناسب نباشد، می تواند در ظاهر، پخت غذا و مقاومت دستگاه نیز تاثیر مستقیم داشته باشد. پختن غذاهایی همانند لوبیا قرمز و قارچ می تواند تاثیر زیادی در سیاه شدن دیواره های داخلی زودپز داشته باشد. برای جلوگیری از این اتفاق می توانیم بعد از پخت این دسته از مواد، داخل دستگاه زودپز مقداری آب گرم ریخته و چند ساعت به آن زمان بدهیم تا بماند و سپس دستگاه را بشوییم. حرارت های مختلف مانند حرارت اجاق گاز، بخاری، هیتر و یا هر گونه وسیله ایی از این قبیل وسایل که گرما تولید می کنند روی سیاه شدن دستگاه زودپز تاثیر دارد، به صورتی که اگر دستگاه در نزدیکی هر کدام از این وسایل قرار گرفته باشد سیاه می شود.

زودپز

هدف از پختن غذا درون زودپز تهیه کردن غذایی با کیفیت بالا، حفظ ارزش غذایی آن، سرعت بخشیدن به روند پخت غذا و حفظ ایمنی در زمان آشپزی است. اما اگر بعد از تمام شدن کار دستگاه با غذای سیاه و سوخته مواجه بشوید قطعا حس بدی به شما دست می دهد و اولین سوالی که در ذهن شما شکل می گیرد، این است که علت سیاه شدن غذا در دستگاه زودپز چه چیزی می تواند باشد؟ موضوع های مختلفی باعث سیاه شدن غذا و یا به اصطلاح سوختن غذا درون زودپز می شود .

بعضی از افراد به اشتباه تصور می کنند که اگر بعد از تمام شدن کار زودپز دستگاه را درون آب سرد قرار دهند دمای محتویات داخل دستگاه کاهش پیدا می کند و سریعتر می توان غذا را میل نمود. این تصور کاملا اشتباه است و باعث سیاه شدن غذای داخل زودپز می شود.

علت دیگر سیاه شدن غذا درون دستگاه زودپز کم بودن آب داخل دستگاه برای پختن غذا است. برخی از غذاها برای پختن نیاز به مقدار کمی آب دارند، که اگر هنگام پختن آنها درون دستگاه زودپز این آب و رطوبت لازم تامین نشده باشد غذا سیاه خواهد شد.

به این مورد توجه داشته باشید که اگر دیواره ی زودپز شما سیاه باشد و داخل آن غذا درست کنید احتمال سیاه شدن غذا هم وجود دارد. پس یکی دیگر از علت های سیاه شدن غذا درون زودپز، سیاه بودن دیواره های داخلی دستگاه به شمار می آید.

زودپز

جلوگیری از سیاه شدن زودپز

یکی از نکات هایی که می تواند در جلوگیری از سیاه شدن دیواره های داخلی زودپز کمک کند توجه کردن به جنس زودپز قبل از خرید آن است. بهترین نوع زودپز از جنس آلیاژهای سنگین و ضد زنگ است. بیش تر زودپز های موجود در بازار از جنس استیل ضد زنگ، چدن، فولاد ضد زنگ، آلومینیوم و … بوده که در پختن غذا بسیار تاثیر گذارند. انتخاب جنس های متفرقه و بدون کیفیت باعث می شود، تا طعم و بوی غذا تغییر کند، همچنین با گذشت زمان بدنه تحت تاثیر گرما و فشار داخلی قرار می گیرد و سیاه می شود.

نکته ی بعدی که باید به آن بیشتر از هر چیزی توجه داشته باشیم، محل قرارگیری و نگهداری زودپز است. معمولا زودپز را درون کابینت و به ندرت روی کانتر قرار می دهند، در صورتی که در این دو مکان حرارت وارد نشود و یا رطوبت وجود نداشته باشد هیچگونه آسیبی به دستگاه وارد نمی شود. شاید برای شما پیش آمده باشد که هنگام آشپزی و پختن غذا روی اجاق گاز مجبور به استفاده از زودپز شده اید. از آنجایی که اجاق گاز روشن است و حرارت منتشر می کند احتمال سیاه شدن زودپز نیز وجود دارد. پس سعی کنید هنگام استفاده از دستگاه زودپز آن را از حرارت مستقیم یا غیر مستقیم دور نگهدارید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  پاکسازی پوست چیست؟ | آرا نیک

نوع غذایی که انتخاب می کنید در زودپز پخته بشود می تواند از سیاه شدن آن جلوگیری کند برای مثال جلوگیری از پخت قارچ و یا لبو که پس از پختن با تغییر رنگ همراه اند می تواند از زودپز در برابر سیاه شدن محافظت نماید.

