خودرو

معرفی اجزای مختلف کمپرسور کولر خودرو | وظیفه کمپرسور کولر

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

اجزای گوناگون کمپرسور کولر خودرو موجب ایجاد هوای مطبوع و خنک درون ماشین می‌شوند. کمپرسور کولر خودرو ماده خنک کننده را فشرده می‌کند تا بتواند از راه انتقال دادن گرما هوا را درون خودرو مطبوع و خنک نماید.

اجزای کمپرسور کولر خودرو

افراد کارشناس در زمینه خودرو، کمپرسور را قلب تپنده سیستم تهویه خودرو می‌دانند. کمپرسور از قسمت‌های گوناگون سیستم گاز خنک کننده را جمع آوری کرده و آن را فشرده سازی می‌کند. در این فرایند دما و فشار گاز بسیار بیشتر می‌شود. کمپرسور در اکثر مواقع به وسیله موتور الکتریکی عمل کرده و انتقال حرارت انجام می‌شود. کمپرسور کولر ماشین از قسمت‌های مختلف و اجزای گوناگونی تشکیل گردیده است که بهتر است آنها را بشناسید.

بدنه کمپرسور کولر خودرو

بدنه کمپرسور بیشتر از آلومینیوم یا فولاد ساخته می‌شود و وظیفه جداسازی و حفظ قسمت‌های درونی کمپرسور را بر عهده دارد.

پیستون کمپرسور کولر خودرو

در کمپرسورهای پیستونی از پیستون استفاده می‌گردد. این قطعه فشرده سازی گاز را با حرکت رفت و برگشت انجام می‌دهد. جنس پیستون اغلب از آلومینیوم یا فولاد است.

رینگ‌های پیستون

درون سوراخ پیستون رینگ‌های پیستون قرار گرفته و به این ترتیب نفوذ گاز به بین دیواره سوراخ و پیستون کاهش پیدا می‌کند.

سیلندر

در قسمت اسکله سیلندر قرار دارد و در آن پیستون حرکت می‌کند. سیلندر ساخته شده از آلومینیوم یا فولاد است و فشرده سازی گاز را انجام می‌دهد.

سوپاپ‌ها

سوپاپ‌ها برای کنترل گاز و جریان هوا در خروجی و ورودی کمپرسور مورد استفاده قرار می‌گیرند. با باز و بسته شدن سوپاپ‌ها جریان گاز به درستی کنترل می‌گردد.

روتور

روتور در کمپرسورهای گرمایی قسمتی می‌باشد که درون کمپرسور به حالت چرخان قرار دارد و وقتی گاز فشرده می‌شود، جریان آن را تولید می‌کند.

لنگرها و لوله‌ها

لنگرها برای ثابت سازی و نگهداری اجزای کمپرسور و لوله‌ها برای انتقال مایع و گاز بین قسمت های مختلف درونی کمپرسور مورد استفاده قرار می‌گیرند.

موتور الکتریکی

موتور الکتریکی برای ایجاد حرکت روتور یا پیستون مورد استفاده قرار می‌گیرد. این موتور تبدیل برق به انرژی مکانیکی را در خودرو انجام می‌دهد.

کپسول خشک کننده

در سیستم تهویه خودرو یکی از نکات بسیار مهم جذب رطوبت است. این کار را کپسول خشک کننده انجام می‌دهد. همچنین در برخی مواقع نیاز است که فشار گاز بیشتر یا کمتر شود. کپسول خشک کننده موجب قطع برق کمپرسور می‌گردد. کپسول خشک کننده رطوبت را به کمک یک ماده شیمیایی جذب می‌کند.

سوئیچ

در هر قطعه‌ای سوییچ به کار می‌رود و با استفاده از آن فعالیت آغاز یا قطع می‌گردد در خودرو سوییچ سیستم کولر موجب خاموش یا روشن شدن کولر خودرو می‌گردد.

سیم‌کشی‌ها

در سیستم تهویه سیم‌کشی‌ها برق را به قسمت‌های مختلف می‌رسانند. در خودروهای جدید وظیفه انتقال دستورها به قسمت‌های مختلف را رشته سیم اصلی بر عهده دارد.

انواع کمپرسور کولر خودرو

انواع مختلفی از کمپرسور کولر خودرو طراحی و تولید شده است که هر کدام از آنها در کولر ماشین‌ها به عنوان عاملی کلیدی نقش اساسی ایفا می‌کنند:

 • کمپرسور پیستونی: این کمپرسورها امکان دارد یک یا چند سیلندر و یک سیستم سوپاپ و پیستون را برای فشرده کردن گاز مورد استفاده قرار می‌دهند. کمپرسورهای پیستونی معمولاً در خودروهای متوسط و کوچک استفاده می‌گردند.
 •  کمپرسورهای گرمایی: این کمپرسورها از یک استاتور و روتور برای فشرده کردن گاز استفاده می‌کنند. کمپرسورهای گرمایی معمولاً در خودروهای هیبرید و الکتریکی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 •  کمپرسورهای اسکرال: این کمپرسورها دارای یک صفحه برجسته و یکی صفحه مسطح است که با هم در تماس می‌باشند. آنها با کارایی بالا و صدای کم برای خودروهای لوکس و بزرگ مناسب بوده و مورد استفاده قرار می‌گیرند.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش عیب یابی استارت خودرو | نحوه رفع عیب استارت خودرو

کمپرسور کولر خودرو

طریقه عملکرد کمپرسور کولر خودرو

کمپرسور کولر خودرو معمولاً به دو شیوه گرمایی و سوپاپی عمل می‌کند. برای کمک به شناسایی عملکرد قسمت‌های مختلف کمپرسور کولر خودرو توجه به این دو روش حائز اهمیت است.

عملکرد کمپرسور کولر خودرو به روش سوپاپی

 • مرحله جذب: کمپرسور در این مرحله هوای خارجی را به کمک سوپاپ وارد قسمت اسکله می‌کند. در این بخش پیستون با حرکت آرام رفت و برگشتی عمل کرده و جذب هوا را انجام می‌دهد.
 • مرحله فشرده سازی: پس از جذب هوا پیستون به طرف بالا حرکت می‌کند و به این ترتیب فشرده سازی هوا انجام می‌شود. در این مرحله فشرده سازی سوپاپ جذب بسته می‌شود و هوای فشرده سازی شده به کمک یک سوپاپ دیگر به قسمت کاندانسور انتقال می‌یابد.
 • مرحله کاندانسور: در قسمت کاندانسور گاز فشرده و گرم شده با استفاده از هوا خنک گردیده و تبدیل به مایع می‌گردد. این مایع پس از آن به وسیله لوله‌های خنک کننده به قسمت تبخیر منتقل می‌گردد.
 • مرحله تبخیر: در مرحله تبخیر توسط لوله‌های تبخیر مایع سرد جریان خواهد داشت و حرارت از هوای اطراف جذب می‌گردد. این کار موجب می‌شود که هوای درون خودرو خنک گردد.
 • مرحله تفریغ: در مرحله تفریغ گاز تبخیر شده و سرد با کمپرسور به سوپاپ خارجی انتقال می‌یابد و به وسیله آن به قسمت اسکله برگشت می‌کند. پس از آن فرایند به طور چرخشی تکرار شده و انجام می‌گردد.

طریقه عملکرد کمپرسور کولر خودرو روش گرمایی

در این شیوه یک استاتور و یک روتور به حالت گردان درون کمپرسور کولر خودرو وجود دارد. وقتی روتور چرخش دارد، فضای بین دنده‌ها کمتر شده و به این ترتیب هوا جذب و فشرده می‌گردد. پس از آن گازی که فشرده سازی شده است با کمک لوله‌های خنک کننده به قسمت‌های مختلف سیستم انتقال می‌یابد. نحوه کارکرد این شیوه به نوع کمپرسور گرمایی بستگی دارد.

در هر دو شیوه کمپرسور کولر خودرو از موتوری الکتریکی برای حرکت دادن روتور یا پیستون استفاده می‌کند و به انتقال حرارت از قسمت کاندانسور به محیط بیرون نیاز خواهد بود. عملکرد کمپرسور کولر خودرو با توجه به دما و فشار کنترل می‌گردد تا درون خودرو تنظیم دما به صورت مناسب انجام شود.

نگهداری سیستم خنک کننده خودرو

در صورتی که نکاتی که گفته می‌شود رعایت گردد، می‌توانید از کمپرسور کولر خودرو و دیگر قطعات آن به خوبی مراقبت نمایید و از آسیب دیدگی و خرابی آن جلوگیری کنید:

 • باید فیلتر هوا را به موقع تعویض نمایید. اگر می‌خواهید از بیماری‌های تنفسی جلوگیری کنید، به هیچ وجه نباید به این موضوع کم اهمیت دهید. چون در این صورت در کولر خودروی شما بستر مناسبی برای تکثیر و رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها به وجود خواهد آمد.
 • اگر از خودروهای کمتر از ۶ سیلندر است استفاده می‌کنید، باید به ارتباط عملکرد کولر خودرو و قدرت موتور آن توجه نمایید، وقتی کولر خودرو روشن است، قدرت موتور کاهش پیدا می‌کند.
 • وقتی در ترافیک سنگین هستید و یا در واقعی از شبانه روز که هوا خنک‌تر است، بهتر است که کولر خودرو را خاموش کنید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  لیست ابزارهای ضروری خودرو | ابزار مورد نیاز برای خودرو

اهمیت روغن کمپرسور کولر خودرو

با توجه به نحوه کارکرد کمپرسور کولر خودرو توجه به مواردی مانند نوع روغن کمپرسور، تعویض روغن کمپرسور کولر خودرو و انواع روغن کمپرسور کولر خودرو بسیار مهم است. چون اگر به این موارد رسیدگی نشود، کمپرسور کولر خودرو عملکرد درستی نخواهد داشت و امکان دارد خسارت زیادی به خودروی شما وارد شود.

به صورت کلی استفاده از این روغن در افزایش در افزایش بازدهی مناسب‌تر و بهتر کمپرسور کولر خودرو نقش بسیار مهمی دارد و باید توجه داشته باشید که وجود مواردی مثل استر در این قطعه موجب ایجاد نرمی و در آخر عملکرد درست و صحیح آن می‌گردند. به همین ترتیب خوردگی و اصطکاک کمپرسور کولر خودرو کمتر می‌شود و طول عمر آن بیشتر خواهد بود.

خرید کمپرسور کولر خودرو

شاید در نگاه اول کمپرسور کولر خودرو قطعه بسیار مهمی به نظر نیاید. اما اگر امکانات رفاهی خودرو بررسی شود، متوجه می‌شوید که وجود کمپرسور کولر خودرو در کنار دیگر قطعات بسیار حائز اهمیت است. همچنین باید بدانید که تعمیرات مربوط به این قطعه نیز بسیار مهم است که باید به آن توجه کافی داشته باشید. در این حالت برای تهیه قطعه مورد نظر خود باید یک منبع مورد اعتماد داشته باشید که علاوه بر اینکه قطعه جنس خوب به شما ارائه دهد، قیمت آن نیز مناسب باشد.

امروزه با توجه به اینکه طیف گسترده‌ای از محصولات بی‌کیفیت و تقلبی در بازار وجود دارد بسیاری از خریداران و همچنین فروشندگان معتبر دچار معضلاتی شده‌اند. فروش این محصولات به جای قطعات اصل و استفاده از بسته‌بندی‌ها و بارکد‌های مشابه محصولات اصلی از جمله مشکلات رایج در بازار قطعات است. به همین علت مشتریان باید در خرید خود دقت بیشتری داشته باشند.

اما در مقابل مراکز معتبری هستند که همیشه محصولات آنها توسط تیم کارشناسی از لحاظ اصالت و کیفیت مورد بررسی دقیق قرار می‌گیرد و پس از آن قطعات به دست مشتریان می‌رسد. همچنین در این مراکز ضمانت مرجوع کردن کالای خریداری شده و تعویض آن در صورت مغایرت وجود دارد.

کمپرسور کولر خودرو

سخن تکمیلی

به صورت کلی کمپرسور گاز خنک کننده را از شیر انبساط عبور می‌دهد و فشار گاز را کاهش داده و به کندانسور انتقال می‌دهد. وقتی فشار گاز کاهش پیدا می‌کند، به حالت گاز یا مایع در آمده و به اواپراتور می‌رسد. در این بخش خنک کننده‌ای که به حالت مایع درآمده است، مجدداً تبخیر شده و به حالت گاز در می‌آید. برای ایجاد خنکی و همچنین تنظیم فشار این عمل مجدداً انجام می‌شود و این روند ادامه دارد. کمپرسور کولر خودرو قطعات و اجزای گوناگونی دارد که هر کدام از آنها موجب عملکرد درست کمپرسور کولر خودرو می‌شوند. چنانچه برای هر کدام از قطعات مختلف کمپرسور کولر خودرو مشکلی به وجود آمد، باید از مراکز معتبر آنها را تهیه کنید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

معرفی اجزای مختلف کمپرسور کولر خودرو

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

آشنایی با اجزای مختلف کمپرسور کولر خودرو

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا