مجله ساختمان

خرید موتور آسانسور | فاکتورهای مهم خرید موتور آسانسور

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

با توجه به اینکه آسانسور برای ساختمان‌ها نوعی سرمایه گذاری بلند مدت است، باید در انتخاب موتور آسانسور که بخش اصلی آن محسوب می‌شود، دقت زیادی داشته باشید و مطمئن باشید که نوع مناسب آن را انتخاب کرده‌اید. در هنگام خرید موتور آسانسور متوجه خواهید شد که انواع گوناگون این وسیله برای خرید وجود دارد و انتخاب درست آن ممکن است که برای افراد دشوار باشد.

بهتر است که قبل از خرید موتور آسانسور در مورد انواع آن، نحوه عملکرد و ویژگی‌های هر کدام از آنها اطلاعات کامل‌تری داشته باشید تا بتوانید بهترین انتخاب را نمایید.

موتور آسانسور گیرلس و گیربکسی

در صورتی که آسانسور از نوع کششی باشد، کابین آن به کمک بکسل فولادی پایین و بالا خواهد رفت. همچنین آسانسورهایی که موتور آنها دنده‌دار است، گیربکسی و موتور آسانسوری که دنده ندارد، آسانسور گیرلس نامیده می‌شود. از این نوع آسانسور هم می‌توان به عنوان باربر و هم برای مسافر استفاده نمود.

موتور آسانسور گیرلس و گیربکسی با یکدیگر تفاوت‌های زیادی دارند که تفاوت اصلی آنها مربوط به وجود کاهنده در موتور آسانسور می‌باشد، اما به جز این مورد نیز تفاوت‌های زیادی بین آن دو وجود دارد.

موتور آسانسور گیربکس

این نوع موتور آسانسور بزرگ بوده و دارای چرخ دنده و کاهنده می‌باشد. موتور گیربکس در آسانسورهایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که دارای موتورخانه هستند تا به صورت درست ذخیره گردند. امروز معمولاً از موتور گیربکس با اینورتر استفاده می‌شود. در آسانسورهایی که دارای موتورخانه هستند،خرید موتور آسانسور گیربکس بسیار مناسب خواهد بود.

موتور گیرلس آسانسور

یکی دیگر از انواع موتورهای آسانسور این نوع است که برای عملکرد آن از آهنرباهای دائمی استفاده شده است. این موتور کاهنده ندارد و در نتیجه فضای زیادی را اشغال نکرده و بسیار جمع و جور است، اما در عین حال موتور گیرلس آسانسور بسیار قدرتمند می‌باشد. این نوع موتورها در چاه آسانسور به صورت مستقیم نصب می‌گردند که نتیجه آن کاهش سر و صدا و نقاط اصطکاک خواهد بود.

هدف از استفاده از موتور گیرلس آسانسور، بهبود عملکرد سیستم می‌باشد، استفاده از این موتور موجب می‌شود که در مصرف برق به اندازه ۴۰ درصد صرفه‌جویی شود. ولی بهتر است بدانید که این نوع موتور نمی‌تواند بعضی از ویژگی‌های گوناگون موتور گیربکس را پوشش دهد.

حتما بخوانید:   نمایشگاه معماری دبی و هدف از برگزاری آن چیست

نکات مهم خرید موتور آسانسور

همانطور که در هنگام خرید موتور آسانسور با انواع گوناگون آن مواجه می‌شوید که باید با توجه به قدرت و توان هر کدام از آنها و همچنین نیاز و بودجه‌ای که دارید، یکی از گزینه‌ها را انتخاب نمایید. در هنگام خرید موتور آسانسور باید به نکات مهمی که گفته می‌شود، توجه لازم را داشته باشید:

موتور آسانسور

در نظر گرفتن تعداد طبقات

قدرت موتورهای آسانسور با یکدیگر متفاوت است. بنابراین در هنگام خرید موتور آسانسور یکی از عواملی که حتماً باید مدنظر داشته باشید، ارتفاع ساختمانی است که قرار است آسانسور در آن نصب گردد. هرچه موتور آسانسور دارای قدرت زیادتری باشد، می‌تواند در مدت زمان کمتری مسافت بیشتری را جابجا شود. در این شرایط استفاده از موتورهای گیرلس پیشنهاد می‌شود. این موتورها در هر دقیقه می‌توانند ۶۰۰ متر را بپیمایند. در حالی که در همین زمان موتور گیربکس بیشتر از ۱۵۰ متر نخواهد رفت.

بنابراین در صورتی که آسانسور قرار است در ساختمانی نصب شود که تعداد طبقات آن بیشتر است، حتماً باید از موتور گیرلس استفاده شود. در مقابل در صورتی که ساختمان مورد نظر دارای طبقات کمتری است، هزینه کردن برای موتور گیرلس منفعتی نخواهد داشت. بنابراین در ساختمان‌هایی که ترافیک کمتر بوده و تعداد طبقات کمتر است، بهترین گزینه خرید موتور گیربکس خواهد بود.

در هنگام انتخاب موتور گیرلس یا گیربکس باید به فضای فیزیکی نیز توجه داشته باشید. موتورخانه در هنگام نصب آسانسور یکی از اجزای اختیاری محسوب می‌شود که امکان نصب مکانیزم‌های بزرگ، سنگین و یا پیچیده‌تر را فراهم می‌آورد. در صورتی که موتورخانه آسانسور وجود ندارد، می‌توان از نوع گلس استفاده نمود.

برای نصب موتور گیربکس برای نصب راحت و بی خطر به موتورخانه نیاز است. موتور گیرلس در چاه آسانسور به صورت مستقیم نصب می‌گردد. با این وجود در صورت وجود موتورخانه می‌توان این نوع را به راحتی انتخاب نمود.

ارزیابی سر و صدای آسانسور

عوامل گوناگونی موجب می‌گردد که صدای آسانسور برای کارگران نزدیک به آسانسور و یا همسایگان آزاردهنده باشد. باید بررسی نمایید که در این شرایط مشکلی به وجود آمده است یا خیر. موتورهای گیرلس در مقایسه با موتورهای گیربکس سر و صدای کمتری تولید می‌کنند. چون این موتورها موجب می‌شوند که نقاط اصطکاک کمتر شود و به دنبال آن سر و صدایی که به وجود می‌آید، کمتر باشد.

حتما بخوانید:   سنگ لایم استون چیست | انواع مختلف سنگ لایم استون

در صورتی که کم سر و صدا بودن آسانسور برای شما بسیار اهمیت دارد، در هنگام خرید موتور آسانسور باید به این موضوع توجه داشته باشید و نوع گیرلس را انتخاب نمایید.

ارزش‌گذاری بلند مدت و کوتاه مدت موتور آسانسور

موتورهای آسانسور دارای قیمت‌های گوناگونی هستند. بهتر است بدانید که موتور گیربکس گزینه ارزان قیمت‌تر و سنتی‌تر می‌باشد، اما موتور گیربکس معمولاً برای نگهداری و تعمیر به هزینه بیشتری نیاز خواهد داشت. از طرف دیگر اگر هزینه بیشتری برای خرید موتور آسانسور از نوع گیربکس انجام دهید، نوعی سرمایه‌گذاری انجام داده‌اید، چون این نوع موتورها نیاز به هزینه‌های کمتر برای نگهداری و تعمیر خواهند داشت.

مصرف برق موتور آسانسور

یکی از هزینه‌های بزرگ هر ساختمان مصرف انرژی آن می‌باشد. بنابراین در زمان انتخاب آسانسورها باید به این موضوع توجه ویژه‌ای داشته باشید. موتور گیرلس از نظر صرفه‌جویی در مصرف برق به صرفه‌تر خواهد بود. چون از کاهنده سرعت استفاده نمی‌شود. در موتورهای گیربکس مصرف برق به اندازه ۶۵ درصد نسبت به موتور گیرلس بیشتر خواهد بود. همچنین موتور گیرلس برای کار از جاذبه مغناطیسی استفاده می‌کند و به برق بیشتری نیاز دارد، اما مصرف آنها کمتر می‌باشد.

در نظر گرفتن ظرفیت هر نوع موتور آسانسور

بهتر است تعیین نمایید که کدام یک از مزیت‌ها برای شما در اولویت است، ظرفیت بیشتر یا فرود و برخاستن بهتر کابین. با توجه به اینکه موتور گیرلس به علت بهینه‌سازی عملکرد گیربکس هستند، می‌توان اینگونه گفت که ظرفیت بار آنها بیشتر است. بعضی از مدل‌های آسانسور گیرلس امکان دارد که به ۱۲۵۰ کیلو برسند، اما حداکثر وزن بار موتور گیربکس بیشتر از ۴۰۰ الی ۵۰۰ کیلو نخواهد شد.

با این وجود موتور آسانسور از نوع گیربکس معمولاً به اینورتر فرکانس مجهز هستند. این دستگاه می‌تواند سرعت آسانسور را تنظیم کند. این ویژگی به افراد این امکان را خواهد داد که عملکرد آسانسور موتور به گیربکس در زمان لمس گیربکس نسبت به موتور گیرلس حرکت روان‌تر و ایمن‌تر داشته باشد.

موتور گیربکس دار تک سرعته

در هنگام خرید موتور آسانسور بهتر است، بدانید که موتور گیربکس‌دار دارای دو نوع تک سرعته و دو سرعته است. نوع تک سرعته آسانسور تنها یک سرعت دارد. در همه آسانسورهای دنده‌ای نیروی موتور به آسانسور از گیربکس منتقل می‌گردد. در همه مسیر حرکت آسانسور فقط با یک سرعت خواهد بود. پس از اینکه به طبقه مورد نظر کابین آسانسور نزدیک می‌شود، سرعت آن با ترمز کاهش پیدا می‌کند و پس از آن در آن طبقه آسانسور متوقف می‌گردد.

حتما بخوانید:   نکات مهم دکوراسیون اتاق خواب دخترانه | چیدمان اتاق دخترانه

موتور گیربکس دو سرعته

موتور گیربکس دو سرعته دارای مزایا و معایبی است که بهتر است قبل از خرید موتور آسانسور با آنها آشنایی کافی داشته باشید. این نوع موتور آسانسور با سرعت و شتاب زیاد شروع به حرکت می‌کند و پس از آن در طبقه مورد نظر متوقف می‌شود. در این نوع آسانسورها از فلایویل استفاده شده است تا به این ترتیب تکان‌های ناگهانی کاهش پیدا کنند و حرکات آسانسور به صورت روان‌تر انجام شود.

از جمله معایب موتور گیربکس دو سرعته می‌توان به حرکات ناگهانی شروع و پایان آن اشاره نمود. همچنین در اثر حرکات ناگهانی آسانسور قطعات آن در مدت زمان کمتری فرسوده می‌شوند.

به علت برخوردهای ناگهانی ممکن است که مسافران شوکه شوند و همچنین مصرف برق در این نوع از آسانسورها بیشتر خواهد بود. فلایویلی که در این آسانسور مورد استفاده قرار می‌گیرد، وظیفه جذب حرکات ناگهانی آسانسور را بر عهده دارد و موجب می‌شود که حرکات آسانسور نرم‌تر باشد.

برای خرید موتور آسانسور بهتر است بدانید که موتورهای گیرلس‌دار دارای سرعت بالا هستند و این نوع موتور برای آسانسورهایی که زیاد استفاده می‌شوند و ترافیک در آنها بیشتر است و سرعت در آسانسورهای مورد نظر حائز اهمیت است، بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سرعت راه‌اندازی این نوع موتور بسیار کمتر خواهد بود و با مرور زمان سرعت آن افزایش پیدا می‌کند و تا رسیدن به طبقه مورد نظر سرعت آن بالاتر خواهد بود. وقتی به طبقه مورد نظر نزدیک می‌شود، سرعت آن کاهش پیدا کرده و با رسیدن به سطح مورد نظر متوقف خواهد شد.

موتور آسانسور

سخن تکمیلی

ساختار و عملکرد انواع موتور آسانسور با یکدیگر متفاوت است و هر کدام از آنها برای مکان‌های خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. بنابراین باید در هنگام خرید موتور آسانسور در مورد ویژگی‌های هر کدام از انواع موتورهای آسانسور آشنایی کافی داشته باشید و بدانید که با توجه به نیاز و بودجه‌ای که دارید و محلی که قرار است آسانسور نصب گردد، کدام یک از این موتورها مناسب‌تر خواهد بود.

در صورتی که در هنگام خرید موتور آسانسور نتوانستید نوع مناسب آن را به راحتی انتخاب نمایید، پیشنهاد می‌شود که با کارشناسان در این زمینه مشورت نموده و از راهنمایی آنان بهره ببرید. آنان تجربه زیادی در این زمینه دارند و می‌توانند به شما گزینه‌های مناسب را پیشنهاد دهند.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

خرید موتور آسانسور | فاکتورهای مهم خرید موتور آسانسور

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی فاکتورهای مهم خرید موتور آسانسور

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x