از بین بردن سیاهی زودپز

بسیاری از افراد از سیاه شدن زودپز خود رنج می برند و به دنبال راهی برای از بین بردن سیاهی درون زودپز خود هستند. علاوه بر آن، اکثر ظروف استیل بعد از گذشت زمان، زیبایی و براقی خود را از دست می دهد به همین دلیل ما در این قسمت از متن به نحوه برق انداختن و جلا دادن زودپز خواهیم پرداخت.

معمولا تمیز کردن زودپز با چند روش معمول انجام می شود اما باید چندین نکته را در این موضوع رعایت کرد تا نتیجه ی بهتری داشته باشد. تمام مطالبی که ما در این بخش خواهیم گفت درباره ی برق انداختن زودپزهای قدیمی، تمیز کردن زودپز سوخته، شستن زودپزها و از بین بردن سیاهی زودپز است.

برای براق کردن زودپز و از بین بردن سیاهی درون آن می توانید از براق کننده های معمولی استفاده کنید البته توجه داشته باشید که براق کننده های قوی می توانند به بدنه زودپز آسیب وارد کنند. همچنین می توانید با ترکیب جوش شیرین و آب، سیاهی درون زودپز استیل را از بین ببرید و آن را براق کنید. برای تمیز کردن دیواره های زودپز استیل به هیچ وجه از سیم ظرفشویی استفاده نکنید و با آب سرد آن را آبکشی نمایید.

شما می توانید برای تمیز کردن زودپز سوخته ی خود از وسایل موجود در خانه هم استفاده نمایید تنها کافی است مقداری آب داخل زودپز بریزید و چند قاشق سرکه را به آن اضافه کنید. برخی بر این باور هستند که با قرار دادن زودپز به همراه این محلول بر روی حرارت تاثیر آن چندین برابر خواهد شد اما ما این کار را پیشنهاد نمی کنیم زیرا معتقد هستیم حرارت میتواند باعث سیاه شدن زودپز شود.

زودپز

تمیز کردن زودپز استیل

بعد از هر بار استفاده از دستگاه سعی کنید که داخل و بیرون این گونه زودپزها را تمیز کنید، به این دلیل که این کار باعث می شود عمر ظرف های شما افزایش پیدا کند. اول از همه این موضوع بسیار مهم را به یاد داشته باشید که اگر دستگاه زودپز شما برقی است حتما قبل از هر چیز آن را از برق بیرون بکشید.

دوم در صورتی که غذا به قسمت داخلی آنها چسبیده است، به هیچ وجه از سیم ظرفشویی استفاده ننمایید و سعی کنید بعد از سرد شدن ظرف با پارچه‌ای تمیز و نمدار جرم ها را از بین ببرید. مراقب باشید که زمانی که زودپز داغ است آن را درون آب قرار ندهید، چون این موضوع باعث خراب شدن بدنه ی زودپز شما خواهد شد. بهترین مواد برای تمیز کردن زودپز، آب گرم به همراه صابون است. اما در صورتی که مجبور به استفاده از دیگر مواد پاک کننده و شوینده شدید باید به این مورد توجه داشته باشید که این مواد هیچ گاه نباید با زودپز شما به صورت مستقیم تماس داشته باشد. سفید کردن داخل این زودپز ها بسیار ساده می باشد و کافی است ابتدا بگذارید که لکه ی مورد نظرتان به آرامی خیس بخورد و بعد با اسفنج نرم، آب و صابون قسمت مورد نظر را تمیز کنید. همچنین تمیزکاری قسمت بیرونی این زودپز ها بسیار مهم است و در صورتی که به روش درستی انجام نشود، دفعات بعد در هنگام استفاده، نمی تواند حرارت را به صورت یکدست و هماهنگ وارد غذا کند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  پرفروش ترین یخچال فریزر های ایرانی کدامند؟

تمیز کردن زودپز روی

اولین اقدامی که برای جلوگیری از سیاه شدن درون این نوع از زودپز ها می توانید انجام دهید این است که در اولین استفاده از ظرف آن را پر از آب کرده و سپس چند قاشق سرکه را به آن اضافه کنید، در مرحله ی بعد زودپز را روی شعله قرار دهید تا آب و سرکه داخل آن به مدت چند دقیقه بجوشد؛ این کار باعث می شود که زودپزی که از جنس روی می باشد هرگز سیاه نشود. در صورتی که شما از پیش این کار را انجام نداده‌اید و الان با مشکل سیاه شدن زودپز خود مواجه شدید باید با استفاده از آب، صابون و سیم ظرفشویی سیاهی ها و آلودگی های داخل زودپز را از بین ببرید. ممکن است در بعضی موارد مشاهده کنید که بعد از استفاده از این زودپز ها قسمت داخلی آنها سیاه شده است، برای حل این مشکل شما کافی است ظرف خالی را روی شعله ی ملایم قرار دهید تا این سیاهی ها بسوزند و به صورت دود از زودپز خارج شوند. البته این نکته ی بسیار مهم را به یاد داشته باشید که به هیچ وجه قبل از سرد نشدن زود پز درون آن آب نریزید، چون این کار می تواند باعث سوراخ شدن زودپز بشود.

نکات مهم در تمیز کردن سیاهی زودپز

همانطور که از قبل گفته شد توجه به چند نکته می تواند تاثیر بیشتری بر از بین بردن سیاهی زودپز داشته باشد به همین منظور چند نکته را در این قسمت برای شما نام می بریم.

  • در صورتی که غذا درون زودپز شما سوخت و سیاهی آن درون دستگاه باقی ماند چندین مرتبه زودپز را بشویید تا کاملا این سیاهی از بین برود.
  • اگر این سیاهی باقی بماند نه تنها ظاهری بد خواهد داشت بلکه از لحاظ بهداشتی ضرر دارد و می تواند باعث سرطان شود.
  • اسکاچ های سفت و محکم به هیچ عنوان مناسب برای تمیز کردن ظروف استیل و زودپز نخواهند بود پس از پارچه های نرم برای تمیز کردن زودپز استفاده نمایید.
  • همچنین شوینده های بسیار قوی می توانند به بدنه ی زودپز آسیب وارد کنند پس بهتر است از استفاده آن ها پرهیز کنید.

زودپز

نتیجه گیری

در این مقاله از ایبک امداد به سیاه شدن زودپز پرداختیم و متوجه شدید که سیاهی زودپز ماندگار نیست و از سمتی قابل پیشگیری نیز خواهد بود ، بهتر است که برای افزایش عمر زودپز نحوه استفاده صحیح از زودپز را بدانید و با به کارگیری آن ها از سیاه شدن زودپز که همچنین باعث ایجاد ظاهری ناخوشایند در زودپز می گردد جلوگیری کنید، زودپز ممکن است به دلیل های زیر سیاه بشوند:

  1. در هنگام خرید از فروشنده بخواهید که زودپزی از جنس استیل و یا آلیاژی از آلومینیوم را در اختیار شما قرار بدهد زیرا سایر جنس های متفرقه ممکن است از کیفیت لازم برخوردار نباشند و در اثر استفاده سیاه شوند.
  2. در قدم بعدی برای استفاده ی صحیح از زودپز خود سعی کنید آن را در نزدیکی شعله با حرارت زیاد قرار ندهید تا از سیاه شدن آن جلوگیری نمایید.
  3. استفاده از زودپز برای غذاهایی که آب آن ها در صورت پختن سیاه می شود مناسب نیست. مانند قارچ.

 

 

 

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

دلایل سیاه شدن زودپز

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای کامل در رابطه با دلایل سیاه شدن زودپز

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا