مجله ساختمان

چسب آجر چیست؟ | کاربرد چسب آجر و انواع آن

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

یکی از چسب‌هایی که در صنعت ساخت و ساز زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرد، چسب آجر است. از چسب آجر برای چسباندن انواع آجرها مانند آجر پازلی، نسوز و سفال می‌توان استفاده نمود. چسب آجر در صورتی کیفیت درجه یک و مناسب خواهد داشت که در تولید آن از نیروی انسانی کمترین استفاده شود. چون هرچه تولید به صورت مکانیزه‌تر انجام شود، استانداردها با دقت بیشتری رعایت می‌گردند.

در تولید این چسب از مواد پلیمری استفاده می‌کنند و این موضوع موجب می‌شود که در برابر شرایط جوی گوناگون مقاومت خوبی داشته باشد و نفوذ آب در آن بسیار کاهش پیدا کند. همچنین چسب آجر خاصیت انعطاف پذیری و چسبندگی هم دارد. کیفیت در هر کدام از ویژگی‌هایی که گفته شد، قیمت چسب آجر را تعیین می‌کند.

باید به این موضوع نیز توجه داشته باشید که چسب آجر علاوه بر اینکه مقرون به صرفه است، در کار مصرف کمی نیز دارد. دلیل استفاده کم این است که برای چسباندن آجر ضخامت کم از آن کافی خواهد بود. برای استفاده از چسب آجر نیاز به ماده دیگری نخواهد بود و کار فقط با کمی آب به خوبی پیش می‌رود.

چسب آجر معمولاً در دو رنگ خاکستری و سفید در بازار عرضه می‌شود. قیمت آن با توجه به کیفیت و اندازه‌ای که محصول دارد متفاوت می‌باشد. البته روی قیمت چسب و آجر موارد دیگری نیز تأثیرگذار هستند که در ادامه در مورد آنها خواهیم گفت.

کاربرد چسب آجر چیست؟

با توجه به اینکه قیمت چسب آجر بسیار مناسب است، خرید آن یکی از کارهای به صرفه می‌باشد. چسب آجر کارایی بسیار بالا و زیادی نیز دارد. متداول‌ترین کاربرد چسب آجر این است که برای چسباندن انواع آجر نسوز، آنتیک و پازلی بر روی دیوار یا نما می‌باشد. به بیان دیگر می‌توان اینگونه گفت که چسب آجر وسیله‌ای بسیار مناسب برای چسباندن آجرهای گوناگون روی سطح دیوار است.

در زمان گذشته برای اینکه آجرهای گوناگون را به سطوح مختلف بچسبانند و یا کنار یکدیگر قرار دهند، معمولاً از ملات استفاده می‌کردند که این کار نیاز به مدت زمان بیشتری داشت، اما امروزه طراحان و مهندسان ساخت و ساز چسب‌هایی را تولید می‌کنند که در زمان موجب صرفه‌جویی می‌شود و جای ملات را گرفته است.

حتما بخوانید:   کاربرد شیشه در صنعت ساختمان سازی چیست

البته قدرت چسبندگی ملات نیز بسیار بالا است، اما چیزی که امروزه مصرف آن بیشتر شده است و موجب می‌شود که در زمان افراد صرفه‌جویی شود استفاده از چسب آجر می‌باشد.

با همه ویژگی‌هایی که برای چسب آجری بیان شد، قیمت آن نیز پایین است و برای جایگزین کردن ملات و سیمان گزینه مناسبی می‌باشد. محصولاتی مانند بتن، آجر و کاشی محصولات قابل چسبیدن با استفاده از چسب آجر روی سطوح هستند.

چسب آجر به حالت خشک و یا پودری عرضه می‌گردد و از تنوع مدل‌ها و کیفیت‌های زیادی برخوردار می‌باشند. قیمت چسب آجری که به حالت پودری است، زیاد بالا نمی‌باشد و می‌توانید به راحتی از شرکت‌ها و مراکز معتبر اقدام به سفارش و خرید آن نمایید.

استفاده از چسب آجر پازلی در پروژه‌های گوناگون محدودیت خاصی ندارد و موجب می‌شود که سازه مورد نظر استحکام بیشتری داشته باشد. چسب آجر نسوز در جاهای خیلی سرد و مرطوب هم کارایی لازم را خواهد داشت و موجب بالا رفتن امنیت سازه می‌شود.

