خودرو

نشانه های خرابی سنسور سرعت خودرو | نکات نگهداری از خودرو

نشانه های خرابی سنسور سرعت خودرو | نکات نگهداری از خودرو، علائم خرابی سنسور سرعت خودرو

در سیستم خودرو تجهیزات و قطعات زیادی وجود دارند، که هر کدام از آنها در عملکرد صحیح خودرو نقش کلیدی ایفا می کنند. از جمله این قطعه‌ها می‌توان به سنسورهایی اشاره کرد که موجب می‌شود عملکرد ماشین بهبود یابد. از سنسور سرعت خودرو گرفته تا سنسور دریچه گاز، سنسور دمای آب و….

سنسور سرعت خودرو چیست؟

همانطور که از نام این قطعه مشخص است، سنسور سرعت خودرو با نام سنسور کیلومتر نیز شناخته می‌شود، سرعت خودرو را اندازه گیری می کند و در لحظه، اطلاعاتی که به سرعت خودرو مربوط است را به ECU ارسال می کند.

در خودرو دو نوع سنسور سرعت وجود دارد یک سنسور سرعت که با سیم کیلومتر می باشد و اطلاعات را با استفاده از صفحه نشان دهنده نمایش می دهد. این سنسور در اتومبیل های انژکتوری قدیمی وجود دارد.

یک سنسور سرعت دیگر که بدون سیم کیلومتر است ست و اطلاعات را روی صفحه نمایش به صورت دیجیتال نشان می‌دهد. این سنسور در خودروهای مدرن تر و جدیدتر وجود دارد.

خرابی سنسور کیلومتر موجب چه مشکلاتی خواهد شد؟

با توجه به اینکه سنسور کیلومتر نقش حیاتی و کلیدی در عملکرد صحیح خودرو دارد، در صورتی که با مشکلاتی مواجه شود عملکرد خودرو مختل شده و بر روی آن تأثیر منفی می گذارد. ریپ زدن خودرو، خاموش شدن ناگهانی، عدم نمایش سرعت، نوسان و… از جمله این مشکلات خواهد بود.

وقتی سنسور کیلومتر خودرو خراب می‌شود، در صورتی که برای رفع خرابی اقدامی انجام نشود و به این موضوع توجه نشود، خسارت زیاد و جبران ناپذیری به دنبال خواهد داشت. به این ترتیب مجبور به پرداخت هزینه های بسیار بیشتری خواهید شد.

سنسور سرعت خودرو

نوع سنسور سرعت سمند و پراید

سنسور سرعت سمند و پراید هم با توجه به اینکه این ماشین ها انژکتوری می باشند، از نوع سنسور سرعت با سیم است و اطلاعات مربوط به سرعت خودرو روی صفحه نمایشی که پشت آمپر وجود دارد قابل مشاهده است.

حتما بخوانید:   نکات مهم برای جلوگیری از پنچری خودرو | چکار کنیم پنچر نشویم ؟

نوع سنسور سرعت پژو ۲۰۶ و پژو ۴۰۵

این خودروها سیستم کنترل انژکتوری دارند و به همین علت سنسور سرعتی آنها از نوع سنسور سرعت با سیم کیلومتر می‌باشد. بنابراین شما در صفحه نمایش پشت آمپر می توانید اطلاعات سرعت را ببینید. همچنین در ماشین پژو پارس نیز سنسور سرعت نیز از نوع باسیم می‌باشد.

محل سنسور سرعت خودرو

در ماشین‌های انژکتوری محل قرار گرفتن سنسور سرعت یا همان سنسور کیلومتر خودرو، بر روی دنده کیلومتر می باشد. دنده کیلومتر وظیفه دارد تا سرعت ماشین را چک کند و با سنسور سرعت خودرو به طور مداوم در ارتباط می باشد.

وظیفه سنسور سرعت خودرو

 • نشان دادن سرعت خودرو
 •  ثابت نگه داشتن دور موتور هنگام حرکت
 •  کاهش دادن نوسان خودرو
 •  کمک به عملکرد بهتر موتور
 •  کمک به شتاب خودرو
 •  مشخص کردن نسبت دنده برای چرخ دنده های درگیر

