تعمیرات یخچال

کدهای خطا در یخچال فریزر بوش | رفع ارورهای یخچال فریزر بوش

یکی از مهمترین وسایل برقی در آشپزخانه، یخچال فریزر است که شبانه روز هم کار می‌کند. اگر شما بهترین مدل یخچال فریزر بوش را هم داشته باشید، باز هم به دلیل استفاده زیاد ممکن است دچار فرسودگی شده و خراب شود. خوشبختانه می‌توانیم بگوییم که ارورهای یخچال فریزر بوش که در صفحه نمایشگر نشان داده می‌شود، می‌تواند به تشخیص و همچنین عیب یابی خرابی های به وجود آمده به شما کمک کند. گاهی این ارورها نشان دهنده خرابی قطعات یخچال فریزر بوده و شما برای تعمیر آن مجبورید به تعمیرکار مراجعه کنید، ولی گاهی ارور نشانه مشکل جزئی بوده و خودتان می‌توانید با رعایت بعضی از نکات ساده مشکل را برطرف کنید.

توصیه می‌کنیم که حتماً با کدهای خطا در یخچال فریزر بوش آشنایی کامل داشته باشید، تا در صورت نیاز بتوانید یخچال فریزر را عیب یابی کنید. در صورتی که با مطالب بیان شده در این مقاله مشکل ارور در یخچال فریزر بوش شما برطرف نشد، بهتر است حتماً به تعمیرکار ماهر مراجعه کنید. قبل از اینکه شما را با ارورهای این یخچال فریزر آشنا کنیم، باید به نکته مهمی توجه شما را جلب کنیم و آن این است که اگر شما کدهای خطا را در روی نمایشگر مشاهده کردید و متوجه شدید که باید یکی از قطعات یخچال فریزر بوش تعویض شود، ابتدا به مدل یخچال فریزر توجه کرده و سپس قطعه مورد نیاز خود را خریداری کنید. البته در این مواقع تعمیرکارهای حرفه‌ای می‌توانند مشکل را تشخیص داده و در عیب یابی یخچال فریزر به شما کمک کنند.

کد خطای E1 در یخچال فریزر بوش و نحوه برطرف کردن آن

این ارور به شما نشان می‌دهد که سنسور یخساز یخچال بوش شما خراب شده است. برای اینکه این ارور را برطرف کنید باید در مرحله اول مقاومت سیم‌های متصل شده به سنسور را چک کنید و اگر اشکالی در آنها مشاهده نکردید، بهتر است سنسور یخساز را عوض کنید.

حتما بخوانید:   دلایل رایج روشن نشدن یخچال | مرکز تخصصی عیب یابی و تعمیر یخچال در محل

ارور RT در یخچال فریزر بوش و نحوه رفع آن

در یخچال فریزر بوش هم مانند یخچال‌های دیگر، سنسورهایی وجود دارد. یکی از این سنسورها، سنسور محیطی می‌باشد. اگر سنسور محیطی خراب شود و یا اختلالی در عملکرد آن به وجود بیاید، شما ارور RT را در روی نمایشگر یخچال فریزر مشاهده می‌کنید. می‌توانید به وسیله تست مقاومت و بررسی اتصال سیم‌های سنسور، خرابی این قطعه را متوجه شوید. اگر خرابی مشاهده نکردید لازم است که سنسور محیطی را تعویض کنید. برای تعمیر و یا حتی تعویض این سنسور حتماً باید از سرویس کار حرفه‌ای کمک بگیرید.

یخچال فریزر بوش

ارور r1 در یخچال فریزر بوش و نحوه رفع آن

این ارور یکی از خطاهای مهم در یخچال فریزر بوش می‌باشد که به معنی به وجود آمدن مشکل برای سنسور یخچال فریزر است. برای اینکه این کد خطا را برطرف کنید باید مقدار مقاومت و همچنین سیم‌هایی را که به سنسور متصل شده است بررسی کنید. اگر مشکلی وجود نداشت، سنسور یخچال فریزر بوش خود را عوض کنید.

ارور Ea در یخچال فریزر بوش و نحوه برطرف کردن آن

گاهی امکان دارد موتور یخساز یخچال فریزر شما با مشکل مواجه شده باشد و در این صورت است که شما ارور Ea را در نمایشگر یخچال خود مشاهده خواهید کرد. سیم‌هایی که به موتور یخساز متصل شده است را کاملاً بررسی کنید و اگر مشکلی نداشت، نمایش این کد خطا یعنی باید موتور یخساز را تعویض کنید.

ارور EU در یخچال فریزر بوش و نحوه رفع آن

این ارور نشان دهنده این است که کلید روشن و خاموش یخچال فریزر بوش شما با مشکل روبرو شده است. در صورتی که کلید روشن و خاموش را بررسی کرده و مشکل آن را برطرف کنید، این کد خطا هم از روی نمایشگر رفع می‌شود.

ارور ES در یخچال فریزر بوش و روش رفع آن

در یخچال فریزر بوش ارور ES نشانه خراب شدن کلید یخ ریز است. در این صورت باید کلید یخ ریز را بررسی کرده و در صورت نیاز آن را تعمیر کنید. آنگاه کد خطای ES برطرف خواهد شد.

ارور Eg در یخچال فریزر بوش

وقتی شما کد خطای Eg را در روی نمایشگر یخچال فریزر بوش مشاهده می‌کنید، نشانه خراب شدن شیر برقی است. برای اینکه این کد خطا را برطرف کنید ابتدا شیر برقی را تست کنید. اگر متوجه خرابی شیر برقی شدید باید نمونه اصل آن را جایگزین نمونه قبلی کنید. عوض کردن شیر برقی کار سختی نیست ولی فقط باید نکات مهم را برای تعویض آن بدانید. اگر شیر برقی خراب شد بهتر است که به یک تعمیرکار یخچال مراجعه کنید تا بدون ایجاد دردسر، مشکل خرابی شیر برقی در یخچال فریزر بوش برطرف شود.

حتما بخوانید:   موتور یخچال میدیا ساخت کجاست؟ | راهنمای عیب یابی یخچال میدیا

دقت داشته باشید برای برطرف کردن ارورهای یخچال فریزر بوش، اگر نیاز شد قطعه‌ای را تعویض کنید، حتماً باید به مدل یخچال بوش خود توجه کرده و قطعه مناسب و اصل را برای این کار انتخاب کنید.

ارور F1 در یخچال فریزر بوش و روش رفع آن

یکی دیگر از خطاها در یخچال فریزر بوش، کد خطای F1 می‌باشد. این کد خطا نشان دهنده خرابی سنسور در یخچال است. برای اینکه این کد خطا را برطرف کنید و یخچال را تعمیر کنید، باید ابتدا مقاومت و همچنین سیم‌هایی که به سنسور متصل هستند، بررسی کنید و در صورت مشاهده خرابی، مشکل را برطرف کنید. اگر متوجه شدید برای برطرف کردن کد خطای F1 باید سنسور عوض شود، حتماً سریعاً آن را تعویض کنید.

مشکلات رایج در یخچال فریزر بوش

یخچال فریزر بوش جزو یخچال فریزرهای با کیفیت و محبوب در بازار است. هرچند که این یخچال فریزر دارای عمر مفید زیادی می باشد ولی ممکن است مانند تمام وسایل برقی دیگر دچار خرابی شود. بعضی از این مشکلات ساده بوده و شما به راحتی می‌توانید خودتان آن را برطرف کنید ولی گاهی هم ممکن است ایرادهای یخچال فریزر بوش تخصصی بوده و به خرابی قطعات آن مربوط باشد، در آن صورت باید حتماً به تعمیرکار ماهر مراجعه کنید.

معمولاً مشکلات یخچال فریزر بوش به وسیله ارورها و کدهای خطا در روی نمایشگر نشان داده می‌شود. معانی این کدهای خطا را در ابتدا به طور کامل برایتان توضیح دادیم. در صورتی که با توجه به راهنمایی‌های ما موفق به رفع این ارورها نشدید، حتماً به تعمیرکار ماهر مراجعه کنید. چند مورد از مشکلاتی رایجی که ممکن است برای یخچال فریزر بوش ایجاد شود عبارتند از:

۱- سر و صدای زیاد در یخچال فریزر بوش:

معمولاً یخچال فریزرها در هنگام کار کردن کمی سر و صدا دارند ولی اگر سر و صدای زیادی از یخچال فریزر بوش خود شنیدید، می‌تواند به دلیل مشکلات زیر باشد:

 1.  خراب شدن سیستم خنک کننده: موتور یخچال هم مانند تمام موتورها، به وسیله فن خنک می شود و در داخل آن هوا جریان پیدا می‌کند. فن یخچال در نزدیک رادیاتور و پشت یخچال قرار گرفته است. در صورتی که هنگام باز کردن درب یخچال، صدای دستگاه بیشتر می‌شود یعنی فن آن خراب شده است. البته تجمع جرم و گرد و خاک هم می‌تواند باعث سوختن موتور فن شود. برای تعمیر فن باید به تعمیرکار مراجعه کنید و در صورت نیاز آن را تعویض کنید.
 2. ایجاد مشکل در فن اواپراتور: یکی دیگر از مواردی که باعث ایجاد سر و صدا در یخچال فریزر بوش می‌شود، خراب شدن فن اواپراتور است. اگر فن اواپراتور خراب شده باشد، وقتی درب یخچال را باز می‌کنید صدای آن بیشتر خواهد شد.
 3. وجود مشکل در کمپرسور: گاهی ممکن است در اثر گذشت زمان موتور یخچال بوش فرسوده شود و این باعث می‌شود موتور دستگاه سر و صدای زیادی داشته باشد.
 4. برای جلوگیری از این مشکل بهتر است یخچال فریزر خود را در فواصل معینی سرویس کنید.
حتما بخوانید:   روش تعمیر یخساز یخچال دوو

۲- خراب شدن درب یخچال فریزر بوش

دلایل زیادی می‌تواند باعث خرابی درب یخچال فریزر بوش باشد که مهم‌ترین آن این است که شما آن را زیاد باز و بسته کنید و یا اینکه وسایل سنگین در داخل درب قرار بدهید. این کار باعث می‌شود درب یخچال فریزر بوش شما از تراز بیرون بیاید و به طور کامل بسته نشود. اگر درب یخچال فریزر بوش کامل بسته نشود باعث خواهد شد به موتور یخچال فشار زیادی وارد شود ، زیرا موتور نیاز دارد برای خنک کردن یخچال بیشتر کار کند و این می‌تواند باعث خرابی یخچال فریزر بوش شود.

یخچال فریزر بوش

۳- دلیل برفک زدن یخچال فریزر بوش چیست؟

یکی از مشکلاتی که ممکن است برای یخچال فریزر بوش شما به وجود بیاید این است که برفک زده و مجبور شوید مرتباً آن را تمیز کنید. دلایلی که ممکن است باعث برفک زدن یخچال فریزر شود عبارتند از:

 • جای یخچال فریزر گرم باشد: مهمترین دلیل برفک زدن تمام یخچال فریزرها، گرم بودن محل قرارگیری آنها است.
 • درب یخچال فریزر بوش خراب شده باشد: خراب شدن نوار لاستیکی درب و یا خود درب، می‌تواند باعث برفک یخچال فریزر شود.
 • قرار گرفتن نادرست یخچال فریزر بوش: اگر یخچال فریزر شما در مسیر جریان هوا قرار نگرفته باشد و یا فاصله لازم را با دیوار نداشته باشد، باعث داغ شدن موتور شده و موتور خوب کار نمی کند.
 • قرار دادن مواد غذایی داغ در داخل یخچال
 • خرابی ترموستات
 • خرابی المنت اوپراتور
 • خراب شدن فن یخچال فریزر بوش
 • ایراد در تایمر دیفراست یا ترمودیسک

با سرویس های منظم یخچال فریزر بوش می توانید از خرابی های احتمالی در آن جلوگیری کنید. توصیه می کنیم هر شش ماه یکبار، یخچال فریزر خود را به وسیله یک سرویسکار ماهر، سرویس کنید.

 

31

کدهای خطا در یخچال فریزر بوش

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

رفع ارورهای یخچال فریزر بوش

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x