وقتی چسب آجر را تهیه نمودید، باید آن را با استفاده از کاردک روی سطح سیمان کشیده و آن را به ضخامت ۳ میلیمتر برسانید تا از درست پیش رفتن کار خود اطمینان حاصل نمایید. وقتی چسب روی سطح مورد نظر به خوبی پخش شد، فقط به مدت بیست دقیقه وقت دارید که آجر یا سنگ مورد نظر بر روی سطح نصب نمایید. در غیر این صورت چسب خشک شده و کارایی لازم را نخواهد داشت.

وقتی که سنگ را روی سطح مورد نظر قرار دادید، فقط باید آن را به خوبی فشار دهید. پیشنهاد می‌شود که این کار را با استفاده از جسم سخت انجام دهید تا درزها به خوبی گرفته و سنگ به صورت کامل به سطح مورد نظر بچسبد.

کاربرد چسب آجر

انواع چسب آجر نما

چسب آجر نما به دو دسته چسب خمیری و پودری تقسیم بندی می‌گردد. میزان چسب خمیری که در بسته‌بندی سطلی وجود دارد ۱۲.۵ کیلوگرم است و در بسته‌بندی کیسه‌ای میزان آن برابر با ۲۰ کیلوگرم می‌باشد. انواع چسب آجر نما برای انواع آجرها استفاده می‌شوند و برای نصب نما از این چسب‌ها استفاده می‌کنند.

چسب آجر پودری

همانطور که از اسم این چسب مشخص است، ماده خشک و پودری می‌باشد که به گچ اضافه می‌کنند و پس از آن می‌توان از آن استفاده نمود. قیمت چسب آجر پودری مانند چسب آجر آنتیک با توجه به برند و کیفیت آن متفاوت خواهد بود.

حتما بخوانید:   حفاظ درب آکاردئونی چیست؟ | مزایا و معایب حفاظ درب آکاردئونی

با توجه به اینکه قیمت چسب آجر پودری نسبت به قیمت چسب آجر خمیری پایین‌تر است در پروژه‌ها و ساخت و سازها بیشتر از این نوع استفاده می‌شود. از این چسب در نقاط گوناگون ساختمان مانند نمای بیرونی و داخلی می‌توان استفاده نمود. چسب آجر پودری در مدت زمان کمتری خشک می‌شود و دوام آن نیز بیشتر است.

برای استفاده از این چسب نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه داشته باشید، این است که حتماً پیش از استفاده، سطوحی که قرار است روی آنها این چسب را به کار ببرید را باید به خوبی تمیز نمایید و اطمینان حاصل کنید که گرد و خاکی روی آن وجود ندارد. به این ترتیب از قدرت چسبندگی چسب کم نخواهد شد.

چسب آجر خمیری

یکی دیگر از انواع چسب آجر این نوع چسب است. این محصول بسیار راحت مورد استفاده قرار می‌گیرد و در صنعت ساخت و ساز کاربردهای زیادی نیز دارد. قیمت چسب آجر خمیری مانند چسب آجر پودری است. اما با توجه به کاربردهایی که این دو مدل دارند، تفاوت قیمت آنها بسیار کم است که از هر دو نوع مدل چسب استفاده کنند.

چسب آجر خمیری ماده اصلیش خمیر می‌باشد و با توجه به اینکه خمیر پس از استفاده دارای مقاومت بالایی است، می‌تواند تحمل زیادتری داشته باشد. چسب آجر خمیری از مواردی مانند ماده غلظت دهنده، پودرهای معدنی و رزین‌های آکریلیکی به وجود می‌آید. این چسب در مقایسه با چسب پودری ممکن است که کمی هزینه بیشتری داشته باشد، اما میزان مصرف آن در هر متر مربع کمتر از چسب پودری است.

از چسب آجر خمیری برای چسباندن آجرهایی که دقت بالایی برای چسباندن نیاز دارند، مانند سنگ‌های آنتیک استفاده می‌کنند.

مزایای چسب آجر

مزایایی که چسب آجر دارد برای خریداران دارای اهمیت زیادی است. مهم‌ترین ویژگی چسب آجر چسبندگی بسیار خوب آن است. چسب آجر پازلی علاوه بر اینکه دارای چسبندگی بسیار بالایی است، انعطاف پذیری آن هم بسیار خوب می‌باشد. چسب آجر در برابر نفوذ گرد و خاک و حرارت مقاومت بسیار خوبی دارد. با گذشت زمان مهندسان به این نکته پی برده‌اند که این چسب در مقابل نشست‌های زمین نیز بسیار مقاوم هستند.

از دیگر مزایای چسب آجر می‌توان به این مورد اشاره کرد که آماده سازی آن بسیار راحت می‌باشد و نسبت به ملات سریع‌تر آماده می‌شود. این مورد در صرفه‌جویی زمان بسیار حائز اهمیت است.

یکی دیگر از ویژگی‌های مثبت چسب آجر مقرون به صرفه بودن آن است. هزینه چسب آجر خمیری و پودری به گونه‌ای می‌باشد که با هم اختلاف زیادی ندارند. اما طریقه استفاده و نحوه کارایی آنها در انتخاب این مدل‌ها موثر است.

حتما بخوانید:   تفاوت کاشی و سرامیک | ویژگی‌های کاشی و سرامیک

انواع چسب آجر از لحاظ نوع نما

دسته‌بندی انواع چسب آجر علاوه بر نوع جنس، بر اساس نما نیز انجام می‌شود. دسته‌بندی انواع آن در نما به چسب آجر نسوز و چسب آجر دکوراتیو تقسیم بندی می‌گردد.

چسب آجر دکوراتیو

آجرهای دکوراتیو آجرهایی هستند که در ساختار آنها از مواد نانو و مواد پلیمری استفاده شده است. سطح این آجرها امکان دارد با رنگ‌های خاصی جلوه آرایی و یا تزیین شده باشد.

با توجه به موادی که در ساخت این نوع از آجرها استفاده می‌شود، روی آن قارچ یا شوره تشکیل نخواهد شد و موجب خرابی نمای کار نمی‌شود. از مزایای دیگر آجر دکوراتیو می‌توان به قدرت مکانیکی بالا و نفوذ پذیری پایین اشاره نمود.

چسب آجر نسوز

آجر نسوز با توجه به مقاومت بالایی که در مقابل اشتعال و حرارت دارد، چسبی که برای آن استفاده می‌شود نیز باید این ویژگی‌ها را داشته و حتی غیر اشتعال‌تر و مقاوم‌تر هم باشد. چسب آجر نسوز برای استفاده در دکوراسیون داخلی و نمای ساختمان مناسب بوده و مقاومت بسیار زیادی دارد. قیمت چسب آجر نسوز با توجه به ویژگی‌های خاص و ایمنی که دارد، نسبت به چسب‌های دیگر بالاتر است.

چسب آجر کاملاً غیرقابل اشتعال و بی‌خطر است و برای نگهداری آن باید به نکاتی توجه داشته باشید. این محصول حتماً باید در جایی که دور از تابش مستقیم نور خورشید است، نگهداری گردد. بهترین دما برای نگهداری چسب آجر بین ۵ الی ۳۵ درجه سانتیگراد می‌باشد.

انواع چسب آجر

سخن تکمیلی

در هنگام انتخاب چسب آجر باید دقت زیادی داشته باشید. چون این محصول تنوع بسیار زیادی دارد و اگر به صورت اشتباه انتخاب کنید، علاوه بر اینکه زمان و سرمایه شما به هدر خواهد رفت، مقاومت ساختمان و سازه مورد نظر نیز دچار ایراد و نقص می‌شود.

پیش از استفاده از چسب آجر حتماً با خود سازنده و ناظر ساختمان مشورت کنید و سپس اقدام به خرید این محصول نمایید. چسب آجر کاربردهای گوناگونی دارد و برای استفاده در صنعت ساخت و ساز گزینه مناسبی می‌باشد. در هنگام استفاده از چسب آجر باید دقت نمایید که به خوبی در پشت آجر پخش شده و هیچ سطحی خالی نماند.

 

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

چسب آجر چیست؟ | کاربرد چسب آجر و انواع آن

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

کاربرد چسب آجر و انواع آن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x