ابزار برقی

خدمات تعمیرات دریل بوش BOSCH | آموزش استفاده از دریل بوش

با استفاده از دریل بوش شما می توانید ابزار کاری مناسب برای خود تهیه کنید کارهایی مانند تراشیدن برای  ایجاد سوراخ در سطح و غیره را به راحتی انجام دهید. محصولات بوش یکی از محصولات نامدار و پر آوازه در بین کاربران می باشد که از محبوبیت زیادی هم برخوردار است در این مقاله از ایبک مداد می خواهیم برای شما انواع دریل را همراه با مزایا و معایب توضیح دهیم و همچنین در مورد دریل بوش و تعمیرات آن مطالب مهمی را بیان کنیم تا در صورت نیاز بتوانید از آن استفاده کنید در ادامه مطالب با ما همراه باشید.

از دریل بوش چه استفاده هایی می شود؟

دریل وسیله ای هست الکتریکی یا دستی که به وسیله آن سطوح را سوراخ می کند با توجه به قدرت دریل و با استفاده از مته مناسب از دریل شما می توانید بتن، فلز و چوب را سوراخ کنید و با پیشرفت ابزار ها، امروزه فقط از دریل برای سوراخ کردن استفاده نمی‌کنند بلکه می‌توان با قطعات اضافی دیگر امکاناتی مانند گردبر، عمودبر، ساییدن و غیره را هم به دستگاه دریل اضافه کرد اگر چه بهتر است که از هر وسیله ای برای کار مناسب خود استفاده کنیم.

اجزای تشکیل دهنده دریل

اگر شما تصمیم به خرید یک دریل دارید ما به شما دریل بوش را توصیه می کنیم محصولات بوش کیفیت و کارایی خوبی دارند و بین کاربران از محبوبیت زیادی هم برخوردار می باشند در صورت خرید یک دریل بهتر است که شما ابتدا با اجزای تشکیل دهنده آن آشنا شوید تا در صورت بروز مشکل بتوانید خودتان مشکل را عیب یابی کنید دریل از اجزای زیر تشکیل شده است:

 1.  کلیدی برای تنظیم سرعت چرخش دریل
 2.  کلید برای روشن و خاموش کردن
 3.  کلیدی برای غیر فعال کردن حالت چکشی و فعال کردن آن
 4. کلید قفل برای اینکه بتوانید دریل را روشن نگه دارید.
 5. کلید تعویض برای تعیین جهت چرخش
 6. عمق سنج برای تنظیم کردن پیمایش مته در سطح
 7.  سه نظام
 8.  آرمیچر
 9.  دسته نگهدارنده
 10.  زغال
 11.  گیربکس
 12.  گریکس
حتما بخوانید:   راهنمای استفاده از اجاق گاز بوش | معرفی قطعات اجاق گاز BOSCH

معرفی انواع مختلف دریل

دریل بوش

در ادامه می خواهیم شما را با چند نوع دریل آشنا کنیم تا مزایا و معایب دریل های مختلف را بدانید و بتوانید برای خرید بهترین آن را انتخاب کنید:

 1. دریل پیچ گوشتی شارژی
 2. دریل شارژی
 3.  دریل چکشی
 4.  دریل بتن کن
 5.  دریل برقی
 6. دریل ایستاده یا ستونی
 7. دریل بادی
 8. دریل نمونه برداری

در ادامه شما را با چند نوع از این دریل ها آشنا می‌کنیم و معایب و مزایا آن را هم برایتان بیان می کنیم:

۱- دریل پیچ گوشتی شارژی:

ساده ترین نوع دریل، دریل پیچ گوشتی شارژی می باشد که در منازل برای کاربردهای خانگی از آن استفاده می کنند و به وسیله آن سوراخ های ریز ایجاد می کنند شما از این دریل می توانید برای باز و بسته کردن پیچ ها هم استفاده کنید این دریل را به راحتی می توان جابجا کرد وزن زیادی ندارد و به همین دلیل مورد استفاده عموم قرار می گیرد.

معایب و مزایای دریل شارژی: مزایای دریل شارژی همانطور که گفتیم این است که به راحتی می توان آن را حمل کرد، قابلیت استفاده در چوب و فلز را دارد و سبک وزن است ولی در کنار این مزایا، معایبی هم دارد و یکی از این معایب این است که دریل پیچ گوشتی شارژی مته ی ضعیفی دارد و برای سطوح سخت نامناسب است.

۲- دریل شارژی ضربه ای

یکی دیگر از انواع دریل ها، دریل شارژی ضربه ای می باشد این دریل تقریباً همان دریل پیچ گوشتی شارژی است ولی حالت ضربه ای دارد می توانید از آن برای شل و سفت کردن پیچ و مهره ها در سطوح سخت استفاده کنید عملکرد این دریل به صورت ضربه و چرخش می باشد با استفاده از این دریل شما می توانید تمام پیچ و مهره ها را در هر محصولی سفت و یا شل کنید.

معایب و مزایای دریل شارژی ضربه ای: مزیت این دریل این است که می تواند در چند ثانیه هر نوع پیچ سفتی را باز کند و نیازی نیست شما نیروی زیادی به کار ببرید و برای انواع پیچ و مهره ها در محصولات مختلف به کار می‌رود و عیب این دریل این است که در آن از باتری استفاده می شود احتمال دارد در هنگام استفاده از دریل، دستگاه خاموش شود. این دریل نسبت به دریل ها دیگر قیمت بیشتری دارد.

۳- دریل برقی

دریل برقی جزو ابزارآلاتی است که برای مدت طولانی از آن استفاده می کنند این دریل ها دارای سیم می باشند و هنگام کار با آن باید حتماً آن را به برق وصل کنید از این دریل برای سطوح سخت و مصالح ساختمانی مانند دیوار استفاده می کنند.

حتما بخوانید:   خدمات تعمیرات جاروبرقی بوش BOSCH

مزایا و معایب دریل برقی: مزایای دریل برقی این است که شما بدون نیاز به باتری می توانید از آن استفاده کنید و در هنگام کار، احتمال خالی شدن شارژ باتری نیست، وزن مناسبی دارد و برای مدت طولانی می شود از آن استفاده کرد، برای سوراخ کاری های سطوح مورد استفاده قرار می گیرد. معایب این دریل این است که اگر شما در هنگام کار نیاز به جابجایی دریل داشته باشید به دلیل استفاده از برق این امکان برای شما وجود ندارد و یا با مشکل می توانید آن را انجام دهید.

در ادامه می خواهیم شما را با مشکلات متداولی که امکان دارد برای دریل بوش شما اتفاق بیفتد آشنا کنیم و همچنین روش عیب یابی و برطرف کردن عیب را هم برای تان توضیح دهیم

چرا ضربات دریل قدرت لازم را ندارد؟ چگونه آن را تعمیر کنیم؟

تقریباً می توان گفت یکی از متداول ترین مشکلات در هنگام استفاده از دریل بوش، کم شدن قدرت ضربات دریل است به همین دلیل می خواهیم به بررسی این موضوع بپردازیم که چرا ضربات دریل قدرت ندارد؟ در صورت بروز این مشکل موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • اگر دریل شما در هنگام کار ضربه کافی ندارد باید در مرحله اول اورینگ های دریل به وسیله یک فرد متخصص بررسی شود.
 • اگر پیستون های دریل خراب شود می تواند باعث بروز این مشکل شود.
 • دلیل دیگری که می‌تواند باعث کم شدن قدرت دریل شود خرابی چرخ دنده ها است اگر متوجه شدید که چرخ دنده ها خراب شده حتماً باید با یک فرد متخصص برای تعمیر دریل تماس بگیرید.

تیغه دریل در جای خود محکم نمی شود دلیل این مشکل چیست؟

یکی دیگر از مشکلاتی که احتمال دارد در هنگام استفاده از دریل برای شما پیش بیاید شل شدن تیغه است برای اینکه این مشکل را عیب یابی کنید باید موارد زیر را بررسی کنید:

 •  قسمت سری دریل به طور پیچی به بدنه دستگاه وصل شده است اگر تیغه شل شود در مرحله اول باید سری کلی دریل را وقتی دریل خاموش است، بچرخانید و آن را سفت کنید.
 •  در مرحله بعد پیچ های نگهدارنده تیغه دستگاه را بررسی کنید امکان دارد پیچ ها شل شده باشند و شل شدن پیچ ها باعث می شود که تیغ در جای خود محکم نشود.
 • اگر مواردی را که برایتان گفتیم انجام دادید ولی همچنان مشکل باقی بود باید با تعمیرکار دریل بوش تماس بگیرید.
حتما بخوانید:   خدمات تعمیر مایکروفر بوش BOSCH | عیب یابی و تعمیرات

چرا دریل بوش شما دارای لرزش شدید است؟

مشکل دیگری که امکان دارد برای دریل شما به وجود بیاید ایجاد لرزش های شدید در دریل است برای اینکه این مشکل را عیب یابی و برطرف کنید باید موارد زیر را بررسی کنید:

 • یکی از مهمترین دلایل لرزش دریل بوش این است که تیغه دریل محکم نیست که در قسمت بالا آن را برای شما توضیح دادیم.
 • امکان دارد شکستگی در دسته دستگاه ایجاد شده باشد در این صورت شما با لرزش دریل روبرو می شوید. اگر با این مشکل مواجه شدید حتما به تعمیرات دریل بوش مراجعه کنید و تعمیر دریل خود را به آنها بسپارید.

چرا دمای دریل بالا می رود؟ چگونه مشکل را برطرف کنیم؟

دریل بوش

بالا رفتن دمای دریل مشکلی است که برای بسیاری از مصرف کنندگان این دستگاه ایجاد می شود اگر با این مشکل روبرو شدید باید به بررسی موارد زیر بپردازید:

 • اگر دریچه های هوایی دستگاه مسدود شود و یا در اثر گرد و غبار دچار گرفتگی شود آنگاه دمای دریل بالا خواهد رفت در این هنگام باید شما دریل را خاموش کنید و دستگاه را تمیز کنید.
 •  خراب شدن یکی از قطعات داخلی دریل باعث می شود که دمای دستگاه بالا برود اگر با این مشکل روبرو شدید برای برطرف کردن آن حتماً باید به تعمیرکار دریل بوش مراجعه کنید.
 • امکان دارد دستگاه شما سالم باشد ولی داغ کند این داغ کردن احتمالاً به دلیل استفاده زیاد و طولانی مدت از دریل است اگر این طور بود بهتر است که ساعتی دریل را خاموش کنید که خنک شود تا از وارد شدن آسیب بیشتر به دستگاه خود جلوگیری کرده باشید.

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد برای شما انواع دریل ها را بیان کردیم و چند نوع از آنها را هم همراه با معایب و مزایای آن توضیح دادیم تا در صورت نیاز بتوانید بهترین آنها برای خرید انتخاب کنید. همچنین در ادامه مطالب، مشکلات متداولی را که احتمال دارد برای دریل بوش اتفاق بیفتد برای شما بیان کردیم و روش های برطرف کردن این مشکلات را هم توضیح دادیم اگر با راهنمایی های ما موفق به حل مشکل نشدید حتما برای تعمیر دریل به تعمیرگاه های مجاز دریل بوش مراجعه کنید.

امیدواریم مطالب بیان شده برای شما مفید بوده باشد.

آموزش تعمیرات دریل بوش

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چرا دریل بوش شما دارای لرزش شدید است؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا