مجله

قبل از اینکه کولر آبی خود را بخرید از این نکته فنی آگاه شوید

خرید کولر آبی مناسب با اطلاعات فنی کافی

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

خرید کولر آبی مناسب با اطلاعات فنی کافی یکی از مواردی است که احتمالاً شما هم علاقه مند به آن می باشید کولرهای آبی می توانند گزینه خوبی برای گرمای فصل تابستان باشند برای خرید کولر آبی اگر شما اطلاعات فنی لازم را نداشته باشید نمی توانید کولر مناسبی تهیه کنید ما در این مقاله از مجله ایبک برای شما نکاتی را که باید برای خرید کولر آبی رعایت کنید بیان می کنیم .

قبل از اینکه کولر آبی خود را بخرید از این نکته فنی آگاه شوید

شاید برای شما هم جالب باشد که کولر آبی در اصطلاح انگلیسی با واژه هایی مانند wet air cooler ، desert cooler خوانده می شود. کولرهای آبی سیستم خنک کننده ای هستند که بر پایه تبخیر آب عمل می کنند. آبی که جریان پیدا کرده است در مقابل هوای داغی که در محیط آنجا وجود دارد تبخیر خواهد شد و هوایی که تبخیر شده است با سرعت زیاد از کانال کولر به فضای خانه جریان پیدا می کند.

چند ویژگی مهمی که در موقعی که می خواهید کولر آبی خریداری کنید.

در ادامه مقاله می خواهیم ویژگی های مهم کولر آبی را مورد بررسی قرار دهیم وقتی که شما قصد خرید کولر آبی دارید با توجه به نیاز های خود باید کولر مناسب را برای خود پیدا کنید :

خصوصیات کلی کولر های آبی
۱. اندازه و ابعاد کولر :

اگر که شما قصد دارید کولر آبی را برای خنک کردن یک اتاق استفاده کنید بهتر است که کولر آبی کوچک تری را بخرید و اگر که می خواهید برای خنک کردن تمام خانه استفاده کنید نیاز به یک کولر بزرگتر دارید.

به طور کلی کولر هایی که در داخل ایران تولید می شود و شما می توانید آنها را بیرون از خانه نصب کنید در دو اندازه کوچک ( ۵۰۰ ml تا ۶۰۰ ml ) و بزرگ (ml ۷۸۰ تا ۱۱۰۰ ml) می باشند. هرچه کولر بزرگتر باشد پوشال در آن بیشتر قرار می گیرد و مقدار آب بیشتری تردد می کند و قدرت خنک کنندگی کولر شما هم بالا می رود.

حتما بخوانید:   یو پی اس چیست و چه کاربردی دارد ؟
۲. جنس کولر آبی:

امروزه در ساخت کولر های آبی از جنس ورق های گالوانیزه استفاده می کنند. شاید این سوال برای شما هم پیش بیاید که ورق های گالوانیزه چه فرقی با  بدنه کولر های دیگر دارند.

این نوع ورق ها با استفاده از فلز آهن به همراه روی ساخته می شوند . فلز روی مثل روکش روی آهن را می پوشاند پس وقتی که از این نوع ورق ها استفاده می کنید احتمال زنگ زدن آنها و شکستن آنها بسیار کم می شود. برای کولرهای آبی که بیشتر از همه ی کولر ها در معرض آب قرار دارند بهتر است از این ورقه های گالوانیزه استفاده کنیم.

خصوصیات فنی کولر های آبی

خرید کولر آبی مناسب

ظرفیت هوا دهی این نوع کولر ها:

برای ما بسیار مهم می باشد که کولر محیط خانه ما را خنک کند . به طور مثال اگر که در کنار مدل کولر عدد ۵۵۰۰ نوشته شده باشد نشان دهنده این است که توان این کولر ۵۵۰۰ می باشد و سرعت باد دهی کولر آبی ۶۳۰۰ متر مکعب در ساعت می باشد. به طور معمول توان کولر واحد متر مکعب بر ساعت سنجیده می شود و نشان می دهد که در هر یک ساعت هوایی که در خانه جریان پیدا می کند تا چند متر مکعب می تواند هوا جریان داشته باشد.

مقدار مصرف برق کولر آبی:

در روزهایی که هوا بسیار گرم است ما مجبور می شویم کولر را برای طولانی مدت روشن بگذاریم که باعث بالا رفتن مصرف آب می شود. ولی هر چقدر کارایی موتور بهتر باشد و عملکرد بهتری داشته باشد کولر مصرف برق بهینه تری را خواهد داشت. ما چگونه می توانیم این موضوع را بفهمیم؟ به طور معمول رده های انرژی بر روی کولر نصب شده اند و اگر این رده ها با حرف a انگلیسی باشد مصرف دستگاه شما بهینه تر خواهد بود.

پمپ آب کولر آبی:

پمپ آبی یکی از مهم ترین قطعه ای است که در کولرهای آبی وجود دارد و وظیفه پمپ آب در کولر پمپاژ کردن آب می باشد. در بازار پمپ های زیادی وجود دارند که با هم تفاوتی ندارند اما بهترین نوع پمپ، پمپی است که موتورهای الکتریکی دو بالشتی دارد. زیرا اگر در پمپ الکتروموتور وجود داشته باشد نیروی محرک پمپ را به تنهایی تامین می کند و دو بالشتکی که در آن وجود دارد سرعت پمپ را نیز بیشتر خواهد کرد.

حتما بخوانید:   حکم شرعی فال گرفتن و مراجعه به فالگیر | نظر اسلام در مورد فال و فالگیر
پد سلولزی یا پوشال

مدتی است که به جای استفاده از پوشال های کولر آبی از پد های سلولزی در پره های کولر آبی استفاده می شود. در کولر هایی که از پدهای سلولزی استفاده می کنیم کولر قدرت خنک کردن بالاتر و مصرف برق کمتر دارد. این پدها برای چندین سال بدون افت کیفیت قابل استفاده هستند. این امر یعنی کم شدن هزینه.

دهانه کولر آبی‌ :

یکی دیگر از مواردی که باید به آن توجه کنیم دهانه کولر آبی می باشد. هرچقدر دمای کولر آبی شما بزرگتر باشد میدان هوایی بیشتری در داخل کانال کولر آبی به جریان خواهد افتاد.

مناسب ترین و بهترین مارک کولر برای خرید

شاید این سوال برای شما به وجود آمده باشه کدام برند در ایران وجود دارد که کیفیت بهتری را داشته باشد و ارزش خرید هم داشته باشد ؟ در ادامه این مقاله بهترین برند هایی که وجود دارند را در پایین برای شما بیان می کنیم:

  • کولر آبی جنرال
  • کولر آبی آبسال
  • کولر آبی سپهر الکتریک
  • کولر آبی برفاب

نحوه انتخاب سایز مناسب کولر آبی در هنگام خرید

خرید کولر آبی مناسب

انتخاب سایز مناسب برای کولر آبی بسیار مهم می باشد چون اگر انتخاب اشتباهی داشته باشید می تواند در خنک کردن هوای خانه شما تاثیر بدی داشته باشد. ما در ادامه مقاله نحوه انتخاب سایز مناسب کولر آبی را در هنگام خرید برایتان بیان کردیم.

اگر که شما سایز اشتباهی را انتخاب کنید روی مصرف برق این وسیله بسیار تاثیر دارد از همین رو باید موقعی که خرید می‌کنید عواملی مانند متراژ ساختمان و ظرفیت سرمایش که شما نیاز دارید را توجه کنید. اصلی ترین و مهمترین نکاتی که باید قبل از خرید آن را رعایت کنید در نظر گرفتن متراژ ساختمان و بقیه عوامل تاثیر گذار بر روی سایز کولر آبی شما است. به طور مثال وقتی که کولر آبی کوچک تر از محیط خود تهیه می کنید مشکلاتی مانند خنک نکردن محیط خانه شما برایتان به وجود می آید. در بعضی از موارد هم وقتی که از موتور دستگاه بیش از حد استفاده می کنیم این وسیله زودتر خراب می شود.

درست برعکس آن اگر که کولر آبی که انتخاب کردید برای فضای خانه شما بزرگ بود باعث می شود که خانه شما بیش از حد خنک شود و مصرف را بالا ببرد.

چه معیار هایی برای انتخاب کولر آبی متناسب با محیط وجود دارد؟

ما در ادامه این مقاله دو مورد از اصلی ترین معیار های انتخاب کردن کولر را مورد بررسی قرار می دهیم:

حتما بخوانید:   تاریخچه برند لوازم‌ خانگی شرکت اسنوا Snowa / اسنوا کجاست؟

مهمترین معیاری که شما باید برای انتخاب سایز مناسب کولر آبی در نظر بگیرید قدرت خنک کنندگی آن با محیط مورد نظر شماست و یا به عبارتی ظرفیت آن باید با محیط شما متناسب باشد اگر ظرفیت کولر آبی شما بیشتر از محیط باشد قدرت خنک کنندگی آن کم شده ولی مصرف برق زیاد خواهد شد از طرفی هم کولرهای بزرگتر سر و صداهای بیشتری دارد و برای شما آزاردهنده خواهد بود راهنمای خرید کولر آبی این نظر را دارد که اگر شما کولری نسبت به محیط خود کوچک تر انتخاب کنید امکان دارد که به کولر فشار زیادی وارد شود و از کار افتاده و خراب شود زیرا کولر کوچک شما محیط را خنک نمی کند و شما مجبورید مداوم آن را روشن بگذارید تا محیط منزل تان خنک شود و این باعث فشار روی کولر و خراب شدن زودهنگام آن خواهد شد.

بر اساس متراژ محیط سایز مناسب کولر آبی را انتخاب کنید

قبل از اینکه کولر آبی را خریداری کنید ابتدا متراژ محیط خود را در نظر بگیرید تعداد اتاق ها، موقعیت جغرافیایی محیط، آفتابگیر بودن اتاق ها، دریچه های خروجی هوا، ضخامت دیوارها باید به تمام این موارد توجه کنید و سپس سایز مناسب کولر خود را مطابق با ابعاد و متراژ ساختمان خود انتخاب کنید مثلا اگر شما یک آپارتمان ۱۰۰ متری دارید و در طبقه سوم قرار گرفته شده است حدوداً باید یک کولر با ظرفیت ۴۵۰۰ انتخاب کنید ولی اگر یک آپارتمان ۶۰ متری دارید باید کولری با ظرفیت ۳۵۰۰ انتخاب کنید تا بهترین بازدهی را داشته باشد.

نکات مهمی که برای خرید کولر آبی باید به آن توجه کنید

قبل از اینکه کولر آبی را خریداری کنید باید به نکاتی که برایتان ذکر می کنیم توجه کنید:

  1. کولری را که می خواهید بخرید باید در رده مصرف انرژی B و یا بالاتر از آن هم باشد تا مصرف برق زیادی نداشته باشد.
  2. به کف کولر و ضخامت بدنه آن بسیار توجه کنید تا ضخامت زیادی داشته باشد به این ترتیب کولر در مقابل پوسیدگی ناشی از خورشید و یا باران مقاومت بیشتری دارد.
  3. آب در کف کولر جمع می شود و احتمال دارد بیشتر از بقیه قسمت ها در معرض پوسیدگی باشد پس ضخامت کف کولر را در نظر بگیرید و سعی کنید از پوشش اپوکسی انتخاب کنید.
  4. در فصل های سرد سال قیمت کولر ارزان می شود در این زمان شما می توانید برای خرید کولر اقدام کنید.
پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

خرید کولر آبی مناسب با اطلاعات فنی کافی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چه معیار هایی برای انتخاب کولر آبی متناسب با محیط وجود دارد؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x