 نشانه های خراب بودن سنسور سرعت خودرو

 •  کیلومتر شمار خودرو در صورت خراب بودن سنسور سرعت خودرو از کار خواهد افتاد.
 • سرعت سنج در خودروی شما کار نخواهد کرد.
 • عقربه کیلومتر شمار در جا می‌زند.
 • در سربالایی و دنده معکوس خودرو ریپ می‌زند.
 • هنگام ترمز کردن خودرو به صورت ناگهانی خاموش می‌شود.
 • در زمان عوض کردن دنده، موتور به لرزش افتاده و گاز نمی گیرد.
 • در موقع ایستادن خودرو خاموش خواهد شد.
 • بازده سوخت کاهش پیدا می‌کند.
 • در حین کار کردن خودرو صداهای عجیبی تولید می‌کند.
 • چراغ چک موتور در خودروی شما روشن خواهد شد.
 • چراغ سیستم ضد قفل ترمز در این حالت ممکن است روشن شود.
 • از طرف گیربکس پرنده می پرد.
 • عوض کردن دنده به صورت راحت انجام نمی شود.
 • در صفحه داشبورد مقدار کارکرد و خودرو نمایش داده نمی شود.

دلایل خرابی سنسور کیلومتر خودرو

سنسور سرعت وقتی که مشکل داشته باشد سرعت خودرو خوب و به صورت صحیح نمایش داده نخواهد شد. باید دلیل خرابی سنسور سرعت را بدانید، تا بتوانید مشکل به وجود آمده را برطرف کنید.

در برخی مواقع مشکل به وجود آمده به دلیل خرابی و نقص در دیگر اجزای اتومبیل است و یا همچنین امکان دارد که مشکل از خود سنسور سرعت خودرو باشد.

خراب بودن سنسور

سنسور کیلومتر خودرو علاوه بر اینکه سرعت خودرو را تعیین می کند، در تنظیم میزان سوخت و عملکرد کروز کنترل نیز تاثیر گذار است. در صورتی که در سنسور نقصی وجود داشته باشد موجب خواهد شد که سرعت سنج عملکرد خوبی نداشته و یا از کار بیفتد. در صورتی که سنسور سرعت از داخل آسیب دیدگی داشته باشد، سیگنال های اشتباه ارسال می کند یا اصلاً سیگنالی ارسال نمی کند. ترک خوردن یا آسیب دیدن سنسور سرعت از دیگر دلایل خرابی و کار نکردن آن می تواند باشد. در برخی مواقع نیز امکان دارد بخشی مغناطیسی سنسور فرسوده شده و آسیب دیده باشد.

حتما بخوانید:   علت تقه زدن گیربکس اتوماتیک چیست | تقه زدن گیربکس چه زمانی اتفاق می افتد؟

در آی سی یو نقصی وجود دارد

آی سی یو یا واحد فرمان موتور با هماهنگی هدایت و کنترل سنسورهای ماشین یا خودرو مانند مرکز رایانه‌ای عمل می کند و همه فعالیت های مختلف موتور خودرو را کنترل می کند. بنابراین در صورتیکه آی‌سی‌یو خرابی و نقصی داشته باشد، موجب خواهد شد که در خودرو مشکلات زیادی به وجود آید. از جمله این مشکلات می توان به عملکرد نادرست سنسور کیلومتر خودرو اشاره کرد.

در سیم کشی و اتصالات مشکلاتی وجود دارد

مشکلات فیزیکی مثل قطع شدن ارتباط سنسور با قسمت های دیگر و یا سیم کشی اشتباه موجب می‌شود، که سنسور کیلومتر خودرو به خوبی عمل نکند. سوختن و اتصالی سیم ها در خودروهای قدیمی تر می تواند موجب درست کار نکردن و خرابی سنسور کیلومتر خودرو شود.

سنسور سرعت خودرو

نکات مهم نگهداری از خودرو

نگهداری خودرو از جمله مسائلی است، که حتماً باید در مورد آن اطلاعات کافی داشته باشید تا از خودروی خود مراقبت و محافظت نمایید. در غیر این صورت شما محتمل هزینه های زیادی برای انجام تعمیرات آن خواهید شد. تفاوتی ندارد که خودروی شما قدیمی است یا از خودروهای مدرن تر و جدیدتر استفاده می کنید، به هر حال باید دانش نگهداری از خودرو را داشته باشید تا خودروی شما کمتر با خرابی و مشکلات مواجه شود.

تعویض به موقع روغن خودرو

برخی از افراد فکر می‌کنند که با به تعویق انداختن روز تعویض روغن مشکلی برای خودروی آنها پیش نمی آید، اما باید بدانید که روغن آلوده مشکلاتی برای خودرو به وجود می آورد که پر هزینه است. روغن خودرو ها تاثیر بسیار زیادی در عملکرد آنها دارد. زمان عوض کردن روغن برای هر کدام از خودروها متفاوت خواهد بود و به عملکرد آنها بستگی دارد. شما می‌توانید دفترچه راهنمای خودروی خود را مطالعه کرده و از زمان تعویض روغن آن اطلاع پیدا کنید.

بررسی فیلتر هوا

فیلتر هوا در خودرو ها از جنس پنبه یا سلولز می باشد. برخلاف ظاهر و ابعادش در خودرو ها نقش بسیار مهمی را ایفا می کند. اگر فیلتر هوا در خودرو مشکلی داشته باشد، ریزگرد ها و آلودگی ها وارد موتور خودرو شده و در نتیجه عملکرد خودرو و موتور آن مختل خواهد شد.

در صورتی که در حین رانندگی احساس می کنید چشم شما می سوزد،  وقتی درب خودرو را باز می‌کنید، بوی کپک و نرم را احساس می‌کنید، احتمالاً زمان عوض کردن فیلتر هوای خودروی شما رسیده است. بنابراین از نکات بسیار مهم در نگهداری و مراقبت از خودرو بررسی فیلتر هوای موتور آن می باشد. در این صورت خودروی شما سالم می ماند.

حتما بخوانید:   آشنایی با نحوه تعمیر بوق خودرو | چگونه بوق خراب خودرو را تعمیر کنیم؟

از سالم بودن شمع ها اطمینان حاصل کنید

شمع ها در خودروها الکتریسیته را از کوئل دریافت می کنند و جرقه ایجاد می کنند تا هوا و سوخت در محفظه احتراق منفجر گردیده و موتور خودروی شما کار کند. از نکات بسیار مهم در نگهداری خودروها این است که از سلامت شمع ها اطمینان حاصل کنید.

در صورتی که نقصی در شمع خودرو وجود داشته باشد بر روی موتور خودروی شما تاثیر مستقیم خواهد گذاشت. هر خودرویی که سوار می شوید، شمع آن از جمله قطعه های بسیار مهم به شمار می آید.

بررسی باتری خودرو

باتری خودروها از جمله اجزای بسیار ضروری آنها به شمار می آیند. عمر مفید باتری خودرو ها معمولا در حالت عادی بین دو الی پنج سال می باشد، ولی عوامل زیادی هستند، که بر طول عمر مفید باتری اتومبیل تأثیر گذار بوده و این دوران را کوتاه تر یا بلندتر می کنند. برای اینکه از باتری خودرو نگهداری کنید، پیشنهاد می‌شود، که در حالت ساکن از تهویه مطبوع و رادیو استفاده نکنید، چراغ ها را هنگام خروج از خودرو خاموش کنید. لنت ترمز را به موقع عوض کنید. همه این موارد موجب سالم ماندن باتری خودروی شما خواهند شد.

سلامت لاستیک زاپاس را بررسی کنید

از جمله نکات مهم دیگری که باید به آن توجه کافی داشته باشید این است، که لاستیک زاپاس را مرتب چک کنید و از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید. همانطور که سلامت و باد چهار چرخی که در خودرو استفاده می کنید را بررسی می نمایید و مهم است، باید لاستیک زاپاس را نیز بررسی کرده و مطمئن شوید که سالم است.

در مواقعی که مجبور می‌شوید یکی از لاستیک ها را عوض کنید، باید از لاستیک زاپاس استفاده کنید. در صورتی که لاستیک زاپاس شما قابل استفاده نباشد، مجبور به تماس با یدک کش و امداد خودرو خواهید بود. بنابراین از جمله راه های مراقبت از خودرو اطمینان از سالم بودن لاستیک زاپاس می‌باشد.

سخن تکمیلی

در خودروها قطعه ها و تجهیزات زیادی وجود دارد که همگی باید عملکرد درستی داشته باشند، تا خودروی شما بتواند به صورت صحیح عمل کند. اگر هر کدام از این قطعات ایراد و مشکلی داشته باشد، عملکرد خودرو مختل خواهد شد. سنسور سرعت خودرو نیز از جمله قطعات خودرو می باشد، که سرعت خودرو را نشان می‌دهد. در صورتی که مشکلی در آن مشاهده کردید، در کمترین زمان ممکن باید برای عیب یابی و تعمیر آن اقدام نمایید.

31

نشانه‌های خرابی سنسور سرعت خورو | نکات نگهداری از خودرو

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی نشانه‌های خرابی سنسور سرعت خودرو

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x